Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
предходно говореше ''Мојата на 350-400w одржува 22с во 20м2 на -5 надворешна Т. Значи и -15с да фати нема да ме остави не згреан да мрзнам, па макар да порасне потрошувачката и над 1 киловат, сигурен сум дека ќе грее перфектно'' Сега ѓубре се или не се? Или по што тоа се ѓубре!? Change имаше ти нели и тоа 09 ка за 20 квадрати просторија (соба) во Гевгелија... ме интересира што те натера да го промениш мислењето?
Не му замерај, oн така повремено си кажува неповрзани работи. Можеби вари ракија човекот. ;)


бидејки мене за малку помала од твојата ми предлагаат 12ка
Од каде Change модел ти нудат сега, одамна го нема?
Нејсе, еве ги моите два денари, би посебно пошто кај мене 12ка Change е во спална (помала од 15м2). Климата грее повеќе солидно, вратите од спалната се постојано отворено. Климата е дефинитивно прејака за просторот, тоа во комбинација со минимумот од 400вати ја прави на моменти да работи како он-оф клима. Треба внимателно подесеување на температурата за да се подеси да си догрева на минимумот (што зависи и на колку ми е пуштена другата клима).

Освен ако не ти ја нудат многу евтино, зошто не идеш на Ломо?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Не му замерај, oн така повремено си кажува неповрзани работи. Можеби вари ракија човекот. ;)
15 буриња за варење се минимум секоја година, така да не замерувајте ако прочитате нешто зелено :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
Сочуствувам, јас окулу 5-6 буриња, ама се заебав и купив мал казан (многу пати мора да се дестилира). :(
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
... tvojata od 48kg ja namontira so strafovi niz zid ili monterite staviva tipli ?...
Strafovi niz zid do kraj (po JUS). Taka i starata on-off na isto mesto bese montirana i za novata se busese uste edna dupka posto posiroko stojat drzacite. Pokusaa da me ubedat i mene deka eden straf niz cel zid bil dovolen a drugiov mozelo golem so tipla ama ne dozvoliv i se probusi i vtoriot do kraj. Znaci gornite dva se skroz niz cel zid 40cm dolgi strafofi a dolnite se samo so tipli od nadvor. Primera radi (ne vikam deka mozebi ne bila loso montirana) na moite klimata mala 2.5ka posle edna oluja pred nekolku godini zavrsi samo na crevata za freon da visi. Ekspert za statika i svojstva na gradezni materijali ne sum ama amerive imaat edna ubava pogovorka "Better safe than sorry..."
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Inventor e nalepnica bez fabrika be proizvodstvo bez nisto....isto kako vivax e nekoja si verzija na Midea bogzna koja serija, samo ke ja platis poskapo i neznaes sto kupuvas, nit servisno nit butur[DOUBLEPOST=1509922895][/DOUBLEPOST]
NE zae...avaj :) marka?? mislis nalepnica :D [DOUBLEPOST=1509923108][/DOUBLEPOST]
"Slucajno" preku Glasnogovornikov i KYATO se pojaviva na klimi.mk
https://klimi.mk/product.php?id=268
ko za @dastan i slicni pecena da ja seftosaat so 3god garancija i posle da mu ja mislat :)
I da proveri dali se doplakja za 3te godini oti nepisuva ;)
Sledno ide i Inventor da se pojavi stom KlimaNered gi promovira....samo da se sitka stogode de :)
Spored ova prikacenovo na Inventor mou gi proizveduva Midea klimive ama od ona sto ja znam Invertor klimite se rebrendirani Gree. Barem taka po nekoja logika bilo do 2013 ako e da mu se veruva na ovoj Dare-Devil senior member od grcki forum koj eve uste vo 2013 komentira i za zaednickiot konzorcioum na Gree i Daikin i ima 9ka Hansol za koja vika deka e neverovatna masina:
Opera Snapshot_2017-11-06_171748_www.insomnia.gr gree = inventor eng.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
Strafovi niz zid do kraj (po JUS). Taka i starata on-off na isto mesto bese montirana i za novata se busese uste edna dupka posto posiroko stojat drzacite. Pokusaa da me ubedat i mene ... Ekspert za statika i svojstva na gradezni materijali ne sum ama amerive imaat edna ubava pogovorka "Better safe than sorry..."
Така си е. Мајстор секогаш гледа полесно да си заврши. Ако не кажеш конкретно дека нешто 100% сакаш така и така да се направи, мајсторот ќе се направи на тошо и ќе го направи како што му е полесно.
Чест на исклучоците, пошто ги и има и нив.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Na koja klima ako postigne zadadena temp. ne isklucuva kompresor?
Site taka funkcioniraat i ne e perkata otvorena pa da e neprijatno kako sto pisal vanlok tuku e da ne kazam skoro do kraj zatvorena i duva mnogu sporo.voopsto ne e neprijatno i koga ke razmislis logicki duri e podobro taka.ili ingjinjerite od LG gomna da jadat ...vie znaete podobro od niv :)

Gt1 postot ne ti e na mesto,neznam sto sakas ironicno da kazes?

PS strelec ne mi odgovori na privatnata poraka okolu nacinot na rabota od tvojata amber.
Samo pisa ne bilo nikogas potoplo od sega....ko da se grees na sporet na drva :)
Lg poinaku funkcionira eve tuka e mnogu dobro objasneto kako raboti.

https://forum.setcombg.com/климатици-samsung-lg/58068-в'проси-за-d12rn.html#post809037
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Inace denes malce go pustiv Toyotomito onaka za test posto duri ne zaladi ubavo nema zasto. Zadadena T 21C , fan-auto, krilca nasoceni nadole fiks, 23.4C na usis. Pocnuva so podignuvanje na vertikalnoto krilce nagore i raboti samo nadvoresnata okolu 2min potoa se spusta nadole krilceto i pocnuva so duvanje na topol vozduh i so konstantno zgolemuvnje na potrosuvackata, veke posle 3-4min kaci 778W i taka tera. Vo 10ta minuta trosese 1150W, na usis imase 23.4C (ova e samo malce cudno mozda meracot e inerten u sobata bese stanato osetno potoplo) na izduv famozni 51.3C i veke vleze vo 11ta minuta spusti na 83W ja podigna perkata i prestana da duva. Meracot za struja mi e HQ u logging so se prodavase a termometarot e od lidl onie eftinine letoska so gi imase so sonda za nadvoresna T merenje bese piknata vnatre vo izduvot. Rano e za zaklucoci ama se pronaogja donekade so rabotava mojov ekvivalent na Cozy ili na Lomo Eco sveedno so opisot sto go dade @yamaha10 za negovata Change odnosno gree ko kjumbe ama modulira ko bager :) Vikam "donekade" zasto sepak Change ima EEV mojava ima kapilara.
Ne se zalam da ne bidam pogresno sfaten tocno toa i go barav (backup za koga ke padnat pod nulata nadvor temperaturite i za ladenje letoska koga e epten zesko) a i ocekuvav za toj cenoven rang ama ke povtoram rano e za zaklucoci... Bi dodal deka vo sporedba so Daiknov (kolku sto moze da se sporeduva 3pati poskapa 5.5ka so 2.5ka) e slicno tivka vnatresnata ama pobucna e nadvoresnata edinica ima nekoj zvuk na sustenje ili zuborkanje nemozam da go desifriram ubavo sega za sega, nesto sto ne se slusa kaj ravnomerniot zvuk na Daikin GV nadvoresnite.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Сочуствувам, јас окулу 5-6 буриња, ама се заебав и купив мал казан (многу пати мора да се дестилира). :(
помал е од 120 литри ?
@rusrus
од 1150 вати директно гаси ?
ако е така како велиш поголем бисер е од моето гри, тој барем намалува на 400 не му прави таков шок на компресорот
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
помал е од 120 литри ?
@rusrus
од 1150 вати директно гаси ?
ако е така како велиш поголем бисер е од моето гри, тој барем намалува на 400 не му прави таков шок на компресорот
Pa ne skroz direktno, prvo “modulira” na 80W pa na 40W pa gasi skroz. Ova u rok od edna dooolga minuta :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
Абе @yamaha10 просторијата ти имаше колку, 20м2? На гевгелиски температури надвор? Па нормално дека ќе постигне, не се лади просторијата, ќе се исклучи. Слично како кај мене, спалната е мала, изолацијата е топ, нормално дека ќе исклучи климата кога ќе постигне. Само да, претходно си цепа долг период на 400вати.


помал е од 120 литри ?
50-60 :(
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Inace denes malce go pustiv Toyotomito onaka za test posto duri ne zaladi ubavo nema zasto. Zadadena T 21C , fan-auto, krilca nasoceni nadole fiks, 23.4C na usis. Pocnuva so podignuvanje na vertikalnoto krilce nagore i raboti samo nadvoresnata okolu 2min potoa se spusta nadole krilceto i pocnuva so duvanje na topol vozduh i so konstantno zgolemuvnje na potrosuvackata, veke posle 3-4min kaci 778W i taka tera. Vo 10ta minuta trosese 1150W, na usis imase 23.4C (ova e samo malce cudno mozda meracot e inerten u sobata bese stanato osetno potoplo) na izduv famozni 51.3C i veke vleze vo 11ta minuta spusti na 83W ja podigna perkata i prestana da duva. Meracot za struja mi e HQ u logging so se prodavase a termometarot e od lidl onie eftinine letoska so gi imase so sonda za nadvoresna T merenje bese piknata vnatre vo izduvot. Rano e za zaklucoci ama se pronaogja donekade so rabotava mojov ekvivalent na Cozy ili na Lomo Eco sveedno so opisot sto go dade @yamaha10 za negovata Change odnosno gree ko kjumbe ama modulira ko bager :) Vikam "donekade" zasto sepak Change ima EEV mojava ima kapilara.
Ne se zalam da ne bidam pogresno sfaten tocno toa i go barav (backup za koga ke padnat pod nulata nadvor temperaturite i za ladenje letoska koga e epten zesko) a i ocekuvav za toj cenoven rang ama ke povtoram rano e za zaklucoci... Bi dodal deka vo sporedba so Daiknov (kolku sto moze da se sporeduva 3pati poskapa 5.5ka so 2.5ka) e slicno tivka vnatresnata ama pobucna e nadvoresnata edinica ima nekoj zvuk na sustenje ili zuborkanje nemozam da go desifriram ubavo sega za sega, nesto sto ne se slusa kaj ravnomerniot zvuk na Daikin GV nadvoresnite.
Nemoj da ja sporeduvas so Dajkinot sepak nepristojna sporedba prais jas eve dva tri dena se gream so nego , pa ova bilo merak ,lezet doma da sedis , ja neznam sto se zamarate so potrosuvacka na struja ,kolku saka neka trosi i 5000 neka trosi mesecno pak e evtino, ja lani mesec dena drva lozev , pali sabajle pa cadi kaminot ladno u podrum nosi drva cepi redi , zenata mi vika zavesite novi gi umirisa , kje treba da krecime dogodina u pizdu mater da ne nabrojuvam. Ova bate si doagjam samo titkam tri pati na dalninskoto i u fotelja film gledam vince u raka i lezet si teram do lani so sekira u raka i u podrum.;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
Pa ne skroz direktno, prvo “modulira” na 80W pa na 40W pa gasi skroz. Ova u rok od edna dooolga minuta :)
Само вентилаторот толку струја влече. Тоа пред исклучување извртува.[DOUBLEPOST=1510000587][/DOUBLEPOST]
Nemoj da ja sporeduvas so Dajkinot sepak nepristojna sporedba prais jas eve dva tri dena se gream so nego , pa ova bilo merak ,lezet doma da sedis , ja neznam sto se zamarate so potrosuvacka na struja ,kolku saka neka trosi i 5000 neka trosi mesecno pak e evtino, ja lani mesec dena drva lozev , pali sabajle pa cadi kaminot ladno u podrum nosi drva cepi redi , zenata mi vika zavesite novi gi umirisa , kje treba da krecime dogodina u pizdu mater da ne nabrojuvam. Ova bate si doagjam samo titkam tri pati na dalninskoto i u fotelja film gledam vince u raka i lezet si teram do lani so sekira u raka i u podrum.;)
Вакви муабети да идат после рекламите за печки на пелети... Никој нема да им ги купи. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom