Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Затоа пишувам.

Имам постојано поставен мерач низ прозор, за пред да излезам да знам како да се облечам :)

Вчера кога апликациите покажуваа -18, мерачот покажа -10.
ne mi e jasno od kaj gi vadet temperaturive.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Најверојатно од станици поставени на ридови каде има постојан провев.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
807
Поени од реакции
1.169
Здраво,сакам да загревам 45м2.Препорачајте добра клима што ќе грее добро и во -10,-15 температуриве кога ќе е најладно.Изолација солидна.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Здраво,сакам да загревам 45м2.Препорачајте добра клима што ќе грее добро и во -10,-15 температуриве кога ќе е најладно.Изолација солидна.
Или Хајер Тундра за упола цена.Во секој случај 5.5ка минимум,а ако имаш пари и просторот одговара една 3.5ка и уште една 2.5/3.5 ама се зависи од просторот.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Zdravo na Site,

Srekna Nova i Srekni Praznici.

Zabelezav deka ima nekoi koi koristat Daikin FTXF50, i imaat nekoi zabeleski vo vrska so istata.
Isto i jas go imam toj model i se ubiv od baranje kako prvo da najdam so dva leptira no nikade nemozev da najdam, site se so eden.
Serviserot koj sto mi ja mestese klimata rece deka ovaa bila "najnov" model.
Na oficijalnata strana na Daikin ne najdov info za ovoj model (so dva leptira).
I ako moze nekoj da mi odgovori na slednive moi zabeleski navedeni podole:

Na daljinskoto ima 5 brzini, no kako ja zgolemuvam brzinata od 1 do 3 ima promena no koga ke ja postavam na 4 ili 5 crta ne se oseka nekakva promena vo brzinata na fenot.

Ima dugme "Powerfull" za pobrzo zagrevanje ili ladenje no koga go ukluciv nemase nikakva promena vo rabotenjeto na klimata, dali istoto e i kaj drugite korisnici na ovoj model?
И јас ја имам. Моделите до 3.5кв имаат по еден лептир сјајно бела боја а поголемите по два и мат бела боја.Кај мене како зголемуваш на далечинското така си појачува. Тоа powerfull е истата брзина 5 на внатрешната, за на надворешната незнам дали појачува нешто. Мајсторот да не ги има измешано 4те жици што ги поврзуваат внатрешната и надворешната( појма немам така трескам). За греењето незнам што да ти кажам, јас искрено очекував повеќе. Другиве членови кажуваат дека ги местат климите на 22/23с и дуваат топло темпреатурата во собата е ок и сите се задоволни. Јас ако ја оставам под 25 дува млако и цело време ме мава поладен воздух отколку температурата во собата. Кај мене како ја зголемуваш брзината дува се поладен воздух, незнам можеби оваа клима е за поголеми соби и дува силно и на прва брзина. Мислам дека на втора брзина дува најтопло, и ако не ја ставам на 27/28с не сум стоплен како што треба. Вчера ја сетирав да се уклучи во 4:45 сабајле на 25с, случајно станав во 5:35. Температурата во собата беше 21с на 50см висина и на 2 метри од климата(кај неа беше сигурно 22), дуваше ладничко можеби со 35с, а кога почнала да дува температурата во собата сигурно не беше под 21 зошто парното работеше до 03:30. Прв пат се грејам со клима можеби грешам ама пак оставам поискусните да кажат. Најмногу што сум измерил издув е 53с и тоа за кратко. Како што читав некои многу поевтини клими дигаат и до 60с. Да знаев дека вака ќе се заебавам греела-негреела по цел ден кога е уклучена и да гледам цело време во термометар ич не ја купував.
Незнам како се пресметува колку kw вади еве вчера на надворешна -7, извади издув 48с и не одеше нагоре, собната беше некаде 17.7 на 50см висина кај неа беше сигурно 19/19.5с.
 
Последно уредено:

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
И јас ја имам. Моделите до 3.5кв имаат по еден лептир сјајно бела боја а поголемите по два и мат бела боја.Кај мене како зголемуваш на далечинското така си појачува. Тоа powerfull е истата брзина 5 на внатрешната, за на надворешната незнам дали појачува нешто. Мајсторот да не ги има измешано 4те жици што ги поврзуваат внатрешната и надворешната( појма немам така трескам). За греењето незнам што да ти кажам, јас искрено очекував повеќе. Другиве членови кажуваат дека ги местат климите на 22/23с и дуваат топло темпреатурата во собата е ок и сите се задоволни. Јас ако ја оставам под 25 дува млако и цело време ме мава поладен воздух отколку температурата во собата. Кај мене како ја зголемуваш брзината дува се поладен воздух, незнам можеби оваа клима е за поголеми соби и дува силно и на прва брзина. Мислам дека на втора брзина дува најтопло, и ако не ја ставам на 27/28с не сум стоплен како што треба. Вчера ја сетирав да се уклучи во 4:45 сабајле на 25с, случајно станав во 5:35. Температурата во собата беше 21с на 50см висина и на 2 метри од климата(кај неа беше сигурно 22), дуваше ладничко можеби со 35с. Прв пат се грејам со клима можеби грешам ама пак оставам поискусните да кажат. Најмногу што сум измерил издув е 53с и тоа за кратко. Како што читав некои многу поевтини клими дигаат и до 60с. Да знаев дека вака ќе се заебавам греела-негреела по цел ден кога е уклучена и да гледам цело време во термометар ич не ја купував.
Незнам како се пресметува колку kw вади еве вчера на надворешна -7, извади издув 48с и не одеше нагоре, собната беше некаде 17.7 на 50см висина кај неа беше сигурно 19/19.5с.
Според мојата логика (не сум стручњак) а и тоа што гледам на мојава клима, што повисока температура на издув поголема потрошувачка со други зборови климата ја прилагодува температурата на издув според моменталната во собата и со тоа троши помалку ... ти стави 30Ц па нека дува секогаш над 40Ц
 
Член од
8 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
И јас ја имам. Моделите до 3.5кв имаат по еден лептир сјајно бела боја а поголемите по два и мат бела боја.Кај мене како зголемуваш на далечинското така си појачува. Тоа powerfull е истата брзина 5 на внатрешната, за на надворешната незнам дали појачува нешто. Мајсторот да не ги има измешано 4те жици што ги поврзуваат внатрешната и надворешната( појма немам така трескам). За греењето незнам што да ти кажам, јас искрено очекував повеќе. Другиве членови кажуваат дека ги местат климите на 22/23с и дуваат топло темпреатурата во собата е ок и сите се задоволни. Јас ако ја оставам под 25 дува млако и цело време ме мава поладен воздух отколку температурата во собата. Кај мене како ја зголемуваш брзината дува се поладен воздух, незнам можеби оваа клима е за поголеми соби и дува силно и на прва брзина. Мислам дека на втора брзина дува најтопло, и ако не ја ставам на 27/28с не сум стоплен како што треба. Вчера ја сетирав да се уклучи во 4:45 сабајле на 25с, случајно станав во 5:35. Температурата во собата беше 21с на 50см висина и на 2 метри од климата(кај неа беше сигурно 22), дуваше ладничко можеби со 35с, а кога почнала да дува температурата во собата сигурно не беше под 21 зошто парното работеше до 03:30. Прв пат се грејам со клима можеби грешам ама пак оставам поискусните да кажат. Најмногу што сум измерил издув е 53с и тоа за кратко. Како што читав некои многу поевтини клими дигаат и до 60с. Да знаев дека вака ќе се заебавам греела-негреела по цел ден кога е уклучена и да гледам цело време во термометар ич не ја купував.
Незнам како се пресметува колку kw вади еве вчера на надворешна -7, извади издув 48с и не одеше нагоре, собната беше некаде 17.7 на 50см висина кај неа беше сигурно 19/19.5с.

Jas zagrevam prostor shirina 4m, dolzina 9m i visina 2,60. Stavena na 26 stepeni bidejki sum vo kuka na 2 sprat a nad mene ni pod mene nema nikakvi greenje.
Momentalno na 8 metri oddalecenost i visina 1,4m imam staveno zivin termometar i pokazuva 20 stepeni a na izduvot pokazuva 36 stepeni.
Nadvor temp. e 0 ili 1 i jas zum zadovolen kako zagreva.
Isto i vcera vecerta bese stavena na 26 bidejki bese -10 i nemase problem so zagrevanjeto
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
Здраво,сакам да загревам 45м2.Препорачајте добра клима што ќе грее добро и во -10,-15 температуриве кога ќе е најладно.Изолација солидна.
Za 45m2 i izolacija solidna ima takva klima i za 50k, Amber Nordik 4,2kw, na greenje ide do 7200W, 4,7Kw na -15C
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Jas zagrevam prostor shirina 4m, dolzina 9m i visina 2,60. Stavena na 26 stepeni bidejki sum vo kuka na 2 sprat a nad mene ni pod mene nema nikakvi greenje.
Momentalno na 8 metri oddalecenost i visina 1,4m imam staveno zivin termometar i pokazuva 20 stepeni a na izduvot pokazuva 36 stepeni.
Nadvor temp. e 0 ili 1 i jas zum zadovolen kako zagreva.
Isto i vcera vecerta bese stavena na 26 bidejki bese -10 i nemase problem so zagrevanjeto
И јас грејам толку исто на 2 спрат куќа. На таа висина и оддалеченост како што мериш ти кај мене е повисока температурата >24с . На два метри под климата на зададена 26 пола метар висина се движи од 22с до 23с. Колку подалеку од климата толку е потопло. Само ме буни зошто издувот е слаб(млак). Мене седењето во дневна ми е точно под климата и цело време над глава ми поминува ветер. Има силен издув и можеби затоа тие 36с се чувствуваат како ладни. Ако ја поставев на другата страна од собата можеби немаше да го имам овој проблем зошто на 8 метри од климата е потопло отколку на 2м.
 
Член од
8 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
И јас грејам толку исто на 2 спрат куќа. На таа висина и оддалеченост како што мериш ти кај мене е повисока температурата >24с . На два метри под климата на зададена 26 пола метар висина се движи од 22с до 23с. Колку подалеку од климата толку е потопло. Само ме буни зошто издувот е слаб(млак). Мене седењето во дневна ми е точно под климата и цело време над глава ми поминува ветер. Има силен издув и можеби затоа тие 36с се чувствуваат како ладни. Ако ја поставев на другата страна од собата можеби немаше да го имам овој проблем зошто на 8 метри од климата е потопло отколку на 2м.
Klimata mene mi e postavena nad trosed i a valjda i tebe ti e isto taka postavena.
Pozicijata na leptirite mi e postavena taka sto pogolem del od topliot vozduh ode nakaj drugiot del od sobata, no dokolku ja postavam da duva podole na temp. od 24 i so brzina 3ka mi dade 39c na izduv a momentalno taka mi e, togas temp mi e 22-23c kade sto sedam.
A izduvot mislam varira so temp. vo sobata, kolku poblisku e do zadadenata temp tolku e pomlak izduvot ako ne se lazam.
A inaku stom velis deka tebe ti e 24 na drugiot kraj a na 2 metra 22-23, super si ama izgleda ti si zimurliv :)
Se izvinuvam za zivin termometar no nekako najrealen mi e :)


20190107_010035.jpg Screenshot_20190107-010236.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom