Најекономично греење и ладење

N

nikola2004mkd

Гостин
Абе valvolin.

Во месец од 30 дена има 4 недели што значи дека 26 денови се со скапа и евтина тарифа.
Скапа тарифа со 1,2 KW потрошувачка = 26 дена х 15 часа во ден х 1,2 KW/h x 6,5ден = 3040
Евтина тарифа со 1,2 KW потрошувачка = 26 дена х 9 часа во ден х 1,2 KW/h x 3,3 ден = 926
Евтина тарифа во недела со 1,2KW потрошувачка = 4 дена х 24 часа х 1,2KW/h х 3,3 ден = 380

Значи потрошувачката во месец ако троши по 1,2KW константно е 4346 ден.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
погледни го постод над твојот и ќе ти биде јасно за што зборувам иако гледам дека и ти е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе valvolin.

Во месец од 30 дена има 4 недели што значи дека 26 денови се со скапа и евтина тарифа.
Скапа тарифа со 1,2 KW потрошувачка = 26 дена х 15 часа во ден х 1,2 KW/h x 6,5ден = 3040
Евтина тарифа со 1,2 KW потрошувачка = 26 дена х 9 часа во ден х 1,2 KW/h x 3,3 ден = 926
Евтина тарифа во недела со 1,2KW потрошувачка = 4 дена х 24 часа х 1,2KW/h х 3,3 ден = 380

Значи потрошувачката во месец ако троши по 1,2KW константно е 4346 ден.
Da, taa e natematikata ama ne mi se veruva za edno sobice nonstop da treba klimata da raboti na maksimum. Nema teorije. Pa neka e i najskart on off klina so se prodava kaj nas. A ne e.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
@dastan

Па математиката ти е грешна. Значи топлотните загуби се нормални за просторот. Пример кога надвор е 0 степени а се сака вантарешна температура од 22 степени, тогаш секој час мора да се "дотураат" по 2,4KW топлина за да се одржува температурата. Овие 2,4KW воопшто не е важно од каде ќе дојдат. Може да бидат од горенје на дрва, пелети, или пак електрична енергија како кај панел.

Предноста на климата е што може/би требало да може да ги испорача овие 2,4KW со неколку кратна помала потрошувачка на електрична енергија. Овој сооднос е помеѓу испорачаната топплина и потрошената електрична енергија е познат како COP. COP од 4 значи дека климата испорачува 4KW а троши само 1KW. COP зависи од дизајнот/квалитетот на климата и надворешната темпратура.

Ако забележиш во сликите кај тестот од Hansol има Measured total heating capacity on indor side и тоа ја представува испорачаната топлина. Measured total power input ја покажува потрошената електична енергија, а последната колона е COP.

Во случајов потрошувачката на +2 би требало да биде околку 0,5KW а не 1,1.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kaj mene eve na 10 god stara toshiba so r22 pisue max input 1150w a max output e 3600w. So znaci ako e nekoj ponov inverter sigurno treba max potrosuvacka da e 1kw a verojatno e i pomalku.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
да во право сте моја е грешката, (не е земен во предвид COP-от на климата за кој вие и имате замерка на уредот).
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Па тука е проблемот, што климата на +2 влече по 1,1KW, да не разговараме колку би влечела на -2, -3. Токму и заради тоа има повикано сервис. Е сега кој е проблемот зошто повлекува толку многу е друго прашање, кое би требало да го среди сервисот. Дали причината е некој расипан сензор, со тоа што работеше како on-off клима, или пак можеби софтверот е баговит па како што имам пишано предходно климата продолжувала да грее дури и кога температурата ќе се постигнела.

Сега му важно да најде некој начин колку толку ако можно да се намали потрошувачката додека да дојде сервисот.

Инаку колку за потсетување потрошувачката на Hansol-от (иако на постариот 3,5KW модел) на +2, кога треба да оддаде околку 2,1KW треба да e нешто под 500W, како што може да се види од тестовите кои предходно беа постирани овдека.
Прегледај го приврзокот 161828
Прегледај го приврзокот 161829
Od testovite se gleda deka e mereno na 20 stepeni vnatresna temperatura. Ako e podesuvanje za povisoka temperatura na primer kako kaj prijatelot tvoj za 22 stepeni I odadenata toplina I cop ke bidat malce porazlicni.
Se gleda deka na 2 stepeni nadvoresna temperatura ima load 100% I 50% I kako se zgolemva optovaruvanjeto se namaluva cop.
Mene me interesira dali posle prviot cas od koga go pustivte hansolot dali namali potrosuvacka znaci vtoriot cas zosto koga ke se pusti klimata mu treba barem polovina cas do cas da pocni da raboti kako treba.
I dali probate bez ifeel da ne nesto ne vo red dalecinskoto?
I kolku toplo duvase na 1100 w? kaj mene koga raboti na 1100 w e mnogu toplo samo nemam merac za temperatura so nadvoresna sonda da izmeram kolku e izduvot.
Da ne vi Se topltnite zagubi malce pogolemi od kolku sto mislite zatoa sto velis deka okolnite sobi I od gore ne se gree.

Koga se podesuva bez ifeel treba da se kreni( zgolemi) za stepen dva poveketo od kolku so ifeel
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@nikola2004mkd
se e tolku cudno, ona sto go razbiram of tvoeto pisuvanje, klimata e vo nekoj defekt, ama taa klima e predvidena da prijavuva greski ako nesto ne e vo red so nea. Eve na primer nekoj sensor ako dava pogresni merenja ona toa ce go prijavi, konkretno mojata change koga imase problem so vnatresnata, odnosno imase nekoe fabricko zapusuvanje vo cevkite od vnatresnata, ama ponekogas prijavuvase nekoa greska, sega bas ne se secavam koja, ima nanazad sum pisuvam mislam bese E4 Exhausting protection
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@nikola2004mkd

Inace kaj moite go imam opisano prostorot prethodno( 33 kvadrati soba plus salon so 2.5 nadvoresni sida bez izolacija samo pvc prozori I okolnite sobi momentalno ne se zagrevaat osven po potreba I ako se bez greenje temperaturata vo tie sobi e nekade 7 stepeni ova go potenciram za da se ima vo obzir kolku e laden stanot a i nad nego i pod nego slabo great ) imam i skica postirano na 24 denski na 22 stepeni navecer se podesuva so ifeel uklucen I auto fan.

Vcera na -6 stepeni nadvoresna temperatura po yahoo whether I vnatresnata podesena na 22 stepeni odrzuvase so 700-900w.i duvase mnogu toplo.,steta nema merac za temperatura so nadvoresna sonda da go meram izduvot ama ke poracam eden od aliekspres.
Dalecinskoto postaveno da naglasam na 7 metri od klimata.
DSC_0364.JPG
DSC_0365.JPG
DSC_0366.JPG

Vcera trosese od 700-900w na -6 stepeni lokacija Bitola DSC_0367.JPG

Ima potroseno vkupno 
Za 27 dena potocno od 20 Noemvri do vcera vecer
DSC_0368.JPG

Kako sto e prostorot laden jas sum prezadovolen od hansolot ( lani se greese ovaj prostor so termo 6 KW I da vi kazam em ladno bese em struja mnogu a sega banja e toj prostor)

Celo vreme e uklucena osven za cistenje na filtrite na dve nedeli
DSC_0369.JPG


nikola2004mkd dali ja probate bez ifeel i dali celo vreme raboti na 1100 w?
Na 1100 w vrelo duva kaj mene Hansoulot na 0 stepeni nadvoresna temperatura

I drugo bitno kaj mene dalecinskoto e samo pozicionirano na edno mesto I samo se podesuva temperaturata zatoa sto ako ti e na ifeel I ako go drzis vo race ke se zgolemi temperaturata I ke ti isklucva klimata. isto i na staklena masicka ne e pozelno da e ke topli klimata poveke.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.110
Поени од реакции
8.175
80л бојлер на мах наместено колку одприлика луѓе може да се тушираат?
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Топлотните загуби не може да се поголеми од пресметаните, може само да се помали, со оглед на тоа што 2,5KW доведоа до зголемување на температурата за 3 степени само за 40 мин.

Колку и да биде различен COP (иако за 4KW модел 2,2KW се 55% оптоварување па следствено COP не би требало да е помал од 4, повеќе би требало да се поблизок до 4,8 како на тестот) во никој случај не треба да биде 2 како во случајот.

Температурата во просторијата веќе беше постигната па следствено на тоа климата не би требала да го потроши првиот час за постигнување на температурата. Така да тие 1,1KW/h се оние кои се потрошени за одржување на температурата.
DSC_0031.JPG
Еве ја денешната потрошувачка која што ми ја прати. Мерачот е ресетиран кога температурата веќе била постигната, значи оваа потрошувачка од 1KW/h се однесува само на одржување на температурата.

За времето додека бев во просторијата климата издувуваше млак воздух, воопшто не беше врел, иако ова е комплетно субјективно чувство.

Во врска со грешките ако се врати наназад ќе се види дека имам пишано дека тој забележал само една грешка E6 односно неможност за комуникација на внатрешна со надворешна единица. Дали после тоа се имало појавена друга грешка не знам.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
IMG_1860.JPG IMG_1860.JPG IMG_1994.JPG Ova e potrosuvackata od 16 noemvri do 16 dekemvri...412 kw vkupno...Znaci meracot ne e resetiran i pokazuva kolku ima potroseno klimata od 24 septemvri od koga e postavena da gree...Posledniot mesec te od 16 noemvri raboti skoro 24/7 ima kratki periodi koga bila isklucena no toa nemozam da znam kolku bidejki ovoj merac meri,potrosuvacka nad 1w...A hansolot koga e isklucen ima potrosuvacka od 4w...i meracot registrira kako da e celo vreme pustena klimata..Nema opcija za skapa i evtina tarifa..Kako sto vremeto zaladuva taka i potrosuvackata raste...Ako za mesec oktomvri 16 do 16 noemvri imav 180kw sega ima 412kw za istiot period...Klimata za razlika od Vivaksot pravese mnogu retko defrost koga imase magla eden period vo spomenatiot mesec sto i e pozitivna strana...Dodeka koga temperaturata e nekade -3 do kaj -7c pravi nekoi suvi kartki defrosti i pritoa ne e zamrznata ndvoresniot izmenuvac...Mislam deka se na nekoi 3h ili poveke no ne mozam da ja pratam celo vreme...Inace temperatura denje e podesena na 22 do 23 c so ifeel a noke na 21c so ifeel odalecen 6 m od klimata...Klimata uspeva da go zagree prostorot od 30m2...A za potrosuvackata ve ostavam vie da debatirate...I kaj mene nekogas raboti so 1100w nekogas so 1300w...pa potoa odrzuva so 500 600 700 w potrosuvackta se zgolemuva ili namaluva vo zavisnost od uslovite...Mislam deka klima koja raboti so potrosuvacka od 250 do 500w na na ovie temperaturi blizu nula ima retko..ili pak prostorot koj se zagreva ima mali zagubi ili doplnitelno greenje...dali od cevki od parno ili komsii do nego sto great...Jas sum vo sprat od kuka i nemam vnatrsni dzidovi..a nad mene e tavan koj nema skoro nikakva izolacija i tamu temperatura e malku povisoka ili ista so nadvoresnata...Za drugata izolacija imam spomenato da ne se povtoruvame...Dosta bitno e klimata da porabiloti nekoe vreme 24/7 pa potoa da se zboruva za potrosuvackata...poz
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@valvoline експерте за климатизација
сакаш да видиш како може 9-ка клима т.е 2.5kw како што викаш ти да троши повеќе од 1500w ???
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@valvoline експерте за климатизација
сакаш да видиш како може 9-ка клима т.е 2.5kw како што викаш ти да троши повеќе од 1500w ???
Ne moze. Ili nesto ne e vo red so klimata ili ako e obicna on off. Na sekoja klima pisuva kolku e max potrosuvacka na struja i obicno potrosuvackata e sekogas poniska od navedeniot maksimum.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom