Најекономично греење и ладење

Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Soodnos potrosena energija/predadena toplina? Vtoroto e za cela sezona prosek posto na sekoja temp e razlicen. Ok e profesore? :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Soodnos potrosena energija/predadena toplina? Vtoroto e za cela sezona prosek posto na sekoja temp e razlicen. Ok e profesore? :)
Za u leto li ?
Na koja nadvoresna Temperatura e prasanjeto ;)
Tolku li e slozena tabelava da se razbere?
Ako grees do -10 vo Average zona, i grees kolku saati u sezona 4910 taka?...dali poefikasna ke bide klimata ako se grees vo topla zona (reper grad Atina) so zemeni vo presmetka samo 3590saati godisno do +2C...pa normalno deka ako 1320saati pomalku ja koristis pomalce ke potrosi i ke bide poefikasna, najefikasna e ako uopste ne ja koristis :)
1703113760855.png
E sea da ti objasnam sto e SCOP....SCOP moze da ima tri(zavisno do koja nadvoresna temperatura sakas da racunnas)...za Sredna(Average klimatska zona) i ja koristis klimata za greenje od +15C do -10C i toa bas 4910 saati godisno (Avegrage Klimatska zona) a 4910saati se skoro 7meseci togas klimata ke potrosi opdreden iznos koj pomnozen so SCOP ke dade kolku kew predade toplina i toj odnos e najmalku 4.
A COP e za edna temperaturna tocka, izberi koja sakas od +15 do -10 za Sredna zona....no praviloto e za +7 da se dava toj podatok iako nema veza so SCOP
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Muabetot go svrte na cop i scop, a prasanjeto mi bese kako da sporedam koja klima kolku
Toplina moze da isporaca na 0, +2,+5,+7 stepeni;)
Автоматски споено мислење:

Nominalna i maksimalna ispracana toplina na nula stepeni na hitachito da doznaam.. toa bese muabetot
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Muabetot go svrte na cop i scop, a prasanjeto mi bese kako da sporedam koja klima kolku
Toplina moze da isporaca na 0, +2,+5,+7 stepeni;)
И за двете имаш еуровент, па таму и спореди.
Е сега ако те разбрав добро(?) тебе те интересира колку максимум топлина може да испорача на секоја зададена температура?!
Оти таков податок нема да најдеш на еуровент. Таму може само според пдизајнот да најдеш колку испорачува, што сигурно не е максимумот бар на -2,+2,+7
На минус 7 веќе сигурно повеќето клими го испорачуваат својот максимум.
Затоа таа “сељачка табела” на тошиба злато вреди!

@Strelec и почна да мумлаш топли зони и да мешаш баби и жаби.. Атина, Рома-Леверкузен, кец у два… округло па на ќоше!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Muabetot go svrte na cop i scop, a prasanjeto mi bese kako da sporedam koja klima kolku
Toplina moze da isporaca na 0, +2,+5,+7 stepeni;)
Автоматски споено мислење:

Nominalna i maksimalna ispracana toplina na nula stepeni na hitachito da doznaam.. toa bese muabetot
E tuka te cekav....seda gledam svati deka ako e presmetan SCOP i plus energetska klasa imas za Average klimatska zona koja smeta da klimata raboti do -10....onda sto ke ni e grafikot na Tosiba do -15?
Za sporedba se znae....dva LOT10 dokumenta sporeduvas....ili ako sakas ke gi stavis u Excelot na Keymark, i taka koga nekoj ke te prasa kolku ti trosi klimata ti tabelata u faca i prasaj go....na koja Temperatura Nadvoresna me prasuvas? :)
Najbitno e da se razbere Temperaturata i posle e lesno
primer zemeno e deka na+2C u Sredna klimatska zona se 320saati, ama u Warmer i u Atina na +2 se samo 3 saati zemeni za SCOP....ili deka ke ja koristis za greenje, A so 3 plusa A+++ samo u Grcka moze da bide A+++ ili pojuzno od DemirKapija....za Domakjinkite sto mnogu citale po FB i sakaat za 20/30k klima so 3Plusa, na ladenje moze i da ima za taa cena ama za greenje malce potesko na 1000evra se klimi so A+++ na greenje do -10 ne do +2 :)
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Eve za ova ima pdesignh. Toa znaci maks (ili sredna?)isporacama toplina na koja temperatura? Ima veze zonata i u toa ili samo za scopot e spomenata?
IMG_8163.png
Автоматски споено мислење:

E tuka te cekav....seda gledam svati deka ako e presmetan SCOP i energetska klasa imas za Average klimatska zona koja racuna da klimata raboti do -10....onda sto ke ni e grafikot do -15?
Za sporedba se znae....dva LOT10 dokumenta sporeduvas....ili ako sakas ke gi stavis u Excelot na Keymark, i taka koga nekoj ke te prasa kolku ti trosi klimata ti tabelata u faca i prasaj go....na koja Temperatura Nadvoresna me prasuvas? :)
Najbitno e da se razbere Temperaturata i posle e lesno
primer zemeno e deka na+2C u Sredna klimatska zona se 320saati, ama u Atina na +2 se samo 3 saati zemeni deka ja koristis za greenje, A so 3 pllusa A+++ u Grcka samo
ova go znam nego zatoa baram fiksni vrednosti za otkoa ke vidam kolku kw mi treba za prostorot soodvetno da si izberam. Ke staam dve grealki od 2kw ke vidam dal Na ovaa temp ke zavrsat rabota i taka ke biram. Bar da iam nekoj reper kolku treba da mi bide minimumot za prostorot…

da imav merac na struja na suzumivo ke napraev nekoja gruba matematika posto slicni prostori se, ama neam a i direkt so kabel mi e vrzana
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Eve za ova ima pdesignh. Toa znaci maks (ili sredna?)isporacama toplina na koja temperatura? Ima veze zonata i u toa ili samo za scopot e spomenata?
Прегледај го приврзокот 401573
Ова ти е максимумот пдизајн. Така е ваљда и на енергетската налепница декларирана.
Ти кажува колку топлина може да надокнади во умерена зона.
Се над ова има потреба од дополнително греење.
Ти сфати го како максимум на климата…

А да не барам наново, во памет ми остана дека тбив е на -7, и испорачува 3.85kw
Што значи под -7 има потреба од бекап греачи. Така да таа разлика од 3.85 до 4.35 може е бекап греач со коп1
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Eve za ova ima pdesignh. Toa znaci maks (ili sredna?)isporacama toplina na koja temperatura? Ima veze zonata i u toa ili samo za scopot e spomenata?
Прегледај го приврзокот 401573
Автоматски споено мислење:



ova go znam nego zatoa baram fiksni vrednosti za otkoa ke vidam kolku kw mi treba za prostorot soodvetno da si izberam. Ke staam dve grealki od 2kw ke vidam dal Na ovaa temp ke zavrsat rabota i taka ke biram. Bar da iam nekoj reper kolku treba da mi bide minimumot za prostorot…

da imav merac na struja na suzumivo ke napraev nekoja gruba matematika posto slicni prostori se, ama neam a i direkt so kabel mi e vrzana
Druze Pdesignh ti se toplinski zagubi na prostorot, toplinskite zagubi ti ne gi znaes na tvojot prostor za toa ti treba energetsdki elaborat koj go nemas i samo pretpostavki se kolku KW toplina ti treba na -10, zatoa gledas PdesignH da e sto pogolem koga sporeduvas dve klimi i ako se blisku tie PdesignH gledas kaj koja e pogolem COP na testot na-7 za da sporedis koja e pojaka i poefikasna. Tie testovi na +12+7 i+2 batali gi, bitno na testot na najladnata temperatura sto se pravi a toa e na -7 koja kolku dava i kolku trosi, greenjeto na +2 +7 i +12 ke ti bide sekogas u pomal procent od ona sto ti bara prostorot na -10 temperatura.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Druze Pdesignh ti se toplinski zagubi na prostorot, toiplinskite zagubi ti ne gi znaes na tvojot propstor za toa ti treba energetsdki elaborat koj go nemas i samo pretpostavki se kolku KW toplina ti treba na -10, zatoa gledas PdesignH da e sto pogolem koga sporeduvas dve klima i ako se blisku da e pogolem COP na testot na-7 za da sporedis koja e pojaka i poefikasna.
И да го направи тестот со греалките кој е практичен и поточен од било кој теоретски елаборат!
Тука се слагаме…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
И да го направи тестот со греалките кој е практичен и поточен од било кој теоретски елаборат!
Тука се слагаме…
Da ama kako da izmeris na eve segasni +2C ili bilo koja nadvoresna temperaturea kolku toplina ti treba na -10 a da ti e prijatno doma ? :)
Valjda nema da ceka nadvor da padne -10 :)
Ama i za ova ima logicna procedura....teoretski dodusa ama SCOP taka i se presmetuva, malce razmisluvajte i simnete go Keymark fajlot ke vi se razjasnat mnogu raboti.
Teoretski kako e....nadvoresna e +2C primer i sakas da izmeris kolku ti treba Kw toplina na -10C....pustas grealki da rabotat eden cel saat i meris kolku ke potrosat KW za toj 1saat za primer 20C, bidejki COP=1 na grealkata togas kolku potrosila tolku i predala toplina.
Ako potrosila okolu 1,6kw za 1saat ...onda na -10 ti trebaat 3Kw u prosek na saat :)
Naogjas klima sto dava 3Kw na -10 i so sto podobar dobar COP i toa e toa :)
Zasto e taka....zatoa sto ako prostorot ima Toplinski zagfubi od 3kw na -10, onda na +2 ima toplinski zagubi od 1,6kw...pa i smetkite se pomali ako e potoplo itn itn
Toplina.jpg
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Takvi temp ne gi ni brojam za skopje… bitno mi e okolu nulava toa se 95% od zimskite denovi
Автоматски споено мислење:

I sto e toa keymark?da se prosvetlam :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Takvi temp ne gi ni brojam za skopje… bitno mi e okolu nulava toa se 95% od zimskite denovi
Автоматски споено мислење:

I sto e toa keymark?da se prosvetlam :)
Podruznica1 na Eurovent....testira i potvrduva SCOP za Toplotni Pumpi
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Ако бараш официјални податци за Хитачи-то како што има за Тошибата, нема да најдиш!
Такви табели само Тошиба вади, бар колку што знам....

Види "ProductFiche" ако успееш да најдиш бар за тој модел на Хитачи, да знаеш дали и колкав дел од пропишаниот PdesignH е предвиден да биде покриен со дополнителна греалка (back up heater).
Автоматски споено мислење:

Дефростчињава на крај се поклопија да се тркаат xD

Screenshot 2023-12-21 at 03.17.59.png



Од што е чист воздухот во Прилепов може да се избројат PM честичките на видевцава :(
Screenshot 2023-12-21 at 03.26.52.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom