Најчудни јадења што сте ги пробале?

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Полжави...... :(
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
IsidoraD напиша:
Kazete gi vasite iskustva vo vrska so nekoi cudni jadenja sto gi imate probano,ubedete ne i nie da probame:)

Jas samo sto zavrsiv da jadam i toa eden francuski specijalitet.
Se vika La Fondue,toa e vid sirenje (mnogu tesko) koe se topi i se jade so leb i belo vino ili caj. Jadenjeto e mnogu tesko svarlivo pa zatoa ne se preporacuva nisto drugo za pienje.Ama mnoguuuuu e vkusno,izgleda nesto vaka:



Se jade bas na takoj nacin,so dolgi mali viluski vo sad koj se stava na masa na mnogu mal ogan.Vredi da se proba.

Imam probano konjsko meso cisto od ljubopitnost,mesoto bese polu zivo posto ako se preprzi go gubi vkusot.Nisto posebno.

Cvet od tikva zamislete.Go jadat italijancite na sekakov nacin,so jajca,na skara,przen, varen..Ima specificen vkus ama nisto posebno.


Bataci od zaba,da ne mi kazaa ke mislev deka e pilesko meso:)

A vie?! Dajte nekoja svoja ideja,bas bi sakala da probuvam cudni raboti:)

p.s. Ako nekogas dojdete do La Fondue obavezno probajte prekrasno e!
Sum go jadela ova...interesno e. Samo prostum se jadi :pos:
Francuski specijalitet e. Jas vo Francija go jadev,ne e loso.Se tegni toa kaskavalot,mnjam. :wink:
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
благо што има вкус и на солено лелел отров е тоа
а интересно ми е месото од зајак и срна
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
da ova topenovo sirenje u svajcarija go imam mackano :):):):):):):)
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Имам јадено пица со ананас и ми беше чудна, благо месо(кинески специјалитет некој си) на почетокот ми беше убаво, ама многу благо бе
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Edna moja drugarka (Kineska) me pokani na rucek i mi zgotvi nesto kako belka od jajce rastegnata i podsvarena ama nedovarena.So toa mi servira i oriz pomesan so nesto kako treva,nesto ligavo...ama vkusot bese bljak.I plus toa nesto kako ikri.Pogrozno nesto vo zivotot ne sum probala,ama morav da kasnam nekoj zalak da ne se uvredi.Posle toa vo narednite dva dena me skina stomak.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
GoldFish напиша:
Edna moja drugarka (Kineska) me pokani na rucek i mi zgotvi nesto kako belka od jajce rastegnata i podsvarena ama nedovarena.So toa mi servira i oriz pomesan so nesto kako treva,nesto ligavo...ama vkusot bese bljak.I plus toa nesto kako ikri.Pogrozno nesto vo zivotot ne sum probala,ama morav da kasnam nekoj zalak da ne se uvredi.Posle toa vo narednite dva dena me skina stomak.
Stvarno bese odvratno.I mene mi bese toa najodvratnoto jadenje sto sum go probala.:icon_lol:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
S

Stef Bachatero

Гостин
Тофу со соја сос и лигњи а потоа и салата од лигњи.А глејте што јадат кинезиве.
POACHED HALIBUT OVER SOBA NOODLES
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Zabji bataci, meso od ajkula, seckan oktopod, zivi skolki (mrdaa :pov: ), stomak na ziv morski ez, lignji so spageti...a marmalad so sirenje, smoki so 4okolado, smoki so jogurt, kifla so eurokrem i jogurt u kombinacija, kompir mandza so jagodi i seker, meso od zajak i erebica...toa mi se sekojdnevni kombinacii :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
NaTaLi напиша:
Zabji bataci, meso od ajkula, seckan oktopod, zivi skolki (mrdaa :pov: ), stomak na ziv morski ez, lignji so spageti...a marmalad so sirenje, smoki so 4okolado, smoki so jogurt, kifla so eurokrem i jogurt u kombinacija, kompir mandza so jagodi i seker, meso od zajak i erebica...toa mi se sekojdnevni kombinacii :)
Ova mi e najubav dorucek .
 

princess

DaRe tO DrEaM
Член од
8 јуни 2006
Мислења
245
Поени од реакции
0
pilesko meso so slatko od ananas...niso posebno..cudno mi bese zaso ne bev naviknata...toa e tipicno americko jadenje....
meso od ajkula...mjamii:)
meso od diva svinja..najprvin cudno, ama sepak vkusno.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
StevoMC напиша:
Тофу со соја сос и лигњи а потоа и салата од лигњи.А глејте што јадат кинезиве.
POACHED HALIBUT OVER SOBA NOODLES

Ммммммммммммммммммм ова супер изгледа
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
pearl напиша:
Fondue не е сирење, туку начин на припремање и консумирање на храната, во сад, на тивок оган. Оттаму и името, Fondue на француски значи "да стопиш".
И не мора да е само сирење, може било што друго, што може да се стопи на тивко. И да, сууууупер вкусно :)
Posebno vkusno e "Chocolate Fondue", vo koj se "brcaat" jagodi ili malini so stapche. ;-)

Vo odredeni restorani na hrvatsko primorje pak imashe "pancake fondue" -- kade shto palachinki se staveni vo sad so belo vino, pa treba da gi "lovish"...
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Цреша со црв . :pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom