Најекономично греење и ладење

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
So znaci u praksa 500w minimum i kako izglea? Suzumivo sea gleam tolku jaka a 180w minimum ima. Fantasticno min greenje ima sto se primetue na pocetok na sezona. Toas i gree i vrti extremno nisko. Ama neam iskustvo so druga klima da sporedam
Нема потреба да споредуваш. Подобро тешко дека ќе најдеш. Од тие 180 вати, 80 се само турбината што врти а 100 вати потршувачка за греење. Колку да не се исклучи а да догрева. Идеално
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
So znaci u praksa 500w minimum i kako izglea? Suzumivo sea gleam tolku jaka a 180w minimum ima. Fantasticno min greenje ima sto se primetue na pocetok na sezona. Toas i gree i vrti extremno nisko. Ama neam iskustvo so druga klima da sporedam
Vo praksa znači deka daljinskoto će treba so sebe da go nosiš i da naučiš da kolneš se do treto koleno.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
pa moze taman kje i doe u 60m2 toa nema da se oseti? :) so bucnost kako stojat ovie? vnatresna nadvoresna?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Пред едно две недели кога згазнав на терасата на мокро на веш. трева ми текна и ставив туба под климата.

од тогаш наваму нема капка ,а и тоа беше единствениот
Ако е за хитачито, еве еуровент..
Мада во очи ми падна Тбив од “само” -7
Веројатно за поладно, или за поголем пдизајн ќе пали греачите!
(А ја нејќам баш клими со греачи..)
Прегледај го приврзокот 401471
Не се сеќавам тундрата какви перформанси имаше… ама дека оваа е две копја подобра… мало сутра!
Bez razlika sto kazuva eurovent,hardverski Hitacito 6kw od Haier 18btu tundrata pojaka,i ima pogolem rezerven kapacitet.
-Pogolem kompresor 11cm singl,vs 13cm3 twin.
-Ednoreden vs dvoreden izmenuvac na nadvoresna edinica.
-Na sekoj red od icmenuvacot ima po 26 reda bakarni cevki,ili vkupmo 52 reda cevki.
-32kgr vs 39kgr.
-2100w maksimum ke povleci tundrata od steker,a Hitacito koga ke zusti ke povleci 2750w(rezerven kapacitet)
-Maksimum Tundrata ima 6000w da ispusti toplina vs 7300 kaj Hitaci.
Site aduti se na Hitacito.
Da ne zboruvame veke za raspored na brzinite,kade prednosta e na Hitacito.
Za da zadrzi povisok SKOP od 4,5 ja stelnale so pmal Pdh.no sigurno so garancija ima pogolemi toplotni rezervi na -7c a i do -15 vo odnos na Tundrata.
Tundrata ne se meri so Hitacito.
Hitacito ima minimum 500w a tundrata ne modulira pod 600w.
Ova Htaci e pojako od site modeli na Toshiba SEIJA sem od Toshiba SEIJA 24btu.
Pojako e i od Toshiba Shoraj 5,5kw.
Edinstvena mana mu e sto ne modulira pod 500w.
Ne mozi Tundrata da se meri so Hitachito Shiratama,nema sporedba.
Samo sega da ne me naprajte i pretstavnik-prodavac na Hitaci.

Na koj toa ne mu smeta moze da razmisluva za Hitachi Shiratama od 6kw na greenje

-
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
@filipinec Доста детали изнесе за Хитачиво.... познаваш некој што ја има земено?
Za zal ovaa izleze od letoski cinam i e dosta nova na pazarov,a stariot model Hitaci Dodai 2 sto go ima vo Hidroset prethodnikov na Shiratama nemam procitano negativni recenzii.Od prethodnikot se faleja deka dosta topol izduv imal i na negativni temperaturi,moze da se kaze zezok.
Ova Shiratama e naslednik na Dodai2 i ne se nudi vo Hidroset,ne znam ovie od Mk klima od kade ja nabavile.
Ja merkame so eden prijatel za neizoliran prostor od 34m2 kuka so gubitoci od okolu 150w/m2 pa ke vidime so ke naprajme.Neka soberi paricki ,ako i posle pisanovo ovie od MK.klimi ne ja krenata cenata.
Ako ne Bugarska e karsi nas.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Edinstvena mana mu e sto ne modulira pod 500w.
Se složuvam od A do Š, ama edinstvenata mana mu e baš vo centar pogodena.
Ti imaš 24-ka što modulira podobro od 12-ka izgleda ne si setil kako e 500W premnogu, a deka će raboti so tolku teško, najveće će se vrti okolu 600 W taman da te pobudali..., ova e nekoj melez japonec.
Za nekogo koj ne mu e bitno ova bi bil baš dobar izbor, za pomali prostorii e katastrofa.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Mojot prijatel i ne mu treba modulacija.Takva mu e psihata ucen na ON-OF ova ke mu e 5+.
Da stavi Toshiba Daisekai ima da ja isfrli od tarasa,koga ke pocne mlako da duva so temperatura35c.
Toj ne se razbira od modulacija i ne go interesira,noke ke ja gasni itn,nego mu e bitno precizno da ja drzi temperaturata,a za Hitacito imam citano deka precizno ja drzelo.
Ima sekakvi luge,mozam da gi razberam i svatam ic da ne se cudis.
Eve i Pticata Selica ne miluva mnogu modulacija,ama pak zede japanka.
Toa e toa:toe:.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Bez razlika sto kazuva eurovent,hardverski Hitacito 6kw od Haier 18btu tundrata pojaka,i ima pogolem rezerven kapacitet.
-Pogolem kompresor 11cm singl,vs 13cm3 twin.
-Ednoreden vs dvoreden izmenuvac na nadvoresna edinica.
-Na sekoj red od icmenuvacot ima po 26 reda bakarni cevki,ili vkupmo 52 reda cevki.
-32kgr vs 39kgr.
-2100w maksimum ke povleci tundrata od steker,a Hitacito koga ke zusti ke povleci 2750w(rezerven kapacitet)
-Maksimum Tundrata ima 6000w da ispusti toplina vs 7300 kaj Hitaci.
Site aduti se na Hitacito.
Da ne zboruvame veke za raspored na brzinite,kade prednosta e na Hitacito.
Za da zadrzi povisok SKOP od 4,5 ja stelnale so pmal Pdh.no sigurno so garancija ima pogolemi toplotni rezervi na -7c a i do -15 vo odnos na Tundrata.
Tundrata ne se meri so Hitacito.
Hitacito ima minimum 500w a tundrata ne modulira pod 600w.
Ova Htaci e pojako od site modeli na Toshiba SEIJA sem od Toshiba SEIJA 24btu.
Pojako e i od Toshiba Shoraj 5,5kw.
Edinstvena mana mu e sto ne modulira pod 500w.
Ne mozi Tundrata da se meri so Hitachito Shiratama,nema sporedba.
Samo sega da ne me naprajte i pretstavnik-prodavac na Hitaci.

Na koj toa ne mu smeta moze da razmisluva za Hitachi Shiratama od 6kw na greenje

-
Она што не е добро кај оваа клима е според мое гледање..
1. издув кој е катастрофа за 18000 од само 663м2
2.големината на внатрешната единица 780мм(заради бучавоста)
3.Модулацијата особено доколку понатака реши да стави изолација
4.За сервис никаков,нека се моли да не се расипе нешто,оти оваа го зборувам од искуство со Хидро сет кој е увозник
5.Хитачито го произведува јорк кој и правеше клими и пропаднаа..а беа ???
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
5.Хитачито го произведува јорк кој и правеше клими и пропаднаа..а беа ???
Марка лепенка од Полска ако не се лажам…
Климите у Кина им ги правеа, и поголема е веројатноста Хитачи да има фабрика у Кина, а засигурно и свои компресори имаа…
Јорк од друга страна ти е чиста лепенка како Вивакс.
Автоматски споено мислење:

Eve i Pticata Selica ne miluva mnogu modulacija,ama pak zede japanka.
Toa e toa:toe:.
Јас сум повеќе како тој пријателот што го спомна…
Со години на он-офф и стварно сеедно ми беше како ќе модулира…
Брендот така ми се погоди у моментот, иначе одев на МХИ.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Она што не е добро кај оваа клима е според мое гледање..
1. издув кој е катастрофа за 18000 од само 663м2
2.големината на внатрешната единица 780мм(заради бучавоста)
3.Модулацијата особено доколку понатака реши да стави изолација
4.За сервис никаков,нека се моли да не се расипе нешто,оти оваа го зборувам од искуство со Хидро сет кој е увозник
5.Хитачито го произведува јорк кој и правеше клими и пропаднаа..а беа ???
Izduvot na ladenje e 663 a na greenje 750,nemas dobro videno.
Za 35m2 izduvot e poveke od dovolen pa se do 40-45m2.
Odlicna e za neizolirani prostori,a i za luge koj ne sakaat izduv od 37c pa nadolu,veli poarno neka ugasni.
A za garancija neka si misli uvoznikot.
Vo hrvatska za crni petok ja prodavaa so popust od 850 evra.
A za servis gledaj da ne se rasipi,ako se rasipi i bilo koja tesko na musteriite kaj nas,od lino tvoe iskustvo.
Sto e bitno koj e proizveduva,i Toshiba vo Japan ja proizveduva Mideja.Ako ne veruvas prasaj go Najubav.
Inace Hitaci na Japonskiot pazar imam citano ne moze da gi navasa sopstvenite musterii.
Sekoja stoka sto ja kupuvame posti doza na rizik.
Kupuvaj od onamu kaj sto ke procenis deka ke imas najdobra servisna podrska,so za zal kaj nas tesko se ostvaruva.
Tuku da te prasam ,da ne ja imas tvojata staveno vo nekoj ekonomik mod,pa da toa mu smeta pa ne moziDF da go obavi celocno.
Daj iskluci ja ,pa izvadi baterii iskluci od steker,isprickaj dugmina,ostavi ja pola cas pa vidi kako ke se ponasa.
Stvarno sakame da ti pomognime.
Mozda e sitnica vo prasanje.
Da ne e nekoja odkacena zica na termistor i nekoj jek nedostegnat,gledam miluvase i ja otvarase nadvoresnata edinica.
Informiranje ,ni znacat tvoite informacii.
Автоматски споено мислење:

Она што не е добро кај оваа клима е според мое гледање..
1. издув кој е катастрофа за 18000 од само 663м2
2.големината на внатрешната единица 780мм(заради бучавоста)
3.Модулацијата особено доколку понатака реши да стави изолација
4.За сервис никаков,нека се моли да не се расипе нешто,оти оваа го зборувам од искуство со Хидро сет кој е увозник
5.Хитачито го произведува јорк кој и правеше клими и пропаднаа..а беа ???
Da te dopolnam vo Hidroset go nema ovoj model.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Izduvot na ladenje e 663 a na greenje 750,nemas dobro videno.
Za 35m2 izduvot e poveke od dovolen pa se do 40-45m2.
Odlicna e za neizolirani prostori,a i za luge koj ne sakaat izduv od 37c pa nadolu,veli poarno neka ugasni.
A za garancija neka si misli uvoznikot.
Vo hrvatska za crni petok ja prodavaa so popust od 850 evra.
A za servis gledaj da ne se rasipi,ako se rasipi i bilo koja tesko na musteriite kaj nas,od lino tvoe iskustvo.
Sto e bitno koj e proizveduva,i Toshiba vo Japan ja proizveduva Mideja.Ako ne veruvas prasaj go Najubav.
Inace Hitaci na Japonskiot pazar imam citano ne moze da gi navasa sopstvenite musterii.
Sekoja stoka sto ja kupuvame posti doza na rizik.
Kupuvaj od onamu kaj sto ke procenis deka ke imas najdobra servisna podrska,so za zal kaj nas tesko se ostvaruva.
Tuku da te prasam ,da ne ja imas tvojata staveno vo nekoj ekonomik mod,pa da toa mu smeta pa ne moziDF da go obavi celocno.
Daj iskluci ja ,pa izvadi baterii iskluci od steker,isprickaj dugmina,ostavi ja pola cas pa vidi kako ke se ponasa.
Stvarno sakame da ti pomognime.
Mozda e sitnica vo prasanje.
Da ne e nekoja odkacena zica na termistor i nekoj jek nedostegnat,gledam miluvase i ja otvarase nadvoresnata edinica.
Informiranje ,ni znacat tvoite informacii.
Автоматски споено мислење:


Da te dopolnam vo Hidroset go nema ovoj model.
 

Attachments

Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Денеска по вторпат ја забележав оти не е целиот изменувач побелен,оти досега во глобала одеше целосно побелен,но гледам оти има и некои отстапки..па ќе ја пратам
искрено незнам,но и да недостасува малку фреон, не е причина да не може да го растопи ледот,значи сеа работи нормално но зошто некогаш како и утрово не можеше да го растопи ледот незнам и миалам дека може да е
-освен фреон
-електро вентилот
-термисторот
-софтерот
оти не можам да разберам зошто и врз кои параметри климата при дефрост употребува 800-900вати постојано а кога има многу лед оди до 1400вати(кога не може да го отопи во тие моменти ледот) буквално го да не го отопува,,
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Денеска по вторпат ја забележав оти не е целиот изменувач побелен,оти досега во глобала одеше целосно побелен,но гледам оти има и некои отстапки..па ќе ја пратам
искрено незнам,но и да недостасува малку фреон, не е причина да не може да го растопи ледот,значи сеа работи нормално но зошто некогаш како и утрово не можеше да го растопи ледот незнам и миалам дека може да е
-освен фреон
-електро вентилот
-термисторот
-софтерот
оти не можам да разберам зошто и врз кои параметри климата при дефрост употребува 800-900вати постојано а кога има многу лед оди до 1400вати(кога не може да го отопи во тие моменти ледот) буквално го да не го отопува,,
Под гаранција ли ти е? Ако не е, тури им к*рот и барај друг сервис, мајстори…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom