Не плаќајте ако не ви дадат фискална сметка!

Барате ли фискална сметка ?


  • Вкупно гласачи
    85
  • Гласањето е завршено на .

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Наворучение:Сметките за струја не ги плаќаат (повеќето),во автобус се шверцуваат(повеќето) по ваш муабет фискални не плаќаат што би извлекол впечаток дека им го имаме стравот ептен??
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ааааааааааааааа јајше јајше убо ти беше рипчето ами зш нејчиш да платиш :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Како не че платиш господине :pos::pos::pos::pos:.

 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Јас добив фискална во Вирус пред некое време.Исто и во Табу.

А имаме уште една опција.Конкуренцијата му пуштат на другиот објект нивно чоече, фискална нигде и ете пријавување.Особено ако се добри со дечките во УЈП.
Ти си неверојатно среќен човек :)
Иначе, проблемот со УЈП е што најголемиот дел од кафичите, конкретно во Прилеп, имаат газди на некој начин врзани со градоначалникот и си прават што сакаат. Поготово важи за Вирус. Другите, како Канди, ќе даваат фискална па дури и вода од чешма да им побараш.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Ова ме потсети на едно легендарно клипче од к15 ..ете го погоре го имаат стаено :ROFLMAO:
Толку години старо клипче а уште ништо не е сменето..100 дена влада :)
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
а што бидна и купувачот ако се затекни не знам на колку метри беше од местото кај што го купува производот а нема фискална сметка,и за него следи казна нели беше така? или јанглаш сум? не фукционира ова и никогаш нема да функционира!!!!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
а што бидна и купувачот ако се затекни не знам на колку метри беше од местото кај што го купува производот а нема фискална сметка,и за него следи казна нели беше така? или јанглаш сум? не фукционира ова и никогаш нема да функционира!!!!
Бидна она... со мачката и опашот.....
... абе кој има право да те сопира и легитимира по улица освен полиција...ама тие си имаат надлежности во друга сфера...
... тој пазарен инспектор на тебе како физичко лице може само добар ден да ти рече и за здравје да те праша...:D
...друго...па можеш ако ти е досадно и мајтап да си играш и будали да правиш од нив.....
..со други зборови, глупост е тоа..
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
А досега не барав фискална али одсега ќе си барам, а ако не ми дадат ќе земам уште едно од тоа што сум купил за безпари .
Не бе уште едно земи уште 5-6 нека има резерва:pos:
--- надополнето: 19 декември 2011 во 00:27 ---
Супер!Одсега ако не ми дават фискална ќе си заминам без да им платам.Ако продавачот се налути и ми го пукне носот ќе му извадам лекарско.мх мх,да живее Македонија. :LOL:
Е сега ако си рамковен и добиеш по нос од нерамковен ќе добиеш оштета, ако не си рамковен и добиеш по нос од рамковен...па немојте да паѓате на провокации(y)
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
ДДВ плаќа потрошувачот... фискалната сметка е доказ дека парите нема да завршат во џебот на лакомите газди. На сметка од 100 денари јас плаќам 20 денари данок. Доколку газдата не ми даде фискална, тој моите 20 денари си ги пикнал во џеб. Доколку мене газдата или продавачката или келнерот ми понуди да платам 10 денари помалку и да ги поделиме тие 20 денари, би се согласила. Ама кога некој е лаком по дифолт е и глупав ... се расправаат со мене за да ми ги украде моите 20 денари. Со фискалната сметка барем ќе се надевам дека еден ден ќе се направи некое општествено добро.Затоа не плаќам додека не добијам фискална сметка ... ми е преку глава да гледам необразовани говеда со огромен капитал кои од толку што се глупави го кочат целиот процес на циркулација на капиталот (не знаат како да ги инвестираат и потрошат парите освен за коли, златни ланци, отворање кладилници и кафани)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ова ме потсети на едно легендарно клипче од к15 ..ете го погоре го имаат стаено :ROFLMAO:
Толку години старо клипче а уште ништо не е сменето..100 дена влада :)
Тоа беше минатите сто дена исти како другиве сто дена....
--- надополнето: 26 декември 2011 во 15:25 ---
Поготово важи за Вирус. Другите, како Канди, ќе даваат фискална па дури и вода од чешма да им побараш.
Пази шо пишуваш те читам :icon_lol:.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
ДДВ плаќа потрошувачот... фискалната сметка е доказ дека парите нема да завршат во џебот на лакомите газди. На сметка од 100 денари јас плаќам 20 денари данок. Доколку газдата не ми даде фискална, тој моите 20 денари си ги пикнал во џеб. Доколку мене газдата или продавачката или келнерот ми понуди да платам 10 денари помалку и да ги поделиме тие 20 денари, би се согласила. Ама кога некој е лаком по дифолт е и глупав ... се расправаат со мене за да ми ги украде моите 20 денари. Со фискалната сметка барем ќе се надевам дека еден ден ќе се направи некое општествено добро.Затоа не плаќам додека не добијам фискална сметка ... ми е преку глава да гледам необразовани говеда со огромен капитал кои од толку што се глупави го кочат целиот процес на циркулација на капиталот (не знаат како да ги инвестираат и потрошат парите освен за коли, златни ланци, отворање кладилници и кафани)
Твоите пари посекако ќе бидат украдени е сеа дали од продавачот или па ако ги платиш ете во данокот тие 20 денари, некој ќе си ги собере во џеб. The ugly truth.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.171
Да не плаќаме и да си излеземе, у реду :) ........а што вели законот, болничката сметка на муштеријата кој ќе ја плате? или треба да си брз на нозе да не те смелат.
...мислам...законов o_O :гик:
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
736
Поени од реакции
704
А што правиме кога идеш до локалната продавница кај продавачот со кој се знаете и земаш роба на вересија, ете во моментот немаш пари....... треба и овде фискална или не важи ова?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Твоите пари посекако ќе бидат украдени е сеа дали од продавачот или па ако ги платиш ете во данокот тие 20 денари, некој ќе си ги собере во џеб. The ugly truth.
Глупости.. и само наставете со кукање и плачење зашто нема патишта,болници, школи ова-она.. крадење секогаш имало и сегде има, си има закон и кога тогаш тој што краде ќе го стигне правда. Уште подебилно е да им се полни џебот на нафатираните бизнизмени у наводници,ај барем некоја плата да даваат на работниците, а тие ни плата и плус твоите 18 % им идат у џеб, а данокот го лупнале они у цена,така да ако не платиш данок на државата, му го поклонуеш на газдата..па бирај кај мислиш дека е подобро да идат парите. !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom