Најекономично греење и ладење

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Другар, сигурно имаш големи загуби на топлина, ама собата е премала за 12-ка клима, ќе ти работи он-офф и нема да имате никаква комоција во мала соба.

Гледај 9-ки.

Од листава само 2-риот линк ти е таква, но имаш разни брендови, но помал избор.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
Dajte nekoj predlog so sto da zagream mala soba od 10-12 kvadrati, da baram klima ili grealka?
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
344
Поени од реакции
447
Aha sega mi e jasno. Ti imaš vo stvari nekakva imitacija na modulacija. Vaka isto raboti i AERI-to na VIVAX će zastane na 300W i taka demek kao modulira. Veruvaj mi deka i toa e mnogu podobro otkolku da ti iskluči na 700W i da čeka da se ukluči dodeka T vo sobata stane 2-3C podolu, vo taa temperaturna nišalka gore dole 2C nagore i 2C nadole možeš da se šekneš.
Eve mojava na greenje prosečno ne odi pod 430-450W ama ako otvoram za luftiranje maltene vednaš reagira i kačuva potrošuvaška i nikogaš ne duva ladnikavo, a T si ja održuva bez nikakvi oscilacii iako odi vo on-off režim.
Ova ne e do senzorite tuku klimata go nema potrebniot hardver za da vednaš može da reagira. Kako vlezen model na HISENSE i ova e super što raboti vaka, bidi srećen što si ja potrefil.
Sega e OK, reagira dobro koga nadvor e +12. Koga pred nekoj den go snimav videoto od 5 min. nadvor bese +17 a setirano na 20 :)
Tuku muabetot od prethodniot moj post mi bese ne za mojata klima, tuku opsto, deka ne e bitno kolku vreme drzi nekoja klima na min. potrosuvacka i deka ako drzi sto podolgo demek podobro e. Min. potrosuvacka e edna rabota, a drugo e kolku dolgo drzi na taa vrednost i ke zavisi od zagubite vo prostorijata.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Здраво друштво ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!
Со мојата сопруга очекуваме принова деновиве, па за во спалната ми треба клима. Собата е без изолација и е околу 10-13 м2
Се мислам помеѓу неколку клими, а гледам да ја изберам најдобрата опција со најдобар сооднос помеѓу квалитет, цена и економичност :) ги гледам овие seer и scop и ватажата гледам да е пониска
Во дневната имам tosot 12ка и сум задоволен
Не сум некој познавач и се мислам помеѓу неколку клими







Фала ви
Здраво другар!
Слушај сега внимателно…
Со оглед дека очекувате бебенце кое веројатно ќе спие со вас во спалната..
Клима никако! Максимално сериозно ова!
Знам дека бараш и економичност, ама јбг нешто ќе мора да трпи!
Климата ќе дува постојано, ќе има провев, ќе ја мења влажноста на воздухот… и уште еден тон други негативности…
12-13 квадрата, ќе можеш да ги стоплиш и со панел! Ќе плаќаш 3-4 бона за него, ама здравјето на прво место!
Дури и за во дневна, ќе пазите да не го дува, и посебно на прашина! Сушете си бенкици внатре за да ја зголемите влажноста на воздухот на идеални 50-60%!
Не е лошо хигрометар со термометар да си купиш.
Со лесно..!
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Mi stigna merac za temperatura so plus sonda i cisto da go probam snimiv kratki videvca za gree gtech 3.5kw vo soba odprilika 34m2 i visina na tavan 250cm ,vo sobata na termometarceto sto mi stoi na klub masicka momentalna temperatura bese 21.4c ,na klimata mislam 23c zadadena i na auto fan i pri vklucuvanje klimata dostigna 1680w ((mislam deka bese 18:08 vremeto na vklucuvanje)) nekoi 5min max pred da pocni da namaluva i da se zadrzi na okolu 900+( otprika na ovaa potrosuvacka se videata) i po priblizuvanje na zadadena temperatura da slezi na 500+w.
I zaradi da proveram kolku nisko mozi da odi na odrzuvanje smeniv na max fan i simna i na 486w i zaradi nemanje potreba od max brzina so 750m3 pak ja vrativ na auto fan (vaka po sluh mislam na 2ra 3ta brzina tera)i pak krena potrosuvacka na 517w i tek sega proveriv mislam bese 550w i na sega zadadena 23.5 mi pokazuva na klimata deka e 23.5 koga so steganje na TEMP sakam da proveram temperatura na prostorijata a na masickata e 22.7.
Ova e cisto da spodelam edno licno iskustvo so gree gtech 3.5kw.
Redosledot na slikite mozebi e pomesan no sepak se gleda vremeto koga e kako e.

Eve povelete link on termometarcevo HTC -2 koe bas e dobro so ubavi jasni brojki i raboti so edna AAA baterija i plus ima i alarm opcija . Cenata bese 4.38$.
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $3.65 40%OFF | Oauee LCD Electronic Digital Temperature Humidity Meter Indoor Outdoor Thermometer Hygrometer Weather Station Clock HTC-1 HTC-2

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Odamna go nema ovde eden člen so palačinka vo imeto koj frlaše drvja i kamenja po Gtech na Gree deka ne sleguva pod 700W, jas go ubeduvav deka mu e ili lošo montirana ili pogrešno ja setira i upotrebuva, izleze deka ne e vo pravo.
Tvoevo pokažuva deka klimata e napravena za prostor od bar 30-35m2 i e za greenje ne za dogrevanje i mali prostorii i deka sekogaš duva toplo. Ne e ništo strašno i ako pali gasi koga e nadvor potoplo ako nema oscilacii vo prostorot.
Kaj tebe vo toj prostor na T pomalku od 6-8C nema ni da se gasi.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Odamna go nema ovde eden člen so palačinka vo imeto koj frlaše drvja i kamenja po Gtech na Gree deka ne sleguva pod 700W, jas go ubeduvav deka mu e ili lošo montirana ili pogrešno ja setira i upotrebuva, izleze deka ne e vo pravo.
Tvoevo pokažuva deka klimata e napravena za prostor od bar 30-35m2 i e za greenje ne za dogrevanje i mali prostorii i deka sekogaš duva toplo. Ne e ništo strašno i ako pali gasi koga e nadvor potoplo ako nema oscilacii vo prostorot.
Kaj tebe vo toj prostor na T pomalku od 6-8C nema ni da se gasi.
Паланчанецот имаше У краун колку што се сеќавам…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Паланчанецот имаше У краун колку што се сеќавам…
И ја имав Мизубиши и?....за твоите дрндај не се замарај со нешо шо не го разбираш
А и што би кажал/дрндал за твојата, таа нема ни податок колку и е потрошувачка, Митсу паметно недава таков податок за ниеден модел колку е потрошувачката
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Паланчанецот имаше У краун колку што се сеќавам…
Да У краун 12ка имаше Паланчанецот.... и не е ради лоша монтажа и лоша позиција....
До сега не памтам никој на форумов да ја има и да се пофалил со ниска модулација...
И колега мој ја има, ми има кажувано и кај него не симињала испод 600w на греење.

Screenshot 2023-11-08 at 21.19.11.png

ЕДИТ: Задоволен си е колегава иначе, на попустот ја зеде :D

ЕДИТ2: Минимум 600w на максимален фан, инаку 700+
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Да У краун 12ка имаше Паланчанецот.... и не е ради лоша монтажа и лоша позиција....
До сега не памтам никој на форумов да ја има и да се пофалил со ниска модулација...
И колега мој ја има, ми има кажувано и кај него не симињала испод 600w на греење.

Прегледај го приврзокот 397213

ЕДИТ: Задоволен си е колегава иначе, на попустот ја зеде :D

ЕДИТ2: Минимум 600w на максимален фан, инаку 700+
Не го заборавај и дечкото од Охрид Fiche со Mitsubishito (со попуст исто земено) небаре појше топли лепенката, измрзна чоекот на првата зима у малата спална и тоа со 3,5ка па после изолација лупна на цела куќа.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Odamna go nema ovde eden člen so palačinka vo imeto koj frlaše drvja i kamenja po Gtech na Gree deka ne sleguva pod 700W, jas go ubeduvav deka mu e ili lošo montirana ili pogrešno ja setira i upotrebuva, izleze deka ne e vo pravo.
Tvoevo pokažuva deka klimata e napravena za prostor od bar 30-35m2 i e za greenje ne za dogrevanje i mali prostorii i deka sekogaš duva toplo. Ne e ništo strašno i ako pali gasi koga e nadvor potoplo ako nema oscilacii vo prostorot.
Kaj tebe vo toj prostor na T pomalku od 6-8C nema ni da se gasi.
E sega vaka da razmislime.
Ako vo 30m2 modulira so 500w i ne se gasi na 8c, a druga klima vo istiot prostor stavena na 8c nadvoresna temeratura i pod uslov da drzat isto ambientalna temperatura,a pri toa ovaa vtorava da trosi 350w znaci predavale isto kolicestvo na toplina.Znaci vtorava klima e poefikasna za edno 40%.
Zami sli si sega mojava odrzava vo 40m2 na nadvoresna 8c so 22c vnatresna so 400w od steker,a cisto sujam deka ima pogolemi toplotni gubitoci po m2 od mojot prostor,a negovot prostor e mslam 32m2.
Zatoa velime COP e najvazen.
COP moze da izmeri samo so fiksen fan na bilo koja temperatura,dokolku klimatizerot nema tahikardicni osciliranja,i da si ja drzi fiksno IMPUTE dokolku ima dobra elektronika.
Kako da e covekov se potrudil ,a koga ke padnat temperaturite ke modulira podobro pa ke ima postabilna modulacija i ke uspee da go izmeri svojte COP vrednost za odredena temperatura,dokolku klimatizerot nema tahikardija (sinusoida) mesto da bidi prava linija,kako Hansolot od 100w pa odi na 500w pa 100w pa 500w,kako sto e na dijagramot ka Zlate.
Zatoa velime kolku poprav sinusoid poekonomicen klimatizer,a toa zavisi najmnogu od elektornskite komponenti.
Dobrata elektonika,e poskapa od samiot kompresor koj moze da kosta i polovina od cenata na kalkulacijata na klimatizerot,koja e osnovata da se postavi i dobar softver,eden bez drug ne odat.
I da sakas da da postavis dobar sovtver,ednostavno ne e vozmozno bez dobra elektronika(inverterski sklop).
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
E sega vaka da razmislime.
Ako vo 30m2 modulira so 500w i ne se gasi na 8c, a druga klima vo istiot prostor stavena na 8c nadvoresna temeratura i pod uslov da drzat isto ambientalna temperatura,a pri toa ovaa vtorava da trosi 350w znaci predavale isto kolicestvo na toplina.Znaci vtorava klima e poefikasna za edno 40%.
Zami sli si sega mojava odrzava vo 40m2 na nadvoresna 8c so 22c vnatresna so 400w od steker,a cisto sujam deka ima pogolemi toplotni gubitoci po m2 od mojot prostor,a negovot prostor e mslam 32m2.
Zatoa velime COP e najvazen.
COP moze da izmeri samo so fiksen fan na bilo koja temperatura,dokolku klimatizerot nema tahikardicni osciliranja,i da si ja drzi fiksno IMPUTE dokolku ima dobra elektronika.
Kako da e covekov se potrudil ,a koga ke padnat temperaturite ke modulira podobro pa ke ima postabilna modulacija i ke uspee da go izmeri svojte COP vrednost za odredena temperatura,dokolku klimatizerot nema tahikardija (sinusoida) mesto da bidi prava linija,kako Hansolot od 100w pa odi na 500w pa 100w pa 500w,kako sto e na dijagramot ka Zlate.
Zatoa velime kolku poprav sinusoid poekonomicen klimatizer,a toa zavisi najmnogu od elektornskite komponenti.
Dobrata elektonika,e poskapa od samiot kompresor koj moze da kosta i polovina od cenata na kalkulacijata na klimatizerot,koja e osnovata da se postavi i dobar softver,eden bez drug ne odat.
I da sakas da da postavis dobar sovtver,ednostavno ne e vozmozno bez dobra elektronika(inverterski sklop).
Pisi modeli i cena za koi modeli se raboti, osven tebe ja neznam nekoj da u 40m2 ima staveno klima od +100.000den, za 60m2 toa bi doslo 200.000, denes ima toplinski za tie pari i toa od 16kw....cela kukja da grees ne dve sobi
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Pisi modeli i cena za koi modeli se raboti, osven tebe ja neznam nekoj da u 40m2 ima staveno klima od +100.000den, za 60m2 toa bi doslo 200.000, denes ima toplinski za tie pari i toa od 16kw....cela kukja da grees ne dve sobi
Ne be kolega,nie na prijateli mu nudime Fuego18btu za 500evra,a moze i Favoritki.
Treba da bidam glup pa da stavam toplotna pumpa.Sem da imam visok na pari i da ja stavam,radi prestiz.
Podno greenje pa da lupnam 10000 evrejki za 100m2,trba da me dupat parite.
Nikogas ama nikogas ne bi stvil toplotna pumpa.
A za topl voda dovolno mi e soncev kolektor,ivesticija 500evra,odrzuvanje nikakvo.
Eden multi zenata postave,pa sega ke i cadi glata,ne pak toplotna pumpa.
A za kvalitetna klima ke si dam 500 evra + ic ne se sekiram.Isto kako da imam parno doma.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
osven tebe ja neznam nekoj da u 40m2 ima staveno klima od +100.000den, za 60m2 toa bi doslo 200.000, denes ima toplinski za tie pari i toa od 16kw....cela kukja da grees ne dve sobi
Ти не знаеш, ама ја знам!
На мој другар му продадоа Грее Амбер 7ца за 30 квадрата!
Битно он е среќен, на попуст 90 и кусур ја купи плус монтажа!
Ама тоа е.. кој како ќе го начекате…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ти не знаеш, ама ја знам!
На мој другар му продадоа Грее Амбер 7ца за 30 квадрата!
Битно он е среќен, на попуст 90 и кусур ја купи плус монтажа!
Ама тоа е.. кој како ќе го начекате…
Не ти незнаеш, ја знам

За другарот...им се можело си барал топло даму биде а ти не си му кажал дека моделот е бар за 60м2 ....а замисли ги овие што Хаиер им продале за 55м2?
Ти што би ми понудил за 55м2....за греење појке :)
Пратам ја све друже, неможе тук така да упаѓате со површно инфо
Ptica2.jpg

EVReviveHajer.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom