Најекономично греење и ладење

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Vidis tie ovlasteni serviseri i ovlasteni montazeri se tocno navedeni na garancijata na Gree.
Kade se navedeni ovlastenite kaj tebe ?
Прегледај го приврзокот 179753
Ти чоече или си, нз, нз...
Овластен сервисер, има во Штип, можам да ти го посочам.
И пишува несоодветна монтажа од несоодветен монтер.
Ти објаснив дека сервисе и монтер се две различи работи, капиш, исто и неовластен и несоодветен се два различни збора капиш? Различно значење, а ти шо сакаш да се правиш како шо се правиш.

Кај мене нема потреба да се наведени, ти надробив, секој шо има фирма со печат како монтер може да ти ја монтира, со тос што гарантира за неговата работа, а секој не може да ја сервисира или продолжува работата.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
не се труди да му објаснуваш на стрелец,он се знае.
затоа главата му е голема како глобус :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Абе сите се фанавме за него ама поголем проблем е што не лажат апла со гаранции кои отпосле не се признаваат поради вакви или накви причини
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@omlet13m
А зашто не ги продолжиш цевките на 18ката ? 1м е стварно малку за таа јака 18ка од 52кг, бучноста и од таму ти доаѓа....ке ти наполнат фреон точно на вага колку што треба пак ке се извакумира и решен проблем.
Не бев запознат ни јас до скоро за оваа проблематика. Сега знам, но се мислам дали воопшто да ја чепкам, затоа што добро работеше 9 години..
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Чепкај бе, ако ти се расипе ќе си купиш нова од грее со 10 год. гаранција
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Читам се и сешто, еве пример со слики, лани на -10 надворешна. Осакава моја која е 10 години стара дуваше 50 степени на собна температура од 13 степени при што после измерив 15 степени. Потенцирам on/off 10 години стара клима.
Дали пред да мериш ја излади собата испод 10 степени, со барем 10 дена негреење? :)
Мајку му тоа зборуваме, дека со толку ладен воздух на влез не можеш да имаш 50 степени на излез. Затоа на @jay993 му беше советувано да си го загрее еден ден/два просторот, па потоа да каже и по потреба да рекламира неисправна клима. За да не се бламира пред монтерите непотребно.

И какви лешинари ве има на темава, тоа е чудо едно. Едвај дочекавте да се посерете на Gree. :D
Такво хејтање на бренд од економска класа не сум видел до сега, обично се сере по брендови како Епл и слични скапи срања.

Конкретно @Strelec можеби е сипатизер и навивач на Gree брендот, но каде е проблемот во тоа. Нели сите ние имаме некој бренд за кој навиваме на некој начин? Тој барем своите мислења ги поткрепува со аргументи (фотографии од мерења на потрошувачка, итн, итн). Исто така на еден куп луѓе овде има дадено корисни совети, сервисни упатства, итн. Значи без разлика што очигледно навива за одреден бренд, човекот е конструктивен и корисен во дискусијава... За разлика од еден куп какачи овде кои немаат дадено никаков допринес (какање не се рачуна за допринес).


Ова беше општо до дузина вас на дискусијава, а конкретно ти @vlavot ако е вистина дека си го изјавил ова што беше постирано поназад, не знам што бараш во дискусијава... Вистина е дека си го напишал ова подолу, или ти монтирал нешто тој стрелецот? :coffee:
upload_2017-11-3_14-25-42.png
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Не бев запознат ни јас до скоро за оваа проблематика. Сега знам, но се мислам дали воопшто да ја чепкам, затоа што добро работеше 9 години..
Ako 9 godini raboti bez problem ne cepkaj od kaj znaes so monter ke ti dojde da ne ja zafrkne se e mozno moj sovet tie cim tera 9 godini bez maka teraj cisti filtri redovno i teraj
Sepak tvoja si e odlukata ova e samo moj sovet
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
E bas da vidimo tvoj patent i da ti izmeris 59C na tvoju klimicu od 450eura(koja ovde u Mk kosta 700eura) pa da se svi radujemo :)
Fujitsu модел LECA е сосема солиден ( дури и повеќе ) од солиден модел. Констатација на голем број задоволни корисници.
А дека овде чини премногу -за тоа си во право, некој сака да се богати и никако да му текне дека еден ден тоа ќе му се врати како бумеранг, кога -тогаш, ако не се опамети.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Едвај дочекавте да се посерете на Gree. :D
Такво хејтање на бренд од економска класа не сум видел до сега, обично се сере по брендови како Епл и слични скапи срања.
Која економска класа бре? Gree е state-of-the-art технологија. Па нели гледаш дека Hansol вади 4KW на -10.
Da, site informacii se za nominalniot kapacitet t.e. Hansol na -10C ke isporaca 4KW.
И фамозниот Mitsubishi FH35-VE вади само 3,6 KW на -10 и тоа на "надуваната" Eurovent спецификација а да не разговараме дека кошта над 60тина илјади денари.

И сето ова само за стариот S3DNA модел со Sanyo Twin-rotary компресор. А можам само да замислам да беше со dual stage компресор, како поновите модели.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Jes i ti poludeo zbog BUGa u tu tvoju klimu pa nemas preca posla da ovde dremas :)
Momak ja sam vase prevarante i manipulante odavno razotrkio na srpskom forumu, kog vraga trazis ovde kad si vec jednom i tamo pojeo sve ono sto nije za jest.....odleprsaj slobodno tamo odakle si dosao :)
Прегледај го приврзокот 179743Прегледај го приврзокот 179744
Прегледај го приврзокот 179738
Прегледај го приврзокот 179741
Прегледај го приврзокот 179740
За жал манипулираш со јавноста и ги доведуваш намерно во заблуда читателите. За тој „буг “ како што го викаш, колку што следев се однесуваше на сосема друг модел на Fujitsu, попрецизно за моделот Fujitsu LLCA 09, ако не се лажам, а не за моделот на кој се грее човекот 5-та година Fujitsu model LECA. Знам дека многу добро знеш дека се работи за сосема различни модели на брендот Fujitsu. Никако да се откажеш од таа лоша навика да манипулираш со информации, а понекогаш и да ја извртуваш вистината. Обиди се да бидеш коректен и во ситуации кога нешто не ти одговара.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Кај мене нема потреба да се наведени, ти надробив, секој шо има фирма со печат како монтер може да ти ја монтира, со тос што гарантира за неговата работа, а секој не може да ја сервисира или продолжува работа
Druze kade Prodavacot napismeno potvrduva deka pecatov na monterite e validen? Ova gore sto go pisuvas Energpsistem ti go ima kazano usno ama nedaj boze utre moze da recat drugo i ke se slikas so pecatov od monterite
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
Druze kade Prodavacot napismeno potvrduva deka pecatov na monterite e validen? Ova gore sto go pisuvas Energpsistem ti go ima kazano usno ama nedaj boze utre moze da recat drugo i ke se slikas so pecatov od monterite
Апсолутно точно.

Gree е соема друга приказна. Заверена и потпишана гаранција од Gree нивни монтер кој тие го праќаат ти е rock solid гаранција.

Значи нема шанса ти да пријавиш проблем а тие не дојдат.

Уште помалку има шанса да ти побараат да ако доаѓаш во Скопје да тркнеш до нив за земеш некој сензор кој можеби може да го реши пријавениот проблем.

Да не правиме муабет дека Блажо Зорба нема шанси да ти каже дека нема намера да си прави трошоци и да и иде да провери пријавен проблем посебно ако не си во Скопје.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Fujitsu модел LECA е сосема солиден ( дури и повеќе ) од солиден модел. Констатација на голем број задоволни корисници.
А дека овде чини премногу -за тоа си во право, некој сака да се богати и никако да му текне дека еден ден тоа ќе му се врати како бумеранг, кога -тогаш, ако не се опамети.
Кажи ги дека се викаат Хидросет, и дека се алчни глупчовци - што се срамиш? :)
Да ги имаше овде Фуџитсу српските цени, сега овде повеќето ќе користевме Фуџитсу, и ќе го фалевме и препорачувавме Фуџитсу (наместо Гри), и ќе имаше какачи кои ќе какаа колку Гри Фуџитсу е префален бренд и дека земаме процент (илишознамшто) за да го рекламираме Гри Фуџитсу. :D
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
'' какачите'' меѓу кои сум и јас промотерите можат одма да ги замолчат ако не се во право, ама клими.мк лажат за 10 год гаранција, или ајде не лажат ама кријат дека треба да доплатиш +25-30% од платената цена за уредот за да ја добиеш, и свесно потрошувачот го носат во заблуда да донесе одлука во нивна корист а на негова штета.
И ДА ЌЕ КАКАМ ПРОТИВ клими.мк се додека на страната не напишат дека гаранцијата е условена со задолжителен сервис или проверка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom