Невладини организации

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
дали некој има искуство со невалдини организации????? какви можности нудат искуство, можност за заработка или...???? Прашувам зашто моментално сум во период кога го чекам уверението од факс, не можам ни работа да барам, чекам некакви информации за постдипломски и едноставно имам премногу слободно време. па ако некој е член на некоја невладина организација, здружение или слично нека даде предлог, препорака зашто во скоро време морам со ншт да се заангажирам.
Инаку јас бев член на AEGEE SKOPJE- и супер беше, само пак требаат пари за оние шетања во странство. Го препорачувам за секој што моментално е студент на правен факултет.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
ја планирам да се зацленам у Аегее...иако не сум од правен...
инаку ми дојде идеја...ке основам НОШ...невладина организација за шмекање...
знаеш дека би било добро...би шетале низ цела европа и светот и ќе шмекаме...топ
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ја планирам да се зацленам у Аегее...иако не сум од правен...
инаку ми дојде идеја...ке основам НОШ...невладина организација за шмекање...
знаеш дека би било добро...би шетале низ цела европа и светот и ќе шмекаме...топ
НОШ ? И оди претстави се негде... јас сум од НОШ... има да бегаат :pos:

Pravnice ... знам дека Hooligan може да ти даде доста инфо за темава - контактирај го :helou:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
јас сум член на невладини организации зависно во која организација си тоа ке добиеш има правење на некои проекти а потоа за возврат добиваш или некое патување некаде или пак одредена сума пари.Во секој случај убаво е кога си член на некоја организација добиваш искуство, се дружиш и:toe:
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
ја сум у МЕНСА, заштита на правата на потрошувачите, у една друга забрави и името и у невладината организација Бенг Брос
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
дали некој има искуство со невалдини организации????? какви можности нудат искуство, можност за заработка или...???? Прашувам зашто моментално сум во период кога го чекам уверението од факс, не можам ни работа да барам, чекам некакви информации за постдипломски и едноставно имам премногу слободно време. па ако некој е член на некоја невладина организација, здружение или слично нека даде предлог, препорака зашто во скоро време морам со ншт да се заангажирам.
Инаку јас бев член на AEGEE SKOPJE- и супер беше, само пак требаат пари за оние шетања во странство. Го препорачувам за секој што моментално е студент на правен факултет.
НВО- и МНОГУУУ широка тема....прашвај све што те интересира..


Вака батка..
Тоа што во животот можеш да го научиш од ангажмани во невладини организации - верувајми те убедувам , неможеш да го научиш на ниедно друго место !!
Јас долг период сум агнгажиран во невладини организации , во моментов во три (матичната (младинска) , во центар за развој на заедницата (големааа и сериозна НВО ) и во најголемата интернационална студентска а тоа е AIESEC ) .. и искрено ќе ти кажам дека секоја од нив ми е ново искуство од кое учам многу и кое ми отвора еден куп можности..е сеа е прашање колку можам да придонесам јас бидејќи истовремено и студирам економија...

Значи ако те интересира пред се заработката..те советувам преку некој пријател кој би можел да те препорача да се приклучиш во некоја поозбилна и поголема организација (чим имаш правен и малце искуство,мислам дека ке бидеш добредојден секаде) - ти велам да побараш да те препорачаат,оти ќе бидам искрен и ке ти кажам дека повеќето НВО-и се затворен круг на луѓе и нека не те лажи македонскиот “по закон“ назив “здруженија на граѓани“ - оти от тоа здруженија на граѓани-во нашиов слушај тоа се “правен субјект на неколку другари и другарки“ (со чест на исклучоци) ..така да обавезно ти треба некој да те илфилтрира..оти инако ти можеби ќе добиеш членска книшка со тоа пто ке се согласиш на нивниот статут..ама воглавно ке те искористуваат тебе и твоите идеи и нема да ти дадат шанса да заработип чесно преку учество на тим што ги имплементира проектите..
Значи - ако те пикнат некаде твои луѓе имаш можност преку невладината да аплицираш од некој донатор за остворување на некоја твоја идеја т.е. некоја своја замисла за некој проект самиот да ја спроведеш и координираш , а за тоа да добиеш соодеветен хонораар !

Тоа ти е една можност...
ДРУГО..
Можеш да се приклучиш како волонтер во некоја НВО-и и да побараш од раководството да те вклучуваат во целиот процес на планирање,имплементирање и контролирање на нивни тековни прокти и да ги замолиш да те испраќаат на семинари и обуки од кои верувајме МНОГУ можеш да научис...многу повеќе,ептем повеќе од сите години поминати на факултет (ова проверено е ) ... башка тоа што ке се изнашеташ и ке си создаваш мрежа на пријатели, а ќе запознаваш и многу влијателни луѓе ...


Друго бате незнам што да ти кажам..ти стојам на располагање..и тебе и на сите други што се заинтересирани за темава..па поставувајте прашања!!

П.С: от кој град си иначе ти ман?
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
НВО- и МНОГУУУ широка тема....прашвај све што те интересира..


Вака батка..
Тоа што во животот можеш да го научиш од ангажмани во невладини организации - верувајми те убедувам , неможеш да го научиш на ниедно друго место !!
Јас долг период сум агнгажиран во невладини организации , во моментов во три (матичната (младинска) , во центар за развој на заедницата (големааа и сериозна НВО ) и во најголемата интернационална студентска а тоа е AIESEC ) .. и искрено ќе ти кажам дека секоја од нив ми е ново искуство од кое учам многу и кое ми отвора еден куп можности..е сеа е прашање колку можам да придонесам јас бидејќи истовремено и студирам економија...

Значи ако те интересира пред се заработката..те советувам преку некој пријател кој би можел да те препорача да се приклучиш во некоја поозбилна и поголема организација (чим имаш правен и малце искуство,мислам дека ке бидеш добредојден секаде) - ти велам да побараш да те препорачаат,оти ќе бидам искрен и ке ти кажам дека повеќето НВО-и се затворен круг на луѓе и нека не те лажи македонскиот “по закон“ назив “здруженија на граѓани“ - оти от тоа здруженија на граѓани-во нашиов слушај тоа се “правен субјект на неколку другари и другарки“ (со чест на исклучоци) ..така да обавезно ти треба некој да те илфилтрира..оти инако ти можеби ќе добиеш членска книшка со тоа пто ке се согласиш на нивниот статут..ама воглавно ке те искористуваат тебе и твоите идеи и нема да ти дадат шанса да заработип чесно преку учество на тим што ги имплементира проектите..
Значи - ако те пикнат некаде твои луѓе имаш можност преку невладината да аплицираш од некој донатор за остворување на некоја твоја идеја т.е. некоја своја замисла за некој проект самиот да ја спроведеш и координираш , а за тоа да добиеш соодеветен хонораар !

Тоа ти е една можност...
ДРУГО..
Можеш да се приклучиш како волонтер во некоја НВО-и и да побараш од раководството да те вклучуваат во целиот процес на планирање,имплементирање и контролирање на нивни тековни прокти и да ги замолиш да те испраќаат на семинари и обуки од кои верувајме МНОГУ можеш да научис...многу повеќе,ептем повеќе од сите години поминати на факултет (ова проверено е ) ... башка тоа што ке се изнашеташ и ке си создаваш мрежа на пријатели, а ќе запознаваш и многу влијателни луѓе ...


Друго бате незнам што да ти кажам..ти стојам на располагање..и тебе и на сите други што се заинтересирани за темава..па поставувајте прашања!!

П.С: от кој град си иначе ти ман?

јас сум о д Скопје. Се ова што го кажа ми е многу добро познато. Во моментов барам работа а и чекам да ми почнат постдипломски студии, така што првенствено што сакам е да си го исполнам слободното време, и да стекнам некое искуство. парите не ми се преокупација, не сум некој мегаломан , меѓутоа апсолутно немам намера да рмбам по цел ден( некои проекти знаеш дека бараат време и пожртвуваност), а некој друг да г собира плодовите , а мојот труд да не биде ценет. така што ако случајно ти или ннекој друг налетате на ситуација каде се бара човек кој ќе учествува во проекти , некакви си акции или слично да ме препорачате мене. Имам многу слободно време и елан и желба да работам, едноставно не сум човек за седење дома и џаболебарење. сигурно ќе бидам од корист . а јас се распрашувам на сите страни. најважно е нешто да се работи а да не се седи дома нели??? Поздрав и фала на корисните совети.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Најдобрите организации каде можеш да го преплатиш трудот и да ги поминеш сите можни обуки,семинари,ручеци со највлијателните луѓе во политиката (и остали) ти се УСАИД и УНДП.Знаеш дека они работат со давање на проекти на невладини организации,ги има повеќе од 10.Проблемот и погоре ти го објаснија,не влегува секој во нив,дури ни за без пари не примаат,во буквална смисла и чистачките фаќаат врски.Отвори на сајтот на УСАИД и УНДП ќе ги видиш сите информации.Кога ќе има оглас(а има често) аплицирај,надеж задна умира.
Доколку се отвори позиција,ќе те известам по пп.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Иако, од 2008-ма нема пост на темава, сакав да знам дали некој има искуство со основање на невладина организација, па да сподели...

Некако, најдов што и како се бара од документација.

Инаку, не сум нов во невладиниот сектор, но овој бирократскиот дел со македонската државна администрација од секогаш сум го мразел и досега не сум му посветил внимание.

Благодарам.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Ајде да се обратам за можеби повеќе правна помош (ако треба префрлете го мислењево).

Потребно ми е да се направи пререгистрација на една невладина организација според новиов Закон за здруженија и фондации. Тоа повлекува промена во името на организацијата, како што разбрав... Дали некој знае што треба да се содржи во новото име на организацијата?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
НВО- и МНОГУУУ широка тема....прашвај све што те интересира..


Вака батка..
Тоа што во животот можеш да го научиш од ангажмани во невладини организации - верувајми те убедувам , неможеш да го научиш на ниедно друго место !!
Јас долг период сум агнгажиран во невладини организации , во моментов во три (матичната (младинска) , во центар за развој на заедницата (големааа и сериозна НВО ) и во најголемата интернационална студентска а тоа е AIESEC ) .. и искрено ќе ти кажам дека секоја од нив ми е ново искуство од кое учам многу и кое ми отвора еден куп можности..е сеа е прашање колку можам да придонесам јас бидејќи истовремено и студирам економија...

Значи ако те интересира пред се заработката..те советувам преку некој пријател кој би можел да те препорача да се приклучиш во некоја поозбилна и поголема организација (чим имаш правен и малце искуство,мислам дека ке бидеш добредојден секаде) - ти велам да побараш да те препорачаат,оти ќе бидам искрен и ке ти кажам дека повеќето НВО-и се затворен круг на луѓе и нека не те лажи македонскиот “по закон“ назив “здруженија на граѓани“ - оти от тоа здруженија на граѓани-во нашиов слушај тоа се “правен субјект на неколку другари и другарки“ (со чест на исклучоци) ..така да обавезно ти треба некој да те илфилтрира..оти инако ти можеби ќе добиеш членска книшка со тоа пто ке се согласиш на нивниот статут..ама воглавно ке те искористуваат тебе и твоите идеи и нема да ти дадат шанса да заработип чесно преку учество на тим што ги имплементира проектите..
Значи - ако те пикнат некаде твои луѓе имаш можност преку невладината да аплицираш од некој донатор за остворување на некоја твоја идеја т.е. некоја своја замисла за некој проект самиот да ја спроведеш и координираш , а за тоа да добиеш соодеветен хонораар !

Тоа ти е една можност...
ДРУГО..
Можеш да се приклучиш како волонтер во некоја НВО-и и да побараш од раководството да те вклучуваат во целиот процес на планирање,имплементирање и контролирање на нивни тековни прокти и да ги замолиш да те испраќаат на семинари и обуки од кои верувајме МНОГУ можеш да научис...многу повеќе,ептем повеќе од сите години поминати на факултет (ова проверено е ) ... башка тоа што ке се изнашеташ и ке си создаваш мрежа на пријатели, а ќе запознаваш и многу влијателни луѓе ...


Друго бате незнам што да ти кажам..ти стојам на располагање..и тебе и на сите други што се заинтересирани за темава..па поставувајте прашања!!

П.С: от кој град си иначе ти ман?
Гледам ова е од пред милион години напишано, ама ете мене сега ми притреба, па ако има некој кој сеуште го чита ова, би било супер да ми одговори нешто. Значи, бидејќи Hooligan беше посочен како најголем стручен на темата, имам едно прашање. Дали сеуште се интересни за работа НВО или тоа е веќе стара вест, и дали има некој појма колку е компликувано сам да си формираш НВО. Ги собрав потребните документи за пријавување во ЦРМ, тоа не е проблем, ама ме занима дали има уште проекти во РМ и дали вреди да се почнува такво нешто самостојно???[DOUBLEPOST=1472130444][/DOUBLEPOST]
НВО- и МНОГУУУ широка тема....прашвај све што те интересира..


Вака батка..
Тоа што во животот можеш да го научиш од ангажмани во невладини организации - верувајми те убедувам , неможеш да го научиш на ниедно друго место !!
Јас долг период сум агнгажиран во невладини организации , во моментов во три (матичната (младинска) , во центар за развој на заедницата (големааа и сериозна НВО ) и во најголемата интернационална студентска а тоа е AIESEC ) .. и искрено ќе ти кажам дека секоја од нив ми е ново искуство од кое учам многу и кое ми отвора еден куп можности..е сеа е прашање колку можам да придонесам јас бидејќи истовремено и студирам економија...

Значи ако те интересира пред се заработката..те советувам преку некој пријател кој би можел да те препорача да се приклучиш во некоја поозбилна и поголема организација (чим имаш правен и малце искуство,мислам дека ке бидеш добредојден секаде) - ти велам да побараш да те препорачаат,оти ќе бидам искрен и ке ти кажам дека повеќето НВО-и се затворен круг на луѓе и нека не те лажи македонскиот “по закон“ назив “здруженија на граѓани“ - оти от тоа здруженија на граѓани-во нашиов слушај тоа се “правен субјект на неколку другари и другарки“ (со чест на исклучоци) ..така да обавезно ти треба некој да те илфилтрира..оти инако ти можеби ќе добиеш членска книшка со тоа пто ке се согласиш на нивниот статут..ама воглавно ке те искористуваат тебе и твоите идеи и нема да ти дадат шанса да заработип чесно преку учество на тим што ги имплементира проектите..
Значи - ако те пикнат некаде твои луѓе имаш можност преку невладината да аплицираш од некој донатор за остворување на некоја твоја идеја т.е. некоја своја замисла за некој проект самиот да ја спроведеш и координираш , а за тоа да добиеш соодеветен хонораар !

Тоа ти е една можност...
ДРУГО..
Можеш да се приклучиш како волонтер во некоја НВО-и и да побараш од раководството да те вклучуваат во целиот процес на планирање,имплементирање и контролирање на нивни тековни прокти и да ги замолиш да те испраќаат на семинари и обуки од кои верувајме МНОГУ можеш да научис...многу повеќе,ептем повеќе од сите години поминати на факултет (ова проверено е ) ... башка тоа што ке се изнашеташ и ке си создаваш мрежа на пријатели, а ќе запознаваш и многу влијателни луѓе ...


Друго бате незнам што да ти кажам..ти стојам на располагање..и тебе и на сите други што се заинтересирани за темава..па поставувајте прашања!!

П.С: от кој град си иначе ти ман?
Гледам ова е од пред милион години напишано, ама ете мене сега ми притреба, па ако има некој кој сеуште го чита ова, би било супер да ми одговори нешто. Значи, бидејќи Hooligan беше посочен како најголем стручен на темата, имам едно прашање. Дали сеуште се интересни за работа НВО или тоа е веќе стара вест, и дали има некој појма колку е компликувано сам да си формираш НВО. Ги собрав потребните документи за пријавување во ЦРМ, тоа не е проблем, ама ме занима дали има уште проекти во РМ и дали вреди да се почнува такво нешто самостојно???
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Гледам ова е од пред милион години напишано, ама ете мене сега ми притреба, па ако има некој кој сеуште го чита ова, би било супер да ми одговори нешто. Значи, бидејќи Hooligan беше посочен како најголем стручен на темата, имам едно прашање. Дали сеуште се интересни за работа НВО или тоа е веќе стара вест, и дали има некој појма колку е компликувано сам да си формираш НВО. Ги собрав потребните документи за пријавување во ЦРМ, тоа не е проблем, ама ме занима дали има уште проекти во РМ и дали вреди да се почнува такво нешто самостојно???
Помина доста време откако бев поактивен со следењето на тој сектор. Секогаш се сведувало, а верувам дека и уште повеќе сега се сведува на лични познанства и добри (читај:плодоносни за двете страни) соработки - можноста да се добие грант за некој проект.

Ако имаш пристап до decision мејкерите во фондацииве, те охрабрувам да формираш здружение и да се обидиш да излобираш за свој проект, иначе реално е да не се очекува некаква посериозна заработка од ангажирањето таму.

Еве за старт можеш да ги свртиш страниците на амбасадиве во мкд и да погледнеш кои имаат (и какви се) нивните програми за грантови и секако кои цели сакаат да ги остварат, па ако се вклопуваат со тоа што ти сакаш да го работиш - можеш да пробаш и да аплицираш.

Факт е дека многу донатори од пред 5-10 години повеќе не се тука, но и бројот на невладини е значително намален....што значи дека шансите горе-долу се исти.

Со среќа и се најдобро![DOUBLEPOST=1472215668][/DOUBLEPOST]
Гледам ова е од пред милион години напишано, ама ете мене сега ми притреба, па ако има некој кој сеуште го чита ова, би било супер да ми одговори нешто. Значи, бидејќи Hooligan беше посочен како најголем стручен на темата, имам едно прашање. Дали сеуште се интересни за работа НВО или тоа е веќе стара вест, и дали има некој појма колку е компликувано сам да си формираш НВО. Ги собрав потребните документи за пријавување во ЦРМ, тоа не е проблем, ама ме занима дали има уште проекти во РМ и дали вреди да се почнува такво нешто самостојно???
Помина доста време откако бев поактивен со следењето на тој сектор. Секогаш се сведувало, а верувам дека и уште повеќе сега се сведува на лични познанства и добри (читај:плодоносни за двете страни) соработки - можноста да се добие грант за некој проект.

Ако имаш пристап до decision мејкерите во фондацииве, те охрабрувам да формираш здружение и да се обидиш да излобираш за свој проект, иначе реално е да не се очекува некаква посериозна заработка од ангажирањето таму.

Еве за старт можеш да ги свртиш страниците на амбасадиве во мкд и да погледнеш кои имаат (и какви се) нивните програми за грантови и секако кои цели сакаат да ги остварат, па ако се вклопуваат со тоа што ти сакаш да го работиш - можеш да пробаш и да аплицираш.

Факт е дека многу донатори од пред 5-10 години повеќе не се тука, но и бројот на невладини е значително намален....што значи дека шансите горе-долу се исти.

Со среќа и се најдобро!
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Дали некој има инфо какви се условите за работа во детско село? Во администрација/финансии?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom