Најубав јазик според вас?

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
италијански е најзвучен некако, има некоја посебна енергија во јазиков... има некој на форумов што научил, да каже за колку време се учи, сакам да го научам...
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Францускиот ми е УБЕДЛИВО најубавиот јазик. Имам убаво чувство кога зборам нешто на француски.

И англиски со британски акцент!
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
makedonski definitivni a kako vtor ruski
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Македонскиот
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
Италјанскиот дефинитивно најубав јазик

Англискиот е исто така убав но превилниот англиски не амерички
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Покрај македонскиот, францускиот и италјанскиот се најдобри.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
1.Јапонски-многу ми се аресва колку стабилен,јак и сериозен јазик е(само немојте да го споредувате со другите азијатски јазици ко тајландски,филипински од нив коса ми се дига и одма барам памук за уши!)
2.Француски:pipi:-нежен...
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Гледам сите многу слабо го споменувате англискиот, а тука на форумов претежно на англиски комуницираме.:pos: Колку и да не сакам да кажам често се наоѓам во ситуација да преведувам англиски фрази затоа што тие ми идат први на памет наспроти некоја ,,домашна,, конструкција на зборови. Францускиот е многу убав и речит јазик, ама многу е тежок бре. Долг временски период ми беше потребен само звучноста да му ја сварам, а сега кога и нешто поткажувам би сакала да го знам подобро. Италијански и шпански ми се многу звучни јазици, имам чуство дека би ги научила брзо. Најубав јазик треба да ми биде македонскиот, ама пак политиката замешала прсти-па не ми е!
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Мaкедонскиот со струмички aкцент :zver::zver:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Од оние кои не ги владеам (и неможам да ги судам по ништо сем по звучност) ќе речам француски. Од оние кои ги владеам, без двоумење: англиски!

Како што рекол George Bernard Shaw: „Невозможно е за Англичанец да ја отвори устата, а да не натера некој друг сограѓанин да го мрази.“

Еден од најбогатите јазици според мене, исто така уништуван секојдневно (многу повеќе од „малите“ јазици) поради глобализацијата и тенденцијата секој со него да се служи, умеел или не умеел.
Многу луѓе го сведуваат на лимитираниот „глобиш,“ а е многу повеќе од тоа. Марк Твејн рекол дека во неговата новела Хаклбери Твин има 17 различни дијалекти! Еден од најчесто збогатуваните, ревизирани јазици, кои се движат и живеат и растат. За разлика од заробениот од бирократија француски на пример. Најбогат и најчесто надополнуван со нови зборови. Според некои проценки во денешниот англиски постојат повеќе од 1 милион зборови - просечен Англичанец знае околу 14,000 - за споредба вокабуларот на Шекспир бил 24,000 (кој самиот истовремено измислил и го надополнил јазикот со 1,700). Колку од нив користат глобалните самопрогласени „енглези“ тогаш?
Игрив, полн со синоними, идиоми, певлива граматика, страшно богат семантички. Можеби македонистите треба да се замислат во обидите да не го помрднат македонскиот цели 50 години , а во меѓувреме дозволија да изгуби плејада од зборови под напливот на неписмени! ДА СЕ ЗБОГАТИ МАКЕДОНСКИОТ!!! :salut:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Од оние кои не ги владеам (и неможам да ги судам по ништо сем по звучност) ќе речам француски. Од оние кои ги владеам, без двоумење: англиски!

Како што рекол George Bernard Shaw: „Невозможно е за Англичанец да ја отвори устата, а да не натера некој друг сограѓанин да го мрази.“

Еден од најбогатите јазици според мене, исто така уништуван секојдневно (многу повеќе од „малите“ јазици) поради глобализацијата и тенденцијата секој со него да се служи, умеел или не умеел.
Многу луѓе го сведуваат на лимитираниот „глобиш,“ а е многу повеќе од тоа. Марк Твејн рекол дека во неговата новела Хаклбери Твин има 17 различни дијалекти! Еден од најчесто збогатуваните, ревизирани јазици, кои се движат и живеат и растат. За разлика од заробениот од бирократија француски на пример. Најбогат и најчесто надополнуван со нови зборови. Според некои проценки во денешниот англиски постојат повеќе од 1 милион зборови - просечен Англичанец знае околу 14,000 - за споредба вокабуларот на Шекспир бил 24,000 (кој самиот истовремено измислил и го надополнил јазикот со 1,700). Колку од нив користат глобалните самопрогласени „енглези“ тогаш?
Игрив, полн со синоними, идиоми, певлива граматика, страшно богат семантички. Можеби македонистите треба да се замислат во обидите да не го помрднат македонскиот цели 50 години , а во меѓувреме дозволија да изгуби плејада од зборови под напливот на неписмени! ДА СЕ ЗБОГАТИ МАКЕДОНСКИОТ!!! :salut:
Нема потреба од збогатување сега... Ние си имаме наши зборови само што не ги користиме, а некои не ни знаеме шо значат. Кога ја читав Тврдоглави од Славко Јаневски се зезав дека ми треба македонско-македонски речник. :) Има многу стари, заборавени зборови што ги користи и многу негови неологизми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom