На терапија

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Нема полош тип на девојки од оние кои се клецаат со други само за да направат некого љубоморен
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Според трејлерот, глумата е за никаде. Имам впечаток како сите да ги читаат дијалозите.
 
P

PewDiePie

Гостин
Психијатаркава ме иритира, ми делува како judgemental bitch.
И мене старата ме нервира

Според трејлерот, глумата е за никаде. Имам впечаток како сите да ги читаат дијалозите.
А да уклучиш серијата и да ја погледнеш па после да јадеш лајна ? Баш дијалогот е природен и како од секојдневието,освен со старата што се пренемага.
 
Последно уредено од модератор:

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Сите епизоди до сега ги качиле на YouTube на нивниот канал. Еве ви ја првата епизода, од страна ги имате и другите.

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Сите епизоди до сега ги качиле на YouTube на нивниот канал. Еве ви ја првата епизода, од страна ги имате и другите.

Не е ова официјалниот јутјуб канал. Може да се примети по квалитетот на видеата што е сликата како со водени боички размачкана.

Ова е официјалниот нивни јутјуб канал
https://www.youtube.com/channel/UC6b161_-d_S6ivzXyk7zVSg
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Уф како го извади од такт Владо Виктор еј епизодава беше незнамсекоја чест.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
И мене старата ме нервира


А да уклучиш серијата и да ја погледнеш па после да јадеш лајна ? Баш дијалогот е природен и како од секојдневието,освен со старата што се пренемага.
Ти пред да јадеш гомна, не е лошо да го поткрепиш мислењето за серијата.
Серијата е лошо направена. Имам неколку забелешки:
  • Оној што ја прави адаптцијата, требало барем неколку пати да отиде кај психијатар (не да се јави на пријател - психијатар, не да чита книги од областа на психотерапијата, туку да отиде, онака анонимно, да види како изгледаат македонските психијатри. Ниту еден психијатар ниту лекар во македонија нема да ја советува пациентката да му каже на дечкото дека пие апчиња. Ниту еден!
  • Една од првите лекции што ја знае потпросечен психијатар е дека кога ќе му дојде како пациентка привлечна девојка (иако мене оваа Јелена ми е страшно антипатична), ја препраќа на друг психијатар. Психијатарот мора да држи дистанца. Милена во серијава уште да го зашамара докторот. И делува многу простачки за една демек успешна лекарка.
  • Дијалозите се неприродни - изгледаат како играње пинг-понг, а не како разговор на терапевт и клиент.
  • Изборот на Никола Ристановски е погрешен. Човекот е премногу убав за таа улога и не го личи.
  • Серијата има многу верзии, не знам според која е адаптацијата. Да се биде професионален војник во Израел и во Македонија е споредливо како возач на автобус и космонаут.
  • Зана: еднаш реков и пак ќе повторам: во Македонија кариера имаат само пејачките и жените што се занимаваат со наука. Никој друг. Не верувма дека во Македонија постои жена која абортирала заради кариера. Пореално е да прикажат жена што сака да абортира затоа што нема можности, ни сила, ни време да одгледува повеќе од едно дете бидејќи мора да работи во шивална за да му купи облека и школски пробор на детето или затоа што живее со маж насилник кој се обидува да фати силни пари во кладилница.
  • Ана: не сум видела жена на нејзини години по дома да се облекува како учителка од шеесеттите.
  • Кој родител во МК по смртта на жена си, си го праќа детето во Белград кај пријатели? НИКОЈ!
  • Изгледав само пола епизода од српската верзија и веќе не ми се гледа македонската. Српската ми е подобра дури и од американската.
И толкава ли филозофија е да се направи оригинал македонска серија која ќе обработува теми кои се поблиски од овие во серијата?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Ниту една забелешка не ти е не место напротив сите се твои субјективни и ограничени видувања серијата баш обработува теми кои се блиски ти незнам во кој свет живееш ама сите случки во серијата можат реално да се случат/случиле кај нас. И ти очигледно добро ја познаваш психотерапијата па стручна си. И сите знаат дека психијатарот треба да ја препрати ама сето тоа е направено за да има поинтересно дејство серијата. И како тоа се разговара кај психотерапевт постои конкретна формула? Останатите се ептен банални забелешки за облека, а темите како абортус, контрацепција, родителство, се базираат на лични одлуки на секој поединец а психотерапевтот советува онака како што мисли дека треба според состојбата, И оти никој психотерапевт не би рекол пациентот да му признае на партнерот дека пие апчиња?
ЗАКЛУЧОК: @langelina го ценам Вашето лично мислење ама овие банални забелшки не ја праваат серијата лоша, критичарите не гледаат како Ана се облекува, дали Ристановски е убав и како психотерапевтот советува.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Ти пред да јадеш гомна, не е лошо да го поткрепиш мислењето за серијата.
Серијата е лошо направена. Имам неколку забелешки:
  • Оној што ја прави адаптцијата, требало барем неколку пати да отиде кај психијатар (не да се јави на пријател - психијатар, не да чита книги од областа на психотерапијата, туку да отиде, онака анонимно, да види како изгледаат македонските психијатри. Ниту еден психијатар ниту лекар во македонија нема да ја советува пациентката да му каже на дечкото дека пие апчиња. Ниту еден!
  • Една од првите лекции што ја знае потпросечен психијатар е дека кога ќе му дојде како пациентка привлечна девојка (иако мене оваа Јелена ми е страшно антипатична), ја препраќа на друг психијатар. Психијатарот мора да држи дистанца. Милена во серијава уште да го зашамара докторот. И делува многу простачки за една демек успешна лекарка.
  • Дијалозите се неприродни - изгледаат како играње пинг-понг, а не како разговор на терапевт и клиент.
  • Изборот на Никола Ристановски е погрешен. Човекот е премногу убав за таа улога и не го личи.
  • Серијата има многу верзии, не знам според која е адаптацијата. Да се биде професионален војник во Израел и во Македонија е споредливо како возач на автобус и космонаут.
  • Зана: еднаш реков и пак ќе повторам: во Македонија кариера имаат само пејачките и жените што се занимаваат со наука. Никој друг. Не верувма дека во Македонија постои жена која абортирала заради кариера. Пореално е да прикажат жена што сака да абортира затоа што нема можности, ни сила, ни време да одгледува повеќе од едно дете бидејќи мора да работи во шивална за да му купи облека и школски пробор на детето или затоа што живее со маж насилник кој се обидува да фати силни пари во кладилница.
  • Ана: не сум видела жена на нејзини години по дома да се облекува како учителка од шеесеттите.
  • Кој родител во МК по смртта на жена си, си го праќа детето во Белград кај пријатели? НИКОЈ!
  • Изгледав само пола епизода од српската верзија и веќе не ми се гледа македонската. Српската ми е подобра дури и од американската.
И толкава ли филозофија е да се направи оригинал македонска серија која ќе обработува теми кои се поблиски од овие во серијата?
Мислам дека забелешкиве не ти се на место ама за вкусовите не се расправа нели? Плус ако Никола е утка како би се влјубила Милена во него ако е некој грд страр и очаен? Мене екипата ми е топ освен Вера мислам дека можеле да направат подобар избор. Незнам каде живееш ама прво што прашуваат на интервју е имаш деца и кога мислиш да раѓаш? Ако каже кандидатката дека е бремена може многу лесно да не ја примат или да ја избркаат од работа ( барем за подобро платени позиции во земјава) . Ликот на Владо исто така ок секојдневен тип кој учествувал во војната 2001 и незнам што пореално можеа да земат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom