Неписмени со коли на Водно

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
со кој памет се спушташ СО ТОЧАК ОД ВОДНО НАДОЛЕ СО 80 КИЛОМЕТРА НА СААТ? по тоа кривините - притоа НЕ НОСИШ НИ ЗАШТИТНА ОПРЕМА (кацига штитници за раце/нозе) НИ ПРВА ПОМОШ...

плус - од каде тоа дека од средно па до крст е забрането да се качуваат коли и мотори? јас ова прв пат сега слушам
 
L

.Lost Angel.

Гостин
со кој памет се спушташ СО ТОЧАК ОД ВОДНО НАДОЛЕ СО 80 КИЛОМЕТРА НА СААТ? по тоа кривините - притоа НЕ НОСИШ НИ ЗАШТИТНА ОПРЕМА (кацига штитници за раце/нозе) НИ ПРВА ПОМОШ...

плус - од каде тоа дека од средно па до крст е забрането да се качуваат коли и мотори? јас ова прв пат сега слушам
Пред некое време слушнав дека е забрането за возила кои не се овластени да одат до крст :) а зошто па да не би одел со 80км? тоа е само момент другар можеби само 100 м ќе извозам со 80 после само со 50 км или 45 ама има едно место кое 200 метри каде што можеш и 100 ка да кренеш :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Многу ме интересира каде на Водно можеш да постигнеш 80км/ч....патем речено, со каков велосипед?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Многу ме интересира каде на Водно можеш да постигнеш 80км/ч....патем речено, со каков велосипед?
Уф пази да не возел со 80км.Се занесуваат децава.Одам и јас често и ги гледам некои будали како возат,ама реално ако одел на таа кривина 80км сега немаше да биде тука на форум,туку на сосема друго место.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
П.С се извинувам поради ваквиот наслов но ако мислите дека треба поинаку променете го.


16:30 h како и секогаш мојот омилен час за тргнување на водно по уште една моја нова авантура и победување на прехдниот рекорд на возење време.. се претвори во неочекуван кошмар кој долго време ќе го паметам ... Накратно да објаснам кога се качував на кај водно до крст следново го видов фраери со цури на мотори качени одат на кај крст следното што го видов беше комбе со сладолед кое одеше на кај крст тоа не ме изнервира толку колку тоа што од кога се качив на водно до крстот со точак но како и секогаш сум зависен од ареналин и зависен од брзо возење точак... Почнав да се симнувам од крст со брзина од околу 70-85км следното што беше кај планинаркиот дом или незнам како да го наречам што е пред крстот на едно 600 м ми излегоа 3 возила ауди, џип - лендровер, и бемве кои беа со странски регистерски табли. Од огромната брзина со која возев бидејќи крвина беше да не се удрам директно во нив ги избегнав и паднав со последици 2 рани на раце големи и уште 1 на десната нога . ни едно од тие возила не застана ни да праша дали ми е ок ниту пак да пружи помош. бидејќи никогаш не носам заштитна опрема ниту пак кацига ниту пак нешто за прва помош седев околу 7 мин во полу шок дојде еден човек кој се качуваше за среќа моја тој носеше нешто од прва помош ми помогна отидов дома и не можев да поверувам. Колку што сум јас информиран не смее моторно возило да се движи од средно водно до Крст до горе освен брза помош, полиција,противпожарно возило и црвен крст. а јас сретнав 2 со мотори и 3 коли. од кои мојата авантура заврши со рани.

Едноставно сакав да пријавам во полиција нов се премислив. бидејќи кога веќе отидоа нагоре ваљда имаат некои врски и сл.

Ваш коментар и нешто слично околу ова и ваша ваква слична случка. Ако нешто не сум добро информирам нека ме поправи некој.

Еве слика каде се случи во близина Прегледај го приврзокот 44840Прегледај го приврзокот 44841 - Овде паднав
Во случајов ти си најнеписмен од сите
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Уф пази да не возел со 80км.Се занесуваат децава.Одам и јас често и ги гледам некои будали како возат,ама реално ако одел на таа кривина 80км сега немаше да биде тука на форум,туку на сосема друго место.
Никаде не пишав дека пред да ме удрат дека возев со 80км а како прво не можеш да кажеш на невидено дека не сум со 80км а ако толку не веруваш кажи кога ќе одиш на водно да дојдам и да ти покажам како се вози точак на водно со 80 км а на невидено немој да зборуваш :)
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 18:36 ---
Во случајов ти си најнеписмен од сите
да а? :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Да .

Ако сакаш да си ги исполниш своите адреналински потреби не треба да загрозуваш други
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Да .

Ако сакаш да си ги исполниш своите адреналински потреби не треба да загрозуваш други
Не загрозувам други напротив повеќе загрозуваат овие со коли отколку јас со точак :) без разлика и јас сум виновен но и тие со кола и со мотор што одат кога е забрането да се оди со кола и мотор за викенд :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Не загрозувам други напротив повеќе загрозуваат овие со коли отколку јас со точак :) без разлика и јас сум виновен но и тие со кола и со мотор што одат кога е забрането да се оди со кола и мотор за викенд :)
А дозволено е со точак да шибаш 80 + ?

Не глуми жртва самиот си виновен само бараш кривица во други
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Никаде не пишав дека пред да ме удрат дека возев со 80км а како прво не можеш да кажеш на невидено дека не сум со 80км а ако толку не веруваш кажи кога ќе одиш на водно да дојдам и да ти покажам како се вози точак на водно со 80 км а на невидено немој да зборуваш :)
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 18:36 ---
Иха брат,да не имаш ставено случајно турбо на точакот:)
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Никаде не пишав дека пред да ме удрат дека возев со 80км а како прво не можеш да кажеш на невидено дека не сум со 80км а ако толку не веруваш кажи кога ќе одиш на водно да дојдам и да ти покажам како се вози точак на водно со 80 км а на невидено немој да зборуваш :)
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 18:36 ---

да а? :)
80 тешко ама можда, 100 е максимум што имам постигнато на водно ама со роад бајк со голем пренос и тоа од средно доле, не од врв до средно. Со мтб многу тешко овие брзини бидејки со преносот више ќе слајфаш во место и нема да убрзуваш. Брзините ми се мерени со GPS. вака од тепка кажување ти може 70 возиш а мислиш 150, поготово без кацига и наочари.Најверојатно коа си паднал си идел со 20-30 максимум иначе партали ќе си се направел.

Иначе да забрането е горе со коли и ја разбирам твојата фрустрација. И не се слагам со другите дека не смееш да возиш толку на патот надоле зашто имало луѓе. Сум се пуштал 1000пати никад не сум имал проблем по пат и ретко по козји. И башка дозволено е да идеш со точак. По козјите исто има луѓе и бетер е таму нит прегледност ни ништо башка нашиве „планинари“ мислат планината е нивна и не те ебат ако си со точак. Еден еднаш се дерам да направи пат не се трга дур не почна да слуша шкрипење од дискот и свати дека ке го подберам дека место е толку па скокаше во грмушки кретен еден.

И пред да почне некој да ме цитира и да дрви како тоа не е дозволено, пред некоја година имаше и натпревар на водно со точаци за кои имаше и дозвола од општина, град ватевер, и коа се работеше стазата, го поправавме и мостот и кретени планинари намерно ги разлабуваа или вадеа даски да има дупка за да се убиеш надоле, или ке ја превртат даската обратно со шајките нагоре.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Druze pred da obvinis nekogo prvo trgni od sebe. Vo slucajot ti ja narusuvas bezbednosta kako na drugite taka i tvoja licna. Jas razbiram potreba za adrenalin ama ne na smetka na drugite bidejki veruvaj mi deka na nekoja majka koja si go seta deteto ili nekoja baba so kuce ni najmalku ne i treba nekoj ludak na tocak koj pominuva so 80km/h. Neznam kolku si svesen kolkav pat ti treba za da sopres od 80 km/h so tocak i toa na udolnica. Moja predpostavka nekade okoli 500 metra e sega smetaj sto moze da se desi vo tie 500 metri. Baska ne nosis zastitna ograda , baska si vo suma kaj sto moze se da izleze pred tebe, baska ima mnogu krivini i ne e pregledno. E sega moze nema da ti e po kejf so poveketo te kritikuvat no veruvaj toa e za tvoe dobro i bidi sreken sto si pominal so pomali povredi. Jas sum isto taka ljubitel na velosipedi arno ama vnimavam kade i koga adrenalinski se praznam.
Sto se odnesuva do "nepismenite" gi ima ne samo na Vodno tuku na sekade vo Makedonija i mnogu dobro znam deka velosipedistite se zagrozena vrsta vo soobrakajot, zatoa dodeka ne se smenat rabotite pamet vo glava.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
80 тешко ама можда, 100 е максимум што имам постигнато на водно ама со роад бајк со голем пренос и тоа од средно доле, не од врв до средно. Со мтб многу тешко овие брзини бидејки со преносот више ќе слајфаш во место и нема да убрзуваш. Брзините ми се мерени со GPS. вака од тепка кажување ти може 70 возиш а мислиш 150, поготово без кацига и наочари.Најверојатно коа си паднал си идел со 20-30 максимум иначе партали ќе си се направел.

Иначе да забрането е горе со коли и ја разбирам твојата фрустрација. И не се слагам со другите дека не смееш да возиш толку на патот надоле зашто имало луѓе. Сум се пуштал 1000пати никад не сум имал проблем по пат и ретко по козји. И башка дозволено е да идеш со точак. По козјите исто има луѓе и бетер е таму нит прегледност ни ништо башка нашиве „планинари“ мислат планината е нивна и не те ебат ако си со точак. Еден еднаш се дерам да направи пат не се трга дур не почна да слуша шкрипење од дискот и свати дека ке го подберам дека место е толку па скокаше во грмушки кретен еден.

И пред да почне некој да ме цитира и да дрви како тоа не е дозволено, пред некоја година имаше и натпревар на водно со точаци за кои имаше и дозвола од општина, град ватевер, и коа се работеше стазата, го поправавме и мостот и кретени планинари намерно ги разлабуваа или вадеа даски да има дупка за да се убиеш надоле, или ке ја превртат даската обратно со шајките нагоре.
Имам апартче за мерење брзина другар инаку пред да паднам кочев ненормално точно како што кажа ти 20-30 не видов бидејќи гледав да не се акнав во нив паднав ама не поминав премногу лошо но можев да завршам фатално ако бев неискусен. Муабетот ми е има многу кои се обидуваат да возат надолу а при тоа не се доволно искусни а не дај боже да налетаат на кола или сл. може фатално да биде а кога веќе има забрана од движење на моторни возила од средно до крст не треба да одат а јас сретнав такви кои немаа овластувања за возење до крст. А инаку вчера да развив брзина од 80км на водно но да потенцирам не возев цело време од 70 до 80 км туку има моменти каде што се развива таа брзина.
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 19:29 ---
Druze pred da obvinis nekogo prvo trgni od sebe. Vo slucajot ti ja narusuvas bezbednosta kako na drugite taka i tvoja licna. Jas razbiram potreba za adrenalin ama ne na smetka na drugite bidejki veruvaj mi deka na nekoja majka koja si go seta deteto ili nekoja baba so kuce ni najmalku ne i treba nekoj ludak na tocak koj pominuva so 80km/h. Neznam kolku si svesen kolkav pat ti treba za da sopres od 80 km/h so tocak i toa na udolnica. Moja predpostavka nekade okoli 500 metra e sega smetaj sto moze da se desi vo tie 500 metri. Baska ne nosis zastitna ograda , baska si vo suma kaj sto moze se da izleze pred tebe, baska ima mnogu krivini i ne e pregledno. E sega moze nema da ti e po kejf so poveketo te kritikuvat no veruvaj toa e za tvoe dobro i bidi sreken sto si pominal so pomali povredi. Jas sum isto taka ljubitel na velosipedi arno ama vnimavam kade i koga adrenalinski se praznam.
Sto se odnesuva do "nepismenite" gi ima ne samo na Vodno tuku na sekade vo Makedonija i mnogu dobro znam deka velosipedistite se zagrozena vrsta vo soobrakajot, zatoa dodeka ne se smenat rabotite pamet vo glava.
Јас разбирам сето тоа но потенцирав дека има моменти каде што ќе развиееш 80 или 70 без разлика јас не возам цело време со таа брзина. инаку што се однесува до критиките јас ги примам и ок е тоа но сепак нема знаци каде што пишува јасно дека е дозволена толкава брзина. и сл. без разлика јас гледа да пазам но и да возиш да речеме со 40-50 бидејќи теренот не толку прегледен и да ти излезе кола мотор на таа брзина ти пак ќе настрадаш. а исто и деца и други кои одат нагоре бидејќи исто и пред 2 месеца видов едни со мотори надоле возеа со поголема брзина а јас се искачував а позади мене имаше кои одат пешки? не сум само јас виновен другар ако реално гледаме на работите :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Имам апартче за мерење брзина другар инаку пред да паднам кочев ненормално точно како што кажа ти 20-30 не видов бидејќи гледав да не се акнав во нив паднав ама не поминав премногу лошо но можев да завршам фатално ако бев неискусен. Муабетот ми е има многу кои се обидуваат да возат надолу а при тоа не се доволно искусни а не дај боже да налетаат на кола или сл. може фатално да биде а кога веќе има забрана од движење на моторни возила од средно до крст не треба да одат а јас сретнав такви кои немаа овластувања за возење до крст. А инаку вчера да развив брзина од 80км на водно но да потенцирам не возев цело време од 70 до 80 км туку има моменти каде што се развива таа брзина.
Знаеш дека на пешачки не треба да помине кола а сепак повремено гинат пешаци? Затоа и на пешачки и секаде се тргнува со сите сетила отворени во сите правци.

Кога се симнуваш на кривина 500 забрани да има за кола ти мораш да водиш сметка ако сепак некоја помине да не те згази за да не биде ти не си крив ама штетата биднала, тогаш и закон и се ти е џабе.

Ако сам не се пазиш никој нема да те пази ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom