Најчудни јадења што сте ги пробале?

Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Полнета мисирка со шумско овошје, на изглед баш и не ми се допадна али вкусот беше фантастичен. И жабји батаци имам јадено, на изглед ми личеа на пилешки крилца, а и сличен вкус имаат.
 
M

MIL

Гостин
Диво свинско месо со печурки и морковче и компир печен...чудно беше месото некако темно црвено,но вкусно :baeh:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
1. торта со пиперка внатре.
Инаку класична торта со шлаг и крем а бе лиги да ти потечат дур ја гледаш. И ондак налетуваш на нешто крцкаво внатре и :pov:пиперка!
2. салата со јаболки, крушки, дињи и тадааа мајонез! :pov:
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
119
Поени од реакции
3
другар ми јаде благи житарици со јогурт
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Мммм.. колачиња се (ваљда) од сливи обвиени со компир! Во форма на пире, или така некако.. И валкани во шеќер!
Поубаво нешто немам пробано..
Сливите треба да се во одреден период на зреење за да бидат спремни за микс со компириве.. и затоа ги добивам еднаш годишно :(
И тогаш се давам во нив :)
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
42
Тост со штрафче! Најозбилно.
mady by: my sister!
Планирала да ме убие. Ах! :tapp:
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Полжави, јадев еднаш и нешто почна да ми крцка во устата сакав да го плукнам ама имаше многу народ.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
И јас полжав, језиво ми беше некако.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Желка.
Лигњи со некои горчливи морски треви.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
не сум пробал, а и нема никад, ма колку вкусно било

gulaš sa testisima od ždrepca

Testise od ždrepca, kilogram po osobi, ostaviti u marinadi (2/3 vode, 1/3 sirće, malo belog vina) da odstoje celu noć. Pre pripreme iseći testise na kolutiće i na masti krčkati, na tihoj vatri, da otpuste vodu. Dodati belo vino, papriku, mnogo belog i crnog luka i ostaviti da se kuva. Dodati mirođiju i hajdučku travu, biber, so i, posle sat i po kuvanja, dodati kašiku meda ili nekoliko kockica čokolade za kuvanje. Po želji, u toku kuvanja dodati pečurke i ljute paprike. Jelo se služi bez garnirunga, a uz njega najbolje ide suvo belo vino, po želji špricer. Erović kaže da se testisi mogu naći u kasapnicama i da je cena oko 200-250 dinara po kilogramu.

"Najukusniji testisi su oni od bikova (tzv.beli bubrezi), ždrebaca i nojeva. Ipak, koliko ljudi toliko ukusa. Nekima se dopadaju testiti nekih drugih životinja", kaže on za londonski "Dejli mejl".

Najveći afrodizijaci su, prema njegovim rečima, od ovnova i ždrebaca. "Svi testi mogu da se jedu. osim, ljudskih, naravno", kaže Erović.
http://www.mondo.rs/v2/tekst.php?vest=111451
 

Kajgana Shop

На врв Bottom