Најекономично греење и ладење

Член од
20 август 2015
Мислења
26
Поени од реакции
26
NetHome i eWeLink Нормално едната е за климата другата е за потрошувачка
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Димитри, добре дојде пак на темава... се појавуваш во поларни зими! ха-хахаха или сум пропушил можеби во меѓувреме... ако добро се сеќавам Хаиер Тундра 3,5kW..... и имаше постирано онаа прекланската поларна зима на голем минус потрошња и греење.... https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-764#post-7939815 ... како си задоволен сега на минусиве со Тундрата по 2-3 год како ја користиш? Го задржа ли капацитетот и квалитетот по 3та или 4та сезона користење!?... Беше тоа модел од 3,5kW или грешам? Потсети не колкав простор грееш со Хаиерот!?.... Виваксот ОнОф е или инвертер!? Ако е on-of како ја тераш на овие “подебели“ минуси?
Патем, среќни празници... и големо фала, меѓу другите и твоите постови ми помогнаа во избор за Тундра 3,5ка која ја користам и јас за греење... еве втора сезона!
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
i nemozam da razberam so ima vrska povrsinata so to kolku dava na izlez temperatura.

Мислам дека си во право климата мора да ти ги испорача киловатите за кои си ја платил,друга е прикаската
дали ќе ја затопли собата или не,мери усис издув и ќе знаeш[/QUOTE]
На @micko88 FH35VE денес сигурно му паднала од 5 на 4.7 cop.
Блиску си.Би рекол 3.9 киловати со цоп 4.8

Kako sho e vooruzhen so kameri I tristakatanci mozi I povisok cop da izvaj nisto cudno za mene bar. Mene ova seto mi e cudno ili jas nesto gresam so tekstov ili pak eurovent testira vo garazhi ili nesto sosema treto.
@Sportage
Нема што да се чудиш,видеата се најмалце 10 мин.и гледам да го прикажам најважното:)
Цопот и киловатите ги дава климата не јас хахах.
Не знам кај тестира јеуровент ама сигурен сум дека климава ќе даде на -10 повеќе од 6.5 киловати.
Ова што ќе го видиш на Видеово на -7 го испорачува без проблем,климата не се мачи воопшто,може да даде уште многу повеќе ако имам потреба.
Јеуровент сигурно има многу построги аршини,бидејќи ако климата не исполнува некој услов,кој ќе биде
крив? Јеуровент ќе биде крив.
На видеото климата ми испорачува околу 4 киловати троши околу 800 вати.
Значи кај некој што има пола од моите загуби пример два киловати ќе му троши 400 вати,а можеби помалце
бидејќи ќе биде порастеретена.
Еве видео:

https://streamable.com/yn4np
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Ajde Bitolcani korisnicki iskustva slusam nokta bila ladna -21 kako klimive na ladnovo trosea li ,ve zagreaja li?
Вечерта на isave 21 степен во 3 брзина.

Отворени врати од ходник и WC. Собата каде е климата со хорникот и WC-то се паралелни.

Сабајле температура во WC 18 степени :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@micko88

Кај мене е пооптеретена од твојата. Ја ставив на 31ц и макс фен да измерам.

56.2 степени на излез, влез 25, 4 вентилатор ама нечистена сигурно е 650м3 а не 792. Потрошња 1470w. Во салонот е 23.1, во спалните 21.4 и 21.7. Подот во салон 22ц со инфраред мерено.

Форумско мерење
Q=(56-25)*1.2*650/3600 = 6.71KW
6710/1470=4.57 моментален цоп

Едната што е во другиот стан ми е исчистена комплет и каде каде повеќе дува. И на таа си седи на 3 вентилаторот, а на оваа ми е сега на 4 зошто е загушена. Сепак веќе цела година не е изгасена воопшто треба да се исчисти.


Како и да е потрошила 2700 денари според мерач за декември. За 80м2 тоа според мене е доста солидна потрошувачка.
 
Член од
16 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
4
Хансол 3,5 стан28квСкопје. под кров плоча со лим, на тераса ѕидовите обложено стиропор 5 и едната соба 3см на таванот од внатре, дува топло, ок е климата 27 /28сет. 25во соба, само забелешка, надворешната не замрзнува воопшто, прави сув дефрост кога е под нула на секој час, внатре не дува ладно туку испушта силен звук (фуу) внатрешната и продолжува, дефростот трае 1-2мин. Сметка за 14ноем. 15декем. =2100,без греење 1200, задоволни сме ама мора Изолација.[DOUBLEPOST=1546781091][/DOUBLEPOST]Пвц прозори обавезно од лебот сме делеле да ги ставиме.
 
Член од
20 август 2015
Мислења
26
Поени од реакции
26
Од време на време го читнувам форумов не мислам да се конфронтирам како што прават некои членови. Греам 90 квадрати стан градба 80 сетите со два инвертера 3.5 kw aeci и tundra . Aecito ако се водиш по форумов е катастрофа, јас сум премногу задоволен од истиот си ја постигнува зададената тепература без разлика какви се временските прилики да напоменам има smart defrost ima ifeel ima ionizator wifi и најбитно грачи на кондензат и комресор. За цената во 2015 та кога го купив 500 евричи без монтажа. Ги оправдал и мислам дека е отплатен со заштедата на струја,си работи како од салон да е донесен.За tundrata би кажал дека според мене и фали само wifi контрола , забораив да кажам дека имам и мало бебе без други пропратни грејни тела Среќна нова година и божиќни празници на сите членови на форумов.
Димитри, добре дојде пак на темава... се појавуваш во поларни зими! ха-хахаха или сум пропушил можеби во меѓувреме... ако добро се сеќавам Хаиер Тундра 3,5kW..... и имаше постирано онаа прекланската поларна зима на голем минус потрошња и греење.... https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-764#post-7939815 ... како си задоволен сега на минусиве со Тундрата по 2-3 год како ја користиш? Го задржа ли капацитетот и квалитетот по 3та или 4та сезона користење!?... Беше тоа модел од 3,5kW или грешам? Потсети не колкав простор грееш со Хаиерот!?.... Виваксот ОнОф е или инвертер!? Ако е on-of како ја тераш на овие “подебели“ минуси?
Патем, среќни празници... и големо фала, меѓу другите и твоите постови ми помогнаа во избор за Тундра 3,5ка која ја користам и јас за греење... еве втора сезона!
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Среќен Бадник,и Среќни Божикни празници...Следуваат големи христијански празници и би Ве замолил да не влегувате во непотребни расправии,кавги кокинфликти...Ви посакувам климите успешно да Ве греаат во следните многу студени денови...Во Битола беше навистина студено вчера..Климата одлично си ја заврши работата,на 22 зададдени со ifeel симодржуваше 22ц..Дефрости прави дали се суви влажни не излегувам под неа да гледам..Не се на секој час,(дали се на 2,3 часа или повеќе не пратам битно е што сум стоплен)најверојатно пошто не ја форсирам како претходниот член @Hansol 12 ..Мое мислење дека кога се форсира истата(а и било која клима)влегува почесто во дефрост нема очи таа да види дали е змарзнато саќето!Едноставно кога неможи да постигни зададена темпертуа влегува во дефрост (за да не прегрее коморесорот)има некоја функција compressor overheat protection и тогаш истата исклучува и ние тоа го гледаме како дефрост на дисплејот..
Би било добро да извадите потроошувачка за овој период кога е доста ладно макар и за 24часа ,не само кратки видеа и слики од термометри...Кој ќе извади просек помал од 20кв за 24час ќе биди навистина добро.,.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Од време на време го читнувам форумов не мислам да се конфронтирам како што прават некои членови. Греам 90 квадрати стан градба 80 сетите со два инвертера 3.5 kw aeci и tundra . Aecito ако се водиш по форумов е катастрофа, јас сум премногу задоволен од истиот си ја постигнува зададената тепература без разлика какви се временските прилики да напоменам има smart defrost ima ifeel ima ionizator wifi и најбитно грачи на кондензат и комресор. За цената во 2015 та кога го купив 500 евричи без монтажа. Ги оправдал и мислам дека е отплатен со заштедата на струја,си работи како од салон да е донесен.За tundrata би кажал дека според мене и фали само wifi контрола , забораив да кажам дека имам и мало бебе без други пропратни грејни тела Среќна нова година и божиќни празници на сите членови на форумов.
Без да навлегуваме во непотребни конфронтации мило ми е што те грее Аецито..Јас сум тој што имаше негативни критики за таа клима бидејки ја имам,ме интересира како се однесува за време на дефрост дали работи вентилсторот уште и тоа со перките сеуште долу и се чуствува дување на ладен воздух,мислам дека и кога ќе почне да се одмрзнува саќето сеуште дува...Како и да е ќе треба да снимам видео за ова!!
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Навечер кога ја оставам да одржава да речиме на 20 степени.

Подобро е да ја оставам на 2 или 3 фан?

Во собата не се користи за спиење.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Навечер кога ја оставам да одржава да речиме на 20 степени.

Подобро е да ја оставам на 2 или 3 фан?

Во собата не се користи за спиење.
ja mislam da si ja ostavish na temperaturata koja ja zadavash za preku den eventualno stepen pomalce


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
Ajde Bitolcani korisnicki iskustva slusam nokta bila ladna -21 kako klimive na ladnovo trosea li ,ve zagreaja li?
Корисник на Хансол -30 без проблеми на -21 топ на сетирана 23ти 21.6-21.8 држи внатрешна температура на 6м од клима ,.задоволен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom