Нехигиена и запоставеност во врска/брак

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.645
Поени од реакции
19.746
Malku poveke za mrsnata kosa.

Ako sekoj den ja miete so shampon ke vi opadne, i ke vi se mrsi brzo.

Jas ednas do dva pati nedelno ja mijam so shampon, ostanatite denovi samo kondicioner, kosata poveke ne mi se mrsi.

Koristenje shampon sekojdnevno gi mie prirodnite masla na kosata i predizvikuva prekumerno kreiranje na tie masla sto doveduva do mrsna kosa.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.047
И машките и женските повеќе водат сметка како изгледаат додека ловат некого/ некоја, а после им е сеедно, демек ја постигнав целта, сега треба да ме сака каков /каква и да сум.
И јас го имам забележано овој проблем, и мое мислење е дека мажот/ жената не треба да те види во лошо издание, освен ако си болен/ болна.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.539
Поени од реакции
7.382
И машките и женските повеќе водат сметка како изгледаат додека ловат некого/ некоја, а после им е сеедно, демек ја постигнав целта, сега треба да ме сака каков /каква и да сум.
И јас го имам забележано овој проблем, и мое мислење е дека мажот/ жената не треба да те види во лошо издание, освен ако си болен/ болна.
Некој конечно разбрал за што правиме муабет без цепитлачење и извртување. Ова беше цел муабет.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.371
Поени од реакции
5.038
Јас нит се бањам, нит се шишам, нит се бричам, на ВМРО да личам. Шала на страна личната хигиена нема никаква врска со тоа дали индивидуата е сингл или е во врска или брак.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.539
Поени од реакции
7.382
Ќе мора да нацртам.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.489
Поени од реакции
4.219
Најчеста причина е апатија а во одредени случаи разни форми на депресија, дијагностицирана (поретко) или не.

Знам број луѓе кои дигнале раце од себе си, не се замараат со ништо па ни со лична хигиена. Тоа е многу чест симптом на onset на депресија. Не сте свесни до која мера извесни психички проблеми доведуваат до тотална незаинтересираност за својот изглед или хигиена.
Апатијата е во голем дел предизвикана и од самото живеење на оваа територија.
Трета причина е економска, ако се знае дека 20+ проценти на население, значи 400К народ према официјални статистики е крајно сиромашно, не може да се очекува да се тушираат секој ден, пошто пример 4-члено семејство, тоа ти се 4 бојлери на ден и 15К сметка за струја на крај и оде на добош.

Не е само во брак или врска нехигиена проблем.

Имав еден колега од Македонски Брод ли беше, го викавме Твор, онакво нешто немало на светот, абе измеѓу раце имаше закоравена кал, муви паѓаа откако ќе поминеше, а ок како личност, фер, добар све, од денешна гледна точка не знам како никој не го предупреди.

Друг еден од некое кратовско село не ги имаше симнато чизмите сигурно година дена, некој смрад меѓу формалин и говна :unsure: уште не ми е јасно како живееше со цимер, типот разараше на радиус од 20м, требаше да го пријават во Хаг ради употреба на отровни гасови, кој лик :cuc:

Интересно што не беа депресивни нит апатични, напротив...чудна ствар.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.304
Поени од реакции
25.400
Сигурно дедо ми и нашол замерка на баба ми дека не и е бричена минџата пред да и е испентари за 5тото дете.
Друга е маката во браковите, нема врска со запуштање и нехигиена.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.673
Поени од реакции
4.132
@Хоуп
Главниот проблем е што се опуштаме.
Особено кога ќе почне заедничкиот живот.

Но нема никакво оправдување за нехигиената. Едно е некој да не е среден а сосем друго е да е прљав.
Сите имаме барем 10 минути слободно време дневно да мавнеме брз туш, сите иаме барем 1-2 саати да одвоиме месечно на депилации или брич или пак да тркнеме до бербер и да средиме џунглата на глава.
За миење заби и орална хигиена глупо е уопште муабет да праиме.

Едноставно мислам дека повеќето се осеќаат ко да ја "свртеле играта", како да победиле нешто. Готово се омажив/оженив, дечиња и тоа е тоа. Нема зашо да се средувам има кој "мора" да ме сака.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.736
Поени од реакции
17.297
Кај се случува ова?
У твојата глава?
...во реалност, ама јас не сум крива што ти појма немаш, само овде на форумов колку ги има, ама ти не си еден од нив, не се разочарувај има има време ќе научиш!
... и не го спуштај нивото, со никој вака не се однесуваш на темава,
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.330
Поени од реакции
11.369
Chorapi so sandali koristam ako sakam nozete da gi zashtitsm od prljavshtina nadvor chorapite gi menuvam chesto
A na odmor, kade e cisto i plivam, normalno ne koristamm chorapi, osven noke ako e studeno, npr. OHRID
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.489
Поени од реакции
4.219
Chorapi so sandali koristam ako sakam nozete da gi zashtitsm od prljavshtina nadvor chorapite gi menuvam chesto
A na odmor, kade e cisto i plivam, normalno ne koristamm chorapi, osven noke ako e studeno, npr. OHRID
Бела чарапа на сандала тоа е заштитен знак на Германски туристи :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom