Најекономично греење и ладење

Член од
31 мај 2011
Мислења
13
Поени од реакции
6
Zboruvame li za Carrier X Power
A dali na -16 rabotese i duvase??? Bidejki Samsung kaj moj prijatel na -16 se isklucuva
I od kade ja zema i kolku
Fala
Carrier X Power Gold е моделот. И да се "исклучува" на такви температури и тоа колку поладно/повлажно толку почесто и кје се исклучи за да ја стопли надворешната единица. А тоа може да потрае и 7-8мин на секое исклучување. Не знам дали има модел кој не би го праел тоа на јаки студови. Но најбитното е што си работи и на таа температура, не се укочува комплет.

Ја земав од energija.com.mk, цена мислам дека беше 80 000 со монтажа.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
oK fala na informacija
--- надополнето: 8 февруари 2013 во 18:35 ---
Toa te prasav bidejki Samsungot se ukocuva i ne poaga.
Defrost e normalna rabota.
A dali e model 42NQV060M ???
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
Zdravo sakam da kupam klima inverter da gream i ladam 30m2 dnevna soba vo stan. Mi treba pomos koja klima da kupam i od kolku kw da zemam i da bide so pomala potrosuvacka na elektricna energija.

Isto taka sakam da kupam bojler okolu 120l ali sakam da bide potrosuvakata na struja, solarno i priroden gas kade mozam da najdam takov i kolku pari se.
odnapred blagodaram za pomosta.

pozz.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Zdravo sakam da kupam klima inverter da gream i ladam 30m2 dnevna soba vo stan. Mi treba pomos koja klima da kupam i od kolku kw da zemam i da bide so pomala potrosuvacka na elektricna energija.

Isto taka sakam da kupam bojler okolu 120l ali sakam da bide potrosuvakata na struja, solarno i priroden gas kade mozam da najdam takov i kolku pari se.
odnapred blagodaram za pomosta.

pozz.
На кој кат си, колку надворешни ѕидови има собата, ориентација на собата, колку пари планираш да дадеш за клима уред?
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Zdravo sakam da kupam klima inverter da gream i ladam 30m2 dnevna soba vo stan. Mi treba pomos koja klima da kupam i od kolku kw da zemam i da bide so pomala potrosuvacka na elektricna energija.

Isto taka sakam da kupam bojler okolu 120l ali sakam da bide potrosuvakata na struja, solarno i priroden gas kade mozam da najdam takov i kolku pari se.
odnapred blagodaram za pomosta.

pozz.

Za klima mozes da zemes i 10-ce inverter ama moze i ke ti e malo ili na granica zavisi od izolacija, staklena povrsina i dali great komsiite pod i okolu tebe. Zatoa i onaka najprvin ja plakas tehnologijata a posle kapacitetot, za da ne palis grealki na -5 i ponisko, zemisi 13, neka ima malku i rezerva i onaka site inverteri gubat malku od kapacitetot na minusni temperaturi. 13-kite obicno se 3,5 na ladenje so 4 ili nesto poveke na greenje taka da mislam deka toa e praviot izbor za tebe. E sega gledam deckive gore nesto go spomnuvaat Carrier X Power Gold modelot sto gledajki na stranata na Energija ima odlicni performansi i filtri a i e slicna ako ne i ista tehnologija so Toshibata. Baska gledam na pocetnata strana bas ona sto ti treba na tebe po kapacitet i na nekakva si akcija im e pa mislam deka ke zavrsis odlicna rabota ako si go zemes. Pozz
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Za klima mozes da zemes i 10-ce inverter ama moze i ke ti e malo ili na granica zavisi od izolacija, staklena povrsina i dali great komsiite pod i okolu tebe. Zatoa i onaka najprvin ja plakas tehnologijata a posle kapacitetot, za da ne palis grealki na -5 i ponisko, zemisi 13, neka ima malku i rezerva i onaka site inverteri gubat malku od kapacitetot na minusni temperaturi. 13-kite obicno se 3,5 na ladenje so 4 ili nesto poveke na greenje taka da mislam deka toa e praviot izbor za tebe. E sega gledam deckive gore nesto go spomnuvaat Carrier X Power Gold modelot sto gledajki na stranata na Energija ima odlicni performansi i filtri a i e slicna ako ne i ista tehnologija so Toshibata. Baska gledam na pocetnata strana bas ona sto ti treba na tebe po kapacitet i na nekakva si akcija im e pa mislam deka ke zavrsis odlicna rabota ako si go zemes. Pozz
Да не се лажиш да земиш 13-ка за 30м2 пошо малку ќе ти биде.... Земи си минимум 16-ка квалитетен инвертер или 18-ка по "евтин" јас сум со 16-ка Daiseikai во 37 м2 со одлична изолација+дограма+алу-ролетни и сум некаде близу границата на -15 степени надворешна температура... (мојата клима при -15 надворешна температура оддава 3kw) додека од -7 до +7 има номинална моќност од 6kw.

Не заборавај дека колку повеќе имаш резерва KW моќност на толку помалку ќе ти троши климата (брзо ќе го загрева просторот и постепено ќе ја намалува потрошувачката) на пример кај мене првите два часа кога ќе ја пуштам троши во просек 1 KW додека останатото време потрошувачката се движи од 700 - 300 W или за некои 24ч во просек троши 12-17 kw.

Според каталог мојата климе е предвидено да троши 670 kwh месечно при греење и верувај ми бидејќи е одлично проектирана климата за просторот кој го имам потрошувачката на месечно ниво ми е таа (се разбира во поладните месеци како што беа Декември и Јануари) додека во Ноември потроши 237 kwh за цел месец

П.С повеќе од 2500-3000 ден за греење во ладниот период не сум дал (дома седам по куси ракави понекогаш!!)

Се на се презадоволен сум и повеќе никогаш нема да се греам на дрва или било што друго!!!
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Да не се лажиш да земиш 13-ка за 30м2 пошо малку ќе ти биде.... Земи си минимум 16-ка квалитетен инвертер или 18-ка по "евтин" јас сум со 16-ка Daiseikai во 37 м2 со одлична изолација+дограма+алу-ролетни и сум некаде близу границата на -15 степени надворешна температура... (мојата клима при -15 надворешна температура оддава 3kw) додека од -7 до +7 има номинална моќност од 6kw.

Не заборавај дека колку повеќе имаш резерва KW моќност на толку помалку ќе ти троши климата (брзо ќе го загрева просторот и постепено ќе ја намалува потрошувачката) на пример кај мене првите два часа кога ќе ја пуштам троши во просек 1 KW додека останатото време потрошувачката се движи од 700 - 300 W или за некои 24ч во просек троши 12-17 kw.

Според каталог мојата климе е предвидено да троши 670 kwh месечно при греење и верувај ми бидејќи е одлично проектирана климата за просторот кој го имам потрошувачката на месечно ниво ми е таа (се разбира во поладните месеци како што беа Декември и Јануари) додека во Ноември потроши 237 kwh за цел месец

П.С повеќе од 2500-3000 ден за греење во ладниот период не сум дал (дома седам по куси ракави понекогаш!!)

Се на се презадоволен сум и повеќе никогаш нема да се греам на дрва или било што друго!!!
Druze neznam zasto ne mu reces da si zeme chiler ili toplinska pumpa od nekade 20 kW, da ne mu e slucjano malce i toa 18-ceto sto go sovetuvas.
Pa sto znam spored nekoi masinski presmetki i 100 W po metar kvadraten za prostorija do 3 m visina e dovolno. Ama sto znaes moze i na masinski faklutet i loso ne ucele, ne bile vo pravo :)

Ne me svakaj pogresno ama toa 4 kW Carrier Gold-ot mislam deka mu e sosema dovolen :)
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Druze neznam zasto ne mu reces da si zeme chiler ili toplinska pumpa od nekade 20 kW, da ne mu e slucjano malce i toa 18-ceto sto go sovetuvas.
Pa sto znam spored nekoi masinski presmetki i 100 W po metar kvadraten za prostorija do 3 m visina e dovolno. Ama sto znaes moze i na masinski faklutet i loso ne ucele, ne bile vo pravo :)

Ne me svakaj pogresno ama toa 4 kW Carrier Gold-ot mislam deka mu e sosema dovolen :)
100W po metar kuben odi druze vo sekoja inzenerska kniga pri presmetuvanje na kapacitet na greenje ide spored "metar kuben" kaj mene koga go proektiraa greenjeto vo specifikacijata bese navedeno spored metar kuben prostor a ne spored metar kvadraten tuka e zabludata!!!
Ova ti go kazuvam od iskustvo nemam nikakva pridobivke koga bi te lazel :)) !!!

I uste nesto prosecna visina na prostorot se smeta 2.7 m!!!

Poso jas sum nekade na granica vo nominalot koj go oddava Daiseikai 16-ka 6kw

presmetkata bi idela vaka:

8m x 4.5m x 2.6m = 93.6 m3 prostor

6000w \ 93m3 = 65w na metar kuben

Daiseikai6 -16ka ima max moknost od ~9kw pri potrosuvacka od 2.3kw

e sega koga raboti na max (ne mnogu cesto) presmetkata bi bila sledna:

9000w \ 93m3 = 97w na metar kuben.

Prilozi mu ja ovaa presmetka na iskusen termicar i kazi mi dali e vo red ili me izlagaa mene koga mi ja pravea presmetkata za da mi e pokomforno doma koga ke padnat temperaturite pod -10 stepeni!

poz
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
100W po metar kuben odi druze vo sekoja inzenerska kniga pri presmetuvanje na kapacitet na greenje ide spored "metar kuben" kaj mene koga go proektiraa greenjeto vo specifikacijata bese navedeno spored metar kuben prostor a ne spored metar kvadraten tuka e zabludata!!!
Ova ti go kazuvam od iskustvo nemam nikakva pridobivke koga bi te lazel :)) !!!

I uste nesto prosecna visina na prostorot se smeta 2.7 m!!!

poz

Rekov DO 3 ne 3 tocno i da prosecno se smeta nekade 2,7 za stanovi, kuki....
Ali za ovie 100 W po m3 malce poveke si vo zabluda, kazi mi za soba 3 na 3 so visina 2,7 so 2,5 kW spored tebe sto ke prais? Ke toplis luge ili corba ke gi prais?!?! :)
Nema rezon da zborime poveke podadi dokumenti za profesor na MFS ;-)
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Rekov DO 3 ne 3 tocno i da prosecno se smeta nekade 2,7 za stanovi, kuki....
Ali za ovie 100 W po m3 malce poveke si vo zabluda, kazi mi za soba 3 na 3 so visina 2,7 so 2,5 kW spored tebe sto ke prais? Ke toplis luge ili corba ke gi prais?!?! :)
Nema rezon da zborime poveke podadi dokumenti za profesor na MFS ;-)
Selanec eden !!!! od takvi kako tebe ni propagja drzavata ... Pojma nemas od zivotot prvo procitaj podnauci nesto pa potoa komentiraj SELANEC NEPISMEN!!!

Vo prostorija od 3x3 ne ti treba klima !!!! da prdnes ke se stople!!!
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Spored tebe site sto imaat spalni so taa golemina LUDI SE I NEPISMENI ILI SELJACI AKO GREAT?!?! Abe druze nemozam i nesakam da ti se simnam na nivoto na kultura sto go imas, bidi mi pozz.
I uste ednas ke ti kazam neznam sto skolo imas ama sigurno ne si profesor na fakultet i neznaes poveke od niv. POZZ
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Spored tebe site sto imaat spalni so taa golemina LUDI SE I NEPISMENI ILI SELJACI AKO GREAT?!?! Abe druze nemozam i nesakam da ti se simnam na nivoto na kultura sto go imas, bidi mi pozz.
I uste ednas ke ti kazam neznam sto skolo imas ama sigurno ne si profesor na fakultet i neznaes poveke od niv. POZZ
ne gi obvinuvam jas lugjeto koi resile da great spalna soba so tie dimenzii !!! I mojata spalna soba e tolkava ali ni na kraj pamet ne mi doagja da ja gream so klima bidejki obicen kalorifer ja zatopluva za 5 min !!!!

Moeto nivo na kultura e takvo kakvo sto go zasluzuvaat odredeni samoproglaseni FILOZOFI kako sto se pretstavuvas ti!!!

Ti rekov procitaj informiraj se pa komentiraj!!! Jas govoram od iskustvo , a ti kakvo iskustvo imas toa neznam. Daj objasni ni go tvoeto iskustvo! Mozebi ke najdeme kompromis i namesto da mu treba 16-ka klimatizer ke ispadne deka mu e dovolno 14-ka :!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
imam dva nadvoresni cida, izolacija novi prozori, na vtori kat sum a za komsii mislam deka neziveat ispod mene i nad mene.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom