Нехигиена и запоставеност во врска/брак

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ne ja citav temava,ke se navratam poposle za toa...
no kako da odrzuvas higiena ako nemas uslovi za toa, na primer voda doma (so godini) ili na denesno vreme da nemas kupatilo.
Kako odrzavale porano higiena vo SELO koe imalo samo edna cesma ili bunar, a takvi bile poveketo sela, ili vo gradovite samo so ulicni cesmi primer Skopje do 63 g.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Zaebana tema. Lesna za pokazuvanje so prst kon nekogo vo smisla vidi go ovaj/ovaa zabatalena ili baranje na izgovor zosto nekoj ve napustil ili ste napustile. Realno ako pravime muabet osven sekako ako se raboti za ekstremen slucaj na nehigiena, a pod ekstremen stvarno mislam na ekstremen, retko koj go napustil partnerot/partnerkata radi toa, posebno ako ja saka. Mozi da se koristi kako izgovor, da si ja olesnat dusickata zosto izneverile, napustile no najcesto pricinata nema vrska so toa. Patem kaj vi bile ocite, nikoj ne moze da glumi vreminja pa kao ne ste znaele ili taka nesto, pa ajde sega ke glumime ludilo. Sto da recat onie na koi partnerot im se razbolil, imal nesrekja pa ostanal nepodvizen, hendikepiran, paraliziran od polovina na dolu pa ne go napustile, a vas vlaknenca na pickata i kurot vi precele ili nedepilirana ili mrsen vo kosata. Ili ste so pogresni ljuge ili ve cesa gazeto. Treto nema.
P. S sega se pribrav od teren. Kuckata laj bega od mene, nejki da ja pogalam. Skapan umoren sum, mi e maka cevlite da gi izvadam ne pak drugo. Taka se spruziv na kaucot, si otvoriv ladno pivo, si citam kajgana i koj mu ebi mater na site.
Niti mi se ebi od so mi e maka taka da nehigienata vo slucajot e najmal problem od moja gledna tocka. Ne da e izdepilirana, namirisana, zelna i neznam kakva, djabe i e.
P. S. S lazam, ke najdam sili :sneaky:
P. S. S. S i za kuckata lazam. Kefoj e :love:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.147
Супер тема. (y)
Пошто Хоуп еднаш ми го избриша мислењето еве уште еднаш да ја пофалам за напорот:
Одлична трач рубрика за тоа дали Павлинка се бричи под мишки и дали Трајче вади чорапи па ги мириса пред спиење.

Освен „Фуј, знам еден таков“ и „Јеби га 21 век сме, не знам како луѓето не користат сапун“, НЕ гледам што друго паметно би можело да се искоментира на темава, ОСОБЕНО поистоветувањето на нехигиената со врска-брак (кое е глупост од епски размери само по себе).

Feel free to carry on. :smirce:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Нема апсолутно никакво оправдување за нехигиена и запуштеност (настрана медицинските состојби). Мислам дека ова е прилично чест проблем со кој се соочуваат доста луѓе. Млади девојки, се омажиле и ги гледаш после некој период се направиле тетки - запуштени, здебелени, никакви.

Како што напиша некој и претходно, обично таквите луѓе се со став дека ја постигнале целта, се омажиле и готово сега, партнерот е должен да нè сака какви и да сме, па затоа ќе јадеме ко стоки, ќе накачиме плус 20 кг, ќе се депилираме кога ќе ни текне, нè боли таквата. Не! Епитетот "понежен пол" треба да се заслужи и оправда. Да сме сакале запуштеност и влакнетост, ќе сме вдомеле шимпанзо.

Со тек на време нештото станува одбивно, се губат чувства и привлечност кон партнерот, па после чудење зошто не нè сака ко порано или зошто му бегал погледот кон други.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
ne ja citav temava,ke se navratam poposle za toa...
no kako da odrzuvas higiena ako nemas uslovi za toa, na primer voda doma (so godini) ili na denesno vreme da nemas kupatilo.
Kako odrzavale porano higiena vo SELO koe imalo samo edna cesma ili bunar, a takvi bile poveketo sela, ili vo gradovite samo so ulicni cesmi primer Skopje do 63 g.
Какви бунари бе и улични чешми аман :tapp: во која димензија се наоѓаш.

Инаку да се надоврзам, иако несомнено постојат лица кои поради мрза, претерано опуштање во врска/брак или незаинтересираност не одржуваат хигиена, треба да се има предвид дека апатичноста може да биде сериозен симптом за депресивно нарушување, особено во подолги врски и бракови. Особено ако едниот партнер драстично се разликува во нивото на хигиена од другиот. Во такви случаи е потребна психолошка или психијатриска помош со соодветна психо и фармакотерапија.
Имав роднина кој се запушташе до крајна мерка пред да биде дијагностициран, па со соодветна терапија малку по малку се врати на колосек, вклучувајќи и личната хигиена и облекувањето.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Нема апсолутно никакво оправдување за нехигиена и запуштеност (настрана медицинските состојби). Мислам дека ова е прилично чест проблем со кој се соочуваат доста луѓе. Млади девојки, се омажиле и ги гледаш после некој период се направиле тетки - запуштени, здебелени, никакви.

Како што напиша некој и претходно, обично таквите луѓе се со став дека ја постигнале целта, се омажиле и готово сега, партнерот е должен да нè сака какви и да сме, па затоа ќе јадеме ко стоки, ќе накачиме плус 20 кг, ќе се депилираме кога ќе ни текне, нè боли таквата. Не! Епитетот "понежен пол" треба да се заслужи и оправда. Да сме сакале запуштеност и влакнетост, ќе сме вдомеле шимпанзо.

Со тек на време нештото станува одбивно, се губат чувства и привлечност кон партнерот, па после чудење зошто не нè сака ко порано или зошто му бегал погледот кон други.
Многу ми се свиѓа што обраќањето го започна со адресирање на пошироката публика :
Мислам дека ова е прилично чест проблем со кој се соочуваат доста луѓе.
За веќе во следната реченица да имаме промена на тонот :
Млади девојки, се омажиле и ги гледаш после некој период се направиле тетки - запуштени, здебелени, никакви.
Пошто, дами и господа, тоа е целта на постоењето на жената. Да се омажи, има одржана фигура после раѓање три деца ( не во име на здравјето, туку за да не избега мажот ), да го депилира секое влакно на телото, да е константно нашминкана и скоцкана. После имало феминисти...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Ех, прифати ја како таква, луѓето не се менуваат така лесно *воопшто. Доколку како член не може да поднесе спротиставено мислење (а треба) тогаш како мод брише, јбг - слаби нерви.

Глупава тема, да повторам, ќе одиш со некој месеци/години или ќе склучиш брак и што нема да знаеш која му е личната хигиена?
Магично ќе престане нозе да мие затоа што те венчал?

Дај не ме еби. Каков си скроен таков ќе си бидиш цел живот, сигурно нема да чекаш да ја жениш некоја за одеднаш да пушташ нокти на нозете или да корниш под пазуви.

Плодна дискусија. Супер е. :sramezliv:
познавам луѓе што се “опуштиле” послем некоја година у брак, ваљда си викаат тоа е тоа нема за кој да се средувам а тоа си влече низа негативности


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Пошто, дами и господа, тоа е целта на постоењето на жената. Да се омажи, има одржана фигура после раѓање три деца ( не во име на здравјето, туку за да не избега мажот ), да го депилира секое влакно на телото, да е константно нашминкана и скоцкана. После имало феминисти...
Pa ne za djabe e vo belo koga ke se mazi. Kako i site kujnski aparati ;)
aaaaa.JPG
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Многу ми се свиѓа што обраќањето го започна со адресирање на пошироката публика :


За веќе во следната реченица да имаме промена на тонот :


Пошто, дами и господа, тоа е целта на постоењето на жената. Да се омажи, има одржана фигура после раѓање три деца ( не во име на здравјето, туку за да не избега мажот ), да го депилира секое влакно на телото, да е константно нашминкана и скоцкана. После имало феминисти...
Понекогаш и двете страни се виновни за запуштање, зависи од тоа колку на едниот или другиот партнер му е стало до себе и партнер/ката, тоа е индивидуално, лично не можам да замислам такво нешто партнерка да се здебели или да шета со пунџа ко тетка од 70 години или со нокти како Носферату :D од мое искуство убаво е кога еден води сметка за друга и обратно :love: Има начин како да се каже дека едната страна накачила 5-6кг, никако со исмевање или хехенца тоа само предизвикува отпор, има секакви моменти, бременост и што све не, но ништо не е надвор од можноста за решавање преку фин разговор.

Општо кај нас како средина страшен е бројот на запуштени особи, да не претерам ама секоја трета особа е таква :unsure: знам доктори и професори кои дигнале раце па излегува надвор со стомакот излезен од распад маица, се наведне ли гледаш гз влакнест осамнува пошто каиш е too much :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Многу ми се свиѓа што обраќањето го започна со адресирање на пошироката публика :


За веќе во следната реченица да имаме промена на тонот :


Пошто, дами и господа, тоа е целта на постоењето на жената. Да се омажи, има одржана фигура после раѓање три деца ( не во име на здравјето, туку за да не избега мажот ), да го депилира секое влакно на телото, да е константно нашминкана и скоцкана. После имало феминисти...
Воопшто немав намера и не ми беше важно дали ќе бидам политички коректен, па да внимавам дали се обраќам на поширока публика или не. Последна грижа на светот ми е дали ќе се навреди некој феминист.

Генерално зборев за жени, од машка субјективна гледна точка. Инаку, истото важи и за спротивниот пол. Едноставно не е фер кон партнерот. Жал ми е ако се пронајде во текстот.

Btw, никој не спомна дека треба константно да е нашминкана, туку да си ја задржи и оправда женственоста. Никој не сака Тарзан во кревет.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Воопшто немав намера и не ми беше важно дали ќе бидам политички коректен, па да внимавам дали се обраќам на поширока публика или не. Последна грижа на светот ми е дали ќе се навреди некој феминист.

Генерално зборев за жени, од машка субјективна гледна точка. Инаку, истото важи и за спротивниот пол. Едноставно не е фер кон партнерот. Жал ми е ако се пронајде во текстот.

Btw, никој не спомна дека треба константно да е нашминкана, туку да си ја задржи и оправда женственоста. Никој не сака Тарзан во кревет.
Го нема Лет 3 да ти каже како ебел жени што личеле на четници :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Понекогаш и двете страни се виновни за запуштање, зависи од тоа колку на едниот или другиот партнер му е стало до себе и партнер/ката, тоа е индивидуално, лично не можам да замислам такво нешто партнерка да се здебели или да шета со пунџа ко тетка од 70 години или со нокти како Носферату :D од мое искуство убаво е кога еден води сметка за друга и обратно :love: Има начин како да се каже дека едната страна накачила 5-6кг, никако со исмевање или хехенца тоа само предизвикува отпор, има секакви моменти, бременост и што све не, но ништо не е надвор од можноста за решавање преку фин разговор.

Општо кај нас како средина страшен е бројот на запуштени особи, да не претерам ама секоја трета особа е таква :unsure: знам доктори и професори кои дигнале раце па излегува надвор со стомакот излезен од распад маица, се наведне ли гледаш гз влакнест осамнува пошто каиш е too much :D
Да бидеме реални, убава девојка и со пунџа ко тетка од 70 години ќе изгледа убаво и привлечно. :D

Не е убаво кога некои ќе се запуштат и здебелат скроз (а млади девојки), и притоа воопшто немаат намера да корегираат нешто и да работат на себе, сметајќи дека ја постигнале целта, имаат маж покрај себе и мислат толку, женственост не е потребна повеќе, партнерот е должен нејзината запуштеност да ја трпи по секоја цена.

Разбирам понекогаш запуштеност, некои ретки случаеви, ама нештото да стане редовна пракса и честа појава - едноставно не е во ред, мислам дека е крајно себично кон партнерот.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Да бидеме реални, убава девојка и со пунџа ко тетка од 70 години ќе изгледа убаво и привлечно. :D

Не е убаво кога некои ќе се запуштат и здебелат скроз (а млади девојки), и притоа воопшто немаат намера да корегираат нешто и да работат на себе, сметајќи дека ја постигнале целта, имаат маж покрај себе и мислат толку, женственост не е потребна повеќе, партнерот е должен нејзината запуштеност да ја трпи по секоја цена.

Разбирам понекогаш запуштеност, некои ретки случаеви, ама нештото да стане редовна пракса и честа појава - едноставно не е во ред, мислам дека е крајно себично кон партнерот.
Многу жени по породување никогаш не се враќаат во формата во која биле пред да се породат. За тоа има низа генетски и хормонски причини, но и самиот труд и посветеност кое го бара мајчинството не дозволува на жената да и биде приоритет изгледот или линијата можеби со години.
Многу некоректен муабет а и низ целава тема преовладуваат коперациски постови за комшики, комшии, познаници и во глобала луѓе за коишто се нема идеја низ што поминуваат приватно и зошто се запуштиле.
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
А што ако и двајцата партнери се запуштени, со пуштени стомаци, влакна на сите страни не депилирани не исчешлани носат не испеглана облека и влечка лајнарка фатени за раце гушнати заљубени среќни и ги заболе кур и пичка што мисли некој за нив?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.115
Поени од реакции
10.444
И пак забегавте со муабетот. Дебелината нема врска со хигиена. Па не би рекла ниту со запуштање и неуредност. Едноставно, постојат толку дебели, ама харизматични, со убави црти и прекрасни луѓе, чисти, педантни, средени, дотерани. Ниту пак дебелеењето во врска/брак било себично и нефер кон партнерот. Не, себично и нефер може да биде единствено кон самиот себе и сопственото здравје.
И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)

Здравата исхрана, физичката активност и читањето книги е најсебичната работа што ја правите за себе и никако не ја правите за некој друг. А другиот дали ќе ве сака со плус 10 или минус 10 кг повеќе кажува за него отколку за вас како личност :D.

Инаку за мене врв на неуредност е црнило под ноктите, нечисти чевли, згужвана облека и влакна од коса по облеката.

Врв на нехигиена, немиење заби и очи, нетуширање редовно, неперење раце после тоалет, некористење дездоранс, носење искината и нечиста облека итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom