Најекономично греење и ладење

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Слободно користија климата на минус температура.
Јас имам три обични килми ( клими без инвертор ) од која едната е самсунг, минатиот февруари ги користев на минус 22 степени и сите работеа без било каков застој
Исто и јас. Најчкуртна НЕО од 5кв работеше топ на -22. Надворешниот дел беше смрзнат ама грееше. Битно е да не ја искчучуваш туку регулираш од внатре со температура.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Исто и јас. Најчкуртна НЕО од 5кв работеше топ на -22. Надворешниот дел беше смрзнат ама грееше. Битно е да не ја искчучуваш туку регулираш од внатре со температура.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Претпоставувам дека го знаеш начинот како се одмрзнува замрзната клима?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Пред некое време мислам на МТВ беше, начекав некоја емисија кај што се збореше за некои термо панели, и човекот рече дека било многу ефикасно греењето а со минимална потрошња. Дали некој го знае името на фирмава, емисијата мислам се викаше Нова идеја или слично.. Праат термо панели со custom димензии, и ги уградуваат практично сегде.
Би го актуелизирал ова прашањето повторно. Ако некој знае за што се работи би било добро и секако корисно да информира. Претпоставувам дека се работи за ‘‘Гранитерм‘‘ или слична фирма која увезува панели за греење, те конвектори... какви се овие ‘термо-панели‘‘ јас поим немам како што немам инфо ни за: http://graniterm.com.mk/Amadeus.html .... обично сите или повеќето користат конвектори од францускиот производител "Thermor" од типот ‘‘Evidence‘‘ .... но какви се овие ‘Зрачечки панели‘‘ насловени како "Amadeus" (панели кои зрачат).... знае ли некој? На кој принцип работат, дали даваат квалитетно греење, енергетски дали се ефикасни, дали знарењето нивно не е штетно....!? Можам и да се обратам во Гранитерм, ама тие ќе ми кажат дека овие што зрачат се најбољи и најефикасни у Свет и дека истото зрачење и во инкубатори.... карикирам сега, ама имам впечаток дека не се мисли многу на штетноста на уредите!
Примерот и со свијалиците од 250 Денари, пардон енергетски ефикасните и штедливи! Но тоа е друга тема!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Би го актуелизирал ова прашањето повторно. Ако некој знае за што се работи би било добро и секако корисно да информира. Претпоставувам дека се работи за ‘‘Гранитерм‘‘ или слична фирма која увезува панели за греење, те конвектори... какви се овие ‘термо-панели‘‘ јас поим немам како што немам инфо ни за: http://graniterm.com.mk/Amadeus.html .... обично сите или повеќето користат конвектори од францускиот производител "Thermor" од типот ‘‘Evidence‘‘ .... но какви се овие ‘Зрачечки панели‘‘ насловени како "Amadeus" (панели кои зрачат).... знае ли некој? На кој принцип работат, дали даваат квалитетно греење, енергетски дали се ефикасни, дали знарењето нивно не е штетно....!? Можам и да се обратам во Гранитерм, ама тие ќе ми кажат дека овие што зрачат се најбољи и најефикасни у Свет и дека истото зрачење и во инкубатори.... карикирам сега, ама имам впечаток дека не се мисли многу на штетноста на уредите!
Примерот и со свијалиците од 250 Денари, пардон енергетски ефикасните и штедливи! Но тоа е друга тема!
Кај било кој тип греалка не можеме да зборуваме за енергетска ефикасност. Се работи за термоотпорници и тие трошат онолку eлектрична енергија колку што емитираат топлина. Енергетска ефикасност има само кај топлотните пумпи ( СОР - coefficient of performance ) - климите и таму со 1 KWh eлектрична енергија може да се добие, например, 3 KWh топлинска енергија.
Инаку гранитни греалки сум ги видел кај еден мој Пријател. Тоа се плочи од вештачки камен, од задната страна на плочата има жлеб во кој е поставена жица за греење и ништо повеќе. Тој има неколку, со моќност 800 W, опремени се со собен термостат, убави изгледаат и тој е задоволен,
Се е до вкусот и индивидуалните потреби, секој може да одбере што сака
Еве за топлотните пумпи:
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump
--- надополнето: 30 септември 2012 во 17:02 ---
Н
НЕ! Ај на пп?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Не мора на ПП, можеби и некој друг ќе прочита и ќе има корист од тоа.
Ако замрзне надворешната единица, се запира климата и по 3 минути пауза се префрлува на ладење. Тогаш надворешната единица се загрева и мразот се топи. Кога ќе се истопи мразот од надворешната единица ( тоа трае неколку минути ), повторно се запира климата и пак се прави пауза од 3 минути. Потоа се уклучува на греење.
Инаку секоја клима, оваа функција треба да ја извршува автоматски, но кога климата е предимензионирана ( користиш поголема клима од колку што е потребно ) или кога е голема влажноста на воздухот ( обично има магла во ноември и декември ) може да се случи ова и тогаш е корисно вака да ја одмрзнеме надворешната единица .
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Би го актуелизирал ова прашањето повторно. Ако некој знае за што се работи би било добро и секако корисно да информира. Претпоставувам дека се работи за ‘‘Гранитерм‘‘ или слична фирма која увезува панели за греење, те конвектори... какви се овие ‘термо-панели‘‘ јас поим немам како што немам инфо ни за: http://graniterm.com.mk/Amadeus.html .... обично сите или повеќето користат конвектори од францускиот производител "Thermor" од типот ‘‘Evidence‘‘ .... но какви се овие ‘Зрачечки панели‘‘ насловени како "Amadeus" (панели кои зрачат).... знае ли некој? На кој принцип работат, дали даваат квалитетно греење, енергетски дали се ефикасни, дали знарењето нивно не е штетно....!? Можам и да се обратам во Гранитерм, ама тие ќе ми кажат дека овие што зрачат се најбољи и најефикасни у Свет и дека истото зрачење и во инкубатори.... карикирам сега, ама имам впечаток дека не се мисли многу на штетноста на уредите!
Примерот и со свијалиците од 250 Денари, пардон енергетски ефикасните и штедливи! Но тоа е друга тема!
Всушност, ја најдов страната што ја барав. Се работи за компанијата Електропанел, сами произведуваат панели за греење. На сајтот може да се најде се што те интересира за нив: http://www.elektropanel.com.mk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Всушност, ја најдов страната што ја барав. Се работи за компанијата Електропанел, сами произведуваат панели за греење. На сајтот може да се најде се што те интересира за нив: http://www.elektropanel.com.mk
Читнав на страната и можам да речам дека теоретски многу добро звучи, практично сатот за струја ако ти беше од старите ( што имаше еден дел што врти) комотно како вентилатор ке можеш да го кориситш. Ке те отепаат од струја трошење.
Колку што видов тоа се најобични греалки, ништо пософистицирани од обичен калорифер или кварцна греалка или ајде греалката во бањата што виси на ѕидот. И да се разбериме во добро изолирана куќа и на свеќи да се топлиш ке се стоплиш. Проблемот е што кај нас куќите или становите претрежно везе немаат од изолација, така да тоа има да грее и да грее и да грее......
И да напомениме дека овие панелки како и сите други не распознаваат евтина скапа, а пошто сега само на вечер има ефтина цело време ке работи на скапа струја. Сметката ке ти биди поскапа од панелот.
Мој совет е ако веќе одбирате на струја да се греете или клима или термо печка и не си играјте играчки. Нема заебанци со струјата сега.
Сега ако ви е за украс или за мода демек лично да ви биди во собата подобро отворен камин изѕидајте, 100 пати е поличен и по кул. Додуша и со него нема да се стоплите ако не потрошите пола рид дрва, ама битен е филингот.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Читнав на страната и можам да речам дека теоретски многу добро звучи, практично сатот за струја ако ти беше од старите ( што имаше еден дел што врти) комотно како вентилатор ке можеш да го кориситш. Ке те отепаат од струја трошење.
Колку што видов тоа се најобични греалки, ништо пософистицирани од обичен калорифер или кварцна греалка или ајде греалката во бањата што виси на ѕидот. И да се разбериме во добро изолирана куќа и на свеќи да се топлиш ке се стоплиш. Проблемот е што кај нас куќите или становите претрежно везе немаат од изолација, така да тоа има да грее и да грее и да грее......
И да напомениме дека овие панелки како и сите други не распознаваат евтина скапа, а пошто сега само на вечер има ефтина цело време ке работи на скапа струја. Сметката ке ти биди поскапа од панелот.
Мој совет е ако веќе одбирате на струја да се греете или клима или термо печка и не си играјте играчки. Нема заебанци со струјата сега.
Сега ако ви е за украс или за мода демек лично да ви биди во собата подобро отворен камин изѕидајте, 100 пати е поличен и по кул. Додуша и со него нема да се стоплите ако не потрошите пола рид дрва, ама битен е филингот.
Се работи за простор од 30м2 со термо фасада, и евентуално втор простор од 60м2 исто со термо фасада. Човекот на емисијата кажа дека овој систем е далеку поефтин во однос на било кое загревање на струја а воедно и најефикасен. Секако ќе се напраат рачуници и консултации, па ќе видиме што ќе испадне.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Се работи за простор од 30м2 со термо фасада, и евентуално втор простор од 60м2 исто со термо фасада. Човекот на емисијата кажа дека овој систем е далеку поефтин во однос на било кое загревање на струја а воедно и најефикасен. Секако ќе се напраат рачуници и консултации, па ќе видиме што ќе испадне.
Ете Јас ке ти направам една проста математика.
Дење е скапа ноќе е евтина.
Овие како и било кој греалки на струја освем термопечките кои можат да ја акомулираат топлината и после да ја предаваат, немаат таква можност. Значи цело време кога ти треба греење значи кога си буден ке греат на скапа струја.
Толку просто јасно и гласно.
Сега прави математики и калкулации колку да сакаш, нека биди и најефикасна од сите греалки на струја. Но тоа не го менува фактот дека ке ја работиш само на скапа струја освем во недела.
Додуша не го зедовме параметарот пари за фрлање и личен кеф. Можеби ги имаш отповеќе, што се вели плаќаш не прашваш. Ако е тоа во случајот тогаш земај ако ти се допаѓаат и ич не му се думај.
п.с А да ке заборавев пошто спомна квадрати. Еден киловат ке го рачунаш 7 квадрати или за една просторија од 30 м2 па макар и изолирана ти требаат4 киловати( ако земиме дека изолацијата тие топ и дека еден киловат би го рачунале 8 квадрати).
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Кај било кој тип греалка не можеме да зборуваме за енергетска ефикасност. Се работи за термоотпорници и тие трошат онолку eлектрична енергија колку што емитираат топлина. Енергетска ефикасност има само кај топлотните пумпи ( СОР - coefficient of performance ) - климите и таму со 1 KWh eлектрична енергија може да се добие, например, 3 KWh топлинска енергија.
Според мене има разлика во енергетската ефикасност кај греалките. Како инаку да се објасни фактот дека кога го греев купатилото со кварцна греалка од 800W, требаше скоро еден час да се згрее. Кога ставив панелен конвертор од 1000W, се загрева за 10-15минути.
Или пак тука се работи за случај кога трошат повеќе енергија одошто оддаваат топлина, односно коефициентот е помал од 1??
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Ете Јас ке ти направам една проста математика.
Дење е скапа ноќе е евтина.
Овие како и било кој греалки на струја освем термопечките кои можат да ја акомулираат топлината и после да ја предаваат, немаат таква можност. Значи цело време кога ти треба греење значи кога си буден ке греат на скапа струја.
Толку просто јасно и гласно.
Сега прави математики и калкулации колку да сакаш, нека биди и најефикасна од сите греалки на струја. Но тоа не го менува фактот дека ке ја работиш само на скапа струја освем во недела.
Додуша не го зедовме параметарот пари за фрлање и личен кеф. Можеби ги имаш отповеќе, што се вели плаќаш не прашваш. Ако е тоа во случајот тогаш земај ако ти се допаѓаат и ич не му се думај.
п.с А да ке заборавев пошто спомна квадрати. Еден киловат ке го рачунаш 7 квадрати или за една просторија од 30 м2 па макар и изолирана ти требаат4 киловати( ако земиме дека изолацијата тие топ и дека еден киловат би го рачунале 8 квадрати).
Па панелите нема да греат нон-стоп, а они тврдат дека еден киловат е од 7 до 14 квадрати во зависност од изолацијата. Како што реков, ќе видиме понатака, и не знам што спомнуваш цело време тоа фрлање на пари, ја ако сакав да фрлам пари немаше ни да пишувам овде, едноставно ќе стаев што било и крај. Работата е да се изнајде најефикасен начин на греење на струја, а не зашто мене ми било ќеф да ставам електрични панели.

Би го актуелизирал ова прашањето повторно. Ако некој знае за што се работи би било добро и секако корисно да информира. Претпоставувам дека се работи за ‘‘Гранитерм‘‘ или слична фирма која увезува панели за греење, те конвектори... какви се овие ‘термо-панели‘‘ јас поим немам како што немам инфо ни за: http://graniterm.com.mk/Amadeus.html .... обично сите или повеќето користат конвектори од францускиот производител "Thermor" од типот ‘‘Evidence‘‘ .... но какви се овие ‘Зрачечки панели‘‘ насловени како "Amadeus" (панели кои зрачат).... знае ли некој? На кој принцип работат, дали даваат квалитетно греење, енергетски дали се ефикасни, дали знарењето нивно не е штетно....!? Можам и да се обратам во Гранитерм, ама тие ќе ми кажат дека овие што зрачат се најбољи и најефикасни у Свет и дека истото зрачење и во инкубатори.... карикирам сега, ама имам впечаток дека не се мисли многу на штетноста на уредите!
Примерот и со свијалиците од 250 Денари, пардон енергетски ефикасните и штедливи! Но тоа е друга тема!
Тоа "зрачечки панели " значи дека панелот зрачи топлински зраци и директно те загрева, како што Сонцето ја загрева Земјата. Така работат и кварцните греалици. Кај обичните панелни конвектори воздухот поминува низ нив и излегува загреан и не зрачат.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Според мене има разлика во енергетската ефикасност кај греалките. Како инаку да се објасни фактот дека кога го греев купатилото со кварцна греалка од 800W, требаше скоро еден час да се згрее. Кога ставив панелен конвертор од 1000W, се загрева за 10-15минути.
Или пак тука се работи за случај кога трошат повеќе енергија одошто оддаваат топлина, односно коефициентот е помал од 1??
Toплината што едно загреано тело, ја предава на околината може да се одвиба на три начина:
1. Со спроведувања ( кондукција )
2. Со струење ( конвекција )
3, Со зрачење ( радијација )
Греалките кои предаваат топлина претежно со зрачење се погодни да со нив се загрееш во наполна ладна просторија или надвор. Значи воопшто не мора да биде загреан воздухот во просторијата, можеш и надвор да бидеш , но со помош на такви греалки ќе се загрееме ( страната која е свртена кон греалката ) Во овој тип греалки спаѓаат, кварцни, инфра, со вжештна жица и слични граелки.
Греалките кои предаваат топлина претежно со струење го загреваат околниот воздух и тие се погодни ако е просторијата релативно мала и постојано загревана. Такви се термоакумулационите печки, електичните радијатори, конвектори, гранитни плочи и слично
Каква греалка ќе одбереме зависи за што ќе ја користиме и како ќе ја користиме и тоа е наш избор,
На пример, за твоето купатило по погодна е греалка со струење во што и сам се увери. Ти сакаш во купатилото да го загрееш воздухот и тоа успешно го направи, А инфра греалката зрачи и го загрева ѕидот од спротива, па потоа од ѕидот се загрева воздухот, што значи за купатило не е погодна Но за некој дуќан, каде што нон стоп влегуваат излегуваат и каде што не може да се дочека воздухот да загрее, продавачите обично пред ноѕете ставаат инфра греалки да барем малку се стоплат.
Што значи двата типа греалки се добри за својата намена
Инаку сите тие разни типови греалки, колку што емитираат, толку и трошат, односно имаат СОР = 1
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Според мене има разлика во енергетската ефикасност кај греалките. Како инаку да се објасни фактот дека кога го греев купатилото со кварцна греалка од 800W, требаше скоро еден час да се згрее. Кога ставив панелен конвертор од 1000W, се загрева за 10-15минути.
Или пак тука се работи за случај кога трошат повеќе енергија одошто оддаваат топлина, односно коефициентот е помал од 1??
Да ама каде стоеше кварцната греалка( обично е сместена поблиску до таванот) додека панелот е ставен поблиску до подот.Сега пошто топлиот воздух секогаш е нагоре а ти секогаш си на подот затоа и не осеќаше баш топлина освем кога кварцната зрачеше точно во тебе. Зошто е тоа така ти објасни членот погоре. Инаку кварцната греалка како таква не е ништо друго него најобичен греач ист како во панелот кој е мотнат во кварцна цевка ради заштита и форма. Поради неговите димензии кои се мали во споредба на жицата во панелот која зафаќа многу поголема површина не е погоден за загревање на воздухот со струење па затоа има рефлектирачки материјал кој ја насочува топлината во еден правец и затоа демек зрачат. Инаку се е тоа исти к...ц друго паковање па и искористливоста и ефикасноста.
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 20:47 ---
Па панелите нема да греат нон-стоп, а они тврдат дека еден киловат е од 7 до 14 квадрати во зависност од изолацијата. Како што реков, ќе видиме понатака, и не знам што спомнуваш цело време тоа фрлање на пари, ја ако сакав да фрлам пари немаше ни да пишувам овде, едноставно ќе стаев што било и крај. Работата е да се изнајде најефикасен начин на греење на струја, а не зашто мене ми било ќеф да ставам електрични панели.



Тоа "зрачечки панели " значи дека панелот зрачи топлински зраци и директно те загрева, како што Сонцето ја загрева Земјата. Така работат и кварцните греалици. Кај обичните панелни конвектори воздухот поминува низ нив и излегува загреан и не зрачат.
Па јас токму затоа и ти давам совет да не играш за да не се заебиш. Ти да имаше пари за фрлање ке си купеше тоа што си наумил и готова работа. Јас ти давам совет како да се стоплиш повеќе за помалце пари. Сега сакаш послушајме сакаш не. Јас немам ќар од тоа но продавачот на панелите има и затоа ке ти речи се што сакаш да слушниш. И батали тој муабет еден киловат од 7 до 14 квадрати. Еден киловат во фабрички услови значи во идеални се рачуна 8 квадрати. Тоа важи за се од печка на дрва па до клима( на клима се рачуна топлотната снага а не потрошувачката). Сега пошто нема кај нас идеално изолирана куќа каде никој ни влегва ни излегва, тогаш се зема дека еден киловат ти е 7 квадрати додека пак во просечно изолирана куќа или неизолирана можеш да рачунаш и до кај 6 квадрати киловатот. За да ме сватиш подобро кога купуваш кола кога ке ја видиш потрошувачката што ја мереја во фабрика и кога ке ја споредиш со реалната потрошувачка ке забележиш дека везе нема посебно онаа градска потрошувачка. Тоа е затоа што едно е во фабрика мерење друго е во реалноста.
Сега друга работа за она нон стоп. Да точно тие нема да работат нон стоп туку зависи на која температура си го подесил термостатот и ке работат се додека не ја постигнат таа температура, па ке се исклучат па пак ке се уклучат и се така во круг. Но сето тоа ке биди во скапа струја, па како сакаш земи исто ти се факја. Зборот ми беше за разлика од термо печката која можеш да ја полниш во евтина а да ја празниш во скапа, овде таа опција ја немаш.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Според мене има разлика во енергетската ефикасност кај греалките. Како инаку да се објасни фактот дека кога го греев купатилото со кварцна греалка од 800W, требаше скоро еден час да се згрее. Кога ставив панелен конвертор од 1000W, се загрева за 10-15минути.
Или пак тука се работи за случај кога трошат повеќе енергија одошто оддаваат топлина, односно коефициентот е помал од 1??
.......ne , samo cirkulacijata na vozduhot....kolicinata toplina e prakticno ista....za ista "kilovataza", termo peckite pak ja racionaliziraat cenata , akumuliruvajki toplina na evtina struja , a posle samo ja oddavaat koga treba preku ventilatorot... Toplinskite pumpi se druga prikazna, toa e veke termodinamika na gasovi vo ciklusot kompresija-expanzija.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
korka

Се е тоа убаво ама не е изводливо во нашата зграда, како прво неверувам дека ќе се договориме а и да се договориме за 2-3 месеци јас ке треба да плаќам за пола зграда :) зошто ќе ни ја исклучат струјата (ако биде на мазут, нафта итн. ќе биде, аман бе пак ли трба да се купи), има луѓе што должат по 100 тина илјади за парно, подобро да наебам сам отколку за некој друг.
Значи погрешно размислување имаат твоите комшии тогаш.Ако можеше да ги клецка топлификација и сите да плаќаа навреме огромни сметки и ќутеа и пушеа тогаш може да кажам дека се многу прости(без навреда).Сега ако имаат можност да бидат и стоплени и со истите услови и да биде се како што треба од кој може и топла вода да се бањаат со истите пари и да не плаќаат високи сметки струја бојлер и останати работи.Значи да не биде дека Цацко ја измисли топлата вода туку да се искористи разумно,рационално и со памет.Рачунај колку ќе се заштеди.
Не ме разбирај дека јас те убедувам во нешто туку не го разбирам ова што викаш дека има должници и дека ќе плаќа некој друг за нив.хахахах не верувам.Верувај дека и тие ќе платат.Ако не милум и силум ќе ги платат.Прво треба да разговарате а после ќе знаеш кој е заинтересиран или не е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom