Најекономично греење и ладење

Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Како климата го суши воздухот во зима, нели во лето кондензира внатрешната а во зимо надворешната единица? Или нешто не сум доразбрал до крај.
Никако ете како.

Кога се крева температурата на воздухот тој има поголем капацитет да одржи водена пареа.

Значи ако во една соба има 3 литри вода во воздухот на 19ц и исто толку 3 литри на 26 степени во првиот случај влажноста е 60%, а во вториот 40%.

Значи потполно истото количество вода прави да има привидна разлика во релативната влажност.

Тоа е за било какво греење.

Инаку клима не го суши воздухот.

Сушење алишта зимно време прави одлично навлажнување на воздухот. И ароматизација истовремено. Комбинирано со клима уред за економично загревање и карбонски филтер за прочистување на воздухот е совршена комбинација за свеж и топол дом.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Сушење алишта зимно време прави одлично навлажнување на воздухот. И ароматизација истовремено. Комбинирано со клима уред за економично загревање и карбонски филтер за прочистување на воздухот е совршена комбинација за свеж и топол дом.
Не се сложувам за сушењето, како што пишав погоре.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
Како климата го суши воздухот во зима, нели во лето кондензира внатрешната а во зимо надворешната единица? Или нешто не сум доразбрал до крај.
Не ми се верува што се стручњаци пишуваат на форумов. Демек кондензирала наворешната и како може да има влага во просторијата зимно време.
Слушајте ги експертиве и далеку ке стигнете....ова е само за добар виц, мислењето на стрчњаков.[DOUBLEPOST=1511286991][/DOUBLEPOST]
Mene mi trrba za 35 m2
Земи си Амбер 12к и уживај. Малце е поскапа, али вреди.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Не ми се верува што се стручњаци пишуваат на форумов. Демек кондензирала наворешната и како може да има влага во просторијата зимно време.
Слушајте ги експертиве и далеку ке стигнете....ова е само за добар виц, мислењето на стрчњаков.
добро што не е во ред со тебе и дали со поставеното прашање нешто и некого на нешто го наведов или му сугеритав нешто дури и не сум се прогласил никогаш за стручњак.
поставив прашање како климата го суши воздухот? ако знаеш објасни ми мене а и другите што незнаат на начин да разбереме а не вака со напади,
ако сакаш да ми вратиш зарди тоа што ги нарекувам промотерите на една многу ценета марка и бренд со недолични но заслужени изрази во ред, се друго ти е без веза.
дополнително ајде стручно објасни кде оди водата од просторијата со користење клима во зимо , во лето постапката ја знам перфектно
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
добро што не е во ред со тебе и дали со поставеното прашање нешто и некого на нешто го наведов или му сугеритав нешто дури и не сум се прогласил никогаш за стручњак.
поставив прашање како климата го суши воздухот? ако знаеш објасни ми мене а и другите што незнаат на начин да разбереме а не вака со напади,
ако сакаш да ми вратиш зарди тоа што ги нарекувам промотерите на една многу ценета марка и бренд со недолични но заслужени изрази во ред, се друго ти е без веза.
дополнително ајде стручно објасни кде оди водата од просторијата со користење клима во зимо , во лето постапката ја знам перфектно
.
Досега имаш само едно искоментирано како што треба “ една ценета марка'........
Благодарам за истото.
За другото....земи учи....нели си стручњак.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Не ми се верува што се стручњаци пишуваат на форумов. Демек кондензирала наворешната и како може да има влага во просторијата зимно време.
Слушајте ги експертиве и далеку ке стигнете....ова е само за добар виц, мислењето на стрчњаков.[DOUBLEPOST=1511286991][/DOUBLEPOST]
Земи си Амбер 12к и уживај. Малце е поскапа, али вреди.
А бе не сум стучњак како тебе за клими,ама да земи Амбер,а не фх 35? Чудно ми е ова. Инаку јас се греам со фх 35,(по препорака од Стрелец),и сум презадоволен. Поекономично греење-здравје. Инаку се греев со дрва,и ми беа потребни од 8 до 10 м3. Поздрав
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
А бе не сум стучњак како тебе за клими,ама да земи Амбер,а не фх 35? Чудно ми е ова. Инаку јас се греам со фх 35,(по препорака од Стрелец),и сум презадоволен. Поекономично греење-здравје. Инаку се греев со дрва,и ми беа потребни од 8 до 10 м3. Поздрав
Тоа е ОК, и многу ми е мило што премина од дрва на ФХ 35. Полека ќе преминеш и од ФХ 35 на Амбер. Полека полека...за се треба време.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Zdravo
Zaintetesiran sum za inverter za 35 m2 za Bitola se mislam pomegu gree amber i mitsu fh 35. Ve molam za preporaki. Moze i nekoja treta. Budzet 1000-1100 eur
Јас се греам со фх35,и сум презадоволен. Кујка,2 спрат 36м2. Поздрав
 
N

nikola2004mkd

Гостин
дополнително ајде стручно објасни кде оди водата од просторијата со користење клима во зимо
Водата/влагата дел бега низ објектот низ проветрување а дел останува во објектот само не се забележува.

Во зависност на температурата на воздухот неговата способност за абсорбиција на влага е разична. Пример, воздух на температура од 20 степени може да абсорбира околку 11 грама вода на 1м3. Во ваков случај влагата би била 100%. Меѓутоа кога температурата се подкрени на 25 степени, воздухот може да абсорбира околку 15 грама вода и во тој случај овие 11 грама вода не се повеќе 100% туку влагата се намалила на пример 70%.

Заради тоа како што греете така се намалува релативната влага во воздухот и потребно е да се додава влага за влажноста да остане иста.

Е сега бидеќи објектите не се херметички затворени, има размена на воздух, топлиот бега од објектот а ладниот со помала количина на вода во него влегува и ова е еден од причините за намалување на влагата.
Друга причина е абсорбцијата во самиот објект. Пример, ѕидовите поспоро ја впиваат влагата но и поспоро ја испуштаат. И ова е уште една причина, ако ѕидот ја впивал влагата цел ден, наредниот ден кога ќе се почне со греење, водухот побрзо се загрева и се намалува релативната влажност побрзо од способноста на ѕидот да ја врати влагата во воздухот.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Gree Amber nordic 5.5 kw montirana vo kujka od 50 m2 dnevna so trpezarija I kujna so izolacija od 8 sm I pvc dograma. Prostorot e so 3 nadvoresni zida na 2 sprat pri sto dolniot sprat ne se gree, a tavan samo plocha bez izolacija. Zasega na ovie momentalni temperaturi zadovolen od potrosuvacka I toplina, pa da vidime I na poniski temperaturi kako ke se pokazi. IMG_20171121_204317.jpg Screenshot_2017-11-21-20-46-50.png
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ajde edno prasanje vie sto imate pvc prozori dali vi se javuva konsetacija na stakloto od pvc prozorite ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom