Најомилена (култна) сцена од филм

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Its quite a STORY!



Немам доволно зборови за да ја опишам големината на филмов/сцената грутка у грло на секое гледање имам...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Боли глава знеаш за Прекрасен Ум што мислам... у срце ми е! имаш зеленко од мене инстант :vozbud:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.182
Нема да ги редам според важност, ама ќе ги ставам по бројки, чисто за прегледност. Внимавајте, спојлери секако...
1. In the name of the father (последната сцена, еден од најдобрите завршетоци на филм, кожа да ти се наежи).
2. Eraserhead (сакав да ја ставам цела сцена кога за прв пат ги запознава родителите на девојката, ама не ја најдов, па еве мал исечок, многу ужасна сцена.)
3. Across the Universe (кога Jim Sturgess ја пее All you need is love)
4. Dead Poets Society (една од најкултните сцени според мене, и кој друг ако не Робин Вилијамс!)
5. Le scaphandre et le papillon (не можев да ја најдам според мене најдобрата сцена од филмов, во колата со син му кога вози, и кога конечно добиваме претстава како се случил неговиот напад...сценава беше при крај, еве насловнава слика од клипов е од таа сцена, ама никако не можев да ја најдам)
6. Rocky Balboa (Rocky 6 - еден од најинспиративните цитати некогаш!!! Овој дел ме изненади позитивно, после долгото чекање мислев дека ќе бидам разочаран, ама не!)
Без спојлери, оваа мора да ја погледне секој, без разлика дали го гледал филмот или не.

7. Irreversible, сцената кога ја силуваат Моника Белучи, која за жал (или среќа) ја нема нигде на интернет, затоа што е... гледајте го филмот.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.511
Крајот на Blow Up од Антониони, последната сцена со пантомимичарите. Во филмов не се случува многу, има неповрзани сцени, таков е некако лежерен, ама
со доста симболики за животот, како и во во оваа сцена :
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Сцена кога адреналин тече од уши


Потоа Џим Џармуш-овиот ,,Кафе и цигари’’. Во оваа сцена брилијантно се опишува смрадот и лицемерието во кое се гуши човештвото



Најубавата љубовна приказна некогаш раскажана


и оваа е за љубовта од истиот филм


За крај, сцена од која шо може да се научи многу, заебете лепота, татко директор и мајка во УЈП, слушајте шо вика Сони
If she doesn't reach over, lift up that button for you, so you can get in, that means she's a selfish broad, dump her, you better dump her fast( A Bronx tale)

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Секоја чест момци, системот не ми дава да поделам на сите репутација (дадовте премногу репутација обидете во последниве 24 часа обидете се подоцна) :pos2:

Како и да е еве една хардкор сцена од Лост Хајвеј за оние што не го гледале се разбира сполјери :wink:


We've met before haven't we? :vozbud::zlo:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
У тетовирање кога ќе јадат сите на маса, Кили штајкува, Љубо мањак кака и се јача на сите а Мето се кљафти! Класика
 

Fak

Член од
30 октомври 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
Не е од филм ама закон е
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Една од последните сцени на филм кој ми остави гоолем впечаток е сцена од филмот "Revolutionary Road"

Се работи за сцената при крајот на филмот,
после расправијата на Ди Каприо и Винслет кога седнуваат на појадок и кога водат разговор
... толку интензивна сцена одамна немам гледано, беше толку релаксирана атмосфера- но истовремено психички напната... Прекрасен филм со многу добри сцени, од кои оваа ја издвојувам како најдобра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom