Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Осаката шо ти викаш дека е GREE, ти верувам дека е по тоа што не успеваше да загрее простор од 21 квадрат, а не 39.
ГРее со Тошиба компресор нема да најдеш....тука СПИНЕРОТ си само ти, сеа Осакава Грее сакаш да ја направиш кога те открив дек не греела а пред 1 саат напиша дека дига 50Ц на -10 зашто има Тошиба компресор и била послаба од Грее...
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Покажи колку е тоа малку.....малку е 200 или 500 или 800 ?
А Термометарот покажува и 100Ц ако го добижиш до печката на дрва.. или го ставиш под климата....Холивуд треба да учи од тебе
Пошо мерачот е ставен на другата 35, која е во 24 квадрата. А е ресетиран, ќе ти кажам дека за греење на цел месец октомври потроши околу 90 kw, со тоа што последните 10-15 дена е 24/7.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@omlet13m
А зашто не ги продолжиш цевките на 18ката ? 1м е стварно малку за таа јака 18ка од 52кг, бучноста и од таму ти доаѓа....ке ти наполнат фреон точно на вага колку што треба пак ке се извакумира и решен проблем.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
ГРее со Тошиба компресор нема да најдеш....тука СПИНЕРОТ си само ти, сеа Осакава Грее сакаш да ја направиш кога те открив дек не греела а пред 1 саат напиша дека дига 50Ц на -10 зашто има Тошиба компресор и била послаба од Грее...
Хахаха, не си нормален жими се, па ти шеруваше линкови, низ инка ми истураше да ме убедиш дека осакава е GREE, кога виде која температура е на издув. И сеа коа реков не може да загрее 21 квадрат, одеднаш не е грее.
Шо да ти кажам, слика доказ дека дигаше 50 степени, сма лош on/off циклус, само шо почне да дува се гаси, и цело време така е работеше константно.

Сеа ќе пишам, имам patek philippe саат кој е автоматски на сончева енергија
, ќе пишеш, е ама тоа е грее. А кос ќе пошам дека бега 2-3 секунди, ќе ми речеш а си се заебал нема грее саати шо бегаат 2-3 секунди.
Хахах, абе неверојатен си.

Луѓето шо те слушаат и шо примаат совети и шо си ги фрлаат тешко-заработените пари, нз нека им е со лесно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
N

nikola2004mkd

Гостин
@jay993
Па како можеш воопшто да бидеш неблагодарен од Gree. Па луѓето од нивни џеб делат со толку ниски цени само за евтино да се стоплите во зима.
И ти си ја ставил во просторија од 20тина квадрати, си ги измачил монтерите додека го пробиле ѕидот, па и не си ја загреал првично собата пред да ја пуштиш климата. Па знаеш дека соба од 20тина квадрати има топлотни загуби од околку 2 KW на овие температури. Што мислиш ти? Кај ти продале клима уред за мали пари, па сакаш и за неколку часа да загрееш просторија. Не е ова панел да загрее за 1-2 часа.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@vlavot
Ti si druze Falbagija do koska, Mitsubishi, Ducati Patek saat(Sto i da e toa)
Mnogu prazna slama mlatis i begas od temeta....
Dosega nisto nemas izmereno a samo se falis, no kaj shurata ke go meris Amberot:facepalm:...eve izmeri go ti Mitsuto ja amberot, nemora da go cekas shurata
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Покажи колку е тоа малку.....малку е 200 или 500 или 800 ?
А Термометарот покажува и 100Ц ако го добижиш до печката на дрва.. или го ставиш под климата....Холивуд треба да учи од тебе
Хаха,
Чекај дали читам правилно, хаха,
Дали ти тоа не веруваш дека 35 квадрата, на надворешна 3.4 степени FH не може да направи 25 степени, и мислеш дека сум го доближувал до клима, печка за да покажам бш на овој форум.
Ааааа, е многу ќејф ми направи, хаха,тоа значи дека е те толку е добра Митсу, индиректно значи некој дома не е задоволен од нешто мухахах.

Стрелчо заборавил шо значи да те грее топла клима.
Ај коа ќе идеш Штип, дој на кафе ќе седиме кај мене, па еве ти сам пробај дали ќе ја каче температурата толку.
Искрено, тркни до energosistem.com.mk купи си пак FH и греј се како човек, а амберчево нека ти стои да им правиш филмови на членовите за грее, демек gree се нај нај. ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Хаха,
Чекај дали читам правилно, хаха,
Дали ти тоа не веруваш дека 35 квадрата, на надворешна 3.4 степени FH не може да направи 25 степени, и мислеш дека сум го доближувал до клима, печка за да покажам бш на овој форум.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Kade rekov deka nemoze da zgree? ....no isto taka ni ti nerece koja ti e zadadena T za da vnatre bide 25, na koj Fan ti e fiksirana i kolku trosi...a bogami i kolku pati u denot gasi....ja citam i izmegju redovi toa sto manipulanti kako tebe go serviraat kako zdravo za gotovo....[DOUBLEPOST=1509711256][/DOUBLEPOST]
Gree e bolje od Mitsu i Tosiba sega ?
Neka ti ja pokaze @vlavot garancijata za Mitsubishito da vidis koi mu se ovlasteni monteri i posebno delot kaj sto pisuva deka nevazi garancijata ako ne e montirana od nivni monteri (koi gi nemaat)
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Kade rekov deka nemoze da zgree? ....no isto taka ni ti nerece koja ti e zadadena T za da vnatre bide 25, na koj Fan ti e fiksirana i kolku trosi....ja citam i izmegju redovi toa sto manipulanti kako tebe go serviraat kako zdravo za gotovo....[DOUBLEPOST=1509711256][/DOUBLEPOST]
Neka ti ja pokaze @vlavot garancijata za Mitsubishito da vidis koi mu se ovlasteni monteri i posebno delot kaj sto pisuva deka nevazi garancijata ako ne e montirana od nivni monteri (koi gi nemaat)
Gree 10 god garancijata mi e stura mnogu ne znam
Kupiv Toshiba suzumi plus 16ka za greenje 35 m2
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Kade rekov deka nemoze da zgree? ....no isto taka ni ti nerece koja ti e zadadena T za da vnatre bide 25, na koj Fan ti e fiksirana i kolku trosi...a bogami i kolku pati u denot gasi....ja citam i izmegju redovi toa sto manipulanti kako tebe go serviraat kako zdravo za gotovo....[DOUBLEPOST=1509711256][/DOUBLEPOST]
Neka ti ja pokaze @vlavot garancijata za Mitsubishito da vidis koi mu se ovlasteni monteri i posebno delot kaj sto pisuva deka nevazi garancijata ako ne e montirana od nivni monteri (koi gi nemaat)
Е уше ова фалеше.

Зашо тресеш зелени, замотан си како клопче, те одгатнувам веќе неколку месеци.

Одговор на 1-то беше зададена 25 или 26 на далечинското и 3-та или 2-ра брзина мислам. Трошеше од 400 до 600w. Како што забележав.

Второто

Каде пишува за монтирање од нивни монтери и дека не важи?
Пишува ако е несоодветна монтажа од несоодветни монтери. Индиректно ако монтерот шо ја монтирал нема фирма и печат, и не гарантира за неа. Не мора да е нивен монтер.
Пишува ако е поправана од несоодветни сервисери.
Тоа ти е јасно дека сервисер и монтер не се едно исто и, ногу нормално ако треба да се поправс мора да биде од нивен сервисер.
Исто продолживањето дополнителни 3 години е од нивен сервисер, шо е ногу нормално.
Или не ти е јасно, низ инка ти истурам и пак не ти е јасно.


Пак ќе кажам, прав спинер си, а тие шо слишаат твои совети, нека им е со лесно, и нека си купат дрва, just in case.

А ти стрелчо знаеш кај е energosistem трк до таму и земи си нешо шо ќе те згрее (go-ahead, we wont judge)




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
@jay993
Па како можеш воопшто да бидеш неблагодарен од Gree. Па луѓето од нивни џеб делат со толку ниски цени само за евтино да се стоплите во зима.
И ти си ја ставил во просторија од 20тина квадрати, си ги измачил монтерите додека го пробиле ѕидот, па и не си ја загреал првично собата пред да ја пуштиш климата. Па знаеш дека соба од 20тина квадрати има топлотни загуби од околку 2 KW на овие температури. Што мислиш ти? Кај ти продале клима уред за мали пари, па сакаш и за неколку часа да загрееш просторија. Не е ова панел да загрее за 1-2 часа.
Му ги земаа парите па и одозгора го пљука тука тој од грее задолжен за кампања.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Vidis tie ovlasteni serviseri i ovlasteni montazeri se tocno navedeni na garancijata na Gree.
Kade se navedeni ovlastenite kaj tebe ?
dasda.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom