Најомилена (култна) сцена од филм

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
20
Секој филм си има своја убавина нели, во прашање е само вкусот!
Но, секогаш имаме некоја сцена која секогаш ја памтите и ја раскажувате во опишување на филмот.
Која е таа? Која заекогаш ке биде запаметена? Било да е романтична, тажна, смешна...
Може и клипчиња и раскажување со зборови...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.396
Во Титаник - омилена сцена, кога се качени на врвот на бродот т.е на предниот дел и он ја држи за половината, а ветерче дува.

Во Клулес - Шер на скалите седи и Џош доаѓа и нешто зборат и она на заебанција замавнува со раката накај него и он ја приближува и ја бакнува.

Во Кум имам неколку омилени сцени, ама особено онаа во ресторанот кога Мајкл ги потепува сите и сцената во болницата кога доаѓаат луѓе да го досредат Кумот.

...имам уште многу омилени сцени, ама кога ќе ми текне ќе пишам.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Палп Фикшн на крај, кога седи Семјуел Џексон у ресторанчето и му објаснува на крадецот за Изекјуел 25/17...
Фром Даск тил Доун... па одприлика цел филм... секоја сцена е мало ремек дело...
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Пред некој ден го гледав еpic movie кој е пародија на повеќе филмови,нешто слично на scary movie,филмот беше срање ама една сцена ме пресмеа...имаше една качена на авион и не знам баш што беше работата и овие ја фрлаат од авионот...снимката продолжува надоле,излегува парис хилтон од продавница си ги мести наочарите и вика i'm soooo hot...секунда подоцна таа што ја фрлија од авионот паѓа врз парис хилтон :pos: :pos: ...оваа сцена не дека ќе ја памтам засекогаш туку дека прва ми текна а и беше единствената работа што ми беше онака посмешна во целиот филм...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
112
1. Прачовекот го открива орудието (2001: A space odyssey)
2. Де Ниро исчезнува во куп весници (Brazil)
3. Иља Чворовиќ го мачи комшијата (Balkanski spijun)
4. Претседателот на САД зборува со претседателот на СССР на телефон (Dr Strangelove: or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)
5. Јавањето на нуклеарката (исто Dr Strangelove: or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)
6. Смртта на Фредо (The Godfather: Part II)
7. Чарли Медоус и огнениот ходник (Barton Fink)
8. Лошиот Поручник си го дрка пред двете девојки што ги сопре (Bad Lieutenant)
9. Одењето по вода на Ченс, крајната сцена (Being There)
10. Смртта на Ретсо (Midnight Cowboy)
11. Дали вистински маж изгледа вака? - Сцената помеѓу Нараторот и Дурден во автобусот (Fight Club)
12. Крајната пресметка (High noon)
13. Мистер Блонд го отсекува увото на цајканот (Reservoir Dogs)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Матрикс кецот кога Нио (Neo) станува The One
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
20
[media]http://www.youtube.com/watch?v=K5lPOHLYNXc[/media]
Четврт дел на Американска Пита! Братму на стифлер кога се наога во кампот, се спремно за да почни оркестарот се креваат завесите и кога ке видат што ке видат....
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
20
Сценава од Јас сум Сем! Потажно немам видено, леле колку сум плачела!
[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=OoWz0zUDMfA[/MEDIA]
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
80
Поени од реакции
0
Колку и да звучи како клише:toe:, сепак би ја одбрала сцената од 9 1/2 недели, на скалите и пред фрижидерот :vozbud:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
112
Кога веќе го спомнав Одисеја, сцената кога Дејвид збори со Френк и ХАЛ ги набљудува и им чита од усни е мој личен фаворит на билдање суспенс преку совршена монтажа и камера. Колку мајсторски изрежирана сцена!
 
T

Tetro

Гостин
Ако го имаш гледано Куќа од восок, убиството на Paris Hilton.
:zlo:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
20
mettalhammer напиша:
Ако го имаш гледано Куќа од восок, убиството на Paris Hilton.
:zlo:
Јас да! Али некои членови можеби го немаат гледано и можеше да опишиш што се случува во сцената!:smir:
...и да, без оф топик ве молам!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
SAW 1 - последната минута од филмот, кога Адам го зима диктафонот од ЗЕП и додека слуша, JIGSAW станува у позадината на кадарот, и у тој момент се пушта многу добра инстументалка!!! Дури и сеа се наежив! Идам пак да го гледам SAW, ај чао!
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Edna od omilenite sceni mi e od HOW HIGh koa.....koa.....abe nemozam da odvojam cel film e zakon...izvinete :)
 
На врв Bottom