Најекономично греење и ладење

Член од
20 јануари 2023
Мислења
344
Поени од реакции
447
Абе снимете видевце да се гледа дал стабилно модулира, бар едно 10-15 мин.... не мора повеќе :)
Вака може да е само уловен момент пред гасење....
Ако сме профи, на видефце треба и далечинското да се види дал е на мод греење и да кликнеш еднаш на плус/минус да титни што вика Стрелчо :)
Уште по-профи би било термометар со сонди за мерење температури на усис и издув, битна ствар е колкава deltaT вади со тие 191.6w, да не имаш како Хансолот на Грее само 2С deltaT :unsure:
Snimiv dve videa edno od 1.5 min. no e 400 MB, i edno od cca 5 min. i 1,6 GB, pa ne se uploadiraat poradi goleminata. Koja e maks. golemina za upload? I so sto da gi namalam. Imav pred dva dena nova instalacija na Win7 pa nemam nisto na nea, edvaj i sifrata za ovde ja pronajdov.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Snimiv dve videa edno od 1.5 min. no e 400 MB, i edno od cca 5 min. i 1,6 GB, pa ne se uploadiraat poradi goleminata. Koja e maks. golemina za upload? I so sto da gi namalam. Imav pred dva dena nova instalacija na Win7 pa nemam nisto na nea, edvaj i sifrata za ovde ja pronajdov.
Не се мачи, тука ич не бива…
Аплоадирај ги на јутјуб, а тука линк сподели.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Не се мачи, тука ич не бива…
Аплоадирај ги на јутјуб, а тука линк сподели.
Не те вади ова, и ти треба да споделиш, а веќе и си знаеш како иде.....јутјуб и линк ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Snimiv dve videa edno od 1.5 min. no e 400 MB, i edno od cca 5 min. i 1,6 GB, pa ne se uploadiraat poradi goleminata. Koja e maks. golemina za upload? I so sto da gi namalam. Imav pred dva dena nova instalacija na Win7 pa nemam nisto na nea, edvaj i sifrata za ovde ja pronajdov.
Од мобилка директ upload со youtube апликацијата, сето си го средува и само линкот ќе го споделиш тука.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
344
Поени од реакции
447
Абе снимете видевце да се гледа дал стабилно модулира, бар едно 10-15 мин.... не мора повеќе :)
Вака може да е само уловен момент пред гасење....
Ако сме профи, на видефце треба и далечинското да се види дал е на мод греење и да кликнеш еднаш на плус/минус да титни што вика Стрелчо :)
Уште по-профи би било термометар со сонди за мерење температури на усис и издув, битна ствар е колкава deltaT вади со тие 191.6w, да не имаш како Хансолот на Грее само 2С deltaT :unsure:
A inaku neam namera da sedam poveke od ovie 5 min. so telefon na balkon, pa koj veruva veruva, koj ne, ne mora. Nitu ja prodavam ovaa marka, nitu imam namera da go prodavam svojot AC.
p.s. pogore muabetot bese za Hisense, ama ovde me ubeduvaa iskusnite deka Whirlpool=Hisense.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
A inaku neam namera da sedam poveke od ovie 5 min. so telefon na balkon, pa koj veruva veruva, koj ne, ne mora. Nitu ja prodavam ovaa marka, nitu imam namera da go prodavam svojot AC.
p.s. pogore muabetot bese za Hisense, ama ovde me ubeduvaa iskusnite deka Whirlpool=Hisense.
Вака може да е само уловен момент пред гасење....
Океј со 5 минути веќе може да се заклучи дека не е случај на момент пред гасење....
Супер што така ефтин модел може да симне модулација при греење, е сеа со колкава ефикасност ако имаш мерак ти пишав погоре како можеш да си измериш со едно термометарче со две сонди.
Тоа на внатрешната единица се мери, нема потреба дремење на тераса ќе излезиш еднаш-двапати да видиш со колку W модулира за да си напраиш математика.
Комшијата Златко чинам се пофали дека си купич такво термометарче со 2 сонди па моеш да го зајмиш од кај него :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Океј со 5 минути веќе може да се заклучи дека не е случај на момент пред гасење....
Супер што така ефтин модел може да симне модулација при греење, е сеа со колкава ефикасност ако имаш мерак ти пишав погоре како можеш да си измериш со едно термометарче со две сонди.
Тоа на внатрешната единица се мери, нема потреба дремење на тераса ќе излезиш еднаш-двапати да видиш со колку W модулира за да си напраиш математика.
Комшијата Златко чинам се пофали дека си купич такво термометарче со 2 сонди па моеш да го зајмиш од кај него :)
Siguren sum deka i Kosta kako i jas nema da pravime videa za da uveruvame nekogo. Mene će mi beše i dovolno i samo so zbor bez video i fotografija zatoa što Kosta e verodostoen člen, za razlika od mnogu tuka prisatni.
Inače mene mnogu mi se dopađa ova što go praviš so merenjava, eden mlad čovek kako tebe koj najverojatno si ima sosema različna struka od tehničkava, a na tolku kvaliteten način go pravi toa i go prikažuva e za sekoja pofalba.
Edinstvena moja primedba e da ne gi zemaš krajnite rezultati za potpolno verodostojni bidejći se tie približno točni, no možat i kako takvi da poslužat za sporedbi.
Inače, će prašaš pa zošto i jas napraviv takvi merenja, samo poradi toa da se uveram i samiot deka ona što go tvrdam e točno. Se uveriv deka e taka i nemam namera da dokažuvam so snimanja na videa....
Vpročem objasniv ovde ednaš kako Eurovent gi pravi merenjata i presmetkata na COP faktorot, inače bi ja koristele formulata i se što odi so toa .....
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
344
Поени од реакции
447
Океј со 5 минути веќе може да се заклучи дека не е случај на момент пред гасење....
Супер што така ефтин модел може да симне модулација при греење, е сеа со колкава ефикасност ако имаш мерак ти пишав погоре како можеш да си измериш со едно термометарче со две сонди.
Тоа на внатрешната единица се мери, нема потреба дремење на тераса ќе излезиш еднаш-двапати да видиш со колку W модулира за да си напраиш математика.
Комшијата Златко чинам се пофали дека си купич такво термометарче со 2 сонди па моеш да го зајмиш од кај него :)
Mene pak, voopsto ne me imponira toa sto min. potrosuvacka kaj mene traela sigurno poveke od 5 min kolku snimav, verojatno bilo i pred toa i posle, mozebi 10 i poveke minuti.
Duri obratno, mislam deka e bitno kolku klimata moze maksimalno da namali, dovolno bi bilo i 10-tina sekundi, a sto podolgo trae toa e polosa karakteristika na klimata.
Eve zosto; nasite sobi normalno ne se celosno izoliran prostor i postojano gubat nekoja toplina a zavisno od razlikata nadvoresna/vnatresna T, izolacija i sl. I sega, so primer deka sobata vo nekoj period gubi po 200 W vo minuta, klimata go postignala toa gubenje i drzi na 200W, no ja sum izleguval vleguval nadvor i vratata od terasata ostanala poluotvorena, pa zagubata se zgolemila na 400 W, a klimata i natamu nadomestuva 200, sto doveduva do pad na T vo prostorijata.
Poradi ova , nasproti rasirenoto mislenje deka podobro e sto podolgo drzenje na min. potrosuvacka, smetam deka toa e posledica na slabost na senzorite ili softverot, a dobro e sto pocesto menuvanje na potrosuvackata nagore/nadolu ("modulacija" vsusnost i toa znaci, ne fiksno drzenje na min. tuku dinamicko prilagoduvanje na promenite).
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Mene pak, voopsto ne me imponira toa sto min. potrosuvacka kaj mene traela sigurno poveke od 5 min kolku snimav, verojatno bilo i pred toa i posle, mozebi 10 i poveke minuti.
Duri obratno, mislam deka e bitno kolku klimata moze maksimalno da namali, dovolno bi bilo i 10-tina sekundi, a sto podolgo trae toa e polosa karakteristika na klimata.
Eve zosto; nasite sobi normalno ne se celosno izoliran prostor i postojano gubat nekoja toplina a zavisno od razlikata nadvoresna/vnatresna T, izolacija i sl. I sega, so primer deka sobata vo nekoj period gubi po 200 W vo minuta, klimata go postignala toa gubenje i drzi na 200W, no ja sum izleguval vleguval nadvor i vratata od terasata ostanala poluotvorena, pa zagubata se zgolemila na 400 W, a klimata i natamu nadomestuva 200, sto doveduva do pad na T vo prostorijata.
Poradi ova , nasproti rasirenoto mislenje deka podobro e sto podolgo drzenje na min. potrosuvacka, smetam deka toa e posledica na slabost na senzorite ili softverot, a dobro e sto pocesto menuvanje na potrosuvackata nagore/nadolu ("modulacija" vsusnost i toa znaci, ne fiksno drzenje na min. tuku dinamicko prilagoduvanje na promenite).
Aha sega mi e jasno. Ti imaš vo stvari nekakva imitacija na modulacija. Vaka isto raboti i AERI-to na VIVAX će zastane na 300W i taka demek kao modulira. Veruvaj mi deka i toa e mnogu podobro otkolku da ti iskluči na 700W i da čeka da se ukluči dodeka T vo sobata stane 2-3C podolu, vo taa temperaturna nišalka gore dole 2C nagore i 2C nadole možeš da se šekneš.
Eve mojava na greenje prosečno ne odi pod 430-450W ama ako otvoram za luftiranje maltene vednaš reagira i kačuva potrošuvaška i nikogaš ne duva ladnikavo, a T si ja održuva bez nikakvi oscilacii iako odi vo on-off režim.
Ova ne e do senzorite tuku klimata go nema potrebniot hardver za da vednaš može da reagira. Kako vlezen model na HISENSE i ova e super što raboti vaka, bidi srećen što si ja potrefil.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Mene pak, voopsto ne me imponira toa sto min. potrosuvacka kaj mene traela sigurno poveke od 5 min kolku snimav, verojatno bilo i pred toa i posle, mozebi 10 i poveke minuti.
Duri obratno, mislam deka e bitno kolku klimata moze maksimalno da namali, dovolno bi bilo i 10-tina sekundi, a sto podolgo trae toa e polosa karakteristika na klimata.
Eve zosto; nasite sobi normalno ne se celosno izoliran prostor i postojano gubat nekoja toplina a zavisno od razlikata nadvoresna/vnatresna T, izolacija i sl. I sega, so primer deka sobata vo nekoj period gubi po 200 W vo minuta, klimata go postignala toa gubenje i drzi na 200W, no ja sum izleguval vleguval nadvor i vratata od terasata ostanala poluotvorena, pa zagubata se zgolemila na 400 W, a klimata i natamu nadomestuva 200, sto doveduva do pad na T vo prostorijata.
Poradi ova , nasproti rasirenoto mislenje deka podobro e sto podolgo drzenje na min. potrosuvacka, smetam deka toa e posledica na slabost na senzorite ili softverot, a dobro e sto pocesto menuvanje na potrosuvackata nagore/nadolu ("modulacija" vsusnost i toa znaci, ne fiksno drzenje na min. tuku dinamicko prilagoduvanje na promenite).
Па климата автоматски си покачи колку е потребно 250,300,400… во случаевите кај што се отвара врата,влегуваш излегуваш, потоа пак се врати на мин.

од каде се набавуваат тие сонди и која е цена?

од наредната недела треба да се монтира хисенс енерги, па ке видам како ке работи.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Inače, će prašaš pa zošto i jas napraviv takvi merenja, samo poradi toa da se uveram i samiot deka ona što go tvrdam e točno. Se uveriv deka e taka i nemam namera da dokažuvam so snimanja na videa....
Добро де не докажувајте ништо ама измерете си, убаво е да си знаете...
Колку е температурата на усис, колку на издув, колку е разликата - deltaT, со која потрошна работи во тој момент и колкав е коефициентот на ефикасност - COP.

од каде се набавуваат тие сонди и која е цена?
100тина денари од кај чичо Али, само ќе ги почекаш...
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
@Airbus Sea gledam nekoj nov model ste imale od Haier Revive(ili kako se vika) za cena od 46.990 preporacana za 55m2? :)
A imala i Setifikatsamo ovde nepisuva kvadrati :)
Абе Стрелчо тоа шо не можеш да укопчаш ти и твоите патуљци, е дека не се сите тука продавачи ко на канта пазар.

Најголем дел сме корисници, само кој да укопча. :)

За моделите ти реков у Енергија, сет, клими мк и кој и да ги носи.

п.с. Еуровент од Charmo и Pular ќе пуштиш?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Здраво друштво ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!
Со мојата сопруга очекуваме принова деновиве, па за во спалната ми треба клима. Собата е без изолација и е околу 10-13 м2
Се мислам помеѓу неколку клими, а гледам да ја изберам најдобрата опција со најдобар сооднос помеѓу квалитет, цена и економичност :) ги гледам овие seer и scop и ватажата гледам да е пониска
Во дневната имам tosot 12ка и сум задоволен
Не сум некој познавач и се мислам помеѓу неколку клими







Фала ви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom