Најекономично греење и ладење

Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
За жал нема балкон цело тоа е ѕид, затоа и ми требаше мислење за монтажа пред да ја купам климата.

VIVAX GECI 12ка е климата и со таа клима се греев последните 6 години. Сега оваа клима отиде во едната спална а Амберот ја поставив на нејзино место
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@andrej001
не те разбрав убаво , ама ако е од внатре цревото што излегува нема потреба да го местиш, кај и да е ставено, тој само на ладење функционира, т.е низ него тече вода, на греење нема врска тоа
 
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
@SlobodanT
Nemaj gajle za pagjanje, eden kup klimi se isto namontirani so slicni tezini
Me interesira samo ova....za 35~40m2 prostor desno ili levo od klimava ima balkon ? I ako ima zasto ne e namontirana na balkonot ? So aspiratorov na fasada bi rekolk deka klimata e namontirana pod prozor od kujna.
Vivax GECI sto ja spomnuvas i imas e 12ka ili 18ka ?
@rusrus tvojata od 48kg ja namontira so strafovi niz zid ili monterite staviva tipli ?

[DOUBLEPOST=1509918711][/DOUBLEPOST]
Izvadi ja cuclata koga ke padnat temperaturite za da mrzne voda nadvor....zboram ako nemas greaci na tacna.
Незнам дали ме разбра,ребрастото црево што излегува од внатрешната единица на некој клими е прикачено на држачот од надворешната,кај мене е поинаку однадвор негледам црево ставено е позади во надворешната,на други клими гледам од две места има за испуштање вода кај мене само тоа долу,инаку незнам дали е со греачи грее ломо лцлх е.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Па колку може да биде температурата на усисниот воздух ако е внатре ти е 22Ц ?
25 нека е горе на таван, и тие 25 кога ке ги помине низ вентилатор ни 22 нема да искочи на издув, а тоа е ладен воздух, све што нема над незнам 28 или 30 е ладно....тоа безпотребно дување само побрзо ке го олади просторот па побрзо и ке укључи компресорот, и цел ден така ако врти и пали гаси компресор јака гаранција и треба на климава :)
Na koja klima ako postigne zadadena temp. ne isklucuva kompresor?
Site taka funkcioniraat i ne e perkata otvorena pa da e neprijatno kako sto pisal vanlok tuku e da ne kazam skoro do kraj zatvorena i duva mnogu sporo.voopsto ne e neprijatno i koga ke razmislis logicki duri e podobro taka.ili ingjinjerite od LG gomna da jadat ...vie znaete podobro od niv :)

Gt1 postot ne ti e na mesto,neznam sto sakas ironicno da kazes?

PS strelec ne mi odgovori na privatnata poraka okolu nacinot na rabota od tvojata amber.
Samo pisa ne bilo nikogas potoplo od sega....ko da se grees na sporet na drva :)
 
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
@andrej001
не те разбрав убаво , ама ако е од внатре цревото што излегува нема потреба да го местиш, кај и да е ставено, тој само на ладење функционира, т.е низ него тече вода, на греење нема врска тоа
Благодарам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Незнам дали ме разбра,ребрастото црево што излегува од внатрешната единица на некој клими е прикачено на држачот од надворешната,кај мене е поинаку однадвор негледам црево ставено е позади во надворешната,на други клими гледам од две места има за испуштање вода кај мене само тоа долу,инаку незнам дали е со греачи грее ломо лцлх е.
Ubavo te razbiram, crevoto -rebrastoto sluzi za odvod na kondenz pri ladenje kako sto vekje ti kazaa. Pri greenje od toa crevo ne tece voda, voda na zima ke pravi samo nadvoresnata edinica zosto taa kondenzira zimno vreme, taa voda nesmee da ostane vo tacnata (dolniot del od klimata) zasto moze da zamrzne, no stom imas LCLH so greaci e toj model i nemas gajle od mrznenje. Sepak cuclata so vreme moze da se zapusi od listovi doneseni so veter, zemja prasina i dobro e da e izvadena preku zima koga se greeeme za da vodata slobodno istekuva nadvor niz otvorot ili kako e vekje reseno kaj tebe, mozda ide vo oluk ili slicno.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Inventor e nalepnica bez fabrika be proizvodstvo bez nisto....isto kako vivax e nekoja si verzija na Midea bogzna koja serija, samo ke ja platis poskapo i neznaes sto kupuvas, nit servisno nit butur[DOUBLEPOST=1509922895][/DOUBLEPOST]
Poznata e ovaa marka kako kvalitetna marka
NE zae...avaj :) marka?? mislis nalepnica :D [DOUBLEPOST=1509923108][/DOUBLEPOST]
Znaci ovaa Kyato klima e skart kako primer denesnite ST NEO i drugi ne poznati ( slabo kvalitetni ) klimi. og @klimi.mk neka kazat dali se raboti za kineska marka i neka spodelat podetalni informacii za Kyato klimi[DOUBLEPOST=1509382073][/DOUBLEPOST]
"Slucajno" preku Glasnogovornikov i KYATO se pojaviva na klimi.mk
https://klimi.mk/product.php?id=268
ko za @dastan i slicni pecena da ja seftosaat so 3god garancija i posle da mu ja mislat :)
I da proveri dali se doplakja za 3te godini oti nepisuva ;)
Sledno ide i Inventor da se pojavi stom KlimaNered gi promovira....samo da se sitka stogode de :)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
не знам која генерација си, ама на времето имаше југо 45 и југо 65 корал 1.3, едниот со 900, другиот со 1300 кубика мотор , првиот едвај до 130 одеше, а другиот стрелката на 180 ја лепеше.
Тоа е разликата и со овие кинескиве ѓубриња, има едни од 20 други од 60 банки, а се е исто страње различно паковање
Сега ме збунуваш, пред неполна година го напиша ова (на прашање одговори) https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-770#post-7942375 предходно говореше ''Мојата на 350-400w одржува 22с во 20м2 на -5 надворешна Т. Значи и -15с да фати нема да ме остави не згреан да мрзнам, па макар да порасне потрошувачката и над 1 киловат, сигурен сум дека ќе грее перфектно''... ''ако е 12-ка јас ќе ја натерам да работи и на 150 вати, не како change-то на 350, иако е 9-ка прејака е за моите 20м2.'' Извини што те цитирам, ама битно ми е мислењето, а мислам би помогнал на многумина.
Сега ѓубре се или не се? Или по што тоа се ѓубре!? Change имаше ти нели и тоа 09 ка за 20 квадрати просторија (соба) во Гевгелија... ме интересира што те натера да го промениш мислењето? Можеби немаат континуитет во квалитетот, бргу ја губат првичната употребна вредност, снагата... (што не би ме чудело), не се јапонци и многу поевтини се... или е нешто трето!? На едно место кажа дека 09ка Чанги е прејака за 20квадрати!? Чудно ми е... бидејки мене за малку помала од твојата ми предлагаат 12ка, као имала 4 брзини на дување, минорна разлика во цената (едвај иљадарка се расликуваат)... ОК, ја Ск, а ти си Гевгелија, на 40км од море, безмалку медитеранска клима па помалку има логика... но сепак би замолил за мислење околу сево ова.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
Inventor e nalepnica bez fabrika be proizvodstvo bez nisto....isto kako vivax e nekoja si verzija na Midea bogzna koja serija, samo ke ja platis poskapo i neznaes sto kupuvas, nit servisno nit butur[DOUBLEPOST=1509922895][/DOUBLEPOST]
NE zae...avaj :) marka?? mislis nalepnica :D [DOUBLEPOST=1509923108][/DOUBLEPOST]
"Slucajno" preku Glasnogovornikov i KYATO se pojaviva na klimi.mk
https://klimi.mk/product.php?id=268
ko za @dastan i slicni pecena da ja seftosaat so 3god garancija i posle da mu ja mislat :)
I da proveri dali se doplakja za 3te godini oti nepisuva ;)
Sledno ide i Inventor da se pojavi stom KlimaNered gi promovira....samo da se sitka stogode de :)
Ќе ви го направам киселиот и ќе престанам да Ви се мешам во бизнисот лажете сушете ако сакате и ако мислите дека е човечко и деловно и со среќа
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec ti stvarno imas nekoj problem
Jas pobarav @klimi.mk da spodelat podetalno mislenje za taa kyato klima nitu ja reklamiram nitu nisto
Ama ti izgleda osven tvojot gree nisto drugo neznaes ni da preporacas ni predlozis
Po sekoj brend se ismejuvas kako da gree e naj kvaliteten a ne e
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Dr Zmigo климата си е во најдобар ред, а ѓубре ја направив оти така ми дојде, има многу поквалитетни но и поскапи клими, затоа така реков, но за парите секако дека вреди. Кај мене пак ќе кажам дека е прејака за моите 20м2. Над нулата кога е ставена на 22с во собата прави 23.6 и гасне. Оваа зима што помина 2-3 вечери имаше Т околу -15 надвор, е тогаш работеше одлично, не гасеше и на зададена 22 на далинското одржуваше 22.5с со потрошувачка од 320w. Чудно но вистинито, кога се во плус надворешните нема шанси под 400 да падне потр. ја прегрева собата и гасне, затоа и реков ѓубре, лошо модулира над 5с надворешни
Ако планираш да земеш и да ја ставиш во помалку од 20м2 обавезно 9-ка како мојата, да не ти работи он-офф цело време. Јас ја испитав детално како работи и затоа до кај 2-3с си се грејам со Неото обична што ми е, грее растура на овие Т
 

Kajgana Shop

На врв Bottom