Нервоза

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Нервозата претставува зголемена раздразливост воглавно на автономниот нервен систем, со пропратни психолошки состојби кои се манифестираат со различни најчесто видливи за околината состојби.
Во секојдневната комуникација терминот “нервоза“ се користи без одредено значење. Тој повеќе упатува на некои општи невротички сосотјби во кој се наоѓаат луѓето.
Нервозните честопати запаѓаат во неурозни состојби кои пак претставуваат:
Душевни пореметувања, во кои личноста е потполно свесна за своите тегоби. Односот кон околината и кон самиот себе си е зачуван иако донекаде е искривен. Увидот во сопствената сосотојба е битна претпоставка за поволна медицинска прогноза и за успешно лечење.
Често се јавува и парадокс, Што е подобар увидот во сосотојбата(со поголеми субјективни проблеми) тој случај се смета за полесен од позиција на терапија и грижа.
Сите понекогаш сме нервозни од различни причини. Се нервираме на ситуации, на збор, на луѓе и на нивните постапки.


Како се справувате со таквите состојби?
Го држите во себе сиот бес? Се истурате некому, плачете, грицкате нокти, пушите цигара за цигара, кршите предмети итн..?

Прашање за ејсид и бушав: дали зголемената телесна тежина за време на празнициве ве прави нервозни?

[/FONT]
[/FONT][/FONT]
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
premnogu nervozna lichnost sum neznam zashto taka od vreme na vreme sum nervozen pred nekoi 5 godini otidof na psihijatar da praam moabet za nervozata (nemojte sea da mislite deka sum lud) ama go oteraf u pm !!! pusham cigara i mnogu grickam nokti premnogu edno vreme mi bea izedeni zivcite od prstite odvratno sea nekako se odviknuvam pa imam uvek u dzep po 4 paketchinja bomboni i mastiki!!!! nikogash nekrsham nesho koa sum nervozen znam da udram boks u nesho ama ne u nesho sho e krshlivo
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Извини што ќе те прашам, ама зошто го отера у пм? Што ти рече?:icon_roll

Јас кога сум нервозна се истурам на некој или се карам.
Ми се случувало и во себе да го држам сиот бес.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Се изолирам, или одам на прошетка со цигарчето во рака.
Иначе, не сум нервозно типче, освен кога играм фудбал!:twisted:

Може да потврдат повеќе луѓе од форумов. Тогаш се менувам за 100%. Не сакам да бидам таков и секогаш викам дека „нема да избувнувам наредниот пат“ - ама секогаш се повторува истото. :wink:
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Коа сакам да се изнервирам гледам вести, инаку ретко кој може да ме изнервира.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Се наоѓам некаде во средината меѓу нервозен и сталожен тип. Тоа би значело дека не се нервирам многу често, но понекогаш ситници ме вадат од контакт. Е тогаш се повлекувам во себе и цигара и кафенце е вистинска работа за мене!:coffee:
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
многу често сум нервозен, и секогаш имам некој нов тик што го праам со уста, нос, очи, праам гримаси и ми пука устата. иначе коа не сум со моите, си а палам другачката
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Celiot nasobran bes go cuvam vo sebe.Ponekogas se izoliram,ama totalno i so meseci,placam so kofi da meris solzi,a najposle sepak majka mi go sobira debeliot kraj.Mnogu si ja sakam,epten me razbira,pa sirota ke me izgleda belo,ponekogas uplaseno,ama podnesuva.Taka jas ne se spravuvam so nervozata.
A koga stanuva zbor za mali sitni,ama sekojdnevni bitni nervozicki, obavezno na kraj gi pominuvam so smeenje.Se zezam na svoja smetka i gi raskazuvam sluckite na drugarka mi od smesnata strana i gotovoooo..:)
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
bibika напиша:
Celiot nasobran bes go cuvam vo sebe.Ponekogas se izoliram,ama totalno i so meseci,placam so kofi da meris solzi,a najposle sepak majka mi go sobira debeliot kraj.Mnogu si ja sakam,epten me razbira,pa sirota ke me izgleda belo,ponekogas uplaseno,ama podnesuva.Taka jas ne se spravuvam so nervozata.
A koga stanuva zbor za mali sitni,ama sekojdnevni bitni nervozicki, obavezno na kraj gi pominuvam so smeenje.Se zezam na svoja smetka i gi raskazuvam sluckite na drugarka mi od smesnata strana i gotovoooo..:)
немој така да го стискаш бесот во себе, зашто ако долго време често се нервираш и правиш така, тоа може да се одрази врз здравјето. земи боље издери се у перница, така одма ќе ти помине:kajg:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Порано цела нервоза си ја чував во себе, не знаев да повишам тон на никого. Никогаш никој неможеше да познае дека сум нервозна, но тоа не чинело, како што нагласи Киро се одразува на здравје. Од тогаш си ја научив лекцијата и секогаш кога сум нервозна викам, обично тоа го трпат луѓе кои не се ни најмалку криви за тоа но сепак се луѓе кои ме сфаќаат зошто викам по нив и знаат дека одма ке ми помине па не ме земаат многу здраво за готово.
Сега гледам што помалку да се нервирам не дозволувам ситници да ме изнервираат .. научив да се контролирам и супер ми е. Се на се многу ретко се нервирам, но за жал тогаш последиците ги трпат моите дома ... али нема врска затоа се тука нели
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Некогаш е тешко да ме изнервира некој, се обидувам секогаш да свртам на шега, но некогаш и ситница може да ме изнервира. Се нервирам најчесто ако сама згрешам, поретко некој друг успева да ме изнервира (одличен е брат ми за тоа).
Секогаш наоѓам "жртва" да и се испожалам зошто сум се изнервирала, другарките ми се секогаш во прв ред за тоа. И секогаш им успева да ме расположат, да ме насмеат. Брзо ми поминува.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Devilish Angel напиша:
Порано цела нервоза си ја чував во себе, не знаев да повишам тон на никого. Никогаш никој неможеше да познае дека сум нервозна, но тоа не чинело, како што нагласи Киро се одразува на здравје. Од тогаш си ја научив лекцијата и секогаш кога сум нервозна викам, обично тоа го трпат луѓе кои не се ни најмалку криви за тоа но сепак се луѓе кои ме сфаќаат зошто викам по нив и знаат дека одма ке ми помине па не ме земаат многу здраво за готово.
Сега гледам што помалку да се нервирам не дозволувам ситници да ме изнервираат .. научив да се контролирам и супер ми е. Се на се многу ретко се нервирам, но за жал тогаш последиците ги трпат моите дома ... али нема врска затоа се тука нели
фала шчо ми го поддржа говоро:)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
uuuffff jas sum mnogu nervozna licnost...nekoi (jadni)licnosti mi se filter i na niv sekogas im se isturam,ali najcesto ja cuvam vo sewe nervozata...grickam nokti,jadam podnoktici,i gi jadam usnite :( najcesto koga kje me iznervira nekoja licnost na koja nejkam da i se deram idam i se praznam na nekoja totalno bezgresna stranka no toa e toa...aaaa isto taka imam razlicni nervozi pa nekogas se smiruvam so setanje,nekogas so karanje,nekogas so jadenje cokolado,so placenje ail ona od popizduenje i takvi stvari :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
ептен многу,многу ретко се нервирам...собирам...собирам ама кога ќе се изнервирам не знам што праам...ама стварно треба да ми се „качиш на глава„ па да ми пукне филмот...можеби звучи малку нарциосодно ама другите ми завидуваат како можам да бидам толку индиферентен и ладнокрвен кон работите...и цело време насмеан...искрено максимум 5 пати во годината сум нервозен максимално... т.д. стварно не знам што правам во такви ситуации
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Многу се нервирам, се и сешто може да ме изнервира.
Нокти грицкам цело време, со рацете обавезно правам нешто, обично пукам прсти, секогаш ја грицкам устата...ко да сум нервно заболена.
Секоја ситница може да ме изнервира, а највеќе се нервирам кога некој ми води инат намерно, само колку да спиздам. Иначе како се смирувам...хм...не знам, пуштам музика обично или плачам ко деген додека не станам ко бумбар во очите...устата редовно ми пати...ноктите бетер...цигара палам обавезно, али зависи од околности, некогаш не можам, па се јадам уште толку. Лоша работа е нервозата....:pishtoldz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom