Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
tehnoklima imaat[DOUBLEPOST=1449147801][/DOUBLEPOST]5.5ка како ви се сметките? и колку време пуштате? има некој 24ч?
Ti ja namestiva li klimata ?
Neznam dali znaes no taa klima vo daljinskoto ima vgraden merac na potrosuvacka taka da nema da ti treba dodaten merac :)
(By pressing (INFO) button, temperature around remote controller and monthly power consumption will be displayed on the remote controller.)
Sea citam od servisnoto Ima i senzor temperaturen vo daljinskoto(aka IFell), koga pravi odvlaznuvanje moze da se setira T od 20-26C sto obicno ne e taka kaj drugve klimi odnosno odvlaznuvanjeto e kako ladenje (Set the desired room temperature with the ROOM TEMPERATUREsetting buttons (the display indicates the setting).The range of 20-26°C is recommended as the room temperature for dehumidifying).
Eden kup odlicni opcii ima daljinskoto.
Podetalno objasnuvanje za meracot na potrosuvacka:
While temperature around remote controller is displayed, press (INFO) button repeatedly. The display will show as below:
this month power consumption amount for heating, last month power consumption
amount for heating, this month power consumption amount for cooling, last
month power consumption amount for cooling, temperature around remote
controller, this month power consumption amount for heating ...... cyclically.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Kazete mi kade mi mozel da kupam merac za potrosuvacka na energija vo SK??
 
Член од
27 ноември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Инфра греалка или панелка? Што троши повеќе? Барам да купам нешто до 3.500 - 4.000 денари максимум.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Молам за одговор на следното прашање ( посебно до @Strelec) и други кои користат клима уред од марката Fujitsu :
Како да го подесам сензорот за температура на внатрешната единица ??? ( Се однесува zа клима уредот марка Fujitsu ASYG 07 LMCA ).
Знам дека тоа може да се направи преку далечинскиот управувач, но не ги знам чекорите како тоа да го направам (не можам да се снајдам).
Молам за одговор и помош.
Однапред Благодарен.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.067
Infra grealka, otvoren ogan, sonceto gi great predmetite ne vozduhot. Panelkata kako i klimata go great vozduhot, a toj tebe. Posto coekot e eden vid predmet toa znaci deka infra greacot direktno tebe ce te gree bez posrednik.
Kako ilustracija najdobar primer e sonceto: toa ja gree pocvata, karpite, vodata, negovite zraci proadjaat niz atmosferata bez voopsto da go zagreva vozduhot ( toj vo gornite sloevi na 10.000 metri e i -35 C).... Posle toa zagreanata pocva go gree vozduhot od dolnite prema gornite sloevi....
Znaci najdirektno zagrevanje e so infra greaci ako sakas da se zagrees vo golemi prostori toa mu e majkata. A ako sakas celata prostorija da ja zagrees so se vozduhot, togas samo so ovie vtorive.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Молам за одговор на следното прашање ( посебно до @Strelec) и други кои користат клима уред од марката Fujitsu :
Како да го подесам сензорот за температура на внатрешната единица ??? ( Се однесува zа клима уредот марка Fujitsu ASYG 07 LMCA ).
Знам дека тоа може да се направи преку далечинскиот управувач, но не ги знам чекорите како тоа да го направам (не можам да се снајдам).
Молам за одговор и помош.
Однапред Благодарен.
Треба да се влезе во мод за подесување опции на климата. Се влага со истовремено стискање две-три копчиња на далечинското. Во упатството треба да ги имаш деталните чекори како се прави тоа и која точно опција е калибрацијата на температурата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Молам за одговор на следното прашање ( посебно до @Strelec) и други кои користат клима уред од марката Fujitsu :
Како да го подесам сензорот за температура на внатрешната единица ??? ( Се однесува zа клима уредот марка Fujitsu ASYG 07 LMCA ).
Знам дека тоа може да се направи преку далечинскиот управувач, но не ги знам чекорите како тоа да го направам (не можам да се снајдам).
Молам за одговор и помош.
Однапред Благодарен.
Мислам дека ова е сервисното за твојата клима, на страна 28 е главното подесување иако претходно треба да го провериш сигнал кодот дали е А, b, c ili d како што ти е опишано на страна 30. На А е фабрички подесен сигнал кодот.
После само глеј ја втората слика на страна 28, "Function number" треба да е 31 (Room temperature control for heating), а долната бројка за "Setting value" според табелата на страна 29 под 3 "Room temperature control for heating" може да прими вредности 00,01,02 или 03 (дефаулт или фабрички е 00 или Standard).
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
На понискиве температури пластиката од внатрешната единица на mitsubishi fh35 крцка како и што потврди Стрелец. Ова мислам дека е нормално бидејки има разлика во температурите. Многумина спомнувате некакво подесување на сензорите од внатрешната единица. Дали се подесува и кај mitsybishi fh35, бидејки кога е на автоматски мод температурата во собата е 3 степени пониска во однос на зададената од далечинското. Кога ке подесиш да дува во 3 та брзина тогаш температурата е иста со зададената.Стрелец ,имаш и ти напишано дека и кај тебе работела на 3 брзина ,но пред некој пост им советуваше на други секогаш да подесуваат автоматски ayto mod. Дали сега поинаку ти е подесена?Дефрост ја имам приметено да прави само насабајле, а ја уклучувам во 06 30 ч. Навечер ја исклучувам во 23 00. Дали треба да ги сменам подесувајната ? Поздрав
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Sovetot za auto mod bese za GreeHansol klimata na Darko od Gostivar ama taa taka i treba da raboti taa zasto sama gi menuva brzinite vo zavisnost kolkava razlika ima megju zadadena i vnatresna T. Mojava e celo vreme na 3ta brzina zasto vo Auto nikogas ne otisla posilno od vtora brzina sto za mojot prostor e preslabo duvanje za da odrzuva T a ne pa da digne primer od 20 na 23, cel den ke i treba da duva u prva/vtora za tie 3C da gi stigne.
Pred nekoj den bas zapisav i za 24casa potrosi 12Kw znaci bez gasenje, sto e pozitivniot moment, iskaca cel stan go gream so 500w/h. Skoro cel den na 24 e podesena kaj mene, od 23:00-05:30 e na 23, pa 1,5cas na 25C (do 07) i posle cel den na 24. Nadvor temperaturata najcesto mi e +5C povisoka od taa sto ja merat na Petrovec pa se orientiram spored privatnite metroloski stanici na WU spored mojata lokacija, tie se u 0,5 stepeni isti so temperaturata sto ja meram na terasa.
Ako klimava se namali naglo za poveke od 1 stepen primer od 24 na 22 odma gasi, pa za da go izbegnete ova ili postepeno namaluvajte po 1 stepen na sekoi 10-15min, ili otvorete prozori da izluftirate/oladite malku vnatre za stepen/dva.
Ke ja vidime na poladno kako ke se odnesuva ,sega za sega e seuste temperaturata vo plus, mozebi koga nadvor ke bidat minusni T bar od -5 togas mozebi i Auto modot podrugacie ke se odnesuva i ke menja i vo treta i cetvrta a ne samo vo prva/vtora kako sega. A kaj tebe moze i vo vtora ke ja odrzuva temperaturata ako 3ta ti e prejako za prostorot, samo mora merac da imas da utvrdis kolku ti trosi taka dnevno, zosto poslab izduv u 2ra bara i potopol vozduh barem na pocetokot, na postignata T pa pomalku ke trosi i zatoa mora dnevno da se izmeri kolku ke ti potrosi.
Podesuvanje na senzor dobro bi doslo da ima :) Ama nemam najdeno nesto takvo, inaku 35kava vaka e namerno podesena da rabotiso slab izduv, za mal prostor do 30m2, zasto ona so kompresor od 18000btu fakticki e 5,5ka pa togas modelot FH50 nikoj ne bi gi kupuval ako ovie rabotea kako Hansol primer :)
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Во СЕТЕК,пишува дека нема на залиха. И јас барам да купам,но неможам да најдам никаде. Ако некој знае каде има,добро би било да сподели информација :)
http://www.anhoch.com/product/33450/power-consumption-meter-single-socket-wlcd-display

Го имаш тука . Јас го имам истото

Мене Ломото ми е ставено на ауто и сам си ги шалта брзините.[DOUBLEPOST=1449398178][/DOUBLEPOST]Имам приметено кога ке биде на турбо ко да ми завлекува дувањето, мада сеа на ауто ми е пак истото ми го прави на можеби 1мин, све мислам не беше така отпочетокот тоа е нормално или ?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
За @nmarkovski @matej2007 @диме1978 @Изгледа ќе врне... @martince1 и другите што земаа Mitsa FH35 едно предлог подесување.
На форумов(француски) има препорака да се подеси даљинското вака како на сликата, со индиректно дување, логиката е ако дувањето е директно (во луѓе), од луѓето ке се преземе дополнителна топлина(+2°C) па климата автоматски го намалува сензорот за 2°C од зададената и таа Т(-2°C) ја одржува наместо зададената, пример ако ја подесите на 24°C она ке одржува 22°C. Кога е вака индиректно подесена одржува температура иста со зададената 22°C со 22°C.
Ова го пробав и на мерачот од Анхоч убаво се покажува дека ако се смени модот од индирект(како на сликата) во директ веднаш се намалува потрошувачката.
Дали истото се постигнува и ако се искључи скроз I-See sensor-от во мод на греење и дали тој реално само во мод на ладење функционира треба исто да се проба има и за тоа некои постови иако тешко се разбира.
А за да функционира АутоМодот во поголеми простории изгледа единствено решение е да се стави Mitsubishi жичан контролер (опционална опрема за оваа клима) на неколку метри одалечен од климата кој скроз ке го искључи фунционирањето на сензорот од внатрешната единица.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom