Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Ocekuvano mi e ova deka Skopje (a i Makedonija) treba da se racuna vo sredna klimatska zona, iako klimite se najekonomicni od 4-10 stepeni koi gi ima pomalku. Na 12-15 stepeni skoro i da ne ti treba greenje.
Poradi toa jas bi rekol deka treba ili mnogu malku da se namali od sredniot SCOP, ne da se zgolemi, ili najednostavno da se zema bez nikakva promena.
Не би се сложил со ова. Греење треба и на 15 степени, а со тоа што пократок период ќе грееме на 4-10, а подолг на 10+ овозможува уредот да работи во пооптимални услови во кои има подобар COP со што придонесува и SCOP да биде подобар.

Сакав да направам ваква анализа и за Битола, меѓутоа на wunderground.com податоците по часови ги чуваат само на мерните места на аеродромите, значи може уште само за Охрид да се направи. Доколку некој знае каде од друго место би можело да се преземат овие податоци, нека пише.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
ovie denovi bev da razgleduvam klimi t.s da gi vidam i da vidam sto ce ponudat.znaci cenite sto gi ponudija bozem sega na promocija se isti kako pred 6 mes,sto uspeav da vidam na forumov,na primer mi ja nudeja vo energija tosiba suzumi sega bila so popust 55000 so montaza a na forumov vidov pred 6 mes ista cena,avantot 45000 ,vo tehno market lg sega na promocija 29000 ista cena kako pred 6 mes i taka nataka,znaci cela rabota marketing.pisuvam za nekoj sto saka da kupi klima ubavo da razgleda i da ne brza i ako ne se razbira kako mene da prasa od drugite.gree hansolot mi ja nudat kako ekstra klima a cena 49990 bez montaza,recisi ista cena kako tosibata.znaci site sto nudat demek ako e za greenje neka bide poskapa podobro ce si ja zavrsi rabotata,a gledam za lg eurovent i ne taka losa za tie pari.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
За @matej2007 и други кои размисллуваат за купување клима ке дадам троа информација за една марка/бренд кој не е спомнат во темава од причини што го немало во продажба. Случајно открив дека може да се најде и кај нас за цени кои човекот по телефон ми ги кажа:530еу 3Kw, 650eu 3.5KW i SCOP=4.7 како и 950еу за 18ката (мислам за Nexya) со SCOP=5.0 па решив да споделам тука информации не како реклама туку заради цената и моја претпоставка (која немора да е точна) дека се доста квалитетни инвертери.
Како дојдов до нив...
Сурфајки по рускиот форум со расклопени инвертори (форумот го знаете го имам постирано порано на темава) во очи ми паднаа 2 расклопени инвертора на OlimpiaSplendid италијанска марка. Битното што се заприметувва е дека и двата инвертора се со квалитетни компресори, едниот со Тошибин вториот со Sanyo компресор. Оценката и на русинот е дека се многу добри клими за цената, но тоа вероватно се модели од порано 2012 или период пред тоа (постовите се од 2013та).
Човекот со кој зборував а го најдов тука ме убедува дека моделите што сега се прават (или тука ги имаат) биле сите со Mitsubishi компресори?!. На тој негов одговор му побарав сервисни упатства да ми испрати за Qi моделите, каде би пишувало каков компресор имаат машините, за жал добив само PDF кој е некој вид сервисно за Mimetico моделот кој овде кај нас незнам кoлку би бил популарен но го оставам како атач да го разгледате.
По некоја логика ако ставале квалитетни компресори во 2012/2013 зашто тоа не би го правеле и сега со уште подобри Mitsubishi внатре.
Инаку Mimetico и Unico се уникатно смислени инвертери наменети за средини кај што е забрането монтажи на бели клими на фасади, Миметикото се лепи за фасадата, зима воздух од горе го фрла доле и предниот дел може да се обои со иста боја како фасадата, додека Униko е инвертер кој нема надворешна единица, целиот уред е внатрешен, на фасада се отвараат само 2 отвора.
Цените горе се однесуваат за Qi моделот ili Mimetico(скоро исти им се цените).
На лагер имале само 3KW модел но ако се порача можеле да донесат било која од климите "дури" за 20дена на што се насмеав :)
Што друго да кажам како за крај и некој заклучок, климиве се вероватно солидни и со квалитетни компресори но се непознати и неиспробани кај нас, дали и како греат кој ги знае, може има негде по форумиве напишано некое искуство со нив, фирмава што ги има многу скромно ги нуди кај нас со GPS да ги бараш, имаат и во скопје некоја канцеларија во Центар може да се распрашате таму подетално инаку седиштето им е во Прилеп. Ако некој се реши за ваква клима би било интересно да се види како работи и колку троши итн.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
denes mi stigna email za klimi vivax novi modeli,ce gi ima po 20 april.
Se raboti za Vivax Cool ACP12CH35 AEHI koj gi ima slednite specifikacii: 12500BTU, A++ klasa, SCOP 4,6; SEER 7,8; WiFi, 3d air flow, Ionizator, BIO filter, Condenser and compressor's heaters, I Feel (follow me) funkcija, Gree do -20°C. Cenata bez montaza iznesuva 43990 denari, dodeka vo vrska so montazata vo standardni uslovi bi bila do 60tina evra so monteri koi licno mozeme da Vi gi preporacame

Slicen model, no so poevtina cena I za nijansa poslabi performansi e modelot Vivax Cool ACP 12CH35 AECI: 12000BTU, A+ klasa, SCOP 4,0; SEER 7,0; WiFi, Ionizator, BIO filter, Condenser and compressor's heaters, I Feel (follow me), gree do -15°C. Cenata mu iznesuva 30990 denari, isto taka bez montaza.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
За @matej2007 и други кои размисллуваат за купување клима ке дадам троа информација за една марка/бренд кој не е спомнат во темава од причини што го немало во продажба. Случајно открив дека може да се најде и кај нас за цени кои човекот по телефон ми ги кажа:530еу 3Kw, 650eu 3.5KW i SCOP=4.7 како и 950еу за 18ката (мислам за Nexya) со SCOP=5.0 па решив да споделам тука информации не како реклама туку заради цената и моја претпоставка (која немора да е точна) дека се доста квалитетни инвертери.
Како дојдов до нив...
Сурфајки по рускиот форум со расклопени инвертори (форумот го знаете го имам постирано порано на темава) во очи ми паднаа 2 расклопени инвертора на OlimpiaSplendid италијанска марка. Битното што се заприметувва е дека и двата инвертора се со квалитетни компресори, едниот со Тошибин вториот со Sanyo компресор. Оценката и на русинот е дека се многу добри клими за цената, но тоа вероватно се модели од порано 2012 или период пред тоа (постовите се од 2013та).
Човекот со кој зборував а го најдов тука ме убедува дека моделите што сега се прават (или тука ги имаат) биле сите со Mitsubishi компресори?!. На тој негов одговор му побарав сервисни упатства да ми испрати за Qi моделите, каде би пишувало каков компресор имаат машините, за жал добив само PDF кој е некој вид сервисно за Mimetico моделот кој овде кај нас незнам кoлку би бил популарен но го оставам како атач да го разгледате.
По некоја логика ако ставале квалитетни компресори во 2012/2013 зашто тоа не би го правеле и сега со уште подобри Mitsubishi внатре.
Инаку Mimetico и Unico се уникатно смислени инвертери наменети за средини кај што е забрането монтажи на бели клими на фасади, Миметикото се лепи за фасадата, зима воздух од горе го фрла доле и предниот дел може да се обои со иста боја како фасадата, додека Униko е инвертер кој нема надворешна единица, целиот уред е внатрешен, на фасада се отвараат само 2 отвора.
Цените горе се однесуваат за Qi моделот ili Mimetico(скоро исти им се цените).
На лагер имале само 3KW модел но ако се порача можеле да донесат било која од климите "дури" за 20дена на што се насмеав :)
Што друго да кажам како за крај и некој заклучок, климиве се вероватно солидни и со квалитетни компресори но се непознати и неиспробани кај нас, дали и како греат кој ги знае, може има негде по форумиве напишано некое искуство со нив, фирмава што ги има многу скромно ги нуди кај нас со GPS да ги бараш, имаат и во скопје некоја канцеларија во Центар може да се распрашате таму подетално инаку седиштето им е во Прилеп. Ако некој се реши за ваква клима би било интересно да се види како работи и колку троши итн.

Еве колку чини братот близнак на Nexya во Грција , под името на грчкиот бренд Inventor
(http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-p2mvi-18wfr/ )
http://www.skroutz.gr/s/5625380/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-18WFR-P2MVO-18.html


А ова е погрчен Hansol http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/klimatistika-dc-inverter-b2vi-18-mini-split/

Некои модели од овој бренд гледам се нудат кај нас по некои пристапни цени
(http://jivi.mk/index.php?route=product/product&path=217_224_225&product_id=884 ) , само што господ знае каква е подршката (сервис, делови) и сл .
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
denes mi stigna email za klimi vivax novi modeli,ce gi ima po 20 april.
Se raboti za Vivax Cool ACP12CH35 AEHI koj gi ima slednite specifikacii: 12500BTU, A++ klasa, SCOP 4,6; SEER 7,8; WiFi, 3d air flow, Ionizator, BIO filter, Condenser and compressor's heaters, I Feel (follow me) funkcija, Gree do -20°C. Cenata bez montaza iznesuva 43990 denari, dodeka vo vrska so montazata vo standardni uslovi bi bila do 60tina evra so monteri koi licno mozeme da Vi gi preporacame

Slicen model, no so poevtina cena I za nijansa poslabi performansi e modelot Vivax Cool ACP 12CH35 AECI: 12000BTU, A+ klasa, SCOP 4,0; SEER 7,0; WiFi, Ionizator, BIO filter, Condenser and compressor's heaters, I Feel (follow me), gree do -15°C. Cenata mu iznesuva 30990 denari, isto taka bez montaza.
Za ovie modeli nemoze mnogu da se najde, pogotovo ne za AEHI.
No se mi se cini deka se daleku od novi modeli, bas naprotiv, mozno e da se dosta stari modeli ova.
upload_2015-4-3_22-48-20.png
Za AECI se naogja nesto poveke, ovde ima podatok deka posleden pat bil dostapen 14.07.2013

upload_2015-4-3_22-49-49.png
Na search go vadi ovoj service manual od 2011.

Nesto mi e mutno kaj ovie modeli, deka se novi.
 

Attachments

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Еве колку чини братот близнак на Nexya во Грција , под името на грчкиот бренд Inventor
(http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-p2mvi-18wfr/ )
http://www.skroutz.gr/s/5625380/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-18WFR-P2MVO-18.html
овие клими ги има и кај мене во Гевгелија ако е некој заинтересиран
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.246
овие клими ги има и кај мене во Гевгелија ако е некој заинтересиран
Катастрофа жива, за ист простор од 50 м2, многу повеќе грее сплит климата Quadro од оваа Inventorot од Џиви. Ова го зборам од лично искуство, во мојата куќа, каде што се монтирани двете клими кои греат иста површина, само што едната е на први, а другата на втори спрат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Еве колку чини братот близнак на Nexya во Грција , под името на грчкиот бренд Inventor
(http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-p2mvi-18wfr/ )
http://www.skroutz.gr/s/5625380/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-18WFR-P2MVO-18.html
Мала исправка, овој модел на Инвентор што го имаш наведено (Passion) има иста внатрешна со Nexya ама друга надворешна, еве ја надворешната у инвентор варијанта што ја има и Nexyata, Алфата има исти диимензии и количина на фреон како и Nexyata.
Некои комбинации имаат правено од Indoor/Outdoor. Значи внатрешна од Passion а надворешна од Alfa има Nexyata....е сеа кој од кого зимал и комбинирал, вероватно Инвентор. Splеndid сигурно има фабрика а за Инвентор не ми е познато, и од двата модела на Ивентор сепак мислам дека попрво Алфата има Mitsubishi или некој добар компресор неголи Passion, а тоа се гледа по 24ките, Алфата 24ка иде во варијанта со twin-rotary компресор а Passion 24kata e пак со обичен ротари...А сепак на skroutz мислам поскап е Пассион, по се изгледа заради WiFi to или други ситници кои се небитни но добро мамат. Не ги разгледав детално за да коментирам.
@ogledaloogledalo шо ке кажеш ? си личат со AECI или не
Овде има слика од двете единици за AECI
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Катастрофа жива, за ист простор од 50 м2, многу повеќе грее сплит климата Quadro од оваа Inventorot од Џиви. Ова го зборам од лично искуство, во мојата куќа, каде што се монтирани двете клими кои греат иста површина, само што едната е на први, а другата на втори спрат.
аман бе шо лафиш , јас па лагум да зеам уд таа уд 26К шо е
мер толко не а биве , шо само ги фаљат исти биле кути gree климте
извинете на дијалектот :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Еве ги сервисните за Инвенторот од погоре, според нив се работи за компресор на GMCC и модел DA130M1C-31FZ кај 18ките. И алфата и пасионот го имаат истиот според овие PDFи на линкот.
За компресорот повеке имате на 320 страна каде @kokin4e го опишува својот Vivax AELI и негова работа/потрошувачка во Битолски услови.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.246
аман бе шо лафиш , јас па лагум да зеам уд таа уд 26К шо е
мер толко не а биве , шо само ги фаљат исти биле кути gree климте
извинете на дијалектот :D
Инвенторот е
аман бе шо лафиш , јас па лагум да зеам уд таа уд 26К шо е
мер толко не а биве , шо само ги фаљат исти биле кути gree климте
извинете на дијалектот :D
јас лафум за таа од 52.000 па сеа ти види, или ела на лице место увери са :D
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
јас лафум за таа од 52.000 па сеа ти види, или ела на лице место увери са :D
па таа е де истата серија Алфа , само 24-ка си зимал, ако а мести Чуљ мора да топле :D
за шо викиш катастрофа е не та знам , нормално квадрото дуе пожешко оти мора да набие и да искључе ,така када мене работе неото , не са стое пуд неа мислиш огин излеве :D
воа инвенторот сигурно дуе млако затоа не ти праве кејф , таа е работта знам :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Не е баш за тука прашањево, али ми е голем проблем, па ако може некој да ми помогне.
Задов од битпазар ваква боца (сина е по боја) од 5литри. Ја наполнив и пробав да ја користам, првиот пат си беше ок си сварив кафе, вториот пат ставив тенџерче мало и на минутка откако ја уклучив го врати пламенот низ двете дупки што се наоѓаат над вентилот. Поради што може да е ова?
boca.JPG
Чаре што да правам со боцава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom