На прва средба- ЌЕ СЕ ОМАЖИШ ЛИ ЗА МЕНЕ ?

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.510
Поени од реакции
33.674
Мене некој да ми предложи да се омажам за него никад не би прифатил.
Isto mislev. ISTO!!

Ама кога ми рече од денес можеш да бидеш и ти активен, место само пасивен..
Liked it, so I put a ring on it. (pun fuckin obviously intended)
 
Г

Господ

Гостин
Isto mislev. ISTO!!

Ама кога ми рече од денес можеш да бидеш и ти активен, место само пасивен..
Liked it, so I put a ring on it. (pun fuckin obviously intended)
Aма бракот се базира на лав хепинес а-у :(
Така викаат моро...мормоните Jesus <3 ghei piapl
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Идејата за бракот како свето нешто, не ме интересира зошто бракот е робство.

And we were born free. I guess.

E сега некој нека каже дека е тешко да откачиш некоја ваква индивидуа.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Да си во право, не ќе бев тука, ќе бев удавена хеее.
Кај мене има грешка, но тоа е мојата љубезност, никој да не се повреди, да не се навреди. Добра ти е анализата за повиците. Но, искрена сум, да ги слушнев ќе одговорев од култура. Не е добро човек да си прави непријатели без причина.

Но, што се може, некои луѓе не разбираат женско НЕ. Треба да си кучка за да сватат.

А случкава е интересна. Еве како одминува времето, многу ми е жал. Никој не сака корпа, особено кога собрал храброст да оди до крај. Но според онаа Можете само да сакате, но не и да присилите да ве сакаат, ситуацијата е чиста.

А за мојата љубов не се сомневај воопшто, по Апостол Павле е. Луда и искрена до крај на универзумот. Можеби токму оваа љубов е она што привлекува, среќата ми се чита на лицето и во погедот, па ги паѓа другите бидејќи е раритет тоа да се види во некого денес.



Душо лажеш а и се лажеш себеси која е последица на недоволно самопознавање и потсвесно посакување (копнеење) да ти се случи ваква работа каква и што ти се десила и затоа и ја напумпа толку работата која во нормалну услови сепак е претерана неговата реакција но убеден сум дека ти уште толку ја напумпа ради горенаведеното што го кажав. Можеби твојот морал стекнат низ годините ти ги потиска желбите но далеку некаде во потсвеста ти го посакуваш истово и можеби и несвесно си правиш пат и истово да ти се деси што е подгреан и од слатките приказни што ни ги кажа.
Колку само ти треба некаква занимација да пополни некаква празнина која ја имаш во врската што не ја гледаш бидејки си заслепена од љубовта во истата(сакаш да бидеш заслепена) ти треба некаква авантура што ќе ти ги задоволи потиснатите желби за која може ни самата не си свесна.
Не го сваќај ова како навреда едноставно тоа е моето мислење немора да е точно . Мој совет е малце да си поработиш на себе за да можеш во иднина да си ги задоволуваш твоите потреби без некој да биде повреден или да биде жртва ради истите.
Во меѓувреме избегавај шизички кафиња со непознати за која сакаш да се убедиш дека се од професионална побуда ;-)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Се прашувам дачи секоја од нас во разична возраст различно реагира на понуда за брак , и воопшто на тоа да се случи на прва средба и тоа обична покана на разговор околу интересите на работа, далеку од средба со најава за врска, а камо ли брак?

Како реагираме на 20 години? - веројатно вакво нешто ќе предизвика паника, срам, шок, вчудовидување, и мислињето за таквиот човек ќе биде - ееее не е нормален.
Како реагираме на 30 години?- веројатно се размислува, се тактизира, или се откачува, во фазонот ајде терај работа, имам некој, или ?
Како би изреагирала некоја на 40 години?- Мисам дека би биа фасцинирана и би размисила ако е осамена, ма да даеку 40ката, сепак? само што не се поминува животот со секој?
А на 50, дали мисите дека таа би прифатила некој толку искрен човек?
dali spored ova shto go imash napishano, a i po nachinot na koj si ja odbila ponudata za brak http://1.bp.blogspot.com/_bObsvUAxOcE/TB7ZHlIGNDI/AAAAAAAAAcQ/ZKj3zh_1V3g/s400/marriage+proposal+cartoon+1.JPG treba da sfatime deka ti si nekade izmegju 30 i 40 ?!
I nikako ne prifakjaj se dodeka ne dobiesh Pokemon wedding proposal :pos::pos::pos:http://wedinator.files.wordpress.com/2011/03/14d043b2-405c-4f6c-a58d-3cf2f381c1dc.jpg
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Душо лажеш а и се лажеш себеси која е последица на недоволно самопознавање и потсвесно посакување (копнеење) да ти се случи ваква работа каква и што ти се десила и затоа и ја напумпа толку работата која во нормалну услови сепак е претерана неговата реакција но убеден сум дека ти уште толку ја напумпа ради горенаведеното што го кажав. Можеби твојот морал стекнат низ годините ти ги потиска желбите но далеку некаде во потсвеста ти го посакуваш истово и можеби и несвесно си правиш пат и истово да ти се деси што е подгреан и од слатките приказни што ни ги кажа.
Колку само ти треба некаква занимација да пополни некаква празнина која ја имаш во врската што не ја гледаш бидејки си заслепена од љубовта во истата(сакаш да бидеш заслепена) ти треба некаква авантура што ќе ти ги задоволи потиснатите желби за која може ни самата не си свесна.
Не го сваќај ова како навреда едноставно тоа е моето мислење немора да е точно . Мој совет е малце да си поработиш на себе за да можеш во иднина да си ги задоволуваш твоите потреби без некој да биде повреден или да биде жртва ради истите.
Во меѓувреме избегавај шизички кафиња со непознати за која сакаш да се убедиш дека се од професионална побуда ;-)
Можеби, се согасувам дека и ти и Римјаните кои не веруваа дека Исус е месија, искрен и добар сте во право. И ти не го сваќај ова како навреда. Се овде е само искуство и дел од нашето секојдневие.
Кога сите би зборувале на ист јазик, тогаш тоа веројатно би био или пекол или рај, но затоа сме на земјата.

И знаете што е разликата помеѓу Платон и Берија?
Патон веруваше во љубовта, а Берија во се*сот по кој ја убиваше девицата со која општел.

Инаку мојот деловен живот е полн со состаноци и машки свет, таква ми е професијата, таму каде сум јас, многу малку има жени, но атмосферата е пристојна и не гледам зошто не би биле на деловно кафе ? Или ручек? Не сваќам зошто треба сеуште да се влечат табуа на еретиците. Ако сте верник, тогаш знаете дека ја имате цела доверба од човекот кој ве сака и кого го сакате. Како и јас, доколку мојот партнер биде на ручек или кафе со некоја личност, дури и да биде некоја вечер некаде каде има женски свет, мора да значи дека ќе легне некоја?

Има една многу мудра изрека за вистинските љубови: љубовта не е гледање еден во друг, љубовта е гледање во иста насока. Се друго е утопија за врска и лоша база за брак кој се разминува за кратко време, што не е цел барем на склопените бракови со визија за заеднички живот.

--- надополнето ---

Идејата за бракот како свето нешто, не ме интересира зошто бракот е робство.

And we were born free. I guess.

E сега некој нека каже дека е тешко да откачиш некоја ваква индивидуа.
Има една македонска стара поговорка : Партнер и прасе не се избира, каква ќе ти се погоди. И има вистина во сето ова и тоа многу.

--- надополнето ---

dali spored ova shto go imash napishano, a i po nachinot na koj si ja odbila ponudata za brak http://1.bp.blogspot.com/_bObsvUAxOcE/TB7ZHlIGNDI/AAAAAAAAAcQ/ZKj3zh_1V3g/s400/marriage+proposal+cartoon+1.JPG treba da sfatime deka ti si nekade izmegju 30 i 40 ?!
I nikako ne prifakjaj se dodeka ne dobiesh Pokemon wedding proposal :pos::pos::pos:http://wedinator.files.wordpress.com/2011/03/14d043b2-405c-4f6c-a58d-3cf2f381c1dc.jpg
ХХммммм
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
Запрепастена сум од однесувањето на едно момче.

Се запознавме по случајност, јас не бев ни свесна дека е наметната случајност. Ме покани на кафе.

И ми понуди брак. Рече дека тоа што со години го барал, го пронашол.

Јас го сватив тоа како шега. И ми беше смешно, цело време, дури бев убедена дека е симболика низ муабет дека ете ни оди муабетот. Испадна дека е сериозерн. Ме следел, знаел се за мене и конечно се охрабрил да ми се отвори.

Го доживеав како страшно себична личност. Неколку дена ми го окупира времето со пораки, повици, кои прво беа моќни и со излив на среќа дека ете му се остварува сонот, потоа почна да сваќа дека не - значи не. Па односот му стана агресивен, а денес пораките звучеа очајно.

Ако му се случи нешто лошо, ќе биде поради мене.

Што згрешив, се прашувам?

Јас камен, тој се мрдна. Има ли некој вакво искуство?
Се можеш да очекуваш денес..сепак ,тој ти понудил брак..но кога видел дека не го бива работава...почнал агресивно..е таа особина ми кажува дека тој не е за тебе :P
Мој совет - не давај лажна надеж , затоа што машките немаат самоконтрола..и ништо ти не згреши...
 
H

HITCH

Гостин
Има една македонска стара поговорка : Партнер и прасе не се избира, каква ќе ти се погоди. И има вистина во сето ова и тоа многу.
Како ма партнер и прасе не се бира??? Јасне, ти си на многу тешки дроги. Секој го бира оној кој што му одговара!

П.С. Споредбава меѓу партнер и прасе ти е многу навредлива!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Можеби, се согасувам дека и ти и Римјаните кои не веруваа дека Исус е месија, искрен и добар сте во право. И ти не го сваќај ова како навреда. Се овде е само искуство и дел од нашето секојдневие.
Кога сите би зборувале на ист јазик, тогаш тоа веројатно би био или пекол или рај, но затоа сме на земјата.

И знаете што е разликата помеѓу Платон и Берија?
Патон веруваше во љубовта, а Берија во се*сот по кој ја убиваше девицата со која општел.

Инаку мојот деловен живот е полн со состаноци и машки свет, таква ми е професијата, таму каде сум јас, многу малку има жени, но атмосферата е пристојна и не гледам зошто не би биле на деловно кафе ? Или ручек? Не сваќам зошто треба сеуште да се влечат табуа на еретиците. Ако сте верник, тогаш знаете дека ја имате цела доверба од човекот кој ве сака и кого го сакате. Како и јас, доколку мојот партнер биде на ручек или кафе со некоја личност, дури и да биде некоја вечер некаде каде има женски свет, мора да значи дека ќе легне некоја?

Има една многу мудра изрека за вистинските љубови: љубовта не е гледање еден во друг, љубовта е гледање во иста насока. Се друго е утопија за врска и лоша база за брак кој се разминува за кратко време, што не е цел барем на склопените бракови со визија за заеднички живот.

--- надополнето ---



Има една македонска стара поговорка : Партнер и прасе не се избира, каква ќе ти се погоди. И има вистина во сето ова и тоа многу.




Многу зрело размислување.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Има една македонска стара поговорка : Партнер и прасе не се избира, каква ќе ти се погоди. И има вистина во сето ова и тоа многу.
бирај,пребирај и на крајот....
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Како ма партнер и прасе не се бира??? Јасне, ти си на многу тешки дроги. Секој го бира оној кој што му одговара!

П.С. Споредбава меѓу партнер и прасе ти е многу навредлива!
Комшике денес идам на сточен пазар ,сакаш да дојдеш со мене да си одбереме нешто .. :pos:

--- надополнето ---

Јок... и на крајот со најрошавиот. ;)
Што го мешаш Бранко Црвенковски,батали политика сега :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom