Најубаво село во Македонија

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Брајчино бато...

Апокалипто, најди ми слики и постирај...
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Зрзе!
Кој не го посетил мора да одвои барем еден викенд да го посети.Прекрасно село, околината е полна со зеленило и премногу мали поточиња.Убаво е да го слушате жуборот на водата и птиците околу вас.А има и многу убав манастир.
Одсекогаш, местата на кои природата не штедела во делењето на убавини, се збогатени со уште една, вредна убавина, направена од човечка рака, а мајсторски вклопена во природата - средновековните манастирски комплекси.

Манастирот „Свето Преображение Христово“ во с. Зрзе е со длабока историја. Најраните археолошки траги покажуваат дека било свето место уште во Бронзеното доба и Енеолитот, од каде во пештера во карпа се пронајдени ќерамички садови кои служеле за одредени обреди. Најзначаен развој манастирскиот комплекс достигнува кон крајот на 14 век, во времето на владење на цар Душан; продолжува со доградување и со реконструкции низ вековите, до денес. Прекрасен манастир, да не го должам...Повеќе тука.

Бујрум, за заинтересираните:



Во манастирот Зрзе имало монашки живот во 9. век, пред оној на Света Гора:
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Лазарополе. Многу пати докажано :)))
дефинитивно.....најмирното и најубавото место...посебно малите црквички, Соколица( што не успеав да се качам) и интерсните легедни за Марковото стопало и Ѓурепи.....прекрасно е!!!!!
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Галичник








прекраснотии :pipi:


Но има многу убави предели во Македонија и преубави села. Совршени за одмор и релаксација.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453


Папрадиште под солунска се наоѓа а и Чеплес е тука блиску најубаво е според мене
а и многу убава црква има не за џабе мајсторот Андреа Дамјанов потекнува од Папрадиште а исто и Димитрија Чупоски и многу други :pipi:
 
R

Rikiboy

Гостин
Попчево,Струмичко.:pipi:..А бтв само за Република Македонија се однесува тоа или ?
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45


Папрадиште под солунска се наоѓа а и Чеплес е тука блиску најубаво е според мене
а и многу убава црква има не за џабе мајсторот Андреа Дамјанов потекнува од Папрадиште а исто и Димитрија Чупоски и многу други :pipi:
ми го зема постот пријателе
сега е касно ама утре ке аплоудирам слики од папрадиште
 
C

cige

Гостин
Да, Крани има убава природа како и впрочем целиот крај таму, заедно со Брајчино, Љубојно и Наколец. Слободно можам да кажам дека ова е еден од најубавите предели во Европа, има толку многу недопрена природа, езеро,реки,зеленило.РАЈ:smir:
јас секоја година одам во викендица, се наоѓа помеѓу Шурленци и Сирхан, кај Карапалевци
закон е плажата пред Отешево
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Според мене убедливо е Галичник .. Го обожавам тоа село .. Имам и отворено тема за него дури :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom