Неписмени со коли на Водно

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
П.С се извинувам поради ваквиот наслов но ако мислите дека треба поинаку променете го.


16:30 h како и секогаш мојот омилен час за тргнување на водно по уште една моја нова авантура и победување на прехдниот рекорд на возење време.. се претвори во неочекуван кошмар кој долго време ќе го паметам ... Накратно да објаснам кога се качував на кај водно до крст следново го видов фраери со цури на мотори качени одат на кај крст следното што го видов беше комбе со сладолед кое одеше на кај крст тоа не ме изнервира толку колку тоа што од кога се качив на водно до крстот со точак но како и секогаш сум зависен од ареналин и зависен од брзо возење точак... Почнав да се симнувам од крст со брзина од околу 70-85км следното што беше кај планинаркиот дом или незнам како да го наречам што е пред крстот на едно 600 м ми излегоа 3 возила ауди, џип - лендровер, и бемве кои беа со странски регистерски табли. Од огромната брзина со која возев бидејќи крвина беше да не се удрам директно во нив ги избегнав и паднав со последици 2 рани на раце големи и уште 1 на десната нога . ни едно од тие возила не застана ни да праша дали ми е ок ниту пак да пружи помош. бидејќи никогаш не носам заштитна опрема ниту пак кацига ниту пак нешто за прва помош седев околу 7 мин во полу шок дојде еден човек кој се качуваше за среќа моја тој носеше нешто од прва помош ми помогна отидов дома и не можев да поверувам. Колку што сум јас информиран не смее моторно возило да се движи од средно водно до Крст до горе освен брза помош, полиција,противпожарно возило и црвен крст. а јас сретнав 2 со мотори и 3 коли. од кои мојата авантура заврши со рани.

Едноставно сакав да пријавам во полиција нов се премислив. бидејќи кога веќе отидоа нагоре ваљда имаат некои врски и сл.

Ваш коментар и нешто слично околу ова и ваша ваква слична случка. Ако нешто не сум добро информирам нека ме поправи некој.

Еве слика каде се случи во близина Untitled.png Untitled1.png - Овде паднав
 
S

Shaman

Гостин
Ако викаш дека си зависник од адреналин и ако се забодеш во асвалт,
нема плачење после тоа. Мене ова така ми се чини.

А тие со колите гарант биле некои странски инвеститори за ресторанот
под крстот. Шала на страна. Јас службено одам на Водно, некогаш и по
неколку пати месечно. Плус додади ги моите колеги... итн итн, па АРМ...
па ЕВН... и да не набројувам.
Ако е забрането не значи дека е забрането. Ако ме разбираш.
Не ги правдам тие со колите. Само си треба пазење.
Затоа што колку и да возеле брзо нагоре они, не возеле побргу
од тебе. Во случајов, сообраќајната незгода е предизвикана
поради твоја неприлагодена брзина. Се шалам батка.
Во иднина отварај очи.

Почнав да се симнувам од крст со брзина од околу 70-85км
И ја возам точак по планина, ама ти си за на клоци да те дигне чоек. :)
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Пријави ги.
После се грижи дали имале или немаше врски.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
На Водно треба да идеш со фул опрема - прибор за брза помош, кацига, па ако треба и панцир, бидејќи има змии:D

Сила Бога не моли - кај ќе се расправаш со БМВ, Ауди и џипови, плус уште може и да те казнат бидејќи возиш без кацига.Тоа што пишува дека таму не смеат да се движат моторни возила ќе важеше ако беше ти во прашање, а не некои "јаки" фаци кои не само што нема да одговараат, туку на крајот ќе направат ти да излезеш крив. Правдата кај нас е селективна и се модифицира според тоа колку пари и какви врски имаш.

Санирај рани и или носи си заштитна опрема (без заебанција) или мењај локација за возење. Друго нема. На полицијата едноставно не и е гајле - ти кажувам од искуство.

Ти посакувам што побрзо опоравување:)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Колку што знам јас, рампата за до горе е поставена само за викенд. Преку недела е крената. Ако тоа се случило денес, не гледам зашто би било забрането движењето на возила кон крстот.
Некој спомна и инвеститори. Во тој случај, забраната и за викенд не би важела за нив, пошто претпостави кој бара инвеститори...
Не знам дал би ти се исплатило да пријавуваш нешто вакво.

Мене, со екипа, ни се има случено велосипедист да ни искочи пред кола, нешто слично возење како со твојава брзина, верувај, сакавме да го убиеме, ем возеше во наша лента, ем леташе по пат... не сакам ни да замислам што се може да се случи. Не секогаш колите се виновни. Кривините на Водно не дозволуваат развивање на брзина.

Адреналин, во место кое што никој не го посетува.
Пример, вози си маунтин бајк по патеки, ако толку го сакаш Водно.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
П.С се извинувам поради ваквиот наслов но ако мислите дека треба поинаку променете го.


16:30 h како и секогаш мојот омилен час за тргнување на водно по уште една моја нова авантура и победување на прехдниот рекорд на возење време.. се претвори во неочекуван кошмар кој долго време ќе го паметам ... Накратно да објаснам кога се качував на кај водно до крст следново го видов фраери со цури на мотори качени одат на кај крст следното што го видов беше комбе со сладолед кое одеше на кај крст тоа не ме изнервира толку колку тоа што од кога се качив на водно до крстот со точак но како и секогаш сум зависен од ареналин и зависен од брзо возење точак... Почнав да се симнувам од крст со брзина од околу 70-85км следното што беше кај планинаркиот дом или незнам како да го наречам што е пред крстот на едно 600 м ми излегоа 3 возила ауди, џип - лендровер, и бемве кои беа со странски регистерски табли. Од огромната брзина со која возев бидејќи крвина беше да не се удрам директно во нив ги избегнав и паднав со последици 2 рани на раце големи и уште 1 на десната нога . ни едно од тие возила не застана ни да праша дали ми е ок ниту пак да пружи помош. бидејќи никогаш не носам заштитна опрема ниту пак кацига ниту пак нешто за прва помош седев околу 7 мин во полу шок дојде еден човек кој се качуваше за среќа моја тој носеше нешто од прва помош ми помогна отидов дома и не можев да поверувам. Колку што сум јас информиран не смее моторно возило да се движи од средно водно до Крст до горе освен брза помош, полиција,противпожарно возило и црвен крст. а јас сретнав 2 со мотори и 3 коли. од кои мојата авантура заврши со рани.

Едноставно сакав да пријавам во полиција нов се премислив. бидејќи кога веќе отидоа нагоре ваљда имаат некои врски и сл.

Ваш коментар и нешто слично околу ова и ваша ваква слична случка. Ако нешто не сум добро информирам нека ме поправи некој.

Еве слика каде се случи во близина Прегледај го приврзокот 44840Прегледај го приврзокот 44841 - Овде паднав
....прво спуштањето надолу со таа брзина е опасно (не за тебе) за луѓето (посебно децата) кои се искачуваат нагоре...второ по закон на тој пат МОРАШ да носиш заштитна опрема (особено кацига)

Воопшто не ги оправдувам кретените што без соодветна потреба (дотур на роба и слично) одат со коли на Водно кон планинарскиот дом....ова некој треба да го санкционира....но не те оправдувам ни тебе (и останатите како тебе) кои лечејќи ја својата адреналинска зависност ги доведуваат во опасност животите на случајните посетители

размисли што ќе се деси ако со таа брзина удриш во дете од 5 години кое трчка неколку метри пред своите родители

дали си подготвен цел живот на совест да го носиш тоа дете доколку почине или остане доживотен инвалид???

РАЗМИСЛИ
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Ако викаш дека си зависник од адреналин и ако се забодеш во асвалт,
нема плачење после тоа. Мене ова така ми се чини.

А тие со колите гарант биле некои странски инвеститори за ресторанот
под крстот. Шала на страна. Јас службено одам на Водно, некогаш и по
неколку пати месечно. Плус додади ги моите колеги... итн итн, па АРМ...
па ЕВН... и да не набројувам.
Ако е забрането не значи дека е забрането. Ако ме разбираш.
Не ги правдам тие со колите. Само си треба пазење.
Затоа што колку и да возеле брзо нагоре они, не возеле побргу
од тебе. Во случајов, сообраќајната незгода е предизвикана
поради твоја неприлагодена брзина. Се шалам батка.
Во иднина отварај очи.



И ја возам точак по планина, ама ти си за на клоци да те дигне чоек. :)
Зашто на клоци?o_O
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
На Водно треба да идеш со фул опрема - прибор за брза помош, кацига, па ако треба и панцир, бидејќи има змии:D

Сила Бога не моли - кај ќе се расправаш со БМВ, Ауди и џипови, плус уште може и да те казнат бидејќи возиш без кацига.Тоа што пишува дека таму не смеат да се движат моторни возила ќе важеше ако беше ти во прашање, а не некои "јаки" фаци кои не само што нема да одговараат, туку на крајот ќе направат ти да излезеш крив. Правдата кај нас е селективна и се модифицира според тоа колку пари и какви врски имаш.

Санирај рани и или носи си заштитна опрема (без заебанција) или мењај локација за возење. Друго нема. На полицијата едноставно не и е гајле - ти кажувам од искуство.

Ти посакувам што побрзо опоравување:)
:pos::pos:Панцирот штити од змии ? :P:P
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Ако викаш дека си зависник од адреналин и ако се забодеш во асвалт,
нема плачење после тоа. Мене ова така ми се чини.

А тие со колите гарант биле некои странски инвеститори за ресторанот
под крстот. Шала на страна. Јас службено одам на Водно, некогаш и по
неколку пати месечно. Плус додади ги моите колеги... итн итн, па АРМ...
па ЕВН... и да не набројувам.
Ако е забрането не значи дека е забрането. Ако ме разбираш.
Не ги правдам тие со колите. Само си треба пазење.
Затоа што колку и да возеле брзо нагоре они, не возеле побргу
од тебе. Во случајов, сообраќајната незгода е предизвикана
поради твоја неприлагодена брзина. Се шалам батка.
Во иднина отварај очи.



И ја возам точак по планина, ама ти си за на клоци да те дигне чоек. :)
Колку што видов беа млади дали имаа и 25 години значи беа машки со некои девојки милион % не беа инвеститори
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
И тие со автомобилите но и ти треба да сносите одговорност. Водно не е за развивање брзини ни со кола ни со велосипед освен ако нема некој натпревар и слично. Со 80 на саат ако си возел ти си преставувал иста закана за сообраќајот како и они.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Колку што видов беа млади дали имаа и 25 години значи беа машки со некои девојки милион % не беа инвеститори
Некои чаламџии кои со пари пробуваат да ги импресионираат девојчињата -.- ,очигледно се смееле додека ти си паѓал или крварел...пичка им мајчина (извинете).
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 15:15 ---
И тие со автомобилите но и ти треба да сносите одговорност. Водно не е за развивање брзини ни со кола ни со велосипед освен ако нема некој натпревар и слично. Со 80 на саат ако си возел ти си преставувал иста закана за сообраќајот како и они.
Но тој пиша,дека натаму е забрането да се оди со коли ? А нели има и пешачка патека за до водно ?
 
L

.Lost Angel.

Гостин
85km на час без заштитна опрема ????
Не кола. Тебе куче или мачка да ти истрча
на таа брзина ќе се утепаш.

Нема Македонија синови за фрлање.
Не ми е прв пат другар секоја сабота,недела возам :) не сум до толку. само ме изнервираа вакви луѓе кои одам преку викенд со кола мотори до крст а забрането ек олку што знам
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 15:16 ---
Колку што знам јас, рампата за до горе е поставена само за викенд. Преку недела е крената. Ако тоа се случило денес, не гледам зашто би било забрането движењето на возила кон крстот.
Некој спомна и инвеститори. Во тој случај, забраната и за викенд не би важела за нив, пошто претпостави кој бара инвеститори...
Не знам дал би ти се исплатило да пријавуваш нешто вакво.

Мене, со екипа, ни се има случено велосипедист да ни искочи пред кола, нешто слично возење како со твојава брзина, верувај, сакавме да го убиеме, ем возеше во наша лента, ем леташе по пат... не сакам ни да замислам што се може да се случи. Не секогаш колите се виновни. Кривините на Водно не дозволуваат развивање на брзина.

Адреналин, во место кое што никој не го посетува.
Пример, вози си маунтин бајк по патеки, ако толку го сакаш Водно.
Тоа беше вчера :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Колку што гледам патот има две ленти, ако тие си биле во нивна лента тогаш воопшто не се криви а ако биле на среде пат ондак можеш да ги обвинуваш. Ама како и да е ти не си ја прилагодил брзината според условите на патот, сигурно таму е дозволено 40-50км/ч макс?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ондак, ако било вчера со сигурност било забрането за нив да возат коли, но сигурно и за тебе да возиш со толкава брзина, со оглед на тоа дека на Водно се качуваат пешаци, од кои дел од нив се со деца, а дел со кучиња.

Да сум била ја таму, и да сум те видела со таа брзина да се движиш низ толку луѓе, no offence, ама сигурно ќе сум те бутнела од точак, или во најмала рака ќе сум те испцуела поштено онака за сите да чујат па и ти...

Многу е лесно да обвиниш некој друг за неговото глупаво понашање, но најчесто е премногу тешко да видиш дека и твоето понашање е исто толку глупаво колку и тие што ги какаш.

Немам ништо против возење точаци на водно, напротив. Но, имам проблем против брзината со која се возат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom