Нема веќе да се емитуваат каналите на СпортКлуб во Македонија

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Брату ја вака гледам на проблемот. Постои закон донесен одамна(како и секаде во светот) кој вели дека треба да имаш потпишано договор за реемитување, треба да исполнуваш некои стандарди (превод или што ти ја знам) за да може да го понудиш некој канал на публиката. Ако ти не си ги исполнил тие услови тогаш како може друг да биде крив освен ти самиот (операторот)? Или кажи дека не чини законот па пробај да го смениш. Да е до мене сите канали треба да имаат превод на македонски ама еве после сто години откако им е кажано дека мроа да има 90% уште не го спроведуваат тоа.
Како ви изгледал преводот на Спортклуб или Еуроспорт?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Дали сметаш дека и каналите со филмови за возрасни треба да бидат синхронизирани или да имаат македонски превод? И кој треба да биде одговорен ако преводот или синхронизацијата е погрешна?
Не, тие може да одат на српски пошо меко Ч е секси.[DOUBLEPOST=1422622214][/DOUBLEPOST]
Како ви изгледал преводот на Спортклуб или Еуроспорт?
Сувопарен :) Колку шо разбрав со нив не е до преводот мада тоа се решава со ангажирање коментатори (е сеа да имаш коментатори на спортски настани 24/7 е малку тешко).
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Замислете превод, Runi dodaje do Van Persija : - Руни додава до Ван Персииии и ништооо ... :D А и овој прво вика абе добро јас немам спорт клуб колку време и не го гледам, после вика абе гледате глупости само пишувате не било точно, сега вика абе не гледам телевизија. :aplauz::aplauz:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Наскоро очекувајте да формираат и агенција за интернет па да ни го цензурираат и тоа нема филмови нема серии нема музика
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Наскоро очекувајте да формираат и агенција за интернет па да ни го цензурираат и тоа нема филмови нема серии нема музика
искрено мене од ова најмногу ми е страв. Ќе кажат па во Германија е така што сакате. Стримови дримбокси чуда се наоѓаат.
 
E

Epsilon

Гостин
Epsilon , не знам на кој оператор си , ама на MAx TV кога даваат еротски филм на TV1000 , истиот оди со превод :bravobe:
Добро, а другите програми?[DOUBLEPOST=1422622552][/DOUBLEPOST]
Не, тие може да одат на српски пошо меко Ч е секси..
Како ќе кажеш ти, шефе.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
искрено мене од ова најмногу ми е страв. Ќе кажат па во Германија е така што сакате. Стримови дримбокси чуда се наоѓаат.
Нема и стримови и дримбоксови забранет е кај нас го готват и законот за тоа
Во Собранието на РМ по предлог на Владата на РМ ќе се разгледува законот за забрана на користење на сателитски антени на територијата на РМ.Предвидени се казни од 3 до 5 години затвор за секој што ќе гледа сателитска програма,а за продавачите на сателитски антени предвидени се казни и до 9 години затвор
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
885
Нема воопшто никаква вистина во образложението на Агенцијата за причината за укинување на FOX-овите и 24 Кичн . Демек главна причина било тоа што оделе со српски или хрватски превод но тоа воопшто не е точно , бидејќи скоро 2 години на сите овие канали ( освен FOX MOVIES ) има македонски превод , и сите што ги имаат овие канали на ТВ тоа го знаат . А за тоа што Анал 5 и Шител ми ги отекоа ташациве со сељачки српски шоуа ( најчесто без превод ) не ми се ни прај муабет . Додуша овие и слични дебилни забрани и закони не ми е ни чудно што се носат се повеќе . Видете само кој му е еден од најдобрите другари на Пастиров наш моментален . Мислам на Ердоган , кој мамата и ја еба на Турција со вакви слични забрани и закони ( таму е дури и бетар а ко шо гледам и ние одиме натаму ) .
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Замислете превод, Runi dodaje do Van Persija : - Руни додава до Ван Персииии и ништооо ... :D А и овој прво вика абе добро јас немам спорт клуб колку време и не го гледам, после вика абе гледате глупости само пишувате не било точно, сега вика абе не гледам телевизија. :aplauz::aplauz:
Ај пошто не ти е јасно. Од време на време ги вртам програмите. Исто така програмата е достапна на итнернет па можеш да видиш. 96% од времето поминато пред телевизор гледам филмови, серии и документарци кои ги гледам така што го поврзувам компјутерот со телевизорот. Иначе слободно можеш да ја рипнеш оваа сезона пошто ман утд тешко да влезе во ЛШ.
P.S. податоциве ми се од rezultati.com[DOUBLEPOST=1422622958][/DOUBLEPOST]
Добро, а другите програми?[DOUBLEPOST=1422622552][/DOUBLEPOST]

Како ќе кажеш ти, шефе.
Е па не знае човекот, не платил како тебе за да му ги отклучат Hustler, Playboy и тн.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема и стримови и дримбоксови забранет е кај нас го готват и законот за тоа
Во Собранието на РМ по предлог на Владата на РМ ќе се разгледува законот за забрана на користење на сателитски антени на територијата на РМ.Предвидени се казни од 3 до 5 години затвор за секој што ќе гледа сателитска програма,а за продавачите на сателитски антени предвидени се казни и до 9 години затвор
Може стримови во Германија, на Леандра и праќам некад за ЛШ и ракомет, си глеа, симнување торенти е недозволено :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Нема ништо од ова вест на сител и вечер
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Еднинствениот проблем е што мора да се има превод на македонски, како не разбирате кога ќе си обезбедат превод се ќе си биде во ред. Ама обезбедувањето превод паѓа на трошок на кабловските оператори. Пошто они се профитери, не им се дава пари за сите телевизии. Од неработење, и фаќање криви со ипровизација не бидува држава. Да се доблесни и да објаснат зошто зимаат пари, а немаат превод нека кажат кабловските оператори. Значи законот форсира да има превод за секоја емисија, пример на National Geo да си има доле превод и да може луѓето да разберат од 7-77 години (фигуративно), бидејќи ова е Македонија, се зборува и пишува на македонски со кирилично псимо (за Македонците зборам).;)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Еднинствениот проблем е што мора да се има превод на македонски, како не разбирате кога ќе си обезбедат превод се ќе си биде во ред. Ама обезбедувањето превод паѓа на трошок на кабловските оператори. Пошто они се профитери, не им се дава пари за сите телевизии. Од неработење, и фаќање криви со ипровизација не бидува држава. Да се доблесни и да објаснат зошто зимаат пари, а немаат превод нека кажат кабловските оператори. Значи законот форсира да има превод за секоја емисија, пример на National Geo да си има доле превод и да може луѓето да разберат од 7-77 години (фигуративно), бидејќи ова е Македонија, се зборува и пишува на македонски со кирилично псимо (за Македонците зборам).;)
Тоа е дел од проблемот. Ете national geographic Имаше превод на макс тв па го укинаа. После испадна дека немале некаков договор. Е сега дури ќе сределе па ќе го врателе за недела две. Импровизираат тоа е. Како што сите знаеме без казни не бива. За тоа сме сите согласни или барем бевме, е кога почна да се реализира дел почнаа да кукаат.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Тоа што треба превод македонски да има - треба. Толку филолози седат по дома без работа или нешто друго работат, сигурно нема да биде проблем луѓе кои може да преведуваат од англиски на македонски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom