На терапија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
Серијата е секаде во државите иста каде има лиценца само адаптирана е за да биде соодветна со ситуациите во државата. Оние брачни проблеми и други проблеми можеби се целосно исти.

Загледав една-две епизоди од српската верзија и глумата е скоро иста. Исто имаше девојче со сршени раце, исто оној војникот беше малце груб со психијатарот. Некако приметив и ситните детали во глумата се исти поготово кај војникот чепка во стварите кај психијатаров, исто имаше кожна јакна.

Сепак серијата е стварно добра а и добра е онаа емисијата што оди недела каде се зборуваат на темите кој се обработуваат во серијата. Кога станува збор за серии малку мрднавме од некоја точка. Доста е веќе тип на серии Салон Хармони, Погрешно време содржински со подзастарена глума.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Серијата е секаде во државите иста каде има лиценца само адаптирана е за да биде соодветна со ситуациите во државата. Оние брачни проблеми и други проблеми можеби се целосно исти.

Загледав една-две епизоди од српската верзија и глумата е скоро иста. Исто имаше девојче со сршени раце, исто оној војникот беше малце груб со психијатарот. Некако приметив и ситните детали во глумата се исти поготово кај војникот чепка во стварите кај психијатаров, исто имаше кожна јакна.

Сепак серијата е стварно добра а и добра е онаа емисијата што оди недела каде се зборуваат на темите кој се обработуваат во серијата. Кога станува збор за серии малку мрднавме од некоја точка. Доста е веќе тип на серии Салон Хармони, Погрешно време содржински со подзастарена глума.
Мислам дека можело и на друг начин да се смисли дејството, еве на пример во јапонската верзија се работи за школски психијатат кој лекува средношколци, во првата епизода се работи за девојче кое е вљубено во него и за момче кое е потајно вљубено во својот другар (односно е педер). Можело да се прилагоди на нашето поднебје.
https://www.dailymotion.com/video/xxbk3r
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Мислам дека можело и на друг начин да се смисли дејството, еве на пример во јапонската верзија се работи за школски психијатат кој лекува средношколци, во првата епизода се работи за девојче кое е вљубено во него и за момче кое е потајно вљубено во својот другар (односно е педер). Можело да се прилагоди на нашето поднебје.
https://www.dailymotion.com/video/xxbk3r
Може во Јапонија само средношколци идет на психијатар. Другите работат по цел ден па немаат време за такво нешто.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
.[DOUBLEPOST=1508714398][/DOUBLEPOST]
Ниту една забелешка не ти е не место напротив сите се твои субјективни и ограничени видувања серијата баш обработува теми кои се блиски ти незнам во кој свет живееш ама сите случки во серијата можат реално да се случат/случиле кај нас. И ти очигледно добро ја познаваш психотерапијата па стручна си. И сите знаат дека психијатарот треба да ја препрати ама сето тоа е направено за да има поинтересно дејство серијата. И како тоа се разговара кај психотерапевт постои конкретна формула? Останатите се ептен банални забелешки за облека, а темите како абортус, контрацепција, родителство, се базираат на лични одлуки на секој поединец а психотерапевтот советува онака како што мисли дека треба според состојбата, И оти никој психотерапевт не би рекол пациентот да му признае на партнерот дека пие апчиња?
ЗАКЛУЧОК: @langelina го ценам Вашето лично мислење ама овие банални забелшки не ја праваат серијата лоша, критичарите не гледаат како Ана се облекува, дали Ристановски е убав и како психотерапевтот советува.
Јас ги кажав моите забелешки, ти не кажа ништо.
Нема да биде првпат психијатар да се вљуби во пацинетка и натаму ја тераат работата (татко му на Виктор побегнал нели со пацинетка), но причината на Викотор е многу бледо кажана, не е уверлив.

Како може забелешката за облеката да биде банална? Па има човек што се вика костимограф и кој е ПЛАТЕН да не ја утне облеката.

Кажи ми еден пример кога жена во Македонија абортирала заради кариера. Еден пример. Нема. Затоа велам дека е подобро кога жената би абортирала затоа што нема можности да го одгледува детето затоа што работи во шивална.

Психотерапевтите се однесуваат многу различно. Едни се како санта, само ќутат и ништо не зборат, те пуштаат да дробиш, и ќе ти постават максимум 5-6 прашања кои ќе те освестат каде се наоѓаш во животот.
Има психиатри што повеќе зборар за политика, и пациентот им е последна дупка ан кавалот. Има психијатри кои се големи алапачи, а и такви кои оставаат приватна пракса и со сет памет прифаќаат амбасадорско место у Београду. Такви се македонските психијатри. Голем дел од нив се депресивни и многу милуваат да покажат дека тоа е една многу неблагодарна професија. АМА сите ја држат ситуацијата под контрола.
Не можам да сфатам како некој како Виктор, со такво реноме, дозволува пациентит да му скокаат на глава.

Ниту еден нема да предложи на пациентот да му каже на партнерот дека пие апчиња, затоа што партнерот ќе го осттави. Симпл ес дет.

Мислам дека забелешкиве не ти се на место ама за вкусовите не се расправа нели? Плус ако Никола е утка како би се влјубила Милена во него ако е некој грд страр и очаен? Мене екипата ми е топ освен Вера мислам дека можеле да направат подобар избор. Незнам каде живееш ама прво што прашуваат на интервју е имаш деца и кога мислиш да раѓаш? Ако каже кандидатката дека е бремена може многу лесно да не ја примат или да ја избркаат од работа ( барем за подобро платени позиции во земјава) . Ликот на Владо исто така ок секојдневен тип кој учествувал во војната 2001 и незнам што пореално можеа да земат?
Ај ти кажи зошто ти се допаѓа серијата и со кои забелешки не сум во право.

Никола е добар глумец, имам гледано енгови претстави, ама овде е многу измазнет. Човек како него попрво би се изненадил ако пациентката НЕ е вљубена во него. Убавите глумци го имаат тој проблем што прво ги регистрираме како убави, после како глумци. За психијатар се зема некоја карактерна фаца, не лепотан. И американската е утка со Гебриел Брн. Во српската е Мики Манојловиќ, одличен избор.

Во врска со интерјуто, се согласувам. Ама овде таа не вели дека ќе ја избркаат од работа ако остане трудна, а да го направеле така би било полн погодок.
Владо повеќе личи на платеник отколку на професионален војник. Знам дека нема голема разлика, ама за мене има.

И на моменти го потценуваат гледачот, како да мора се да кажат.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
Кажи ми еден пример кога жена во Македонија абортирала заради кариера. Еден пример. Нема. Затоа велам дека е подобро кога жената би абортирала затоа што нема можности да го одгледува детето затоа што работи во шивална.
Јас колку што сфатив, Зана не сакаше да абортира заради кариера, не беше до толку едноставно. Зана не го сакаше бебето затоа што не го сака веќе ни Гент. Таа не сака да има дете со него, затоа што веќе не го сака, и кога би можела, би го напуштила, но ни тоа не е толку едноставно. Кариерата и е само изговор и начин да се оддалечи уште повеќе од него, затоа што во нивниот свет разводот и тоа како е табу тема, особено ако е поттикнат од женската страна. Јас барем така ги сфатив работите.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
@langelina Вашите глупави забелешки не ја прават серијата лоша. Ти изгледа живееш во некој замислен свет со во кој не се расте како Петар Пан како може бе да нема жена која ќе абортира заради кариера. Алоо...Минхен...Ај ти симпл ес дет кажи ми кога жена вработена во шивална прво ќе се одлучи да оди на терапија од што таа ќе ја плаќа. И смарт ес серијата само се адаптира не се менува од корен. Стилот на облекување на поединци во серијата не се коментира бидејќи како и во реалноста секоја различно се облекува. За волја на вистината Ана најнормално се облекува. Гледам дека ти добро од искуство ги познаваш психотерапевтите од тие искуства си имаш набиено некој комплекс и фобија од нив па сега не можеш да ја гледаш серијата. И бараш глупави замерки кои и не се замерки.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Многу ми се допаѓаат мислењата на @langelina , конечно да има мислење од едно поинакво, посвежо гледиште и да е сосема издржано.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Јас колку што сфатив, Зана не сакаше да абортира заради кариера, не беше до толку едноставно. Зана не го сакаше бебето затоа што не го сака веќе ни Гент. Таа не сака да има дете со него, затоа што веќе не го сака, и кога би можела, би го напуштила, но ни тоа не е толку едноставно. Кариерата и е само изговор и начин да се оддалечи уште повеќе од него, затоа што во нивниот свет разводот и тоа како е табу тема, особено ако е поттикнат од женската страна. Јас барем така ги сфатив работите.
Ова е точно.
Не го сака Гент, не сака дете, а по епизодата од некни може ко причина и да наведеме дека е засекирана да не си го упропасти телото и да намалува тежина.

Што е со војников, жити се?
Па со толкава ароганција зошто уопште го држи Виктор ко пациент? Или што мајка бара истиов на терапија, како тоа бара реципроцитет? Боже сачувај, кој оток ми се епизодите со него.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
43
Поени од реакции
25
Успеав да симнам до 4 епизода од тракермк ама другите изгледа немаат сидови па не се симнуваат, да не знае некој каде може да симнам епизоди не да гледам онлајн ?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
@langelina Вашите глупави забелешки не ја прават серијата лоша. Ти изгледа живееш во некој замислен свет со во кој не се расте како Петар Пан како може бе да нема жена која ќе абортира заради кариера. Алоо...Минхен...Ај ти симпл ес дет кажи ми кога жена вработена во шивална прво ќе се одлучи да оди на терапија од што таа ќе ја плаќа. И смарт ес серијата само се адаптира не се менува од корен. Стилот на облекување на поединци во серијата не се коментира бидејќи како и во реалноста секоја различно се облекува. За волја на вистината Ана најнормално се облекува. Гледам дека ти добро од искуство ги познаваш психотерапевтите од тие искуства си имаш набиено некој комплекс и фобија од нив па сега не можеш да ја гледаш серијата. И бараш глупави замерки кои и не се замерки.
А ти многу висиш на фб и не читаш дека насловот на темата е „На терапија...“, а не „Да се сообереме сите ние што ја сакаме серијата На терапија“.
Ич немам намера да ви го расипувам филмот, терајте и уживајте во серијата. И мене ме радува што после години со турски и индијски серии, конечно има некоја македонска серија. Но, тоа не значи и дека е по дифолт добра.
Како и да е, дијалозите, ситуациите не се уверливи, делуваат наместено, понекогаш пациентот уште непрашан почнува да одговара (веројатно е тоа до монтажата).
Овде разговараме за серијата, не за мене. Ако сакаш да ме навредиш, може да ми кажеш „ушла“, затоа што имам клемпави уши. Ај чао!
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
.[DOUBLEPOST=1508714398][/DOUBLEPOST]

Јас ги кажав моите забелешки, ти не кажа ништо.
Нема да биде првпат психијатар да се вљуби во пацинетка и натаму ја тераат работата (татко му на Виктор побегнал нели со пацинетка), но причината на Викотор е многу бледо кажана, не е уверлив.

Како може забелешката за облеката да биде банална? Па има човек што се вика костимограф и кој е ПЛАТЕН да не ја утне облеката.

Кажи ми еден пример кога жена во Македонија абортирала заради кариера. Еден пример. Нема. Затоа велам дека е подобро кога жената би абортирала затоа што нема можности да го одгледува детето затоа што работи во шивална.

Психотерапевтите се однесуваат многу различно. Едни се како санта, само ќутат и ништо не зборат, те пуштаат да дробиш, и ќе ти постават максимум 5-6 прашања кои ќе те освестат каде се наоѓаш во животот.
Има психиатри што повеќе зборар за политика, и пациентот им е последна дупка ан кавалот. Има психијатри кои се големи алапачи, а и такви кои оставаат приватна пракса и со сет памет прифаќаат амбасадорско место у Београду. Такви се македонските психијатри. Голем дел од нив се депресивни и многу милуваат да покажат дека тоа е една многу неблагодарна професија. АМА сите ја држат ситуацијата под контрола.
Не можам да сфатам како некој како Виктор, со такво реноме, дозволува пациентит да му скокаат на глава.

Ниту еден нема да предложи на пациентот да му каже на партнерот дека пие апчиња, затоа што партнерот ќе го осттави. Симпл ес дет.



Ај ти кажи зошто ти се допаѓа серијата и со кои забелешки не сум во право.

Никола е добар глумец, имам гледано енгови претстави, ама овде е многу измазнет. Човек како него попрво би се изненадил ако пациентката НЕ е вљубена во него. Убавите глумци го имаат тој проблем што прво ги регистрираме како убави, после како глумци. За психијатар се зема некоја карактерна фаца, не лепотан. И американската е утка со Гебриел Брн. Во српската е Мики Манојловиќ, одличен избор.

Во врска со интерјуто, се согласувам. Ама овде таа не вели дека ќе ја избркаат од работа ако остане трудна, а да го направеле така би било полн погодок.
Владо повеќе личи на платеник отколку на професионален војник. Знам дека нема голема разлика, ама за мене има.

И на моменти го потценуваат гледачот, како да мора се да кажат.
Јас серијата почнав да ја гледам токму заради Никола. Во принцип ми е ок серијата има пропусти пример Ивана кога дојде наврната облеката и беше барут сува , а косата делумно мокра. Само не гледам на некој такви ситници. Смиреноста на ликот кој му ја дава Никола ме фасцинира и ме изненади кога пукна и го нападна Владо. Во однос наа Зана може да се каже дека се поретки се фирмите кои би задржале жена после породилно , па уште да ја чека унапредување. Според мене подобар актрер од Никола неможеа да најдат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
Успеав да симнам до 4 епизода од тракермк ама другите изгледа немаат сидови па не се симнуваат, да не знае некој каде може да симнам епизоди не да гледам онлајн ?
Ти пуштам seed во следниве неколку часа.
 
P

PewDiePie

Гостин
Ајде ајде лангелина и адвокат доби :pos:

Абе ако не ви се гледа серијава не ја гледајте ебате просто и едноставно,не мора стручњаци за се да изигравате.

Вчера епизодата беше најдобра од сите меѓу милена и докторот,се видоа со жена му,сигурно си претпостави оваа дека таа е пациентката,ако продолжат дејствијата денес баш ме интересира како ќе реагира. Инаку после минатиот вторник бизарно е ако војников пак дојде на терапија,мислам дека си кажаа се што имаат да си кажат,освен ако не е некое извинување или земање на кафе матот.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
А не може ли симпатичен човек да е психијатар, зар не постои таков, па и во Мкд? Зошто да зеле друг актер, зар сите психијатри мора да се грди и непривлечни за да лечат некој?
Мене ни Никола лично не ми е нешто симпатичен ко човек, може будала сум, али без тоа брадата уште побетер ќе изгледа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom