Неи Пори

H

HoT IcE

Гостин
Типично фамилијарно, мирно место за релаксација од цела година напорна работа и обврски.
За млади не го препорачувам, нема дискотеки, и такви места, има скромен центар и продавнички, и огромна патека за шетање поред плажа, и тоа е за целото место.
Најубав дел на Неа Пори е плажата и водата, за разлика од Паралиа и другите погоре, водата е екстремно чиста, ко стакло е, и во 45 метри длабочина можеш да броиш камчиња долу.
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Топ си е местенцево, убаво го опиша Hot IcE, али има една маана... Си дуфкури бајааги ветар па да неречам константно, така да можеби за некој ова е смешна причина за да го одбегне местенцево, ама за некој може и да претставува проблем... ;)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.614
Поени од реакции
9.127
Еве и некоја слика од плажата и шеталиштето.
Мeстото е мирно за вистински одмор. Плажата е дооооолга со ситен песок,а водата топла и чиста. Ноќен живот е по кафичи/ресторанче. Околу цени за храна/пијачки, можам да кажам дека не е изгор. Платамона е на 2км од Неи пори и таму има големи маркети со достапни цени за пазарење. Инаку и цените по ресторани се нормални.
Петок има пазар пред црквата каде може да си купиш овошје/зеленчук. Има и вовче кое оди до Платамона. За деца имаат забавен парк, а и долго шеталиште. Некои агенции од таму организираат и еднодневни излети/крстарења.
За комарци ИМА, ама така е во цела Егејска Македонија. Каде и да одиш не може да ги избегнеш :mad:
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
551
Поени од реакции
297
Најјакото место во тој регион според мене, имам одено таму од 90та година па до минатото лето. плажа - ТОП, вода - ТОП... се на се оценка 10/10 . ( Летово пак таму одам ).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.327
Одам таму летово. Ако е така како што го опиша погоре, тогаш тоа е вистинското место за мене :)
Баш такво е, лани бевме таму. Препорачувам за мирен фамилијарен одмор.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.066
Поени од реакции
3.811
Мирно тивко местенце.Баш онака за кој сака да одмори вистински.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.067
Кај Гејлада неодам да оставам пари...посреќен сум да преседам дома одколку на нив да им оставм денарче.

И на заминатите патриоти им посакувам среќно гребење на налепници МК и замена со фирко налепници...срекно гребење на боја и дупчење гуми.Па мора и малце сеир да се фаќа.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кај Гејлада неодам да оставам пари...посреќен сум да преседам дома одколку на нив да им оставм денарче.

И на заминатите патриоти им посакувам среќно гребење на налепници МК и замена со фирко налепници...срекно гребење на боја и дупчење гуми.Па мора и малце сеир да се фаќа.
А ти ли си тој што секоја година кога идам во Грција ми го зборат...

Локална легенда си, кога праат муабети викаат: "Абе има еден Македонец, ама прав Македонец, не бил никогаш кај нас на одмор. И после криза било во Грција?! Па криза ќе биде, дечкото упорно, ама упорно не иде на одмор кај нас :("
Сигурно како прав патриота се чуствуваш. : )


Него, местово е рај - имаш огромна плажа со сите активности на неа (одбојка, фудбал, дури и баскет игралиште одма до неа), преубаво море кое и на 30-40 метри можеш да најдеш плитко место за уживанција со девојката...за журки навечер, зависи што се подразбира под тоа. Ако идете друштво, секако ќе ви биде забавно, а ако идеш само како пар, пак има доволно работи за правење.

Мој избор од сите туристички места во Грција, ваљда зашто јас на прво место ја ставам плажата и морето.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Кај Гејлада неодам да оставам пари...посреќен сум да преседам дома одколку на нив да им оставм денарче.

И на заминатите патриоти им посакувам среќно гребење на налепници МК и замена со фирко налепници...срекно гребење на боја и дупчење гуми.Па мора и малце сеир да се фаќа.
a vo Ohrid ne ti ja grebat kolata ili red drugi raboti koga ke vidat skopska registracija,a i podobro ke dadam pari za na more otkolku za na ezero kade sto e mnogu poeftino da platis na more odkolku vo ohrid,, videte gi segasnive ceni za vo grcija i za vo ohrid
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.637
Поени од реакции
6.323

А без овие каде бе? Хитот се дечкиве:D

Местото е топ за релаксација и одмор од напорната година.Речиси сите НЕИ-ги имам прошетано и тука дефинитивно има најголема уживанција(љубител сум на водава,сакам да си е чистка и да не ми пафкаат од сите страни децана со топки во глава и гужви ,кај што претаат со нозе доле и ми ја матат цела!)Стварно е феноменално место за одмор,навечер е доста мирно и убаво е за прошетка ,ќе се слушаат само бранчињата тивки и има да наполните тоа батериите после цела година турбо сте:icon_lol:
Така да,сите што ќе одите натака ви посакувам убав провод и да се изнауживате(y)
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Благодарам многу на одговорите :)
Како е водата дали има медузи, ракови и претежно какви посетители има дали се претежно пензионери или има и доста млади
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.066
Поени од реакции
3.811
Медузи имаш кон крајот на август,а за посетеноста претежно се повозрасни туристите таму.
 
На врв Bottom