Најекономично греење и ладење

Член од
8 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
Zdravo na Site,

Srekna Nova i Srekni Praznici.

Zabelezav deka ima nekoi koi koristat Daikin FTXF50, i imaat nekoi zabeleski vo vrska so istata.
Isto i jas go imam toj model i se ubiv od baranje kako prvo da najdam so dva leptira no nikade nemozev da najdam, site se so eden.
Serviserot koj sto mi ja mestese klimata rece deka ovaa bila "najnov" model.
Na oficijalnata strana na Daikin ne najdov info za ovoj model (so dva leptira).
I ako moze nekoj da mi odgovori na slednive moi zabeleski navedeni podole:

Na daljinskoto ima 5 brzini, no kako ja zgolemuvam brzinata od 1 do 3 ima promena no koga ke ja postavam na 4 ili 5 crta ne se oseka nekakva promena vo brzinata na fenot.

Ima dugme "Powerfull" za pobrzo zagrevanje ili ladenje no koga go ukluciv nemase nikakva promena vo rabotenjeto na klimata, dali istoto e i kaj drugite korisnici na ovoj model?
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Незнам дали треба аери. Јас не би одел така затоа што греачите не би сакал да ми цицаат струја заради една спална.
Па аери имаат 09, а ми се свиѓа G10 компресор - најверојатно е на Грее пошто е тивка надворешната кога работи на мали фрекфенции. Спалните се по 15 м2.
Во секој случај тоа е помало гајле, главната дилема ми е дали морам да одам со 5.5 kw или подобар модел на клима како LN35 или daisekai 35 би можеле да ги достигнат тие топлински перформанси кои ги има например Тундра 18
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ради подобри функции: прочистување на воздух, потивка, помалце вибрации, подобар комфорт ... иначе тундрата од аспект на топлински перформанси е супер. Немам правено подетални испитувања освен мерење на топлина на издув, на надворешна 5c при зададени 30c втора брзина на вентилатор постигна 60c
Друже,јас немам лн35 ни па тундра!Ама имам две постари клими,и сакам да ти обрнам внимание на нешто.Тоа што ти велиш “потивка” е релативна ствар.Да на мерач ќе покаже 20db,ама субјективно различно го доживуваме звукот! Едната од моите можеби не е тивка,ама произведува така да кажам нискофрекфентен шум... нешто како “фууууу” само воздухот се слуша,и е многу пријатен шумот!Воопшто не пречи и за спиење на фан 2.
Другата е потивка по проспект(или по мерење),ама произведува по високо фрекфентен шум,и искрено ми пречи дури и на фан 1.
Така да,веќе имаш тундра,види најди ЛН како бучи па спореди.А тоа сензори-мензори,на почеток ќе ти бидат интересни,после само ќе ја сетираш и ќе заборавиш дека постојат.А искрено не верувам ни во тоа “филтрите”,оти сите се исти... мрежа што се пере под туш!
Мое мислење!
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Друже,јас немам лн35 ни па тундра!Ама имам две постари клими,и сакам да ти обрнам внимание на нешто.Тоа што ти велиш “потивка” е релативна ствар.Да на мерач ќе покаже 20db,ама субјективно различно го доживуваме звукот! Едната од моите можеби не е тивка,ама произведува така да кажам нискофрекфентен шум... нешто како “фууууу” само воздухот се слуша,и е многу пријатен шумот!Воопшто не пречи и за спиење на фан 2.
Другата е потивка по проспект(или по мерење),ама произведува по високо фрекфентен шум,и искрено ми пречи дури и на фан 1.
Така да,веќе имаш тундра,види најди ЛН како бучи па спореди.А тоа сензори-мензори,на почеток ќе ти бидат интересни,после само ќе ја сетираш и ќе заборавиш дека постојат.А искрено не верувам ни во тоа “филтрите”,оти сите се исти... мрежа што се пере под туш!
Мое мислење!
Така е, тоа го приметив кај Грее Ломо еко (моите имаат) звукот е пријатен.
Во секој случај идејата ми е кога веќе се решаваш на греење со клими, тие да бидат со подобри перформанси кои на долг рок би ја вратиле инвестицијата, а притоа да ти овозможат подобар комфорт.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Па аери имаат 09, а ми се свиѓа G10 компресор - најверојатно е на Грее пошто е тивка надворешната кога работи на мали фрекфенции. Спалните се по 15 м2.
Во секој случај тоа е помало гајле, главната дилема ми е дали морам да одам со 5.5 kw или подобар модел на клима како LN35 или daisekai 35 би можеле да ги достигнат тие топлински перформанси кои ги има например Тундра 18
А аеми нема ист компресор? Грее ломо еко?

Јас ја гледав ломо еко 12 за на скали во влез да ја ставам. Ама нема некои искуства. Беше 19990.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
А аеми нема ист компресор? Грее ломо еко?

Јас ја гледав ломо еко 12 за на скали во влез да ја ставам. Ама нема некои искуства. Беше 19990.
Моите греат 40м2 со таа клима на поткровје и е многу тивка и внатрешната а особено надворешната. Не прави чести дефрости. На издув извади околу 48-49 c
Мада мислам дека поткровјето е доста топло, плус се готви со отворена кујна и е на јужна страна со солидна изолација.
Иначе околу компресорот, претпоставувам дека на Вивакс се Грее компресори пошто ги водат со ознака G10, имаат и iFeel функција исто како Грее. Мене ми беа Вивакс Аери интересни за мали квадратури за спална пошто имаат 09 изведба а Грее сите им се над 12
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Супер. Фала за искуството со Еко, баш ме интересира за таа
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Lomo Eco lani snimena i montirana vo 50m2 kako dopolnitelno greenje (glavno greenje kotel na drva)....so 21 postignati od 24zadadeni sigurno raboti na 90% opteretenost no bez golema buka koja prvo nitu vnatre se slusa nitu nadvor edino ako ne se zalepis za klimava. Od blisku samo se slusa ventilatorot, na 2metra nema nisto od bucava. Posilno se slusa onoj sto ja pali kolata nadvor a snimano e na 3ti kat.
Preslaba e za toj prostor no sepak uspeva da zatopli golem prostor od onoj za koj e nameneta bez mnogu maki i galami, dur ne se potpali oganceto i parnoto, klimicevo si vrsi rabota.
Parnoto na drva se pali tamu negde za rucek 4saat porucek.
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Lomo Eco lani snimena i montirana vo 50m2 kako dopolnitelno greenje (glavno greenje kotel na drva)....so 21 postignati od 24zadadeni sigurno raboti na 90% opteretenost no bez golema buka koja prvo nitu vnatre se slusa nitu nadvor edino ako ne se zalepis za klimava. Od blisku samo se slusa ventilatorot, na 2metra nema nisto od bucava. Posilno se slusa onoj sto ja pali kolata nadvor a snimano e na 3ti kat.
Preslaba e za toj prostor no sepak uspeva da zatopli golem prostor od onoj za koj e nameneta bez mnogu maki i galami, dur ne se potpali oganceto i parnoto, klimicevo si vrsi rabota.
Parnoto na drva se pali tamu negde za rucek 4saat porucek.
Ептен е оптимизирана и екстра тивка, додека Тундрата знае да за'рже ако е зададена на повисока температура, што е нормално пошто има поголем компресор ама сепак генерално тивка. Она што приметив кај Ломо Еко е што топлината на издув е висока и на зададени 22c над 40c, а на макс. се качува до 49c. Додека на Тундра 18 на ниско зададена е ниска а на макс се качува до 60c. Веројатно има Тундрата поголем проток на издув.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Zdravo na Site,

Srekna Nova i Srekni Praznici.

Zabelezav deka ima nekoi koi koristat Daikin FTXF50, i imaat nekoi zabeleski vo vrska so istata.
Isto i jas go imam toj model i se ubiv od baranje kako prvo da najdam so dva leptira no nikade nemozev da najdam, site se so eden.
Serviserot koj sto mi ja mestese klimata rece deka ovaa bila "najnov" model.
Na oficijalnata strana na Daikin ne najdov info za ovoj model (so dva leptira).
I ako moze nekoj da mi odgovori na slednive moi zabeleski navedeni podole:

Na daljinskoto ima 5 brzini, no kako ja zgolemuvam brzinata od 1 do 3 ima promena no koga ke ja postavam na 4 ili 5 crta ne se oseka nekakva promena vo brzinata na fenot.

Ima dugme "Powerfull" za pobrzo zagrevanje ili ladenje no koga go ukluciv nemase nikakva promena vo rabotenjeto na klimata, dali istoto e i kaj drugite korisnici na ovoj model?
sega go isprobav kaj mene se si raboti na 23 stepeni mi e namestena
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.082
Поени од реакции
10.805
Освен на апликациите на телефон температурата нигде не беше -21.
пред два дена на неколку апликации проверив и во Ск покажуваше -7
стаив мерач надвор едно 10 минути и измери -1


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
пред два дена на неколку апликации проверив и во Ск покажуваше -7
стаив мерач надвор едно 10 минути и измери -1


Sent from my iPhone using Tapatalk
Точно така. Вчера вечерта испотурени -7, седнувам во кола -1. Стигам дома термометарчето -1.

Може било -7 на зајчев рид ако дувало.
 
Член од
8 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
sega go isprobav kaj mene se si raboti na 23 stepeni mi e namestena
Znaci kaj tebe klimata so sekoe pojacuvanje se zgolemuva i brzinata na fenot od 1 do 5.
A koga ja stavi na powerfull sto promeni imase na klimata? Dali se pojaca toplinata, dali fenot zgolemi brzina, dobro bi mi doslo da znam, bidejki kako sto kazav mojata ne dade nikakvi znaci pa da vikam serviserot da ja provere.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Znaci kaj tebe klimata so sekoe pojacuvanje se zgolemuva i brzinata na fenot od 1 do 5.
A koga ja stavi na powerfull sto promeni imase na klimata? Dali se pojaca toplinata, dali fenot zgolemi brzina, dobro bi mi doslo da znam, bidejki kako sto kazav mojata ne dade nikakvi znaci pa da vikam serviserot da ja provere.
5 = powerful. Јас панасоник имам и кај мене е истото ... имам приметено ако разликата во температура на зададена и моментална 3+ степени се уклучува во 4 и/или 5 брзина а вака ретко иде во 4/5, не знам дали е проблем ова. Ај ќе читнам во упатството.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
пред два дена на неколку апликации проверив и во Ск покажуваше -7
стаив мерач надвор едно 10 минути и измери -1


Sent from my iPhone using Tapatalk
Затоа пишувам.

Имам постојано поставен мерач низ прозор, за пред да излезам да знам како да се облечам :)

Вчера кога апликациите покажуваа -18, мерачот покажа -10.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom