Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@animwr Cestito Daikin 5.5ka, za tvoite 40m2 bi trebalo da ne e problem da gi zagree na 23 A i da ja zamlaci spalnata okolu 20C. Ako spalnata nema potreba da e nad 20C i Daikinov ke brka rabota i za nea neznam dkolku e pametno 3-4000(so koi mozes da kupis panel) ili kolku ke ti pobaraat da frlis za montaza na starata koja realno e glupo da ja stavas so cel za dogrevanje, za dogrevanje treba panelka, pecka t.e nesto pojako od Daikinov da pomogne koga klimata nemoze.
Taa Fillia sto moze da pomogne na Daikinov na -7 ?....verovatno nisto iako ti si ja znaes klimata, po kazuvanjata verovatno i neznaes kako gree na poladno. Bi ti koristela da raboti paralelno so Daikinov samo na ovakvi topli denovi od +7 (sto sega daikinot ke gi zagree i ne ti treba 2) a deka na -5, -7 ili -10 ke ja koristis ne mi e logicno.
A i za spalna somnitelno mi e kolku e tiha Filiava i ne brmci, iako neznam kako raboti.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Брат ми има земено Панасоник инвертер пред 3-4 години и не е задоволен.За ладење, лади супер, ама за греење кога ја оставија климата за главно греење, измрзнаа. И ден денес го спомнува Фонкото, вика тое беше клима за греење, дува ептен топол воздух, а панасоникот дува млак воздух.
Има ли сега да се купи нова ваква клима по пристојна цена? Овде продавачите на клими забегале. Оваа клима во БГ е 1050лева (525 евра)
http://get.bg/general-fujitsu-invertoren-klimatik-12000-btu-ashg12llc-aohg12llc.html

Во хидросет се 37.400,00. Исто е со сите, и Даикин и Тошиба..... Мене ми треба за 38м2 за греење, абе ќе пукнам што не сум Бугар. Да ти е..м македонските трговци
’‘%&‘*@$##!@!$^%
Makedonskite trgovci tolkaav im e pazarot neznam so ne vi e jasno,kolkava potrosuvacka tolkava cena pazarna ekonomija po komunisticki.Tie so gi znam a gi znam pobajagi da im gi vidite f-rite na vlez nema moabetov vaka da se tera i mene ne mi e jasno za so rabotat za golemite sistemi imaat zarabotka dobra ama za ova klimcinjava smeski zivi.Srbiija,Bugaria pa toa e bre pazar za nasiov igracki dali sme 1.5 milioni toptan(isklucok mozda ovie za fujitsu)[DOUBLEPOST=1446565469][/DOUBLEPOST]
@animwr Cestito Daikin 5.5ka, za tvoite 40m2 bi trebalo da ne e problem da gi zagree na 23 A i da ja zamlaci spalnata okolu 20C. Ako spalnata nema potreba da e nad 20C i Daikinov ke brka rabota i za nea neznam dkolku e pametno 3-4000(so koi mozes da kupis panel) ili kolku ke ti pobaraat da frlis za montaza na starata koja realno e glupo da ja stavas so cel za dogrevanje, za dogrevanje treba panelka, pecka t.e nesto pojako od Daikinov da pomogne koga klimata nemoze.
Taa Fillia sto moze da pomogne na Daikinov na -7 ?....verovatno nisto iako ti si ja znaes klimata, po kazuvanjata verovatno i neznaes kako gree na poladno. Bi ti koristela da raboti paralelno so Daikinov samo na ovakvi topli denovi od +7 (sto sega daikinot ke gi zagree i ne ti treba 2) a deka na -5, -7 ili -10 ke ja koristis ne mi e logicno.
A i za spalna somnitelno mi e kolku e tiha Filiava i ne brmci, iako neznam kako raboti.
Tera more druze aux ot i na -2-3 da se cudis ama neznam kolku ima esap da gi prefrla vamu tamu kosta toa u pravo si
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Почитувани климаџии,
Ве следам некое време и решив да се вклучам во дискусијата за клима уредите. Пред 20 дена зедов TOSHIBA 167 SKV E7/167SAV E5 (avant) за греење на 25 м2 (главно греење). Би ми било драго доколку некој сподели искуство околу подесувања на истата и слично и како се погодила(иако нели веќе е купена :) ). Инаку досега на овие температури (3-4) сум доста задоволен. Брзо постигнува зададена температура. Многу е прецизна, колку на далечинското толку и на термометарот.
- Она што малку ме буни е што климата не ја вакумираа туку само испуштија воздух. Кога прашав ми рекоа дека поновиве клими не се вакумирале веќе и дека така се правело. Монтерите беа супер со се, само ова ме буни. Поздрав до сите!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Tera more druze aux ot i na -2-3 da se cudis ama neznam kolku ima esap da gi prefrla vamu tamu kosta toa u pravo si
Ma i da tera, ama kolku trosi taa na minus? Daikinv neka mu trosi 800-1KW....i Auxot filiata ke trosi najmalce 1KW a efektot nikakov, edvaj za edna spalna da zamlaci. Za slednata zima moze da si planira nekoja 9ka inverter da stavi sto ke bide i tiha i malce ke trosi.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Почитувани климаџии,
Ве следам некое време и решив да се вклучам во дискусијата за клима уредите. Пред 20 дена зедов TOSHIBA 167 SKV E7/167SAV E5 (avant) за греење на 25 м2 (главно греење). Би ми било драго доколку некој сподели искуство околу подесувања на истата и слично и како се погодила(иако нели веќе е купена :) ). Инаку досега на овие температури (3-4) сум доста задоволен. Брзо постигнува зададена температура. Многу е прецизна, колку на далечинското толку и на термометарот.
- Она што малку ме буни е што климата не ја вакумираа туку само испуштија воздух. Кога прашав ми рекоа дека поновиве клими не се вакумирале веќе и дека така се правело. Монтерите беа супер со се, само ова ме буни. Поздрав до сите!
-hahaha...."ponovite klimi ne se vakumirale vekje"....bravo za deckite cccccccc
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
SCOP treba da e porealna vrednost za potrosuvacka na klimata, bidejki se presmetuva so kalkuliranje na potrosuvacka/toplina na poveke temperaturi.
COP e samo na edna temperatura od +7 stepeni i mozni se mnogu poveke kalkulacii vo ovoj slucaj.
A primerite sto gi naveduvas deka klima so COP od 3,6 moze da ima podobar SCOP od taa so COP 5 se samo nafrlanja, nepostoi takva klima.
Moze klima so COP 3,8 i klima so COP 4 da imaat ist SCOP, no i vo start COP-ot e minimalno razlicen.
Primer so mojata klima sto ja imam doma. Hansol do lanskiot model idese do deklariran COP 4,4. Ovoj najnoviot model ide so deklariran COP 4. Ist SCOP imaat i dvata od 4,7. Mojata-starata, nominalna moknost na +7 stoi na nalepnica 3650w. Novava stoi 4000w. Kompresorot ne e smenet kako sto znam, istiot Sanyo kompresor ide i vo novata serija.

I na kraj, kako i sto pisa moongoses, povisok SCOP ne znaci deka klimata ke gree poveke, tuku deka ke raboti poekonomicno, a moze i da ne gree dovolno na niski temperaturi.
Ocigledno ne se razbirame. Cop e tocna i odredena matematicki spored isporacana toplina i postrosena struja na +7 stepeni. Tuka nema laga zatoa sto moze da lesno da se proveri vo tie uslovi. SCOP e hipoteticka vrednost, pretpostavena vrednost koja nema sansi ni da se dokaze ni da se negira.
Konkretno odgovori mi ako eve cop e vrednost na +7 stepeni nadvoresna i 20 stepena vnatresna, scop e bilo koja nadvoresna neli, a na koja vnatresna temperatura e reper za toj scop. Bas me interesira.

A primerite sto gi naveduvas deka klima so COP od 3,6 moze da ima podobar SCOP od taa so COP 5 se samo nafrlanja, nepostoi takva klima.
Tokmu obratnoto go tvrdam.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Епа тоа е корејски ЛГ од времето, денес во Турска ги прават тие ЛГ овде што се продаваат... :)[DOUBLEPOST=1446465403][/DOUBLEPOST]Ти наплати Зоки 60евра за да дојде во Куманово? ;)
Imas siguren info deka turskite lg ne cinat?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Ај едно по едно.
Да, ЅСОР е пореална вредност од СОР. Кога кажуваш COP за клима мора да знаеш за која температура се однесува. Производителот можа да декларира СОР од 5 на надворешна температура од +10 и тоа да е точно. Но истата клима може да има СОР од само 2,5 на -5 а тоа никаде нема да го напише. И нормално ќе го доведе купувачот во заблуда кој ќе мисли дека и на -5 има СОР од 5.
ЅСОР ги зема сите температури во предвид, затоа е пореален.

Не, сакам да кажам дека некоја клима на +7 може да дава 3500 вати топлина и да троши 700 вати. Некоја ќе дава 2500 вати а ќе троши 700 вати. Некоја ќе дава 3500 вати топлина а ќе троши 1000 вати.
На -7 првата може да дава 1500 вати топлина а да троши 700, втората да дава 2000 а да троши 700, третата да дава 3000 а да троши 1000. И сега која клима има колкав СОР? И која е поекономична? Одговорот го дава ЅСОР.


.

Токма тоа и пишував, дека некоја клима што малку грее може да биде А+++, а некоја што повеќе грее може да е А. Количината на топлина што ја оддава не зависи од СОР и обратно. На температурата за која е дизајнирана таа клима може да работи многу поефикасно од појаката клима која е дизајнирана да дава повеќе енергија.
Ај едно по едно.
Да, ЅСОР е пореална вредност од СОР. Кога кажуваш COP за клима мора да знаеш за која температура се однесува. Производителот можа да декларира СОР од 5 на надворешна температура од +10 и тоа да е точно. Но истата клима може да има СОР од само 2,5 на -5 а тоа никаде нема да го напише. И нормално ќе го доведе купувачот во заблуда кој ќе мисли дека и на -5 има СОР од 5.
ЅСОР ги зема сите температури во предвид, затоа е пореален.

Не, сакам да кажам дека некоја клима на +7 може да дава 3500 вати топлина и да троши 700 вати. Некоја ќе дава 2500 вати а ќе троши 700 вати. Некоја ќе дава 3500 вати топлина а ќе троши 1000 вати.
На -7 првата може да дава 1500 вати топлина а да троши 700, втората да дава 2000 а да троши 700, третата да дава 3000 а да троши 1000. И сега која клима има колкав СОР? И која е поекономична? Одговорот го дава ЅСОР.

Не, туку производителот можел да ја направи да работи економично на +7, а не можел на -7.

Токма тоа и пишував, дека некоја клима што малку грее може да биде А+++, а некоја што повеќе грее може да е А. Количината на топлина што ја оддава не зависи од СОР и обратно. На температурата за која е дизајнирана таа клима може да работи многу поефикасно од појаката клима која е дизајнирана да дава повеќе енергија.
Не, туку производителот можел да ја направи да работи економично на +7, а не можел на -7.
Znaci nekoj mozel da ja napravi da raboti ekonomicno na -7, a ne mozel na +7, bravo, dobra logika.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Znaci spored mene nova klima ne treba da se vakumira.
Polovna treba.zavisi kako\dali e pravilno demontirana.

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Koga ke dojde -10 ke zborime dopolnitelno
.
Pa valjda si dobio dokumentaciju kada si kupio Mitsu FH 35 VE gde lepo pise da na - 10 C daje 3.6 kw toplote.To je dokumentacija koja se dobija prilikom kupovine.
Ako je tebi dovoljno tih 3.6 kw za tvojih 70 m 2 prostora bices zadovoljan.
A ako to nije dovoljno onda tebi treba jaca klima.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ocigledno ne se razbirame. Cop e tocna i odredena matematicki spored isporacana toplina i postrosena struja na +7 stepeni. Tuka nema laga zatoa sto moze da lesno da se proveri vo tie uslovi. SCOP e hipoteticka vrednost, pretpostavena vrednost koja nema sansi ni da se dokaze ni da se negira.
Konkretno odgovori mi ako eve cop e vrednost na +7 stepeni nadvoresna i 20 stepena vnatresna, scop e bilo koja nadvoresna neli, a na koja vnatresna temperatura e reper za toj scop. Bas me interesira.

A primerite sto gi naveduvas deka klima so COP od 3,6 moze da ima podobar SCOP od taa so COP 5 se samo nafrlanja, nepostoi takva klima.
Tokmu obratnoto go tvrdam.
Da, sigurno ne se razbirame.
COP e matematicki odredena vrednost samo na +7.
SCOP e matematicki odredena vrednost na +7, 2, -7, -10... i neznam tocno na kolku i koi temperaturi meren COP. I site tie vrednosti na COP za razlicni temperaturi potoa se sobiraat, mozat, delat so brojot na casovi na sekoja oddelna temperatura vo sezonata (nakratko kazano so grafikot za Strazbourg).
Zatoa nemoze da bide COP podobar pokazatel od SCOP, koga e samo prost rezultat od delenjeto na deklariranata mokj i potrosenata struja za taa mokj.[DOUBLEPOST=1446583772][/DOUBLEPOST]
Просторот е иста големина. Добро, дали има нешто до 35.000-40.000 за греење на таков простор (со фасада 8цм и ПВЦ)
Vidis, toa e greskata uste vo start.
Sigurno vo tehnomarket koga ja kupuval klimata, toa prodavacite mu rekle deka ke moze da stopli i 38m2 Panasonicot 12-ka.
E toa e koga se kupuva od marketi za bela tehnika klima, prodavacite pojma nemaat sto zborat, pa ke ti kazat se sto sakas da slusnes samo da ti prodadat nesto.

Vaka sega, 3,5kw klima ili 12-ka nema sansi da zatopli 38m2.
Mora 5,5kw ili 18-ka. Zatoa brat-ti nemoze da se stopli, ne e kriva klimata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom