Најекономично греење и ладење

Член од
25 јануари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Jas imam protocen boljer STIEBEL ELECTRON i ima opcija da se namesti 18,21,24kw.Prezadovolen sum celo vreme mi e namesten na 24kw i e mnogu ekonomicen,nikogas ne bi go menuval za obicen.Vazno e ako zemas da zemas avtomatski a ne pneumatski.Brat mi ima siemens 21kw pneumatski i imase problemi so promena na pritisok,a ovie sto se avtomatski nemaat i koga e mal pritisokot si raboti i go nema ona krckanje na greacite koga se uklucuva.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
krckanje na greacite koga se uklucuva.
Е ова како ме нервира :mad:...Никако не можам да измешам вода како што треба, или е жешка или пак е ладна.
Ќе го дотерувам пополека да се подизлади и едно време ќе крцне и знам дека ќе се смени ладна вода потоа и одново треба да ја дотерувам. :rolleyes:
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
Е ова како ме нервира :mad:...Никако не можам да измешам вода како што треба, или е жешка или пак е ладна.
Ќе го дотерувам пополека да се подизлади и едно време ќе крцне и знам дека ќе се смени ладна вода потоа и одново треба да ја дотерувам. :rolleyes:
Кај проточните болјери водата се меша само со попуштање на топлата вода т.е со зголемување на протокот на вода освен во некои крајни случаеви.А доколку ти е пуштена целата топла вода а има доволно јак притисок и повторно ти е жешка значи дека болјерот ти е премногу јак,кај мене бидејќи е стар модел нема рачна контрола колку да му ја поднесувам јачината па затоа му имам извадено еден осигурач (работе на две фази) и од 18кв работе на 12кв и сега немам такви проблеми,уште да има кој да ја плаќа сметката за струја и седи по цел ден под туш.:vozbud:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кај проточните болјери водата се меша само со попуштање на топлата вода т.е со зголемување на протокот на вода освен во некои крајни случаеви.А доколку ти е пуштена целата топла вода а има доволно јак притисок и повторно ти е жешка значи дека болјерот ти е премногу јак,кај мене бидејќи е стар модел нема рачна контрола колку да му ја поднесувам јачината па затоа му имам извадено еден осигурач (работе на две фази) и од 18кв работе на 12кв и сега немам такви проблеми,уште да има кој да ја плаќа сметката за струја и седи по цел ден под туш.:vozbud:
Има опција да го наместам економик на 12 КВ или пак во полн капацитет на 21 КВ.
Кога е на 12 КВ водата е млака и доволна за туширање во лето, додека за ова време морам да ја свртам на 21 и тогаш ги имам проблемите од причина што сам болјерот си префрла автоматски од 21 на 12 КВ.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Kako prvo avant vo aircon e okolu 40000 so montaza.
Vtoro, Avant e najslaba serija na toshiba a Carirrrot e povisoka klasa
Treto filtrite vo carrierot ti se na povisoko nivo
Cetvrto, od tie specifikacii sto gi napisa ne mozes mnogu da vidis nekoi parametri koi bi ti odlucile sto da zemes
Petto, ako mislis sie mi ga djuro , kondenzator itn, ne znam zosto prasuvas i zemi si avant zasto kako sto gledam na nego si go udril merakot. Jas mislam i skoro sum siguren deka kondezatorot (ako razbiras sto e, i zosto sluzi e pogolem kaj Carrierot)
Sestto, odi vo energija i prasaj i mozebi ke ti kazat koja e razlikata bidejki i dvete kaj niv se ista cena.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
Има опција да го наместам економик на 12 КВ или пак во полн капацитет на 21 КВ.
Кога е на 12 КВ водата е млака и доволна за туширање во лето, додека за ова време морам да ја свртам на 21 и тогаш ги имам проблемите од причина што сам болјерот си префрла автоматски од 21 на 12 КВ.
Значи како што кажав топлата вода на проточен болјер се регулира со протокот на вода значи кај тебе нема доволен притисок или проток на вода за да ги ладе греачите на 21кв киловатен болјер и притисокот не ти е константен по што една платинка т.е контакт исклучува и ти префрла на 12кв заради да не дојде до прегревање на водата а со тоа и избивање на некој диктон,а со тоа и оштетување на болјерот.Е сега кај тебе изгледа киловатите не се рамномерно распоредени по фаза т.е не се сите греачи со иста јачина така да околу тоа кои греачи да ги уклучиш и да добиеш повеќе од 12кв а помалку од 21кв а со тоа и идеална вода за туширање незнам да ти кажам без да видам.
Едно што можиш да направиш е да го наместиш на 12кв и да го намалиш протокот со тоа што на излезот на топлата вода од болјерот каде што се врзува со цревото да ставиш некој диктон или па некоја пластика со што ќе го намалиш фи то на цревото а со тоа водата останува повеќе време во болјерот со што се добива и потопла вота за помалку киловати.
И двата начина ми се тестирани на повеќе болјери и успешно функционира,ако нешто не ти е јасно прашај.;)
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Kako prvo avant vo aircon e okolu 40000 so montaza.
Vtoro, Avant e najslaba serija na toshiba a Carirrrot e povisoka klasa
Treto filtrite vo carrierot ti se na povisoko nivo
Cetvrto, od tie specifikacii sto gi napisa ne mozes mnogu da vidis nekoi parametri koi bi ti odlucile sto da zemes
Petto, ako mislis sie mi ga djuro , kondenzator itn, ne znam zosto prasuvas i zemi si avant zasto kako sto gledam na nego si go udril merakot. Jas mislam i skoro sum siguren deka kondezatorot (ako razbiras sto e, i zosto sluzi e pogolem kaj Carrierot)
Sestto, odi vo energija i prasaj i mozebi ke ti kazat koja e razlikata bidejki i dvete kaj niv se ista cena.

Aleluja!!!! Odlicen odgovor samo neznam zosto se maltretirame da ubedime nekoj koj ne saka sugestija :) !!!
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ke ve zamolam za sovet.Znam deka poveke pati imate diskutirano na ovaa tema samo sakam kratko sovet za klima .Sakam da gream okolu 23-24 m2 dneven prestoj so klima,Mozam da ja nabavam i od Grcija ako imate nekoja informacija ,a normalno i od kaj nas. Ako mozi i da me informirte i za cenata.Blagodaram
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ke ve zamolam za sovet.Znam deka poveke pati imate diskutirano na ovaa tema samo sakam kratko sovet za klima .Sakam da gream okolu 23-24 m2 dneven prestoj so klima,Mozam da ja nabavam i od Grcija ako imate nekoja informacija ,a normalno i od kaj nas. Ako mozi i da me informirte i za cenata.Blagodaram
Еве ти еден линк од Грција, колку што гледам голема понуда имаат.
http://electronica.gr/00000059.el.aspx
инаку сите се сложни во неколку работи:
најдобри се јапонските и американските инвертери,
најдобри брендови кај термалните пумпи, те инвертери се: Daikin, Fujitsu, Mitsubishi.Toshiba, Carier.... се друго е втора и трета лига вклучувајки ги Panasonic, Hitachi, LG. Samsung... и тн.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Еве ти еден линк од Грција, колку што гледам голема понуда имаат.
http://electronica.gr/00000059.el.aspx
инаку сите се сложни во неколку работи:
најдобри се јапонските и американските инвертери,
најдобри брендови кај термалните пумпи, те инвертери се: Daikin, Fujitsu, Mitsubishi.Toshiba, Carier.... се друго е втора и трета лига вклучувајки ги Panasonic, Hitachi, LG. Samsung... и тн.
Samo ako mozi eden sovet za ovaa prostorija od 23m2 so kolkava snaga treba da zemam oti stvarno sum laikm za ovie raboti .Ti blagodaram za sovetot.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Samo ako mozi eden sovet za ovaa prostorija od 23m2 so kolkava snaga treba da zemam oti stvarno sum laikm za ovie raboti .Ti blagodaram za sovetot.
Mozi i so klima od 13.000 btu da zavrsis rabota zavisi kakvi ti se zagubite vo prostorot (kakva dograma imas, izolacija na zidovi, dali zivee nekoj okolu tebe "stan" ili kuka itn.)
Daj nekoi podetalni informacii za prostorijata sto sakas da ja grees i normalno kolkav buzet imas predvideno za nabavka na klima
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Samo ako mozi eden sovet za ovaa prostorija od 23m2 so kolkava snaga treba da zemam oti stvarno sum laikm za ovie raboti .Ti blagodaram za sovetot.
Секако треба да одговориш на прашањата кои ти ги постави skepar.... инаку ако имаш солидна изолација и квалитетна надворешна столарија со овој модел http://electronica.gr/AC18714F.el.aspx би имал квалитетен уред кој би служел со години, беспрекорно затоплување и сметка за струја (за затоплување) помала од 2,000 во најстудените месеци,. бидејки е многу економичен (просечно троши 0,75Kw/h)... Fujitsu има и во РМ, мислам дека Енергија ги нуди (ама не сум сигурен).... е сега постојат и варијации на тема! Но ова би бил мој фаворит.
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
Protocnite bojleri se opasni po zivot,nese lazete obicen bojler e najdobro itoa dabide isklucen koga kese tushirate.nikogas nese znae koga greacot moze da probie 5 termostati da imate zabe vie [nikogas nese tusirajte so uklucen bojler] edno neka vie jasno ne postoi ekonomicno greenje, postoi za zal mnogu skapa struja.Lesno se resava problemot mazite treba da prestanat da bidat zeni,so benzin treba dase zapali EVN togas smetkata ke bide mnogu mala toa znaci kolku treba.Taka vo Romanija istiot gazda [KOPILE] pocna da imja kaci strujata mnogu loso pomina go zapalija edvaj se spasil so helikopter se izvlekol nikogas nese vratil tamu.Nekoj mu kazal deka kaj nas nema mazi itaka dojde ovde imu ide biznisot super.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.912
Не знам дали ми е за тука мислењево, ама не знам во која друга тема би го поставила.
Сакам да го заменам обичниот бојлер во вц со проточен. Може ли да ми препорачате каков проточен бојлер е најдобро да ставам, кои се најквалитетни и најекономични и каде можам да ги најдам во Скопје?
Малце каснам, ама сега видов.
Имам проточен бољер незнам веке ни јас колку време. Марка сименс со бакарни цевки( многу битна работа) и досега се има покажано како одличен.
Тоа за сервисот на неколку години што ти рекле зависи само од колку имаш нечистотии во водата( песок) и се менува една мембрана која ако не се лажам кога последен пат ја сменав кошташе 200 -300 денари. Поседен пат ја сменав пред можеби 10 години. Ако земиш со пластични цевки , кога мембраната ке се скини ке го фрлиш цел бољер пошто е залиен, вака само неколку штрафчиња и заврши работа.
За тукашни услови ти брка 21 кв снага, а за во летно време се намалува на 18 и тоа е тоа. За економичноста сименс и било кој друг бољер од 21 кв ке ти потрошат исто така да, најповеќе зависи колку ке кисниш под туш пошто водата никогаш нема да се олади:).
За притисокот е точно но не е толку трагично како што некој кажуваат. Ако нема притисок нема да работи ни обичниот бољер така да не се замарај премногу со тоа.
За штеловањето на топла вода незнам што толку комплицираат, се штелова ептен лесно. ја пушташ топлата до даска и после регулираш со ладна ако има потреба да регулираш. Значи топлата не се штелова, туку ја ладиш само со ладната.
Сега за другите кои се повеќе автоматизирани незнам и неможам да кажам, ама јас со овој сум презадоволен.
--- надополнето: 1 март 2013 во 11:36 ---
Protocnite bojleri se opasni po zivot,nese lazete obicen bojler e najdobro itoa dabide isklucen koga kese tushirate.nikogas nese znae koga greacot moze da probie 5 termostati da imate zabe vie [nikogas nese tusirajte so uklucen bojler] edno neka vie jasno ne postoi ekonomicno greenje, postoi za zal mnogu skapa struja.Lesno se resava problemot mazite treba da prestanat da bidat zeni,so benzin treba dase zapali EVN togas smetkata ke bide mnogu mala toa znaci kolku treba.Taka vo Romanija istiot gazda [KOPILE] pocna da imja kaci strujata mnogu loso pomina go zapalija edvaj se spasil so helikopter se izvlekol nikogas nese vratil tamu.Nekoj mu kazal deka kaj nas nema mazi itaka dojde ovde imu ide biznisot super.
Ке ти одговорам на битолски.
Шоо збораш бе така останав:)
Прво само колку си неупатен е чудо едно. Незнам како си го замислуваш проточниот бољер, но греачите се одвоени од водата физички за разлика од обичниот бољер кај кој не е.
Попрво би те фатило струја со обичен отколку со проточен( се разбира ако струјата ти е поврзана како што треба и имаш нормално заземјување). Ако инсталацијата ти е онака згорапопреку ке загиниш од струен удар и од фрижидерот ако пробие некоја фаза или од електричното шпоре кога вариш кафе. Сигурно не вариш кафе со исклучена рингла??
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Секако треба да одговориш на прашањата кои ти ги постави skepar.... инаку ако имаш солидна изолација и квалитетна надворешна столарија со овој модел http://electronica.gr/AC18714F.el.aspx би имал квалитетен уред кој би служел со години, беспрекорно затоплување и сметка за струја (за затоплување) помала од 2,000 во најстудените месеци,. бидејки е многу економичен (просечно троши 0,75Kw/h)... Fujitsu има и во РМ, мислам дека Енергија ги нуди (ама не сум сигурен).... е сега постојат и варијации на тема! Но ова би бил мој фаворит.
Ti blagodarm za sovetot veke go poracav klimatizerot sto mi go preporaca ,imam nova dograma (stolarija) komsii gore dolu levo desno ziveat great,znaci ke se gream so ovoj klimatizer ,cenata mi odgovara ,koga ke dojdis Bitola bordzam pijacka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom