Најекономично греење и ладење

Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Корисник на Хансол -30 без проблеми на -21 топ на сетирана 23ти 21.6-21.8 држи внатрешна температура на 6м од клима ,.задоволен
Освен на апликациите на телефон температурата нигде не беше -21.
 
Член од
20 август 2015
Мислења
26
Поени од реакции
26
Без да навлегуваме во непотребни конфронтации мило ми е што те грее Аецито..Јас сум тој што имаше негативни критики за таа клима бидејки ја имам,ме интересира како се однесува за време на дефрост дали работи вентилсторот уште и тоа со перките сеуште долу и се чуствува дување на ладен воздух,мислам дека и кога ќе почне да се одмрзнува саќето сеуште дува...Како и да е ќе треба да снимам видео за ова!!
Токму така како што ја опишуваш мегутоа таа ситуација за мене не е проблем не трае долго и не дува дирекно врз луге, али мора да се напомене климата не влегува во дефрост ако нема реална потреба за истото доколку не е замрзнат изменувачот.Ке казам секоја клима има мана за мене сега е мана ако нема wifi за друг може не кратки чести дефрости без потреба за мене се мана за друг можеби не се , секоја клима различно се однесува во различна средина кај мене се погодиле затоа и казав ако се водиш од мислење за климата од форумов ке заклучиш дека не чини,јас си го кажувам моето корисничко искуство
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
419
Prijaveno e vo prodavnicata deka klimata ne e vo red, mi se vadat so to deka golem e prostorot, na izduv pred da ja napram slikata izvaj celi 29 stepeni
Мислам дека е многу лошо монтирана. Од сликата може да се види дека е преблиску до ѕидот. Зошто толку е залепиле со едната страна до ѕидот? Тоа е лошо, нека ја преместат подалеку од ѕидот.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
419
Za troshenje neznam kolku troshat a great dvete kako ludi. Imam Fujitsu ASYG18LFC i Fujitsu ASYG12LLCE. Super nema zima za mene. 18ta znaev deka gree na tolku niski temperaturi oti vo 2016 isto imashe niski temp i se pokaza ushte togash. Ama ova maloto 12LLCE lani go kupivme i se pokaza ovaa godina deka ako e mala znaj da zagree i toa ubo, a nadvoreshnata mu e 26kg - BRAVO. Pozdrav od pingvinskata Bitola :)
Fujitsu Asyg 18 LFC е бетер од "ќумбе",вистински "змеј"
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Уште едно прашање, ко ќе зададам пониска температура пр.22степени на излез добивам повисока температура, а како ја кревам зададената температура така на излез дува се поладно. Нормално е то или ќе биди уште една причина плус да се потврдат сомнежите дека нешто не е во ред или со самата клима или при монтажа е нешто згрешено?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Уште едно прашање, ко ќе зададам пониска температура пр.22степени на излез добивам повисока температура, а како ја кревам зададената температура така на излез дува се поладно. Нормално е то или ќе биди уште една причина плус да се потврдат сомнежите дека нешто не е во ред или со самата клима или при монтажа е нешто згрешено?
Би требало да е обратно ...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Има ли некој искуство со новата LN35 на мицубиши ? Моментално греам 35 м2 дневна со Тундра 18 и сум задоволен од топлинските перформанси. Сакам да ја заменам со LN35, дали ми треба LN50 или ќе ги задоволи потребите ?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Има ли некој искуство со новата LN35 на мицубиши ? Моментално греам 35 м2 дневна со Тундра 18 и сум задоволен од топлинските перформанси. Сакам да ја заменам со LN35, дали ми треба LN50 или ќе ги задоволи потребите ?
ako mozes da obrazlozish zasto bi ja menjal tundrata?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
ako mozes da obrazlozish zasto bi ja menjal tundrata?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ради подобри функции: прочистување на воздух, потивка, помалце вибрации, подобар комфорт ... иначе тундрата од аспект на топлински перформанси е супер. Немам правено подетални испитувања освен мерење на топлина на издув, на надворешна 5c при зададени 30c втора брзина на вентилатор постигна 60c
 

Attachments

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Да бираш на ново ај, ама да вадиш тундра 18ка здрава права за да ставиш ЛН ми нема логика. Освен ако не сакаш да ја преместиш тундрата некаде, иначе што ќе и правиш?

Сепак рачунај дека тундрата 18 е многу солидна клима, не е некој батал па да го мењаш.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Да бираш на ново ај, ама да вадиш тундра 18ка здрава права за да ставиш ЛН ми нема логика. Освен ако не сакаш да ја преместиш тундрата некаде, иначе што ќе и правиш?

Сепак рачунај дека тундрата 18 е многу солидна клима, не е некој батал па да го мењаш.

Тундрата ми е прв инвертер, бев скептичен до сега за греење со клима, меѓутоа си го сменив мислењето и сега цела куќа планирам да ја греам со клими. Тундрата више и е најдено место а за дневна планирам некој екстра модел, за спални 2 аери ќе завршат работа.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Незнам дали треба аери. Јас не би одел така затоа што греачите не би сакал да ми цицаат струја заради една спална.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom