Најчудни јадења што сте ги пробале?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
JeCILaDy напиша:
Цреша со црв . :pos2::pos2:
сепак... ориз, и праски.

Еј, јадете bloody телешко... многу добро, кај нас ретко прават, ама ако има некој можност да проба. Само ако не му е страв од крв у тањир.
 
Член од
19 мај 2006
Мислења
419
Поени од реакции
5
jadam cudna hrana skoro sekoj den(americka kujna).Imaat skoro 100%razlicna kujna od nas..A najcudnoto nesto sto sum jal e pes vo korejski restoran vo edna aziska drzava.Iako znaev sto e, sepak jadov, ne bese loso dosta vkusno,losoto bese posle toa mi se cinese deka pesot 3 dena mi lae vo stomak i sekogas koga ke se setev sto jadev mi idese da povrakam.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kamila, aligator, noj, kengur, zmija, pes, da ne nabrojuvam, nemam (barem mislam) macka i staorec.
 

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
За мене најчудно јадење кое сум го пробала е кари и не верувам дека пак ќе јадам такво нешто.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Леб паштета и чипс.
Ова го обожавав ко мал
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
pearl напиша:
Marata, kari ne e jadenje, tuku indiski zacin. Ne znam kakvo konkretno jadenje si probala, ama mozno e da ne te bendisalo. Indiskata kujna e mnogu zacineta i ne sekoj stomak ja prifakja na lezeren nacin. Zavisi i kakov kari ti spremile, posto Indicite imaat mal milion na podvarijanti od kari zacinot. Inaku, i jas sum prebirliva, koga stanuva zbor za nivniot izbor na hrana :)
Абе бев у арапски ресторан и ни дадоа 5 различни јадења и у сите имаше кари и плус ни дадоа едно такво со кари сос. Се прекарив тогаш:pos2::pos2::pos2:

Мислев на карито како сос, тоа е најчудното нешто што сум го јадела.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Леб, крем и патлиџан.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
IsidoraD напиша:
Kazete gi vasite iskustva vo vrska so nekoi cudni jadenja sto gi imate probano,ubedete ne i nie da probame:)

Jas samo sto zavrsiv da jadam i toa eden francuski specijalitet.
Se vika La Fondue,toa e vid sirenje (mnogu tesko) koe se topi i se jade so leb i belo vino ili caj. Jadenjeto e mnogu tesko svarlivo pa zatoa ne se preporacuva nisto drugo za pienje.Ama mnoguuuuu e vkusno,izgleda nesto vaka:



Se jade bas na takoj nacin,so dolgi mali viluski vo sad koj se stava na masa na mnogu mal ogan.Vredi da se proba.

Imam probano konjsko meso cisto od ljubopitnost,mesoto bese polu zivo posto ako se preprzi go gubi vkusot.Nisto posebno.

Cvet od tikva zamislete.Go jadat italijancite na sekakov nacin,so jajca,na skara,przen, varen..Ima specificen vkus ama nisto posebno.


Bataci od zaba,da ne mi kazaa ke mislev deka e pilesko meso:)

A vie?! Dajte nekoja svoja ideja,bas bi sakala da probuvam cudni raboti:)

p.s. Ako nekogas dojdete do La Fondue obavezno probajte prekrasno e!
Dosta vkusno izgleda. Mora da e vkusno.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Pa, jas ne sum jadela nekoe cudno jadenje:pos2: ama sigurno ima nekoe najcudno od site:) ama momentalno ne mi teknuva. Ako mi tekne ke pisam.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
ne e bas cudno jadenje , no prvpat go jadev i navistina mi se dopadna , Kuskus, (Couscous ili Cous Cous) ednas prigotveno na afrikanski nacin t.e. drugarka od Togo go pripremase so pilesko mesce , i ednas edna drugarka od Marokko na arapski nacin mmm bese navistina vkusno , najcudni jadenja imat ovaa kinezite bevme ednas na vecera u kineski restorant , prv i posleden pat, kavijar , sushi :pov: sto i da probav bese bljak :pov::pov: e samo dve nesta mi se dopadnaa posle jadenjeto dobivme panirana przena banana so vanila sladoled bese mnogu vkusna , i lici sampanjsko mmm
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Суши се прават во јапонија и се прават ако не со живо месо од лосо или со пушено во најдобар случај.
Мене ми спремаа едн кинези кај нив дома карактеристични кинески јадења од централна кина, и освен тоа што се малку позачинети и имаат еден тон лук, кромид и ѓумбир според конзистенцијата и е се разликуваат од нашите.
Ама пилешко бело месо со кикирики е навистина многу вкусно.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
meso so cokoladen preliv:helou:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
Суши, на море кај едни роднини што ги купиле состојките од САД. Тоа изгледа како ролат, значи филот е од ориз и риба (жива или пушена) се умотуваат во еден вид алга (слично на блитва). Се мака во соја сос. Поштосно е кога се јаде со стапчиња (ми требаше 10тина минути да ја совладам техниката). Пред да го пробам си мислев колку ке биде гадно ова (не јадам ракчиња) но не испадна така. Многу ми се допадна.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Чорба од октопод.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom