Најекономично греење и ладење

Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
инаку ја извадив и пластичната решетка од задната страна и се гледаат две линии вез лед на изменувачот
Автоматски споено мислење:

не е под гаранција и овие немаат сервисер моментално а секогаш го викаат така ..
Може ке тркнам до Енергија оти знам да имаа добри сервисери
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.196
Поени од реакции
5.108
Ако е за хитачито, еве еуровент..
Мада во очи ми падна Тбив од “само” -7
Веројатно за поладно, или за поголем пдизајн ќе пали греачите!
(А ја нејќам баш клими со греачи..)
Прегледај го приврзокот 401471
Не се сеќавам тундрата какви перформанси имаше… ама дека оваа е две копја подобра… мало сутра!
HITACHI nemaat greaci druze
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Eve video od Hitachi-to NEMA GREACI

:facepalm:
Многу ми е криво ваква реакција што нема….
Лепи, не зборувам за греач на тацна! Туку за помошен греач, back up heater, коп 1 греалка, дувалка…
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Хаха лепи со комплексот греачи :)

Туку, заредија дефростите... Прилеп +1С, водухов цел ден е како тесто од магли и чадови.... влажност 100% да пука!
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Mojot prijatel i ne mu treba modulacija.Takva mu e psihata ucen na ON-OF ova ke mu e 5+.
Da stavi Toshiba Daisekai ima da ja isfrli od tarasa,koga ke pocne mlako da duva so temperatura35c.
Toj ne se razbira od modulacija i ne go interesira,noke ke ja gasni itn,nego mu e bitno precizno da ja drzi temperaturata,a za Hitacito imam citano deka precizno ja drzelo.
Ima sekakvi luge,mozam da gi razberam i svatam ic da ne se cudis.
Eve i Pticata Selica ne miluva mnogu modulacija,ama pak zede japanka.
Toa e toa:toe:.
Тогаш другар ти е печен за амбер нордик. Број 1 си е број 1 нема заебанции.
И подалеку од Хитачи клими кои се продаваат кај нас.
Потпис
ПАТАЛЕЦ
:(
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.196
Поени од реакции
5.108
:facepalm:
Многу ми е криво ваква реакција што нема….
Лепи, не зборувам за греач на тацна! Туку за помошен греач, back up heater, коп 1 греалка, дувалка…
Back up heating e pomosno grejno telo primer na -10°C ( bilo koj model ) za da ima 3kw toplina treba dopuna so grealka primer od 500 W 2.500W klimatizerot i 500W grealkata ete 3kw Jas koga rekov greaci mislev na Greac na Kompresor i kondez tacna HITACHI takvi GREACI NEMA
Sega mislam me svati druze
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Тогаш другар ти е печен за амбер нордик. Број 1 си е број 1 нема заебанции.
И подалеку од Хитачи клими кои се продаваат кај нас.
Потпис
ПАТАЛЕЦ
:(
Amber Nordik e prekrasna klima samo sto ne mozi da izvadi pogolem COP od 4 pa makar biilo i temperaturata i +20.Zver od klima,ama ete mu fali modulacija i povisok COP,koja moduacija e i povisoka na visoki temperaturi. Znaci ako raste temperaturata taka se zgolemuva i modulacijata i vatite na minimu rastat.Hitachi nekako mi e pofiling klima,i se nadevam deka ima podobra elektronika.
A toa Hitaci so go imase ti ednostavno ne go bivase,modelot bese konstruiran za drug pazar,a ova Hitaci Shirtama se prodava na Ruskiot pazar,znaci namenet e za greenje.
Sepak elektonika od Hitaci i od Gree ne bi sporeduval,makar sto ubav si e i Gree amber nordik.
Ne e bitno deka Nordikot nema eurovent pa ne go sakam.
Ne me bendisvaat nordici,so grejaci a da ne mozam da imam kontrola nad grejacite.
I Hitacito ima ovori gumi kako Toshiba,pa mozat da se izvadat i ete ima drenaza za vodata da ne mrzni tacnata,sto za kaj nas e sosema dovolno.
Inace No.1 si e No1 nema zbor:).
Автоматски споено мислење:

Back up heating e pomosno grejno telo primer na -10°C ( bilo koj model ) za da ima 3kw toplina treba dopuna so grealka primer od 500 W 2.500W klimatizerot i 500W grealkata ete 3kw Jas koga rekov greaci mislev na Greac na Kompresor i kondez tacna HITACHI takvi GREACI NEMA
Sega mislam me svati druze
Mislam deka nema grejaci na tacna Hitacito,a ot toj maksimum od 2750 W kompresorot gi trosi so nekade preku 95%.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
,a ot toj maksimum od 2750 W kompresorot gi trosi so nekade preku 95%.
За компресорите на Хитачи свака част!
Ама за ова, јас не верувам додека не видам тест…
Уствари го видов :rolleyes: и абер нема таа клима…
Не знам зошто толку ја преценувате :toe:
Штом номинално има 1560w, може само за кратко да повлече 10-20% повеќе (знак прашање и тоа колку долго!?)
Тундрата е појака ви се свиѓало тоа или не..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Ne znam zaso vikas hidroset ne ja nosat? Totalno istata oznaka e…
Vo hidroset e druga,Dodai 2 duga oznaka bese sega ja imaat izvrisano ne se znaj koja e.Dodaj2 e stariot model,i ima polesna vnatresna edinic,cela e so dvoreden izmenuvac,ima 15 para po 2 bakarni cevki=30bakarni cevki.
Ovaa e so 18 par ima 36 bakarni cevki.
Ednostavno vo Hidroset ne e naznaceno koja serija e,dali novata ili starata.
За компресорите на Хитачи свака част!
Ама за ова, јас не верувам додека не видам тест…
Уствари го видов :rolleyes: и абер нема таа клима…
Не знам зошто толку ја преценувате :toe:
Штом номинално има 1560w, може само за кратко да повлече 10-20% повеќе (знак прашање и тоа колку долго!?)
Тундрата е појака ви се свиѓало тоа или не..
Pa i ne moras da veruvas,sigurno ne koga mozi Midea Oasis da povleci so 11cm3,zosto Hitachi so 13cm3 kompresor da ne povleci 2750w.
Hitaci po toa e prepoznatliv.
Nikoj ne go precenuva,nego go potcenuvaat.
Hitachi ne e zastapen na nasiot pazar pa i na Balkanov i ne go poznavaat,a vo Japan e na 1 mesto,na nivniot domasen pazar,normalno so nivni standardi.
Prethodnite serii na Balkanov se prodavaa so scroll kompresori vo premium seriite i srednite modeli,do pred 4-5 godini.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom