Нека ни е честит 8 септември - Денот на независноста!

Статус
Затворена за нови мислења.
V

Vollstandig

Гостин
Ах да ми се паднеше мене да ја уредувам програмата за 8-ми септември, цела вечер ќе ја слушавте:


И од некаде, Аладин ќе долеташе:






 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
(ФОТО) Настапот на албанските пејачи исвиркан

КАТАСТРОФА, почнува да ми биде срам што сум Македонец, ПУУ да ви ебам и денот и народот и државата, КАКО НЕВИЕ СРАМ !?

НЕКА ОДАТ НЕКА СЕ ФРЛАТ СИТЕ !

Како не ти е срам тебе бе алооооо!? У каква кутија те држат дома твоите, знаеш ти каде живееш?

Си слушнал до сега Македонска песна на албански празници?

Се срамам од вакви македонци!


Инаку јас бев, и им се изнцпуав на првите две песни! Отидов радосен а се налутив после 20 минути престој на Филип Втори!
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
..... Искрено не го гледав преносот, ниту па се радував денеска нешто посебно за празникот, ваљда разочараност од сопствената држава т.е народ....
Ама како можеа албански песни бе да пеат??? И тоа први....
:mad:
Целиот концепт на пеење наши песни од странци е (n)(n)(n)! Сквернавење на нашето дело, музика.....
Ма нек се гонат сите....... МУЛТИКУЛТУРАЛИЗАМ MY ASS!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Како не ти е срам тебе бе алооооо!? У каква кутија те држат дома твоите, знаеш ти каде живееш?

Си слушнал до сега Македонска песна на албански празници?

Се срамам од вакви македонци!


Инаку јас бев, и им се изнцпуав на првите две песни! Отидов радосен а се налутив после 20 минути престој на Филип Втори!
Да ми извиниш аце тетово ама 8ми септември е ден на независност на Македонија ДРЖАВАТА во која има 20% Албанци значи дека и на нив им е ден на независност на нивната држава и дека и они треба да го прослават убав гест било што имало и Албански пеач неубав гест било што биле исвиркани една до две песни на Албански немало да штети и тоа да помине мирно секако ....

puno Го осеќаше ли ти ко празник 8ми септември бе другар ?
--- надополнето: 9 септември 2012 во 03:09 ---
..... Искрено не го гледав преносот, ниту па се радував денеска нешто посебно за празникот, ваљда разочараност од сопствената држава т.е народ....
Ама како можеа албански песни бе да пеат??? И тоа први....
:mad:
Целиот концепт на пеење наши песни од странци е (n)(n)(n)! Сквернавење на нашето дело, музика.....
Ма нек се гонат сите....... МУЛТИКУЛТУРАЛИЗАМ MY ASS!
65% сме од државава бе јагодче .. а Албанците се 20% значи независноста на државава и за нив се важи 2 песни на албански не штетат на никому а они ќе се почувствуваат убаво среќни весели сите
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Да ми извиниш аце тетово ама 8ми септември е ден на независност на Македонија ДРЖАВАТА во која има 20% Албанци значи дека и на нив им е ден на независност на нивната држава и дека и они треба да го прослават убав гест било што имало и Албански пеач неубав гест било што биле исвиркани една до две песни на Албански немало да штети и тоа да помине мирно секако ....

puno Го осеќаше ли ти ко празник 8ми септември бе другар ?
--- надополнето: 9 септември 2012 во 03:09 ---

65% сме од државава бе јагодче .. а Албанците се 20% значи независноста на државава и за нив се важи 2 песни на албански не штетат на никому а они ќе се почувствуваат убаво среќни весели сите
Ќе го делев твоето мислење ако горенаведените ќе вееја македонски знамиња, а не албански!
Што ќе ни се тие 20% кога не даваат никаков придонес за државава, туку само гледаат да ја дестабилизираат и бараат права како на мнозинство! По која логика?
Што македонско има во нив, кога пуштаат химна на Р.Албанија, вејат нејзино знаме на територија на Р.Македонија?
Извини ама од таквиот алтруизам стомакот оро ми играт!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Ќе го делев твоето мислење ако горенаведените ќе вееја македонски знамиња, а не албански!
Што ќе ни се тие 20% кога не даваат никаков придонес за државава, туку само гледаат да ја дестабилизираат и бараат права како на мнозинство! По која логика?
Што македонско има во нив, кога пуштаат химна на Р.Албанија, вејат нејзино знаме на територија на Р.Македонија?
Извини ама од таквиот алтруизам стомакот оро ми играт!
Па да и ти ги отфрлаш од државава и они самите си се отфрлаат не се чувствуваат како дома тука и не ја чувствуваат Македонија за своја и тој ти е ... треба да се гради чувство на припадност тука а не во Илирида и Косово со такви ситни работи како на пример 2 песни на Албански тоа се постигнува ама јбг ... а ако толку не ги сакавме во својата држава имавме можност да ги отфрлиме во 2001 со тоа што ќе ги изгубевме Тетово Гостивар и Дебар епа сега штом го одбивме тоа немаме право на жалби сами си одбравме да живееме со нив
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Бев и се вратив и таа плавата шо делеше цедина ме бендиса ми даде три, на М. и Ф. по две а на А. само едно :icon_lol:.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.736
Поени од реакции
80.121
65% сме од државава бе јагодче .. а Албанците се 20% значи независноста на државава и за нив се важи 2 песни на албански не штетат на никому а они ќе се почувствуваат убаво среќни весели сите
Скроз те разбирам и се сложувам дека е невкусно свиркањето и јас не би свиркал. Али веруј нив к.р ги боли дали на нас ни е невкусно, на пример секоја недела што кршат прозори на некоја црква, или секој втор ден што напаѓаат деца по автобуси или пак, што мислиш, дали они се ставија во наша кожа кога ги гледавме тука по улици и на форум како бараат слобода за убијците на децата за Велигден? Дали око им трепнува за сите вакви работи? Па побогу, не зборам ја за субјективни нешта, имаме список со линкови и останато, на еден куп нешта кои ни ги приредуваат оваа година.... Друже, не вреди политичка коректност. Знам, сум пробал и сум бил таков.
Иако никогаш не би свиркал, како вчера што правеа, сепак во потполност го разбирам револтот на свиркачите, тој акт е ништо, трошка, во однос на тоа што Албанците ни го прават. Таквите кои на вакво свиркање приговараат, а ги затвораат очите пред далеку по флагрантните и пофреквентните дејствија на Албанците (како што се плус инфо), тие се нашата најголема пречка, за да го решиме проблемот.
Грујо пали вечни огнови, додека муџите му палат цркви. Нема гајле, идат избори, па ќе видиме...
Кој к.р вакви помпезни македонски прослави, кога на два километри од нив Македонецот не може децата надвор да ги пушти да си играат, само затоа што се родиле како Македонци? (нешто што не можат да го сменат)
мачкање очи
Албанците ја усраа цела соба, сеа ја ќе имам грижа на совест, затоа што ми паднала една трошка на тепихот....

После оваа година, помина тој филм на градење заеднички бла, бла, бла... За мене ќе има заедничко градење, коа ќе се наплатат сите сметки.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Кога можеа сите пеачи од страна да пеат на Македонски,можеа и Шокон бенд да пеат на Македонски.Затоа и ги исвиркале.Него целата манифестација беше кич.Понатаму строго Македонски пејачи на вакви манифестации.По дома ако си пеел некој Македонски песни,незначи дека треба да го викнат да пее на ваква манифестација...Иначе да ни е ВЕЧНА МАКЕДОНИЈА,нека пукнат душманите :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.421
Поени од реакции
28.614
Колку се глупи овие плус инфо пишале
-После нивниот настап публиката извикувала Македонија, Македонија...
Па добро бе на 8ми септември што да викаат?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Скроз те разбирам и се сложувам дека е невкусно свиркањето и јас не би свиркал. Али веруј нив к.р ги боли дали на нас ни е невкусно, на пример секоја недела што кршат прозори на некоја црква, или секој втор ден што напаѓаат деца по автобуси или пак, што мислиш, дали они се ставија во наша кожа кога ги гледавме тука по улици и на форум како бараат слобода за убијците на децата за Велигден? Дали око им трепнува за сите вакви работи? Па побогу, не зборам ја за субјективни нешта, имаме список со линкови и останато, на еден куп нешта кои ни ги приредуваат оваа година.... Друже, не вреди политичка коректност. Знам, сум пробал и сум бил таков.
Иако никогаш не би свиркал, како вчера што правеа, сепак во потполност го разбирам револтот на свиркачите, тој акт е ништо, трошка, во однос на тоа што Албанците ни го прават. Таквите кои на вакво свиркање приговараат, а ги затвораат очите пред далеку по флагрантните и пофреквентните дејствија на Албанците (како што се плус инфо), тие се нашата најголема пречка, за да го решиме проблемот.
Грујо пали вечни огнови, додека муџите му палат цркви. Нема гајле, идат избори, па ќе видиме...
Кој к.р вакви помпезни македонски прослави, кога на два километри од нив Македонецот не може децата надвор да ги пушти да си играат, само затоа што се родиле како Македонци? (нешто што не можат да го сменат)
мачкање очи
Албанците ја усраа цела соба, сеа ја ќе имам грижа на совест, затоа што ми паднала една трошка на тепихот....

После оваа година, помина тој филм на градење заеднички бла, бла, бла... За мене ќе има заедничко градење, коа ќе се наплатат сите сметки.
Абе не ми кажувај за однос Македонци - Албанци бар тоа многу убаво го знам роден и сеуште живеам во Топанско поле (а богами не ни планирам да се преселам) ама мислам дека треба да градиме меѓусебна доверба полека полека ... вистина со нив е многу тешко не викам не примитивни се и на повеке од пола од нив им е у памет илирида но за тоа имаме допринес и ние со ваквите гестови тоа што си дозволуваат повише од што треба со палење цркви , тепање деца и слично тоа е само затоа што за нив законот не важи да удри малце пендрачето да удрат казните па за некој работи да се стави и позади решетки ќе го видам дали ќе прави така.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Катастофа невидена од Битола се натегнав да одам ииииии ШОК ме дочека.....онака видно расположен и оооопппп ме тресна наземја кога слушам албанци ми пеат на албански во срцето на Македонија+на врата мангупите претрес и се ми зедоја пиво што си имав купено и вода ејјјј алоооооооо ама ај поминав и покрај тоа и кога гледам одма зад тие дечките што ги земааа шишињата пиво наместени цели штандови со пивооо.....брука голема
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Кога можеа сите пеачи од страна да пеат на Македонски,можеа и Шокон бенд да пеат на Македонски.Затоа и ги исвиркале.Него целата манифестација беше кич.Понатаму строго Македонски пејачи на вакви манифестации.По дома ако си пеел некој Македонски песни,незначи дека треба да го викнат да пее на ваква манифестација...Иначе да ни е ВЕЧНА МАКЕДОНИЈА,нека пукнат душманите :)
Затоа ќе не дупат Бившата Југословенска Република Македонија ги собра бившите југословенски пеачи ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom