Најчудни јадења што сте ги пробале?

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
1. Слатко од модар патлиџан
2. Пица со полжави. ууууууууууухуххуухухухух бљаааааааааак:pos2::pos2::bip:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
graf. da be dobro citate. obicen domasen graf.
pocudno od toa ja nemam probano. i ne mi e jasno kako go jadat lugevo.
 
К

Кики.

Гостин
Најубаво чудно јадење ми е месо од коњ и од ајкула, кумановски мезал‘к и смоки со еуро крем.
А најгадно - лигњи во секоја комбинација :pov:
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
Имав прилики да пробам чудни јадења но не сакав ....:toe:
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
Сендвич со кашкавал, шунка и зелена салата... и лебот премачкан со мед!! :uvo::uvo::uvo: Абе Лондон и се е можно :)
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Чудно јадење: Лубеница и сирење!
Диња со сирење! И да ви кажам лудница е, ма неверојатно добро. А уште и ако се залие со мастика... Нема станување. Буквално :) А инаку најчудно јадење ми беше овчо со еден вид трева која се вика тарагон. Тревата имаше многу опор вкус, а инаку вкусно беше. Нешто слично на грчката капама со јагнешко и млад кромид, ама многу подобро и поегзотично. Уште да се сетам како се викаше... на ч, или на к беше...
Сендвич со кашкавал, шунка и зелена салата... и лебот премачкан со мед!! :uvo::uvo::uvo: Абе Лондон и се е можно :)
Патем на младава дама би и препорачал јагнешко печење прелиено со мед. Уште еден дар од англиската кујна. То ест кај англичанка го јадев, ама кујзнае дали е англиско јадњето?!
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
42
Поени од реакции
0
1. Слатко од модар патлиџан
Toa слатко ми е многу убаво, а ако има и тиква во него, мммммм.

Јадам и јас комбинации со сирење, лубеница, грозје, ама многу гадно ми беше едно топено благо со сирење внатре, го јадев во Радовиш само заборавив како се вика.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.161
Летово пробав еден вид сос или поточно намаз... го викаа „песто ала џеновезе’’ (као на балканкан:pos2::pos2:) Од што е направено? па вака.... босилек (ситн ситно сецкан) пармезан (сосема малку колку за вкус), ореви, пињоли (пинули - оревчиња од еден посебен бор), маслиново масло, сол и лимунов сок. Многу интересно и вкусно. Го препорачувам за тие кои сакаат да пробат нови работи.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
1
Przeni banani namesto przeni kompiri - pomfrit. Zeleni banani iseceni normalno kako za pomfrit i potoa sol po zelba.
 
D

DeviL_32`

Гостин
Сладолед од сланина,салама и вино...може нема да ви се верува ама имам пробано во Милано :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom