Најубав јазик според вас?

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
43
Француски дефинитивно, штета што по 4ри години учење сеуште не го владеам :kesa:
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
италијански е најзвучен некако, има некоја посебна енергија во јазиков... има некој на форумов што научил, да каже за колку време се учи, сакам да го научам...
Италијанскиот мене ми е љубов :).
Инаку учев две години во средно и три месеци на курс.Ја научив граматиката речиси цела (тоа значи останаа уште 2-3 времиња),многу брзо се учи и зборовите лесно се памтат затоа што има многу интернационализми.После 4-5 часа способни сте да раскажете ваша кратка биографија :) Читањето оди премногу лесно..да не должам најубав јазик на светот,според мене воедно и најлесен за учење.Задоволство е и да го зборуваш и да го слушаш.:wink:
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Германски, незнам некоја цврстина има за слушање и зборување.Мака ми е што го владеам.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Па англискиот е добар јазик според мене, италијанскиот е лесен за учење, мене ми има сличност со српскиот :), а Француски и Германски имаат тежок акцент и звучат лошо.
 
Член од
27 август 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
Поред Српског најлепши језици су:
Италијански-Лаган за учење и веома лепо звучи.
Македонски-Сличан Српском са неким разликама наравно:)
Португалски-немам неки посебан разлог,једноставно ми је леп језик
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Мене искрено кажано најубав ми е Италјанскиот....толку прекрасно звучи кога некој сабајлечќи ќе ти каже...Bonjurno mi princeza...(мозе згрешив спелинг ама не знам да писувам,само неколку збора)...
 

spm

Член од
12 јули 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
Поред Српског најлепши језици су:
Италијански-Лаган за учење и веома лепо звучи.
Македонски-Сличан Српском са неким разликама наравно:)
Португалски-немам неки посебан разлог,једноставно ми је леп језик
posle srpskiot jazik naj mi se dopagja hrvatskiot, bosanskiot,zapadnoslavonskiot,novopazarskiot i vojvodinskiot!isto taka kosovskiot e mnogu melodichen.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Македонскиот е најубав бе шо ви е вас...само имаме слаб фонт на зборови ама тоа ке се подобро со текот на времето и со новите underground генерации за кои верувам дека ке бидат многу креативни во измислувањето нови фрази и зборови.Покрај нашиот,ми се допагаат и италијанскиот и ранцускиот иако немам поим од нив...
 

spm

Член од
12 јули 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
se osetiv provociran od Rossonero.megjutoa jas isto sum crveno-crn,ali so lavche.me svakjash,milan?!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Нема потреба од збогатување сега... Ние си имаме наши зборови само што не ги користиме, а некои не ни знаеме шо значат. Кога ја читав Тврдоглави од Славко Јаневски се зезав дека ми треба македонско-македонски речник. :) Има многу стари, заборавени зборови што ги користи и многу негови неологизми.

Ако нема сега, кога има? Не знаев дека јазикот е автомобил па да мериме кога треба да му се променат гумите. Јазикот се менува, сакале ние или не, но речниците, граматиките и сл., е она кое треба да се промени и збогати. Збогатување на јазикот не значи исклучување на старите зборови, иако не значи и дека треба да се наметнуваат доколку во практика се исфрлени. Мислам дека би било многу смешно да се истаи некој денес и кажe: Thy bobish makes me praise thee. Исто е и со јазикот кој го користи Јаневски. Јазикот е менлив.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Шпанскиот го сакам мноооогу и многу ми е убав,после Германскиот,Грчкиот итн итн....
 
Член од
7 април 2007
Мислења
91
Поени од реакции
0
Hmm..neverovatno ama ored nekoj den na mirc zborev so uzbekistanec i mi dade link kaj s mozam da ucam uzbekistnaski. jaziko e preubavvv eve vi nekoi zboroi: јьпјаэмкукь накур-ви благодарам многу хахахаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom