Најекономично греење и ладење

Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
колкава сума на пари имаш предвидено за инвертерот?
OKOLU 1000 EVRA GORE DOLU, BIDEJCI SAKAM DA ZEMAM EDNAS I DA SI GO RESAM PROBLEMOT SO GREENJE I LADENJE A PLUS NA TOA IMAM POSTAVENO VO STANOT I IZOLACIJA ZA RADIJATORI ELI NESTO DRUGO DODEKA DA SE RESAM STO CE POSTAVAM NA TOA MESTO ALI ZA TOA POTOA.
FALA
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
OKOLU 1000 EVRA GORE DOLU, BIDEJCI SAKAM DA ZEMAM EDNAS I DA SI GO RESAM PROBLEMOT SO GREENJE I LADENJE A PLUS NA TOA IMAM POSTAVENO VO STANOT I IZOLACIJA ZA RADIJATORI ELI NESTO DRUGO DODEKA DA SE RESAM STO CE POSTAVAM NA TOA MESTO ALI ZA TOA POTOA.
FALA
Јас во услови како твоите би земал Toshiba Suzumi+ 16, во Енергија мислам дека е околу 69000 со монтажа. Надворешната единица е иста како Daiseikai. Уште ако даваат гаранција од 5-7 години, ќе решиш многу работи.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Јас во услови како твоите би земал Toshiba Suzumi+ 16, во Енергија мислам дека е околу 69000 со монтажа. Надворешната единица е иста како Daiseikai. Уште ако даваат гаранција од 5-7 години, ќе решиш многу работи.
И јас би ја избрал Toshiba Suzumi+ 16 моментално во Енергија кошта 67,000 ден со вклучена монтажа. Нешто по скапа варијанта би била Carrier 42NQV050M - 71.000 ден со монтажа. Меѓутоа нема потреба кога Тошибата е поевтина земај и не се думај!!!
Па ке кажиш како е :)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Abe ic ne gi mirisete Panasonik koga sovetuvate nekogo, a bugarine na nivniot forum skoro sekogas sovetuvaat za Panasonik maleziska. Nekoj razlog za toa? Toshiba, pa toshiba e skapa i za najbogatiot evropejec a ovde se nudi ka da cini ko midea
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Abe ic ne gi mirisete Panasonik koga sovetuvate nekogo, a bugarine na nivniot forum skoro sekogas sovetuvaat za Panasonik maleziska. Nekoj razlog za toa? Toshiba, pa toshiba e skapa i za najbogatiot evropejec a ovde se nudi ka da cini ko midea
А колку чинат малезиските Panasonic-и инвертери? Помалку од Toshiba Suzumi? http://technomarket.com.mk/products/09121355/panasonic-cs-cu-re15nkx
http://technomarket.com.mk/products/09120826/panasonic-cs-xe15nke-3
http://technomarket.com.mk/products/09119187/panasonic-cs-cu-e12nke-3
не би рекол дека се многу поевтини!
Натаму, не се купува термална пумпа те инвертер кој е доста скап од продавница која продава миксери и веш-машини....
Toshiba, Fujitsu, Mitsubishi, Daikin се првата лига на термални пумпи, за разлика од Panasonic кој е втора или трета....
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Toshiba Suzumi plus - jas ja koristam i pogore mozes da procitav kako i kolku gree.
Carrier e 18 za razlika od Suzumito koja e 16000btu
I dvete se so Twin rotary compresor, e sega iskustvo od CArrier ???

Neka napise nekoj sto go ima ovoj inverter
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.314
Ме изненади сајтов на elektrolux.мк, случајно налетав во делот кај што има разни калкулатори па и за пресметка на потребна снага за греење/ладење со вкалкулирани загуби, колку е реална пресметката нека кажат поупатените, мене ми се гледа Ок.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Ме изненади сајтов на elektrolux.мк, случајно налетав во делот кај што има разни калкулатори па и за пресметка на потребна снага за греење/ладење со вкалкулирани загуби, колку е реална пресметката нека кажат поупатените, мене ми се гледа Ок.
Mislam deka kalkulatorot e potpolno tocen gi sporeduvam rezultatite od nego i presmetkite koi gi dobiv za mojot prostor od izveduvacot i skoro vo celost se sofpagjaat.... Odlicen kalkulator!!!
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Налетав на вакво нешто како опција за загревање:
http://www.youtube.com/watch?v=5Fonlmeklxs
Котел за индивидуално греење..... вели со COP фактор скоро 1.6!
Уште немам чуено за котел со COP фактор.... За heat pump (inverter) дека се пресметува COP фактор имам слушнато, ама за вакво нешто реков не!
некоја ‘‘направија‘‘ од Латвија. http://www.stafor.lv/ion/
Кој разбира нека чита.
Онак го нема одамна на потфорумов, но ова може да биде интересно и за него!?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Не знам дали ми е за тука мислењево, ама не знам во која друга тема би го поставила.
Сакам да го заменам обичниот бојлер во вц со проточен. Може ли да ми препорачате каков проточен бојлер е најдобро да ставам, кои се најквалитетни и најекономични и каде можам да ги најдам во Скопје?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Protocen imav jas 24kw ili 21kw Siemens ne se secavam bas, go imas vo tehnomarket. Matematikata bese slicna kako so obicen bojler. Jas se namaciv so nego bidejci vo tetovo sme pod hidrofori i definitivno ovoj bojler e za konstanten dobar pritisok vo vodovodnata mreza. Koga ce se iskine membranata odi cel protocen vo kanta bidejci e vo soliena plastika, mene me sluzese nesto povece od 5 godini mozebi i terase tolku poradi postojana promena na pritisokot vo mrezata od strana na hidroforot. Denes imam ariston tishape 100l i prezadovolen sum od nego plus go zamav na klizanje nekade za okolu 6000den
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не знам дали ми е за тука мислењево, ама не знам во која друга тема би го поставила.
Сакам да го заменам обичниот бојлер во вц со проточен. Може ли да ми препорачате каков проточен бојлер е најдобро да ставам, кои се најквалитетни и најекономични и каде можам да ги најдам во Скопје?
Користам Сименс 21 КВ и за потрошувачката сум задоволен, мислам дека и AEG се со солиден квалитет.
По консултација со еден пријател ми кажаа дека се подобри тие што користат бакарни греаќи, наместо пластични од причина што имаат поголеми загуби на моќност.
Разликата е некаде 1000-1500 ден. во цената помеѓу пластичниот и бакарниот.
Што е многу значајно, потребно е да имаш солиден притисок на водата за да купиш проточен бојлер.
Провери во Нептун, Техномаркет, Сет и сите останатите продавници...Кога купував цената му варираше за 1000-1500 ден. во секоја продавница за истиот модел.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Користам Сименс 21 КВ и за потрошувачката сум задоволен, мислам дека и AEG се со солиден квалитет.
По консултација со еден пријател ми кажаа дека се подобри тие што користат бакарни греаќи, наместо пластични од причина што имаат поголеми загуби на моќност.
Разликата е некаде 1000-1500 ден. во цената помеѓу пластичниот и бакарниот.
Што е многу значајно, потребно е да имаш солиден притисок на водата за да купиш проточен бојлер.
Провери во Нептун, Техномаркет, Сет и сите останатите продавници...Кога купував цената му варираше за 1000-1500 ден. во секоја продавница за истиот модел.
Ќе разгледам добро, Сименс ми ги препорачаа како најдобри, ама сакав да се распрашам повеќе.
Проблемот е што притисокот на водата не е баш совршен, не е да капе водата, ама не тече во голем млаз. Ми кажаа дека поскапите бојлерчиња си имале некоја автоматска регулација на притисок и не правеле проблем. Исто ми кажаа и дека требало да се прави сервис на секои 2 години. Колку чини тој сервис и што значи, дека некои делови се менуваат или само се чисти внатре бојлерот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom