Нехигиена и запоставеност во врска/брак

Член од
13 април 2021
Мислења
706
Поени од реакции
2.268
И пак забегавте со муабетот. Дебелината нема врска со хигиена. Па не би рекла ниту со запуштање и неуредност. Едноставно, постојат толку дебели, ама харизматични, со убави црти и прекрасни луѓе, чисти, педантни, средени, дотерани. Ниту пак дебелеењето во врска/брак било себично и нефер кон партнерот. Не, себично и нефер може да биде единствено кон самиот себе и сопственото здравје.
И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)

Здравата исхрана, физичката активност и читањето книги е најсебичната работа што ја правите за себе и никако не ја правите за некој друг. А другиот дали ќе ве сака со плус 10 или минус 10 кг повеќе кажува за него отколку за вас како личност :D.

Инаку за мене врв на неуредност е црнило под ноктите, нечисти чевли, згужвана облека и влакна од коса по облеката.

Врв на нехигиена, немиење заби и очи, нетуширање редовно, неперење раце после тоалет, некористење дездоранс, носење искината и нечиста облека итн.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.086
Поени од реакции
10.652
А дали влакна кај машките спаѓа во нехигиена? За другар прашувам.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.145
Поени од реакции
7.791
А дали влакна кај машките спаѓа во нехигиена? За другар прашувам.
Не,баш напротив,ако си влакнест ко Јети тогаш си прав алфа-мажјак,кажи му на другар ти да не се секира.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.317
Поени од реакции
9.584
И пак забегавте со муабетот. Дебелината нема врска со хигиена. Па не би рекла ниту со запуштање и неуредност. Едноставно, постојат толку дебели, ама харизматични, со убави црти и прекрасни луѓе, чисти, педантни, средени, дотерани. Ниту пак дебелеењето во врска/брак било себично и нефер кон партнерот. Не, себично и нефер може да биде единствено кон самиот себе и сопственото здравје.
И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)

Здравата исхрана, физичката активност и читањето книги е најсебичната работа што ја правите за себе и никако не ја правите за некој друг. А другиот дали ќе ве сака со плус 10 или минус 10 кг повеќе кажува за него отколку за вас како личност :D.

Инаку за мене врв на неуредност е црнило под ноктите, нечисти чевли, згужвана облека и влакна од коса по облеката.

Врв на нехигиена, немиење заби и очи, нетуширање редовно, неперење раце после тоалет, некористење дездоранс, носење искината и нечиста облека итн.
Дебелината некогаш нема врска ама... Многу често децата, работа, обврските се користат како алиби за запуштање и неуредност. Мене тој дел ми пречи. Ако имаш проблем здравствен, генетски, ок е... Повеќето се деформираат од тотално невнимание и мене тоа ми пречи и кај мажите и кај жените. И не знам како не им пречи на себеси да не се убави пред се.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.539
Поени од реакции
7.382
Не знам дали навистина толку не сфаќате или со сила се правите, или "љубовта" кон мене ве заслепува, па не разбирате и ми спомнувате состојби после породување, медицински проблеми, маки на луѓето и немање услови за водење хигиена и покрај тоа што милион пати ви кажав дека се работи за нормални луѓе без медицински проблеми, кои се запоставиле во бракот. Фала богу дека жената се менува во бременоста и само будала може да ја карактеризира како запуштена и дебела, во овој случај ни го мислам тоа ни ја спомнав таа состојба.

Оној па 4 поста пиша колку била глупа темата. Па не пишувај бе пријател, имаш едеееееееен куп теми.

Два тројца ја сфатиле смислата на муабетот барем.
Автоматски споено мислење:

Дебелината некогаш нема врска ама... Многу често децата, работа, обврските се користат како алиби за запуштање и неуредност. Мене тој дел ми пречи. Ако имаш проблем здравствен, генетски, ок е... Повеќето се деформираат од тотално невнимание и мене тоа ми пречи и кај мажите и кај жените. И не знам како не им пречи на себеси да не се убави пред се.
Toa, обврските во бракот и децата ги земаат како причина за несреденоста. И пак сега немаат медицински проблем, имаат услови, не зборуваме за дебелина и други проблеми, не се три дена после пороѓај, без хормонски и генетски нарушувања едноставно почнуваат да се запоставуваат после некое време во подолга врска или брак.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.981
Поени од реакции
7.865
Ова за кое расправате тука е зборувано векови пред нас...
Во „Миризлива Градина“ на ал-Нафзави, која ја разбработува арапската сексуална алхемија, на истокот позната како кама сутра, зборува за одржување на телото, посебно зборува за жената и како да ја одржува свежината на телото и да нема лоши мириси :)
Во Глава XIX зборува за работите за кои вие тука на долго и на широко ги дискутирате.

Слично, но многу поразработено го има во хата јога - прочистување на телото до максимум за да нема лоши мириси „таму доле“ бидејќи работите „таму доле“ те носат „таму горе“!
Храмот на човекот мора да биде правилно подготвен ако сакате божествена искра, момци и девојки :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.371
Поени од реакции
5.038
Мене по дома моите навечер ми викаат дека ми смрделе чорапите и стапалата, а па патиките ми ги вадат на тераса или во двор ми ги џиткаат за да не смрдел ходникот :kuracc:
 
Член од
3 март 2021
Мислења
110
Поени од реакции
158
Што бе жените прдат и идат по голема нужда? :sick: Бљак, време е да станам асексуалец.
Остај и ја тоа дознав пред некоја година, у кафичи се фураат шминки, деколтиња а после одат дома да серат, еех животе лаго голема...

И пак забегавте со муабетот. Дебелината нема врска со хигиена. Па не би рекла ниту со запуштање и неуредност. Едноставно, постојат толку дебели, ама харизматични, со убави црти и прекрасни луѓе, чисти, педантни, средени, дотерани. Ниту пак дебелеењето во врска/брак било себично и нефер кон партнерот. Не, себично и нефер може да биде единствено кон самиот себе и сопственото здравје.
И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)

Здравата исхрана, физичката активност и читањето книги е најсебичната работа што ја правите за себе и никако не ја правите за некој друг. А другиот дали ќе ве сака со плус 10 или минус 10 кг повеќе кажува за него отколку за вас како личност :D.

Инаку за мене врв на неуредност е црнило под ноктите, нечисти чевли, згужвана облека и влакна од коса по облеката.

Врв на нехигиена, немиење заби и очи, нетуширање редовно, неперење раце после тоалет, некористење дездоранс, носење искината и нечиста облека итн.
Значи изгужвана маица е по неуредно од да бидеш дебел (ментална запуштеност и немање самоконтрола)? Е браво бе буцко свака ти част :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.316
Поени од реакции
18.125
Знам дека има теми за лична хигиена, секс хигиена, ама сакам да правам муабет за друго, ме интересираат мислења зошто сакам да знам зошто, дали е причина за неверства и слично.
Секојдневно гледам мажени жени со влакнести нозе, со чорапа и јадранка, мрсна коса и испуштени стомаци, изеден пола лак од нокти, некое старско парче елече или скинато блузиче и секој ден се движат така пред влез, до продавница, шетаат со децата. А и многу пријатели после раскин зборат дека бившите не воделе хигиена... Исто и мажи. А пред да влезат во долга врска или брак, средени, дотерани, намирисани, со фризурче.. Зошто се дешава ова и дали ова можеби е една од причините за неверство?

Во врска сте, до уши заљубени, тој или таа е вашата сродна душа, ама му смрди здивот. Кога имате секс непријатна миризба доаѓа од таму доле, хигиената воопшто не е запазена, мириса на пот, рацете и нозете врколак, смрдат чорапите.. Не мора да е се заедно, доволно е само едно нешто од примерите и не само еднаш два пати, се случува нели, него многу често, скоро секогаш. А друго ви е се погодено. Муабет, исти интереси, музика, филмови, уживате во друштвото. Единствена маана е ова. Како ќе реагирате? Дали некако од околу ќе почнете муабет на таа тема, дали ќе останете со таа личност но ќе барате нешто на страна, или воопшто не ви е гад од личноста што ја сакате?

Јас во средно ептен бев загреана за еден менаџер демек во вулкан :ROFLMAO: ептен згоден, сите трчаа по него, пола година го бркав идев поради него таму и конечно една вечер се смувавме. Здивот му мирисаше на умрено маче, ама ај си реков пиел, жеден поради тоа е. И демек почнавме врска, секогаш кога се гледавме се полошо и полошо му мирисаше и толку крај, ќе исповратев се ако останев со него. Не можам да поднесам туѓа нехигиена макар ептен да ја сакам таа личност. Секундарно престанува љубовта.
Најдов троа време, па ај еден подолг пост на темава.

Да, постои можност и од двете страни, особено ако едната страна драстично се издвојува во надворешен изглед од другата.
Нормално, ова е само една од причините и од моја гледна точка колку истата ќе има уддел пред се зависи од: возраста на партнерите, кругот во кој работат и се дружат (пр. партнерот земјоделец или некоја физичка работа, ти во администрација (пр. корпоративен свет), спорт и сл), нивниот карактер и меѓусебна почит, и која била првичната причина за да се влезе во врска/брак. Ако целата „љубов“ била заснована само на физичкиот изглед, и истиот се влоши со тек на време, да постои можност партнерот да посегне на друго место.

Сепак одредени луѓе стареат лошо, одредени стануваат поубави со староста, кај славните личности може да го видиш ова најдобро, иако имаат милиони и средствата се најмал проблем, сепак дел остаруваат многу лошо.

Примерот со здивот: ако е единствена маана и навистина се друго е усогласено, не гледам зошто не може да се разговара отворено, или пак суптилно да се даде до знаење дека треба да го реши тој проблем. Дури и кај луѓе што се мијат заби може да се појави овој проблем поради одредени причини: расипан заб, парадонтални џебови, високо ниво на кетони (за време на кето диета)...

Одржување на хигиена треба да биде задолжително иако често има луѓе кои не внимаваат на ова: кај дел истото се запоставува поради мрза, кај дел поради сиромаштија (имаш семејства со многу ниски примања и немаат услови да се расфрлаат со пари за струја/средства за хигиена).

Во поглед на физичкиот изглед не сме нација која внимава и истото се одразува врз здравјето.
Причини: лоша исхрана, мрза, слаба или никаква физичка активност, немање време, здравствени проблеми (повреди).

Инаку мислам дека други фактори имаат далеку поголемо влијание врз неверства и разводи: внимание, различни приоритети, различни амбиции, финансиска стабилност, способност да се соочат со проблемите...Нашите родители пробувајќи да ги заштитат своите деца создадоа многу психички слаби генерации, научени дека се треба да помине глатко, или дека некој друг треба да направи жртва за да им го реши проблемот, и тоа е можеби најголемиот проблем што доведува/ќе доведува до разводи.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.491
Поени од реакции
16.290
И пак забегавте со муабетот. Дебелината нема врска со хигиена. Па не би рекла ниту со запуштање и неуредност. Едноставно, постојат толку дебели, ама харизматични, со убави црти и прекрасни луѓе, чисти, педантни, средени, дотерани. Ниту пак дебелеењето во врска/брак било себично и нефер кон партнерот. Не, себично и нефер може да биде единствено кон самиот себе и сопственото здравје.
И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)
Не ги мешајте тие што се дебели пред да влезат во врска, никој не ги нападна дебелите луѓе генерално, тие си се супер, среќа носат. :D Конкретно, акцентот во темава е ставен на запоставеност после влегување во врска/брак, не знам оти не сфаќате. Баталете тоа бременост или медицински состојби.

20 кг плус после влегување во врска, без никаква намера за работење на себе, и те како е запоставеност. Кога може после раскинување да почнете да се грижите за себе, да внимавате на исхрана, да вежбате и да слабеете, тогаш може и за време на врска. Сè друго е само изговор. :D

Здравата исхрана, физичката активност и читањето книги е најсебичната работа што ја правите за себе и никако не ја правите за некој друг. А другиот дали ќе ве сака со плус 10 или минус 10 кг повеќе кажува за него отколку за вас како личност :D.

Инаку за мене врв на неуредност е црнило под ноктите, нечисти чевли, згужвана облека и влакна од коса по облеката.

Врв на нехигиена, немиење заби и очи, нетуширање редовно, неперење раце после тоалет, некористење дездоранс, носење искината и нечиста облека итн.
Вака можеме за секое едно нешто од набројаните. Другиот дали ќе ве сака со нечисти чевли или згужвана облека, повеќе кажува за него отколку за вас како личност. Во случајов ти ги вреднуваш луѓето според тоа дали им се чисти чевлите или не. :D
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.645
Поени од реакции
19.746
Во држава каде што 50% од населението живее на минималец или блиску до тоа и едвај преживува многу очекувате од хигиена и незапоставеност :)
U mnogu pobedni vreminja ziveel narodot i sekogas neogal vreme za higiena.
Vaka ne si se teshi.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
706
Поени од реакции
2.268
Не ги мешајте тие што се дебели пред да влезат во врска, никој не ги нападна дебелите луѓе генерално, тие си се супер, среќа носат. :D Конкретно, акцентот во темава е ставен на запоставеност после влегување во врска/брак, не знам оти не сфаќате. Баталете тоа бременост или медицински состојби.

20 кг плус после влегување во врска, без никаква намера за работење на себе, и те како е запоставеност. Кога може после раскинување да почнете да се грижите за себе, да внимавате на исхрана, да вежбате и да слабеете, тогаш може и за време на врска. Сè друго е само изговор. :D


Вака можеме за секое едно нешто од набројаните. Другиот дали ќе ве сака со нечисти чевли или згужвана облека, повеќе кажува за него отколку за вас како личност. Во случајов ти ги вреднуваш луѓето според тоа дали им се чисти чевлите или не. :D
Јас воопшто не ги вреднувам луѓето според тоа како се облечени, дали се со чисти чевли, изгужвана облека, брендирана, небрендирана, дебели, слаби, мене сите луѓе ми се исти. Само ми е скроз неуредно да видам човек кој не си ја испеглал облеката, не си ги исчистил чевлите, косата и брадата му се скроз неуредни, а тргнал на некој важен состанок пример.

Ако вам не ви смета партнерот да биде неуреден, океј. Мене ми смета неуредност и нехигиена. Дебелината не ми е неуредност. Влакната не ми се неуредност, ама не ми изгледаат убаво на мене и сакам да сум мазна, средена и чиста. Не ми изгледаат убаво густи, темни, долги влакна на женска нога, ама ако другите жени така се чувствуваат убаво која сум јас да судам? Секој има право да си го живее животот како што сака.

За тоа здебелувањето во врска или брак се слагам. Повеќето кога ќе искочат од врска вежбаат за да се вратат во форма, а во врската/бракот скроз забораваат на тоа. Хахаха, баш читав некаде некоја статија демек ако некој од партнерите ослабел во бракот, тоа било знак за лош брак и развод! Свашта.

Не се слагам за делот дека му должеле нешто на партнерот. :D

Затоа бидете си такви ко што сте и јадете си и пиете си тоа што си сакате на првиот дејт (жени, ова посебно за вас важи) за да не им креирате лажна слика на маженцата. И жените ко и мажите во суштина се исти, се соочуваат со истите проблеми, ги имаат истите биолошки потреби итн.

Значи изгужвана маица е по неуредно од да бидеш дебел (ментална запуштеност и немање самоконтрола)? Е браво бе буцко свака ти част
Да, згужваната облека е знак за неуредност. Дебелината нема врска со тоа. Дебелината е болест. Самоконтролата е многу битна, физичка активност и пред се карактер за да симнеш килце и да одржаваш телесна тежина. Џогинг! :)
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
757
Јас у живот никад немам коса исчешлано нит пак алишта пеглано, и да е изгужвана блузата ќе се исправи на мене кога ќе ја облечам, тоест сакала се исправила ме заболе кур.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.645
Поени од реакции
19.746
Јас у живот никад немам коса исчешлано нит пак алишта пеглано, и да е изгужвана блузата ќе се исправи на мене кога ќе ја облечам, тоест сакала се исправила ме заболе кур.
nemoj ich, toa e zenska rabota.
prav muz treba da seta so kosula ko napikana u gaz da bila.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom