Неписмени со коли на Водно

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Имам апартче за мерење брзина другар инаку пред да паднам кочев ненормално точно како што кажа ти 20-30 не видов бидејќи гледав да не се акнав во нив паднав ама не поминав премногу лошо но можев да завршам фатално ако бев неискусен. Муабетот ми е има многу кои се обидуваат да возат надолу а при тоа не се доволно искусни а не дај боже да налетаат на кола или сл. може фатално да биде а кога веќе има забрана од движење на моторни возила од средно до крст не треба да одат а јас сретнав такви кои немаа овластувања за возење до крст. А инаку вчера да развив брзина од 80км на водно но да потенцирам не возев цело време од 70 до 80 км туку има моменти каде што се развива таа брзина.
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 19:29 ---

Јас разбирам сето тоа но потенцирав дека има моменти каде што ќе развиееш 80 или 70 без разлика јас не возам цело време со таа брзина. инаку што се однесува до критиките јас ги примам и ок е тоа но сепак нема знаци каде што пишува јасно дека е дозволена толкава брзина. и сл. без разлика јас гледа да пазам но и да возиш да речеме со 40-50 бидејќи теренот не толку прегледен и да ти излезе кола мотор на таа брзина ти пак ќе настрадаш. а исто и деца и други кои одат нагоре бидејќи исто и пред 2 месеца видов едни со мотори надоле возеа со поголема брзина а јас се искачував а позади мене имаше кои одат пешки? не сум само јас виновен другар ако реално гледаме на работите :)

Пазете го болдираново.:LOL: Macedonian не возел он цело време со 80.:) Сигурен сум дека одел со 120км па после намалил на 70-80км.Нели сепак кривина оди..:pos:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
ти го имам покажано во тема делови за велосипеди со тој бев
само што го направив пред 2 дена :( и сега го изгребав инаку го направив го средив му купив нови делови од апаратче до кошулици и сајли :) со тој точак бев на водно
Те прашав зошто тој дел на Водно е со кратки правци и остри кривини па некако многу ми е таа брзина за таму. Обично 50 - 60 km/h се дига од средно па надоле каде правците се подолги а кривините поблаги .Да не се имаш нешто збунето ??? :)
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 08:00 ---
Пазете го болдираново.:LOL: Macedonian не возел он цело време со 80.:) Сигурен сум дека одел со 120км па после намалил на 70-80км.Нели сепак кривина оди..:pos:
Искрено и јас се чудам каде дигнал толкава брзина поготово на тој дел од Водно и мислам дека нема шанси, дури и со road bike. Или користи некоја лоша километража или нема убаво видено. :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Никаде не пишав дека пред да ме удрат дека возев со 80км а како прво не можеш да кажеш на невидено дека не сум со 80км а ако толку не веруваш кажи кога ќе одиш на водно да дојдам и да ти покажам како се вози точак на водно со 80 км а на невидено немој да зборуваш :) :)
Мижи асан да ти баам. BTW, многу добро знам што е брзина од 80км/ч и на кои места во скопска околина може да се постигнат.
80 тешко ама можда, 100 е максимум што имам постигнато на водно ама со роад бајк со голем пренос и тоа од средно доле, не од врв до средно. Со мтб многу тешко овие брзини бидејки со преносот више ќе слајфаш во место и нема да убрзуваш. Брзините ми се мерени со GPS. вака од тепка кажување ти може 70 возиш а мислиш 150, поготово без кацига и наочари.Најверојатно коа си паднал си идел со 20-30 максимум иначе партали ќе си се направел..
Немој да мериш на ГПС, мери со километража на велосипед. 100км/ч на Водно не може да се постигне бидејќи нема услови за такво нешто.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Муабет на годината. Смешно ќе изгледал. Добро, биди фраер и ако паднеш пак, ти посакувам да биде посмешно од опремата за возење.
Иначе, возачите на автомобилите можеби и не те виделе. А и да те виделе, тие се во кола и колку толку повеќе шанси имаат да избегнат голема несреќа, а ти тој луксуз го немаш. Затоа повеќе треба да пазиш ти и затоа само ти си крив. Плус, јас не шетам накај Водно, но многу јасно можам да замислам дека нема никаков ред ни почитување правила. А штом го знаеш и ти тоа, нели треба да си далеку повнимателен? Точак немам возено од мала, но кога возам кола, знам кај можам да кренам 180, а знам кај морам да возам 40, па макар и скроз празен да ми изгледа патот. Последен пат возејќи накај Скопје, после Кичево, демек на прав и прегледен пат претицував. Наидов на глуп шофер кој не ми даваше да го поминам ни да се вратам зад него, додека се приближуваше кола од спротивен правец. Кога за влакно не настана инцидент бидејќи и сама не знам колку згазив за да го поминам, во продолжение на патот следеше блага кривина, до која немав време да намалам многу брзина и ете пред мене, сред пат имаше 200 овци! Јас залетана ради претходната случка, ќе загинев во сообраќајка со овци. После тоа уште подобро сфатив дека освен на автопат, никаде не е безбедно да се вози брзо. Значи на прав пат со автомобил човек не е сигурен, а не па на Водно со точак и на такви патчиња.
Тоа мора да си го знаеш и ти, не ради мене, туку ради тебе, за да не ти се повтори тоа или нешто пострашно.
Na moj bivsi kolega..odejki so 80/100 neznam tocno kolku,i od nikade krava na patot izleta...od naglo kocenje negovata sopruga go skrsila vratot i na mesto mrtva(35 godini samo),si vikam da ne bila vrzana moze ke se spasela,moze mal potres na mozok ali ke se spasela.
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 08:36 ---
Пазете го болдираново.:LOL: Macedonian не возел он цело време со 80.:) Сигурен сум дека одел со 120км па после намалил на 70-80км.Нели сепак кривина оди..:pos:
Ne isprevrtuvaj i ti sega,,saka da kaze deka standard brzina mu e 40-50 a ne 120

A tebe Macedonian posto adrenalinot ti e slaba tocka,,samo da te pozdravam sega poso moze ke nemam druga prilika da go storam toa.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
:pos:

џипот да го собере во таа лента ?
А кај правите вие спустови? т.е во Скопје кај има др место?

Има многу места каде можеш да правиш спуст,Скопска Црна Гора,Караџица,Солунска Глава,јес ма малце се подалеку ама таму нема пешаци,коли за да сметаат,се спушташ на свој ризик.
А без опрема е еднакво на самоубиство.Знам милион случаи кои се случиле дали на мои другари или на други кај што завршувале со осакатеност,трајни последици па и смрт.
Дпоред твоево кажуење како возиш,имаш максимум 23 год.На времето и ние така летавме од Водно надоле ама немаше толку пешаци и коли,ама и ретко се спуштавме по асфалтот,секогаш низ дрвата и карпите.
Читам според сликите што си ги приложил,некој пишал дека таму брзина е дозволена 45-50кмh
Тој или никад не бил таму,или никад не се спуштал таму со точак или било што друго на тркала за да види дека се работи за минимум 15% удолница и кривина од скоро 180 степени.Таму мораш да лазиш освен ако не сакаш да завршиш во дрвата ко флека.сега е подруго со асфалт,кога беше земја и камења тогаш возиш со 5 на саат.
А инаку официјално,од средно водно нагоре после рампата е пешачка зона,затоа е забрането за моторни возила,имаш обележани патеки,имаш повеќе стази кои водат до крстот.
Другпат памет у глава,главата у кацига за да не останеш без неа,и се надевам дека имаш добро спремен точак за такви егзебиции.
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 09:06 ---
Na moj bivsi kolega..odejki so 80/100 neznam tocno kolku,i od nikade krava na patot izleta...od naglo kocenje negovata sopruga go skrsila vratot i na mesto mrtva(35 godini samo),si vikam da ne bila vrzana moze ke se spasela,moze mal potres na mozok ali ke se spasela.
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 08:36 ---

Ne isprevrtuvaj i ti sega,,saka da kaze deka standard brzina mu e 40-50 a ne 120

A tebe Macedonian posto adrenalinot ti e slaba tocka,,samo da te pozdravam sega poso moze ke nemam druga prilika da go storam toa.

Какви 80-100ка бре! роуд бајк може некаде 80 преку сила со вртење до бесвест и тоа единствено само од видиковец надоле кај што е најголема и најправа удолница.Со маунтајн ако е хард тејл со дебели гуми тогаш макс 70 ама со ветер во грб или без ветер.ако е фул суспензија со 2.5 гуми тогаш ни 60.Не тресете зелени од ракав ако не сте возеле точак и ако не сте мереле со ГПС,тие ефтини кинески километражи што ги имате на точаците не покажуваат ни саат точно а не па брзина.Јас со мојот точак таму возев 70 на саат и тоа е максимумот што сум постигнал од водно надоле,со 2.3 гуми,хард тејл,9ка фас позади и со блокиран амортизер.Повеќе од тоа кој сака нека дојде и со што сака нека мери-нема да извози.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Јас да сум бил со кола ќе сум ти помогнел не знам што да ти кажам затоа чувај си го мобилниот у ранец и 2 -3 броја на добри пријатели можеле да ти помогнат забораваш ова капитализам е сега .

Ако си од помладите генерации нема да ти текне за шо ти зборувам
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Барем извлековме поуки од темава.

1. Не лажи на Кајгана зашто секогаш има некој што се разбира од таа тематика.
2. Носи опрема при спустови.

Искрено, не знам кој мадафака не би носел, дури и да си најдобриот бајкер на планетава пак ќе знаеш дека не сите фактори се во твоја контрола.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На Водно ...од над бивша Панорама...освен за доставни возила, возила на техничките служби и други потребни службени возила треба да се забрани секаков моторен сообраќај.... поинаку нема ништо од „зелена зона“.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
:pos::pos:Панцирот штити од змии ? :P:P
Панцирот не штити од змии, ајде ако сме веќе буквалисти, чизмите штитат...и серум. Мислам дека се разбира што сакав да кажам, брзав кога го пишував постот.
Кога го спомнав панцирот, тоа го реков во контекст дека обичните граѓани повеќе никаде не сме безбедни, дури ни на Водно. И од каде знаеш, какви времиња дојдоа, можеби и панцири ќе треба да носиме во блиска иднина:(
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
На Водно ...од над бивша Панорама...освен за доставни возила, возила на техничките служби и други потребни службени возила треба да се забрани секаков моторен сообраќај.... поинаку нема ништо од „зелена зона“.
Зимно време од 21h до 9h е дозволен сообраќај за сите возила
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
П.С се извинувам поради ваквиот наслов но ако мислите дека треба поинаку променете го.


16:30 h како и секогаш мојот омилен час за тргнување на водно по уште една моја нова авантура и победување на прехдниот рекорд на возење време.. се претвори во неочекуван кошмар кој долго време ќе го паметам ... Накратно да објаснам кога се качував на кај водно до крст следново го видов фраери со цури на мотори качени одат на кај крст следното што го видов беше комбе со сладолед кое одеше на кај крст тоа не ме изнервира толку колку тоа што од кога се качив на водно до крстот со точак но како и секогаш сум зависен од ареналин и зависен од брзо возење точак... Почнав да се симнувам од крст со брзина од околу 70-85км следното што беше кај планинаркиот дом или незнам како да го наречам што е пред крстот на едно 600 м ми излегоа 3 возила ауди, џип - лендровер, и бемве кои беа со странски регистерски табли. Од огромната брзина со која возев бидејќи крвина беше да не се удрам директно во нив ги избегнав и паднав со последици 2 рани на раце големи и уште 1 на десната нога . ни едно од тие возила не застана ни да праша дали ми е ок ниту пак да пружи помош. бидејќи никогаш не носам заштитна опрема ниту пак кацига ниту пак нешто за прва помош седев околу 7 мин во полу шок дојде еден човек кој се качуваше за среќа моја тој носеше нешто од прва помош ми помогна отидов дома и не можев да поверувам. Колку што сум јас информиран не смее моторно возило да се движи од средно водно до Крст до горе освен брза помош, полиција,противпожарно возило и црвен крст. а јас сретнав 2 со мотори и 3 коли. од кои мојата авантура заврши со рани.

Едноставно сакав да пријавам во полиција нов се премислив. бидејќи кога веќе отидоа нагоре ваљда имаат некои врски и сл.

Ваш коментар и нешто слично околу ова и ваша ваква слична случка. Ако нешто не сум добро информирам нека ме поправи некој.

Еве слика каде се случи во близина Прегледај го приврзокот 44840Прегледај го приврзокот 44841 - Овде паднав
Чисто процедурално: со таа брзина ова место немало да биде место на падот туку место на полетување. Местото на падот би било кај Даре Џамбаз негде.;)

Сега сериозно - памет во глава за друг пат, може да се настрада и со многу помала брзина: Се сложувам дека нагоре треба да се пуштаат само возила во итни ситуации (јас лично немам многу возила сретнато нагоре), ама во ситуација како твојата ништо не ти менува дали возилото имало право да оди нагоре или не (освен ако е возило на брза помош, тоа е веќе среќа во несреќа). Во секој случај следниот пат повнимателно, вакви спортови и терање мода не одат секогаш заедно.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Дури сега гледам каде уствари дечково паднал. Па на тоа место ако успее да постигне и 40км/ч е радости
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Дека си возел 80 на MTB е малце сумљиво, дека си деген пошто не носиш опрема тоа си...ама еве и јас потврдувам за кретените со колите. И јас бев на водно тогаш со точак и стварно возеа ко манијаци и мене ќе ме собереа, особено Audi - то. Камо среќа да ми падне во раце тој мајмун...

Иначе не се само овие проблем, секој ден има такви како нив...кажувајте чаре :D
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Дека си возел 80 на MTB е малце сумљиво, дека си деген пошто не носиш опрема тоа си...ама еве и јас потврдувам за кретените со колите. И јас бев на водно тогаш со точак и стварно возеа ко манијаци и мене ќе ме собереа, особено Audi - то. Камо среќа да ми падне во раце тој мајмун...

Иначе не се само овие проблем, секој ден има такви како нив...кажувајте чаре :D
Ти ги сретна? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom