Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
оваа е друга тундра ама изглеа кој што сака си пишуе :)
Во право си… арно знам дека тундрата ја немаше на еуровент. Т.е. само старата ја има…
А пдизајн не споредувај една со друга, оти јаболка и круши ќе споредуваш!
Хитачи може точно(бар технички) си пишал 4.6кв, ама тоа е за просторот!
Рачунај дека тоа е со греачи постигнато! А во умерена зона само малку саата се рачунаат на -7, а остатокот без припомош лесно ќе извади скоп4.5 и два плуса на А. Ипак е просек.

Не знам точно што бараш, влезни модели се и двете…
Тундрата за нијанса ќе има поголема резерва, ама ни тоа не е гаранција дека помалку ќе дефростира.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
оваа е друга тундра ама изглеа кој што сака си пишуе :)
Друга е, оваа што ја прати е како од клими.мк
Ама скоро исти се по еуровентиве....
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
345
Поени од реакции
452
Zdravo,
slucajno mi tekna da ja posetam grupava, pa i so ogled na toa sto ovoj mesec klimata moja (Daikin FTXF50A/RXF50B) napolni 5 godini, sakam da go spodelam moeto iskustvo.

Iskreno od klimata sum prezadovolen, raboti perfektno isto kako i prviot den. Bateriite na dalecinskoto prv pat gi zameniv pred eden mesec . Vo zima gream okolu 95m3, a vo preodni periodi na greenje i ladenje poveke zosto vratite od dnevnata i trpezarijata se otvoreni kon salonot i drugite sobi. Klimata raboti celo vreme ne se gasi voopsto. Denski vo period na greenje vo zavisnost od toa kolku sonce ima nadvor ja stavam od 22-24. Navecer koga nadvor e nesto pod nula redovno na 25 pa i 26-27-28 koga nadvoresnata zavleguva nakaj -10. A koga si legnuvam ja spustam na 22 i opcijata za eco greenje ja uklucuvam i fanot na nokno. Inaku denski i navecer fanot celo vreme e na auto.

Defrosti pocnuva da pravi koga nadvor e od 0 do -4 na sekoj cas. Koga temeraturata nadvor e pod -5 defrostite ne se tolku cesti, gi pravi po potreba mozi na 2 ili poveke casa i sekogas se na razlicen vremenski period. Otprilika traat okolu 7 minuti.

Vo vrska so odrzuvanje na zadadenata temperatura smetam deka e prilicno tocna, kako za greenje taka i za ladenje, ja koristam preku celata godina. Pri dostignuvanje na temperaturata vo sobata isklucuvanje nema, mnogu retko vo proletni i esenski denovi koga nadvor denski, e mnooogu toplo. Sekogas sama namaluva i si duva popoleka i tivko, merac nemam ama imase nekoj vo grupava ista pa mislam deka paga do kaj 220-240 watti.

Nadvoresnata e premnogu tivka za razlika od klimite na komsiite sto gi slusam rabotat kako traktori. Kompresorot koga raboti vo normalen mod skoro i da ne go slusam, se slusa samo vetrot sto go sozdava ventilatorot.

Filtrite gi peram na 2-3 nedeli. Ednas godisno vo noemvri vnatresnata edinica ja rasklopuvam cela i na lice mesto ja peram turbinata i ostanatiot del so sredstvo, cetka i topla voda. Isto i nadvoresnata ja rasklopuvam cela, vo delot kaj kompresorot i elektronikata nezno so pravosmukalka ja metam prasinata i pajazinite. Drugiot del na izmenuvacot, ventilatorot, saketo i dr. isto nezno so vlazna krpa, cetka, sredstvo i plaknenje obilno so topla voda i slab pritisok. Site drugi plasticni delovi od vnatresnata i metalnite delovi od nadvoresnata sto gi vadam gi peram v kada so zeska voda, sunger i sjaj. Samo na resetkata od nadvoresnata prskam direkno Aris oti e mnogu iscrneta od rabotata, a i plus e plasticna pa nema zijan.

Inaku sredstvoto sto go koristam go pravam sam. Vo sise rastvoram okolu 600ml bela kiselina(ocet) za jadenje, 200ml Aris, 100ml odmastuvac Avaks i malku sjaj. Go mesam i go preturam vo sise so prskalka pa so nego ja prskam vnatresnata i nadvoresnata sekade kade sto nema elektonika i struja. Ostavam da stoi 10min so cetka gi trijam delovite so se naprskani pa plaknam obilno so voda. Dva pati ja povtoruvam istata postapka. Bas pred tri nedeli go rabotev seto ova pa mi e krivo sto ne napraviv sliki .
Ednas dva pati godisno mozi da se sluci vnatresnata da ja zametam so pravosmukalka kolku so mozi da se dofati. Ama toa koga so ke mi tekni.

FReonot dosega ne sum go proveril vo ovie 5 godini.

Iskreno na pocetokot bev skeptik koga ja kupiv i pocnav da se gream so klimava ama sega svativ deka ne sum napravil greska. Mu blagodaram na tie sto mi ja preporacaa, jas sum prezadovolemn klimata raboti isto kako da sum ja kupil vcera. Apsolutno nikakov problem, nikakov defekt do sega, a se nadevam i ponatamu dobro ke sluzi.

Se nadevam na nekoj ke mu koristi mojov post.
Pozdrav do site
Убаво што подели искуства, па и рецепт за течност за чистење даде :) што овде често прашуваат. Инаку oд Daikin и воопшто од некоја јапонска клима и не се очекува да почне со проблеми за 5 години. Можеби малку премногу ја чистиш, не знам што подразбираш под целосно расклопување, ако е само пластиката во ред, ама ако еднаш годишно ја вадиш на пр. перката и другите делови од внатрешната а надвор вентилаторот, компресорот... Јас мојата стара (Whirlpool) ја купив 2001 и ја фрлив 2023 ниту еднаш не сум ја чистел детално, освен филтрите, инаку во просторијата се пуши. Сега ни тоа не било во ред, така да некоја златна средина меѓу двете мислам би била оптимална.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Pa pisav so baram:) da zagream pravilen prostor od 60m2. Kukava mi e nova so izolacija 10ka grafit stiropor troslojni stakla. Nad toj prostor imam dva stana po 110m2. Sekoj stan e golema
Dnevna so trp pravilen prostor i po dve spalni. Vo dnevnite imam suzumi 22 a vo spalnite 5.5 multisplit isto toshiba. Treta godina sum vaka i prezasovolen od toshibata. 99% sum na suzumito. Ovie u spalnive gi nemam upaleno od sto nema potreba. Dnevnata mi e na 23.5 stepeni 24/7. Suzumito mi e na auto i skoro cela zima raboti na minimum. Osta prica i vo drugiot stan, a najDole u prostorojata i bez greenje e 15 stepena. Toshiba odma ke zemev bez mislenje ama so novive ceni… a toj prostor mnogu retko ke se upotrebuva i gree. Pa ne sakam nad 1000eu za klima da plesnam za tamu
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Pa pisav so baram:) da zagream pravilen prostor od 60m2. Kukava mi e nova so izolacija 10ka grafit stiropor troslojni stakla. Nad toj prostor imam dva stana po 110m2. Sekoj stan e golema
Dnevna so trp pravilen prostor i po dve spalni. Vo dnevnite imam suzumi 22 a vo spalnite 5.5 multisplit isto toshiba. Treta godina sum vaka i prezasovolen od toshibata. 99% sum na suzumito. Ovie u spalnive gi nemam upaleno od sto nema potreba. Dnevnata mi e na 23.5 stepeni 24/7. Suzumito mi e na auto i skoro cela zima raboti na minimum. Osta prica i vo drugiot stan, a najDole u prostorojata i bez greenje e 15 stepena. Toshiba odma ke zemev bez mislenje ama so novive ceni… a toj prostor mnogu retko ke se upotrebuva i gree. Pa ne sakam nad 1000eu za klima da plesnam za tamu
Одма е подруга сликата, вака кога ќе пишеш.
Знам имаше еден член што кај бабата и дедото стави тундра 5.5ка. Можда и уште некој ја имаше, ќе се јави ваљда…
Генерално задоволни корисници од тундрите!
Ете Злате е поактивен ама 3.5ка има.
За хитачи, не знам некој да го користи.
Што знам… ја ако се прашам би одел на тундра. Ем поефтина, ем грее со поголем минимум, ем нема помошни греачи, ем за нијанса поголем капацитет.
Ама види си сам.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Pa pisav so baram:) da zagream pravilen prostor od 60m2. Kukava mi e nova so izolacija 10ka grafit stiropor troslojni stakla. Nad toj prostor imam dva stana po 110m2. Sekoj stan e golema
Dnevna so trp pravilen prostor i po dve spalni. Vo dnevnite imam suzumi 22 a vo spalnite 5.5 multisplit isto toshiba. Treta godina sum vaka i prezasovolen od toshibata. 99% sum na suzumito. Ovie u spalnive gi nemam upaleno od sto nema potreba. Dnevnata mi e na 23.5 stepeni 24/7. Suzumito mi e na auto i skoro cela zima raboti na minimum. Osta prica i vo drugiot stan, a najDole u prostorojata i bez greenje e 15 stepena. Toshiba odma ke zemev bez mislenje ama so novive ceni… a toj prostor mnogu retko ke se upotrebuva i gree. Pa ne sakam nad 1000eu za klima da plesnam za tamu
Викаш презадоволн си од Сузуми 22ка која сега е 80к и не ти се даваат толку многу па размислуваш за Хитачиво 18ка кое е 65к.
Да гледаше некоја најевтина 18ка за испод 500еур ај ќе разберев.... ама вака за 15к разлика.... шознам.....
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
60k planirav, prvicno mislev novata seiya 16ka, ama mi e strav da ne e slaba za tamu… a inace suzumito sabajle go staiv na 50% na toa power selectorot. Eve uste isto skoro na minimum si raboti i uste temperaturata si e 23.5 a i defrost sea prai isto ko sinokja…
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Убаво што подели искуства, па и рецепт за течност за чистење даде :) што овде често прашуваат. Инаку oд Daikin и воопшто од некоја јапонска клима и не се очекува да почне со проблеми за 5 години. Можеби малку премногу ја чистиш, не знам што подразбираш под целосно расклопување, ако е само пластиката во ред, ама ако еднаш годишно ја вадиш на пр. перката и другите делови од внатрешната а надвор вентилаторот, компресорот... Јас мојата стара (Whirlpool) ја купив 2001 и ја фрлив 2023 ниту еднаш не сум ја чистел детално, освен филтрите, инаку во просторијата се пуши. Сега ни тоа не било во ред, така да некоја златна средина меѓу двете мислам би била оптимална.
Od vnatresnata gi vadam kapakot, filtrite, plastikata cela i leptirite niv gi peram v kada. Turbinata ne ja vadam ja peram zaedno so pitata na lice mesto. Postavuvam cerada specijalna za klimi pod neze so crevo vodata se sobira vo poseben sad. Samo lepam najlon na delot kaj so e strujata. Se se raboti nezno pedantno bez brzanje i ne mnogu silen pritisok. So pumpa izmivam.

Od nadvoresnata ja vadam resetkata predna, gorniot kapak i cel preden del. Kompresorot i elektronikata si stoi se nisto ne vadam samo metam vo toj del okolu niv i gj pokrivam so najlon da mozam drugiot del da go izmijam isto kako vnatresnata.

Za cistenje mislam deka ne e mnogu cesto zosto od nadvoresnata crnila teci, a vnatresnata e pocista ama pak vodata e valkana. Peram se duri ne proteci cista voda.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
Od vnatresnata gi vadam kapakot, filtrite, plastikata cela i leptirite niv gi peram v kada. Turbinata ne ja vadam ja peram zaedno so pitata na lice mesto. Postavuvam cerada specijalna za klimi pod neze so crevo vodata se sobira vo poseben sad. Samo lepam najlon na delot kaj so e strujata. Se se raboti nezno pedantno bez brzanje i ne mnogu silen pritisok. So pumpa izmivam.
А што ако ја оставиш кадичката за конденз и одводното црево? Како што измиваш со пумпица водата ќе истекува надвор преку цревото.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Целава клима изменувачите се заледени и не се отопува ледот истиот проблем како и минатите два пати..
-ледот е натрупан и од надворешната и внатрешната страна а некаде е и 0,5см дебелина - ледот климата го отопи само на долниот дел од изменувачот и тоа 10см,но моче тука и да имало помалку лед незнам искрено
-буквално климата иде на дефрост а ледот си остана така натрупан и таа си продожи со работа
-додека идеше дефростот немаше пареа,само моло разводнување на ледот(омекнување)
-при пуштање на климата во мод за ладење климата го стопи за неполни 5мин компелтно со еден куп на пареа
-климата за време на ладешето внатре имаше издув од некаде од 7,3 степени
-Е сеа без сервис и подршка од застапникот може да се сликаш буквално..особено ако се установи оти треба да се замени некој дел ..ќе чекаш 3 месеци..-
-Така да овде само се палат на клими и прават идололпоклонство ..мојата и мојата ..климата не ти вреди ни 5 пари ако немаш сервис и подршка,
-Вредноста на климата ја прави и должината нејзината гаранција а не била волку јака вила онолку-спинови до несвест
-Брендови кои дозволуваат на банана фирми (дуканче -шпајс) да продава брендови без сервис и резервни делови,без обучени сервисери кои идат на семинари за нивните клими се исвиркани (Куртон - по употреба се фрла) брендови
-Предлог За Некој Добар Срвисер -не Чукач на дипли туку Баш некој што се разбира во сервисирање на клими..и телефон доколку некој го има
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Plus ima i poniska modulacija od tundrata
Praktično i nema poniska modulacija od Tundrata dvete se okolu 500W ( kaj HAIER nema lažgi vo ovoj pogled veruvam deka e taka i kaj HITACHI-to).
Jas počnav da razmisluvam vo tvoj pravec, da kupam 18-ka i da ja stavam na mestoto od Tundrata a taa da se preseli vo spalna, za ladenje e odlična. Ne e lošo da ima rezerva na snaga, na -15C bez problem bi gi grealo i 40m2......
Ako taka napravam će moram da najdam nešto što će raboti so 200W, a ovie dve pogore se vo totalen AUT.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
А што ако ја оставиш кадичката за конденз и одводното црево? Како што измиваш со пумпица водата ќе истекува надвор преку цревото.
Kadickata si stoi i odvodot. Najgolemiot del od vodata koga ja peram pitata istekuva preku niv, ama koga ja peram turbinata i delot kaj turbinata vodata ne mozi da istekuva tamu zatoa postavuvam cerada so odvod. Ama i nesto so se prska koga go peram gorniot del si paga vo ceradata.

Ne izmivam so pumpica, so neze samo go nanesuvam sredstvoto, a izmivam so pogolema pumpa, tanok ostar mlaz okolu 1-1.2bari pritisok. Na brenerot od pumpata se stelova mlazot kakov sakas da bidi.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Проблемот со сервисот на климите и измамата се состои во
-фирмите немаат сервис а законски мораат да го имаат
-Прават договор со некоја надворешна фирма за сервисирање и така тие се чисти пре инспекцииите
-Но при мали дефект за време на гаранцијата тие треба да платат на сервисерот некои си 100-200евра што ќе дојде да ја провери климата без разлика дали има или нема оти тој дошол и правел тестирање..
-Фирмите реагираат само кога климата тотално ќе престане со работа или ќе има таков дефект кој и од авион се гледа и затоа мора да реагираат заради инспекции(оти тука нема докажување има дефект,нема дефект,така треба да работи)
-Затоа и тие фирми климите даваат на врвни брендови по 2 години фаранција а клими како вивакс,грее имаат по 5 или 10 години
А цените овде набиени до плафон да за затоа треба секоја фирма да си има сервисер кој ја прати оваа тематика и оди по семинари но оваа чини пари, затоа оваа всушност е распуштена банда..и секоја преварант може да донесе клими и да продава без да почитува ни една законска регулатива
Автоматски споено мислење:

Проблемот со сервисот на климите и измамата се состои во
-фирмите немаат сервис а законски мораат да го имаат
-Прават договор со некоја надворешна фирма за сервисирање и така тие се чисти пре инспекцииите
-Но при мали дефект за време на гаранцијата тие треба да платат на сервисерот некои си 100-200евра што ќе дојде да ја провери климата без разлика дали има или нема оти тој дошол и правел тестирање..
-Фирмите реагираат само кога климата тотално ќе престане со работа или ќе има таков дефект кој и од авион се гледа и затоа мора да реагираат заради инспекции(оти тука нема докажување има дефект,нема дефект,така треба да работи)
-Затоа и тие фирми климите даваат на врвни брендови по 2 години фаранција а клими како вивакс,грее имаат по 5 или 10 години
А цените овде набиени до плафон да за затоа треба секоја фирма да си има сервисер кој ја прати оваа тематика и оди по семинари но оваа чини пари, затоа оваа всушност е распуштена банда..и секоја преварант може да донесе клими и да продава без да почитува ни една законска регулатива
Автоматски споено мислење:

-Тие се и законски обврзани во период од 5-7 години да обезбедат резервни делови
но и тоа го манипулираат и извртуваат
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Значи дојдовме до заклучок дека во дадените услови дадениот простор има екстремно мали топлотни загуби кои му овозможуваат на уредот да ја спушти модулацијата многу ниско,. Следствено, просторот има карактеристики кои овозможуваат голема презервација на топлинска енергија поради што е потребно само многу минимално догревање од страна на уредот. Но тоа никако не значи дека уредот е демонтиран од Ентерпрајс и монтиран кај Злате дома, но несомнено, ова е случај, кој докажува кога и во кои услови е возможно "греење" со екстремно мала потрошувачка.
Значи потребно е просторот да поседува одредени карактеристики и секако, потребен е уред кој ќе може сето тоа да го испрати и да се ПРИСПОСОБИ на дадените услови. Овој степен на прилагодба кон условите и просторот засега е ексклузивен само за уреди на производители како Тошиба, Мицубиши и Даикин.
Сите останати, кој повеќе или помалку, можат да ги постигнат ова, но само до одреден степен кој вообичаено не е доволен за да се достигне економичноста на горенаведените брендови.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Praktično i nema poniska modulacija od Tundrata dvete se okolu 500W ( kaj HAIER nema lažgi vo ovoj pogled veruvam deka e taka i kaj HITACHI-to).
Jas počnav da razmisluvam vo tvoj pravec, da kupam 18-ka i da ja stavam na mestoto od Tundrata a taa da se preseli vo spalna, za ladenje e odlična. Ne e lošo da ima rezerva na snaga, na -15C bez problem bi gi grealo i 40m2......
Ako taka napravam će moram da najdam nešto što će raboti so 200W, a ovie dve pogore se vo totalen AUT.
So znaci u praksa 500w minimum i kako izglea? Suzumivo sea gleam tolku jaka a 180w minimum ima. Fantasticno min greenje ima sto se primetue na pocetok na sezona. Toas i gree i vrti extremno nisko. Ama neam iskustvo so druga klima da sporedam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom