Нервоза

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Мене моите ми викаат дека сум многу агресивна личност.Кога сум нервозен не се контролирам.Моите спопиздуваат и увек им се изввињавам и им викам дека нема више да праам така.
Уствари јас не дека не се контролирам толку колку што избувнувам.Првите секунди се фатални.Кога некој ќе ми напраи најбанална глупост(еве ме инрервирал некој со тоа што ме опцул,ама ептен да ме пцуе некој) во првите секунди има 89% шанси да направам тепачка ако сум накур*ен.А да јадам нокти - НЕ, само го гризам месото околу ноктите и тоа не многу.Цигари не пушам , така да ни тоа НЕ!
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
многу лесно се нервирам, ама баш за се. и тогаш не можам да се контролирам, викам по сите требало или не, мавам ствари од ѕид (ама најчесто работи што неможат лесно да се скршат :icon_lol: ) и ако не можам ништо друго, најчесто почнувам да плачам (ова посебно кога се карам со сестра ми пошо не можам никогаш да излезам на крај со неа). избувнувам за секунда ама така и се смирувам. одеднаш на среде сите плачки почнувам да се смеам на сето тоа и како ништо да не било. а грицкам и нокти ама не како знак на нервоза, напротив кога сум најопуштена :)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
bibuska напиша:
најчесто почнувам да плачам (ова посебно кога се карам со сестра ми пошо не можам никогаш да излезам на крај со неа). избувнувам за секунда ама така и се смирувам. одеднаш на среде сите плачки почнувам да се смеам на сето тоа и како ништо да не било. а грицкам и нокти ама не како знак на нервоза, напротив кога сум најопуштена :)
ААААААААААААААААААААА
Ко што Данче знае да ме накурчи никој не знае!!!!
За инат ме нервира! На што личи тоа, јас од 7 во школо она си гледа филм и за инат нејќе да стиши глас, или куца на компјутер до 6 сабајле!
И како после човек да не се нервира? Еднаш си отидов у дневна да спијам од што ме изнервира и плачев од нервоза!!!:pishtoldz
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
абе кај мене е друг проблемот. сестра ми е постара од мене 10 год.и е мажена. и мисли дека само таа знае како треба. Јас требало понекогаш да облечам сукња, не сум личела на девојче во панталони, или пак да ја пуштам косата и такви глупости.не можам да се карам поради почитта која ја чувствувам , пошо е многу постара од мене, и затоа си плачам :(
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
bibuska напиша:
абе кај мене е друг проблемот. сестра ми е постара од мене 10 год.и е мажена. и мисли дека само таа знае како треба. Јас требало понекогаш да облечам сукња, не сум личела на девојче во панталони, или пак да ја пуштам косата и такви глупости.не можам да се карам поради почитта која ја чувствувам , пошо е многу постара од мене, и затоа си плачам :(
Не вреди за такви работи да се нервираш..
Има девојчиња што во живот не облекле сукња па пак изгледаат секси и привлечно, а фатена коса подобро стои од пуштена.:wink::baeh:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Си се нервирам природно...шознам имам таква потреба постојано или да џвакам нешо (дури и хартија), да кубам нешо/некого, да виткам тетратка или било каков знак на нервоза. Понекоаш мешам возбуда и нервоза...а иначе не се истурам врз никој туку тивко се одмаздувам.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Марче ојш на психијатар? :))))

Јас ногу тешко можам да се изнервирам, а и ко ќе сум, не се глеат, си го чувам во себе и нервозата ја претворам во искуство кое ќе ми помогнит во иднина.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
:icon_lol: богами сум нервозна...а ко ќе сум нервозна 10 км подалеку од мене...се дерам од мојот ангелски глас цела зграда ечит:icon_lol: , па после ако премногу сум изнервирана почвам да плачам и уклучвам МАНОВАР ...тие ми се лекот:je:

[Eдитирано од FortunE: Ќе те замолам да пишуваш со црни букви. Фала:)]
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
А сте биле толку многу нервозни што дури и акни ви се направиле!?:lut:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
The`bItCh напиша:
А сте биле толку многу нервозни што дури и акни ви се направиле!?:lut:
Da,kako na primer vo momentov sum pod tolkav stres radi drzavniov ispit sto go imam idnata nedela,nervozna i histericna sum 99% od vremeto,celo vreme ucam,a koga praam pauza rintam niz doma bidejki neznam sto da pravam so sebe,a liceto mislam deka mi e maximalno isfrlano od stres i nervoza.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
_ZlObNiCa напиша:
Da,kako na primer vo momentov sum pod tolkav stres radi drzavniov ispit sto go imam idnata nedela,nervozna i histericna sum 99% od vremeto,celo vreme ucam,a koga praam pauza rintam niz doma bidejki neznam sto da pravam so sebe,a liceto mislam deka mi e maximalno isfrlano od stres i nervoza.
:eek:ftopic:
Една од техниките со која за неколку минути ќе ви го врати внатрешниот мир и рамнотежа е дишењето. Кога ќе ја осетите напнатоста земете длабок здив и задржете го во стомакот, а не во градите, и потоа полека издишувајте го така што за тоа време не мислете на проблемите и обврските, туку на нешто убаво.

Понекогаш се доволни и само неколку вежби на издишување со што за брзо време ќе го опуштите целото тело.

Darrin Zeer, автор на книгата "Вежби за вработени", советува едноставно ротирање на главата и вратот од едната до другата страна. Подигнете ги рацете и ставете ги дланките позади главата, опуштете ги рамениците, затегнете ги лактовите и едноставно напнатоста ќе избега од вашето тело.

Докажано е дека мирисот како лаванда и зелено јаболко, смируваат и опуштаат. Но исто така може нас да не опуштат и мирисот на спомените, мирисот на некој што го сакате. Доколку ви е тешко, обидете се да пронајдете мирис што ве опушта и користете го само во стресните ситуации.

Пробај колешке. Ваљда ќе ти помогне да се опуштиш и да го намалиш стресот. Ништо не можеш да изгубиш.:wink:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
betogrozdanov45 напиша:
Мене моите ми викаат дека сум многу агресивна личност.Кога сум нервозен не се контролирам.Моите спопиздуваат и увек им се изввињавам и им викам дека нема више да праам така.
Уствари јас не дека не се контролирам толку колку што избувнувам.Првите секунди се фатални.Кога некој ќе ми напраи најбанална глупост(еве ме инрервирал некој со тоа што ме опцул,ама ептен да ме пцуе некој) во првите секунди има 89% шанси да направам тепачка ако сум накур*ен.А да јадам нокти - НЕ, само го гризам месото околу ноктите и тоа не многу.Цигари не пушам , така да ни тоа НЕ!
Ај дојди бе да се тепаме мамичето да то го е**ам ја тебе. Ух што сакам да мавам такви нервозни типови за да ги смирам.! Кога ќе те направам да неможеш на нозе да стоиш и кога ќе те крпат у градска болница или ургентен центар тогаш ќе видиш како нема да избувнуваш више, како бајче ќе си бидеш!

-Сакав да кажам декам не си налетал на некој што ќе те здрви убаво од мавање, инаку не би се курчел дека ќе се тепаш, а ти сфати како сакаш.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сум нервозна личност да, но не отсекогаш. Имав тежок период во животов после кој на најмала нервоза реагирам многу лошо. Најчесто реакцијата е ќутење и на прашање одговарање дрско, но раце ми се тресат. Ако избувнам, знам да терам инат до крај, да се понашам на кој стигнам, да трескам врати итн. Цигари и кафиња ... цели тони се разбира. Усни гризам многу, истотака. Ситни секојдневни нервози ми поминуваат брзо дека има некој што знае како да ме смири во секунда.:) Ако ми е подолг нервозен и напнат период обавезно со акните имам проблем ... се нафрлам како луда. Но еве, подолг период веќе фаќам нормала, така да верувам дека секогаш има лек за све:kajg:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мене не ми се појавуваат акни кога се нервирам, само поткожно црвенило кога премногу нешто ќе ме изнервира и ако потрае тој период малку подолго. Потоа едвај го враќам лицето во нормала.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Нервозни поради седативи

Седативите на база на хемиски супстанции често пати можат да имаат спротивен ефект, односно можат да доведат до анксиозност кај децата или постарите луѓе наместо на нив да дејствуваат смирувачки, утврдија германските научници.

"Лековите на база на супстанции како што е дипхенхѕдраминеа, кои ги има во аптеките, често доведуваат до овој парадокс", изјави портпаролот на Државното здружение на германските фармацевти со седиште во Берлин, Урсула Селерберг.

Дијазепамот, во случај на негово прекумерно користење, може да има спротивни ефекти, како мачнина и несоница, главно кај децата и постарите луѓе.

Таквите состојби не се појавуваат при користењето седативи кои се базираат на растителни состојки, како на пример капки валеријана, наведуваат фармацевтите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom