Најекономично греење и ладење

Член од
28 март 2010
Мислења
76
Поени од реакции
11
korka Те разбирам и се е тоа убаво, ама таква ни е нашата зграда, има 4-5 фамилии што должат повеќе од 100тина илјади и за цела година не е платена струја за подстаниците. Јас му дадов пари на комшијата што собираше за струја и пред два месеци ми вике еве ти ги парите назад само ти и уште еден (од 18 колку што се греевме лани) ми имате дадено (вкупната сума е негде по 4.000 од стан), па сега ти види.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
korka Те разбирам и се е тоа убаво, ама таква ни е нашата зграда, има 4-5 фамилии што должат повеќе од 100тина илјади и за цела година не е платена струја за подстаниците. Јас му дадов пари на комшијата што собираше за струја и пред два месеци ми вике еве ти ги парите назад само ти и уште еден (од 18 колку што се греевме лани) ми имате дадено (вкупната сума е негде по 4.000 од стан), па сега ти види.
Ти си во право во секој случај.Тоа се вика сиромаштија така да сам дома парно и крај ресен проблем.Е сега колку пари си трошел месечно за греење пред јас мислам дека сега сам во најмала рака можеш да заштедиш едно 50% сигурно.
 

Ekimot

Cule
Член од
4 февруари 2010
Мислења
473
Поени од реакции
502
Возбуден сум како да ме примиле со фул стипендија на MIT, денес ми стигна известување дека барањето за исклучување СЕ ПРИФАЌА. После 2 месеци заебанции конечно ќе ги баталам! Уште не ми се верува дека као ненормален 2 пати собирав потписи од 65 станови..па они се јавувале да ја потврдат согласноста (каде у курац живееме), денес со одобреното барање платив 996 денари за исклучување :confused: па ги чекам да ми дојдат да ме исклучат и официјално. Инаку тој на шалтерот, пази сеа, ми кажа дека не сум требал да ја плаќам сметката за Август, и откако ќе ме исклучат да отидам у канцеларијата кај што го поднесов барањето да ми ги рефундираат парите - сигурно ќе бидам првиот шо излегол од топлификација со пари, лајк а бос!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Возбуден сум како да ме примиле со фул стипендија на MIT, денес ми стигна известување дека барањето за исклучување СЕ ПРИФАЌА. После 2 месеци заебанции конечно ќе ги баталам! Уште не ми се верува дека као ненормален 2 пати собирав потписи од 65 станови..па они се јавувале да ја потврдат согласноста (каде у курац живееме), денес со одобреното барање платив 996 денари за исклучување :confused: па ги чекам да ми дојдат да ме исклучат и официјално. Инаку тој на шалтерот, пази сеа, ми кажа дека не сум требал да ја плаќам сметката за Август, и откако ќе ме исклучат да отидам у канцеларијата кај што го поднесов барањето да ми ги рефундираат парите - сигурно ќе бидам првиот шо излегол од топлификација со пари, лајк а бос!
нема да бидеш првиот... ама нема ни од прва да ги добиеш...

ке си поднесеш барање, ап они ке го “процесуираат“ и кога ке биде одобрено може ќе ти се јават а може и не...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Ми треба мислење околу избор на инвертер климатизер, Опциите се FUJITSU ASYG 12 LEC (цена со монтажа околу710 евра и гаранција 3 години) и TOSHIBA AvAnt RAS-137SKV-E3 (цената скоро иста како и претходната но со гаранција од 7 години). Ми треба мислење која од овие е подобар избор како примарно грејно тело за површина од 20-25 м2 со тоа што доколку падне температура под -15 како резерва имам термо акомулациона печка. Целта со климата ми е да минимизирам трошоците за струја ако е возможно. Секое мислење и секој предлог за можеби друг модел е добредојдено. Поздрав
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ми треба мислење околу избор на инвертер климатизер, Опциите се FUJITSU ASYG 12 LEC (цена со монтажа околу710 евра и гаранција 3 години) и TOSHIBA AvAnt RAS-137SKV-E3 (цената скоро иста како и претходната но со гаранција од 7 години). Ми треба мислење која од овие е подобар избор како примарно грејно тело за површина од 20-25 м2 со тоа што доколку падне температура под -15 како резерва имам термо акомулациона печка. Целта со климата ми е да минимизирам трошоците за струја ако е возможно. Секое мислење и секој предлог за можеби друг модел е добредојдено. Поздрав
Eве мое мислење кое можеби нема да ти се допадне, но е добронамерно.
Според квадратурата доволна ти е клима 2,5, може и помала но кај нас такви нема.
На прашањето дали да се купи клима со или без инвертор, мојата препорака е без инвертор. Инверторот е електронски уред со кој се менува фреквенцијата на струјата и на тој начин се менува капацитетот на компресорот. Климите опремени со инвертор не прекинуваат со својата работа, туку кога ќе се приближат кон посакуваната температура се намалува бројот на вртежи на компресорот и на тој начин се врши регулација. Обичната клима, ако се постави на пример на +24 степени, ќе се уклучи на 23, а ќе се исклучи на 25. Климата опремена со инвертор ќе ја одржува температурата околу 24 степени и воопшто не се исклучува. Што значи дека е по пријатно да се користи клима со инвертор, а недостаток е што таква клима е поскапа и има еден дел ( инверторот ) повеќе како можност за расипување - кој е скап дел. Инаку постоењето или не постоењето на инвертор воопшто не вијае до која надворешна температура ќе ја користиш.
Климите имаат номинално СОР околу и преку 3, што значи дека од еде киловатчас струја ќе добиеш 3 киловатчаса енергија за затоплување, но струјата плаќаш и по скапа тарифа. Но тоа се однесува ако надворешната температура е околу 7 степени. Ако надворешната температурата е пониска и СОР се намалува.
Моја е препорака да земеш најобична клима од 2,5 и практично да провериш што ти е поефтино во споредба со термопечката со следење на потрошените киловат часови на струјомерот
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Инаку постоењето или не постоењето на инвертор воопшто не вијае до која надворешна температура ќе ја користиш

Razlikata vo toa sto klimite so invertor mozat da rabotat na poniski temperaturi e vo toa sto obicnata klima nema frekfenten regulator i raboti samo na 50Hz, dodeka inverterot koj vsusnost e frekfenten regulator moze da se menuva frekfencijata na motorot nad 50Hz so sto se dobiva pogolem vrtezen moment a so toa pvisok pritisok i temperatura
--- надополнето: 11 октомври 2012 во 08:56 ---
Ako nema mnogu golema razlika suzumi plus ima mnogu podobar kompresor nego li avant
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ми треба мислење околу избор на инвертер климатизер, Опциите се FUJITSU ASYG 12 LEC (цена со монтажа околу710 евра и гаранција 3 години) и TOSHIBA AvAnt RAS-137SKV-E3 (цената скоро иста како и претходната но со гаранција од 7 години). Ми треба мислење која од овие е подобар избор како примарно грејно тело за површина од 20-25 м2 со тоа што доколку падне температура под -15 како резерва имам термо акомулациона печка. Целта со климата ми е да минимизирам трошоците за струја ако е возможно. Секое мислење и секој предлог за можеби друг модел е добредојдено. Поздрав
Фјуџитсу има доста подобар СОР и EER за разлика од Тошибата и е подобар избор, тоа значи дека потрошувачката ќе ти биде многу помала со Фјуџисту-то.
Мој совет е да ги баталиш и двете и земеш поефтин инвертер, кај Тони Чапкунот одма со автобуска го имаш овој модел на Мидеа со Тошиба Компресор за 25.500 ден. без монтажа со три години гаранција, малтене скоро идентичен со перформансите на Тошибата што ја спомнуваш.
Разликата во цената од 43000 ден. до 28.000 е голема и ќе ти треба 20 год. да работи Фјуџитсото беспрекорно за да имаш некој есап.
Инаку по прашањето твое би одел со Фјуџисту.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Купувам печка на дрва , половна ... ( Струмица )
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Не знам баш дали е за тука, ама дали се продаваат негде термо печки 2ка?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не знам баш дали е за тука, ама дали се продаваат негде термо печки 2ка?
Jaс минатата зима видов термопечки нови во Електрометал карши МЗТ. Најубаво да прашаш по телефон
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Не знам баш дали е за тука, ама дали се продаваат негде термо печки 2ка?
На пазар 3 или реклама 5 имаш милион печки.
И не ебитно дали е стара или нова, гледај грејачите да се исправни и тулите да се здрави, другото со една боја се средва.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
211
Поени од реакции
72
Imase nekoj linc za bugarska firma koja prodava klimatizeri.Ke ve molam za lincot bideki ne se sekavam vo koj period bese postiran.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Imase nekoj linc za bugarska firma koja prodava klimatizeri.Ke ve molam za lincot bideki ne se sekavam vo koj period bese postiran.
На овој ли мислиш? http://www.vimaks-klimatici.com/ имаат некои акции сега....
Или на овој? http://klimacontrol.com/ кој модел те интересира?
Кога ги наведов овие адреси (ми се чини пред 2 години) цените на инвертерите во споредба со Бугарија беа различни те доста поскапи кај нас. Сега опасно се приближива цените а мислам и дека се прошири понудата на цели 2-3 бренда на одлични машини. Погледни ги последните постови на форумов во кои се говори за инвертери од Toshiba Fujitsu... па и како еден многу добар избор и релативно евтин Мидеа, со компресор Toshiba.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
211
Поени од реакции
72
На овој ли мислиш? http://www.vimaks-klimatici.com/ имаат некои акции сега....
Или на овој? http://klimacontrol.com/ кој модел те интересира?
Кога ги наведов овие адреси (ми се чини пред 2 години) цените на инвертерите во споредба со Бугарија беа различни те доста поскапи кај нас. Сега опасно се приближива цените а мислам и дека се прошири понудата на цели 2-3 бренда на одлични машини. Погледни ги последните постови на форумов во кои се говори за инвертери од Toshiba Fujitsu... па и како еден многу добар избор и релативно евтин Мидеа, со компресор Toshiba.


Mi e cini deka imase na nekoja od stranite promocija na hiperinverteri
 

Kajgana Shop

На врв Bottom