Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Можеби имало од други, или си прочитал за овој хиперинвертер за кој пишував јас:
http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=320
Јапонски инвертер со вакви перформанси: COP 5.55 за испорачана топлинска енергија 2,5Kw, a троши за загревање просторија 15-20М2 просечно само 0,45 Kw/h.... и со цена од 600Eur сигурно е едно само, а тоа е дека поевтин хиперинвертер нема да најдеш. Corona!? http://www.corona.co.jp/en/index.html
Е сега, каква е фирмата која е воопшто, некому можеби значи нешто, но мене не!
Не ми значи ни Funai, но тоа е исто така позната јапонска фирма која меѓу другото и квалитетни клими изработувале....
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ajde pomos mi treba nesto za zagrevanje na ducan vo zimskite denovi sto e najisplatlivo spored vas, ducanot e 20 kvadrati ....
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A sto ima razlika pomegu hyper inverter i inverter????
--- надополнето: Oct 13, 2012 5:22 AM ---
Samo sto cop faktorot e nad 5 ili ima nekoja koncepciska rabota
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
A sto ima razlika pomegu hyper inverter i inverter????
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 07:22 ---
Samo sto cop faktorot e nad 5 ili ima nekoja koncepciska rabota
Mи се чини дека иако е маркетиншки трик ... сепак нешто понапредна и понова од технологијата која се употребува кај инверторите... Веројатно со подобри материјали и посовршена електроника, компресор.... како и кај сите уреди кај електрониката... технологијата оди напред! Иновација револуционерна сигурно нема, инаку Кинезите ќе го расклопат до делче и ќе произведат 70% поевтин хипер или суперинвертер....
Сепак, постигнуваат неверојатни резултати... оној модел што го наведов погоре Corona Cop факторот е до 5,5... некои модели од најновата технологија на Mitsubishi одат со поголем COP од 6! Но едно ме чуди... поред толкава конкуренција и ете појава на хиперинвертери последниве 2 години на пазарот ... сепак цената на ‘‘обичните инвертери‘‘ не падна многу.... да речеме како што тоа се случи со LCD ТV - трхнологијата!? Најевтиниот инвертер и годинава е 25,000 и лани беше толку и преклани....Во Блгарија сшто така! Најевтините инвертери со години таму чинат 300-350 Евра, додека од најдобрите, познатите брендови: Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Fujitsu.... od 500 Eur па нагоре....
А дали некој приметува дека иако се зголеми понудата на обичните клими... во Low-budget класата имаше само 3-4 фирми како Vivax, Beko, Neo, Fuego... сега гледам некои нови (или пак досега не сум ги приметил) ете споменатата Midea, Hisense, ST, Max, De Longhi, Galanz фирми кои до лани незнаев дека постојат.... но сепак ми се чини дека цената на обичните клими оди нагоре!? Не е само поради курсот на Доларот и Еврото... некој *јако секса* неможе ове во техномаркет да нема ни кинески модел под 14,000, а во сосетството Samsung да чини 12000 http://www.technomarket.bg/products/09035640/samsung-aq-09sa-
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ај една објава:

од вторник, 16.10.2012 до сабота 21.10.2012 е саемот технома

КАНО ИНЖИНЕРИНГ ке биде учесник на тој саем. сместени сме во 4-та хала, од задна страна на штандот на еуро текника. повелете, на информации, муабет и објаснување... саемски попуст од 10% за договорени монтажи во тој период
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Има ли некој што користи пумпа воздух-вода на форумов? Да видиме искуство. Со развојот на инвертер технологијата (како за клими така и за топлотни пумпи) работат и до - 25 степени, па ме интересира што лошо ќе најдат експертите на форумов. Освен високата почетна инвестиција која и не е толку висока со оглед на понатамошната заштеда има ли уште нешто што би одвратило човек кој е спремен да инвестира во старт повеќе и после да не мисли едно дваесетина години.
Еден пример е mitsubishi ecodan: http://domesticheating.mitsubishielectric.co.uk/files/library/files/ecodan/Brochure downloads/DOMESTIC HEATING BROCHURE MAY 2012.pdf , малку поскап, но може и со мидеа да се помине.
Благодарам однапред
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Има ли некој што користи пумпа воздух-вода на форумов? Да видиме искуство. Со развојот на инвертер технологијата (како за клими така и за топлотни пумпи) работат и до - 25 степени, па ме интересира што лошо ќе најдат експертите на форумов. Освен високата почетна инвестиција која и не е толку висока со оглед на понатамошната заштеда има ли уште нешто што би одвратило човек кој е спремен да инвестира во старт повеќе и после да не мисли едно дваесетина години.
Еден пример е mitsubishi ecodan: http://domesticheating.mitsubishielectric.co.uk/files/library/files/ecodan/Brochure downloads/DOMESTIC HEATING BROCHURE MAY 2012.pdf , малку поскап, но може и со мидеа да се помине.
Благодарам однапред
Ауууу ништо незнаеш ти што е добро или најдобро!? ;).... Искрено, не сум ни знаел дека не постои вакво нешто! Ниту знам што е ова и на кој принцип работи... Што е ова два COP фактори!? Спејс шатл!...Но!
Има една маана: Ценава малце.... малку мнооогу! 6,500 Фунти од 5 Kw... http://www.saturnsales.co.uk/Ecodan-PUHZ-W50VHA-Heat-Pump-And-Controller-And-Cylinder.html ... колку е тоа? 8,000 Евра!? Во никој сл не би можело да се исплати овде па и да ги собереш Cop факторите (7,3).... Многу! Па и од Midea да излезе нешто слично нема да биде под 2-3,000!? Ај тинг.
Ќе чекаме да падне цената! Како кај LCD телевизорите! :vozbud:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Има ли некој што користи пумпа воздух-вода на форумов? Да видиме искуство. Со развојот на инвертер технологијата (како за клими така и за топлотни пумпи) работат и до - 25 степени, па ме интересира што лошо ќе најдат експертите на форумов. Освен високата почетна инвестиција која и не е толку висока со оглед на понатамошната заштеда има ли уште нешто што би одвратило човек кој е спремен да инвестира во старт повеќе и после да не мисли едно дваесетина години.
Еден пример е mitsubishi ecodan: http://domesticheating.mitsubishielectric.co.uk/files/library/files/ecodan/Brochure downloads/DOMESTIC HEATING BROCHURE MAY 2012.pdf , малку поскап, но може и со мидеа да се помине.
Благодарам однапред
Нама такво „ вечно ’ решение.
Ние и немаме многу голем избор, струја и дрва и евентуално каде што има природен гас.
Во сегашна ситуација најдобро е да имаш на располагање барем две можности и да бираш според условите како е нај економично да се грееш.
Кај нас ништо не е сигурно. Моментално најефтино е на дрва. Минатите четири години струјата поскапе 75% речиси без никава причина. Природниот гас чини преку 40 денари за нормален метар кубен. Затоа треба да се следат цените и да се имаат на располагање повеќе можности.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
..не е струјата поскапена без причина... ти изгледа не си забележал дека елегантно те транзиционирале во колонијален роб.....;)
Toa e интересно....
Пред неколку дена отворив тема за идустијализацијата - немаше некој интерес за дискусии
И таму напишав дека со идустијализација нагло се зголемиле градовите. А бидејќи, во тоа време, немало речиси никаква инфаструктура - вода, канализација, одвоз на ѓубре и слично Се појавиле болести на пример колерата. Во Лондон од колера во таа време годишно умирале по 30 - 50 дури и 60 илјади луѓе. А болестите не бираат, умираат и сиромашните и богатите
Се додека не сватиле дека мораат да се грижат за комуналната инфраструктура инаку сите ќе умираат.
И ова време ме посеќа на тоа. Сите гледаат од комуналите, вода, струја, греење, ѓубре ( Дрисла ја продадоа ) што повеќе да ќарат односно да се што поскапи и тоа може да трае дури не почнеме да се поболуваме или умираме а потоа сите ќе „ плаќаат “ Ако некој седи без греење или бањање, затрупан со ѓубре, полу гладен, па тој ќе се разболи. Незнам која им е логиката,
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
....нема логика, т.е. ја нема онаа логика која ти, јас и уште некоја наивчина ја сметаме за логика.:)
Од друга страна ако погледеш има и тоа каква логика....Но тоa е тема на друг муабет ......
 
Член од
19 август 2011
Мислења
95
Поени од реакции
56
ај една објава:

од вторник, 16.10.2012 до сабота 21.10.2012 е саемот технома

КАНО ИНЖИНЕРИНГ ке биде учесник на тој саем. сместени сме во 4-та хала, од задна страна на штандот на еуро текника. повелете, на информации, муабет и објаснување... саемски попуст од 10% за договорени монтажи во тој период
дали можиш да ми кажиш од колку до колку сатот е отворен саемот фала поздрав..
--- надополнето: 16 октомври 2012 во 12:58 ---
ај една објава:

од вторник, 16.10.2012 до сабота 21.10.2012 е саемот технома

КАНО ИНЖИНЕРИНГ ке биде учесник на тој саем. сместени сме во 4-та хала, од задна страна на штандот на еуро текника. повелете, на информации, муабет и објаснување... саемски попуст од 10% за договорени монтажи во тој период
дали можиш да ми кажиш од колку до колку сатот е отворен саемот фала поздрав..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
дали можиш да ми кажиш од колку до колку сатот е отворен саемот фала поздрав..
--- надополнето: 16 октомври 2012 во 12:58 ---

дали можиш да ми кажиш од колку до колку сатот е отворен саемот фала поздрав..
од 10 до 19, сабота до 14...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom