Најекономично греење и ладење

Член од
9 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,

гледам на темата климатизери има сериозни познавачи, би сакал да прашам за совет:
Toshiba RAS-B16N3KV2-E или Carrier 42NQV050M?
или евентуално некоја подобра варијанта во рамките на таа ценовна класа (65.000-70.000 ден сосе монтажа)...

благодарам однапред.
Znaci moja preporaka e da zemes Toshiba 16000 Avant inverter imaat akcija za 47500 so 7 godini garancija .
www.aircon.com.mk
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Aj sega objasni zasto da zeme Avant a ne Carrier???
--- надополнето: 25 април 2013 во 16:50 ---
A u stvari covekov gore ne ja ni stavi kako opcija avantot.
Suzumi ili Xpower gold ???
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Kaj нас јаглен речиси да не се користи за затоплување, но во светски размери јагленот е ефтино гориво.
Најдов една интересна страница во кој се содржани цените на
светските пазари за јагленот, петролејот, природниот гас( има и многу други податоци, а има и споредбени табели )
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=coal-south-african
Можете да видите дека дека експортната цена за јаглен од Јужна Африка е помала од 90 долари за еден тон. Се работни за јаглен со топлотна моќ поголема од 24 МЈ по килограм ( 6,7 KWh за колограм ).
Ако се пресмета во денари колку чини еден KWh се добива цена од 0, 63 денари за еден KWh.
Ако додате +100 % за превоз, царина, ДДВ пак е поефтино барем три пати од природниот гас ( сегашна цена на енергијата од гасот е 3,4 денари за еден KWh )
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Kaj нас јаглен речиси да не се користи за затоплување, но во светски размери јагленот е ефтино гориво.
Најдов една интересна страница во кој се содржани цените на
светските пазари за јагленот, петролејот, природниот гас( има и многу други податоци, а има и споредбени табели )
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=coal-south-african
Можете да видите дека дека експортната цена за јаглен од Јужна Африка е помала од 90 долари за еден тон. Се работни за јаглен со топлотна моќ поголема од 24 МЈ по килограм ( 6,7 KWh за колограм ).
Ако се пресмета во денари колку чини еден KWh се добива цена од 0, 63 денари за еден KWh.
Ако додате +100 % за превоз, царина, ДДВ пак е поефтино барем три пати од природниот гас ( сегашна цена на енергијата од гасот е 3,4 денари за еден KWh )
Немој ни да споменуваш јаглен како гориво за греење во град со загаден воздух како Скопје.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Aj sega objasni zasto da zeme Avant a ne Carrier???
--- надополнето: 25 април 2013 во 16:50 ---
A u stvari covekov gore ne ja ni stavi kako opcija avantot.
Suzumi ili Xpower gold ???
Covekov gore ima nikname Yasho , i ako nema razmisleno za opcija koja postoi mislam deka e redno da se spomne na forumov. Kako prvo poeftin e Toshiba Avant od Carrier , a ako saka Yasho da dade nesto poveke pari normalno bi preporacal Toshiba Suzumi + , zosto za Toshiba-ta ima garancija od 7 godini.
--- надополнето: 26 април 2013 во 17:02 ---
Здраво,

гледам на темата климатизери има сериозни познавачи, би сакал да прашам за совет:
Toshiba RAS-B16N3KV2-E или Carrier 42NQV050M?
или евентуално некоја подобра варијанта во рамките на таа ценовна класа (65.000-70.000 ден сосе монтажа)...

благодарам однапред.
Ako sakas javi se vo Aircon ako ima ostanato ima akcija za Toshiba Daisekai N1 za inverter za 75000. den.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Prvo suzumi+ ne e poskap zasto ima 7 god. garancija.
Vtoro, ima poeftini i od Avant, kako na pr. midea, fuego itn
Treto covekot gore najverojatno se informiral malku poveke pa zatoa ne go stavil avant kako opcija, tuku XPower i Suzumi+.
Pozdrav
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nekoj da ima nekakvo iskustvo so ovie klimi:

PANASONIC CS-XE15NKE/CU-E15NKE-3
PANASONIC CS/CU-E15PKE
PANASONIC CS/CU-E15NKE-3
--- надополнето: 27 април 2013 во 15:35 ---
Nekoj da ima nekakvo iskustvo so ovie klimi:

PANASONIC CS-XE15NKE/CU-E15NKE-3
PANASONIC CS/CU-E15PKE
PANASONIC CS/CU-E15NKE-3

Za zagrevanje bi sluzele
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Друштво, фала ви за одговорите и мислењата, сепак се решив да земам Тошиба Сузуми+... се надевам дека зимоска нема да ги колнам јапонците :). Мидеи и разно-разни кинези не ми се играат, особено што и не се толку многу поефтини, а сепак 7 години си релативно раат. И то...
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ako moze da ni kazes od kade i kolku pari, i koja suzumi 12,16,18...
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
od energija.mk, 70.000 so montaza, 16000btu...
Одличен избор.... Добро да те служи и да бидеш пример за ниски сметки за струја во текот на грејната сезона :)

Инаку и јас сум со Тошиба но Даисекаи 16 и зимава ја поминав бадиела :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Samo edna rabota ne mi e jasno.
Inaku i jas sum so suzumi 16.

Tolku pari ke im dades i ke ti stavat 3x1.5mm2 kabel koj ne e soodveten za okolu max. 2KW.
Vo red e e toa deka e inverter i deka nema konstantno 2kw, ali za 10-20den, ti stavaat da te jade janza, za da ne se sluci najlosoto.

procitav pogore 7 god. garancija od energija.
aj neka objasni nekoj bidejki mene mi dadoa 3god.
Dali ima prodolzuvanje so godisen servis itn...
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
Samo edna rabota ne mi e jasno.
Inaku i jas sum so suzumi 16.

Tolku pari ke im dades i ke ti stavat 3x1.5mm2 kabel koj ne e soodveten za okolu max. 2KW.
Vo red e e toa deka e inverter i deka nema konstantno 2kw, ali za 10-20den, ti stavaat da te jade janza, za da ne se sluci najlosoto.

procitav pogore 7 god. garancija od energija.
aj neka objasni nekoj bidejki mene mi dadoa 3god.
Dali ima prodolzuvanje so godisen servis itn...
е како 3х1,5 мм2 не е соодветен за 2KW, не што е соодветен туку и е над тоа а и да ти стават 5мм2 бадијала кога од разводната до штекот имаш 3х1,5 мм2. затоа немаш гајле.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Od razvodnata do stekot 3x1.5mm2?????????

Pred da napises nesto, konsultiraj se so strucni lica od ovaa oblast.

A ako nekoj tebe ti stavil vo zid 3x1.5mm2, mnogu ubavo te sredil.

Onaa starata elektricarska ja znaes li???

Kollkava snaga tolkav naprecen presek t,e, 1kw - 1mm2, 2.5kw - 2.5mm2 itn.

Tuka vlijaat mnogu faktori: dolzina, ladenje na kabelot odnosno dali e vo zid ili ne itn...

A koga ke se zeme vo obzir deka ovie sto gi deklariirat 1.5mm2, deka ne se tolku tuku nesto pomalku. Zemi subler i izmeri, ama i bez toa granicaata e tuka, toa e stavanje zdrava noga u trn za 10 denari.

I ovaa prikazna pominuva deka e inverter, a dokolku e fix speed onda nema sansi taka da se stavi.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
Od razvodnata do stekot 3x1.5mm2?????????

Pred da napises nesto, konsultiraj se so strucni lica od ovaa oblast.

A ako nekoj tebe ti stavil vo zid 3x1.5mm2, mnogu ubavo te sredil.

Onaa starata elektricarska ja znaes li???

Kollkava snaga tolkav naprecen presek t,e, 1kw - 1mm2, 2.5kw - 2.5mm2 itn.

Tuka vlijaat mnogu faktori: dolzina, ladenje na kabelot odnosno dali e vo zid ili ne itn...

A koga ke se zeme vo obzir deka ovie sto gi deklariirat 1.5mm2, deka ne se tolku tuku nesto pomalku. Zemi subler i izmeri, ama i bez toa granicaata e tuka, toa e stavanje zdrava noga u trn za 10 denari.

I ovaa prikazna pominuva deka e inverter, a dokolku e fix speed onda nema sansi taka da se stavi.
пред да напишам и сум се консултирал а и сум завршил стручно училиште за таа струка а за и ти да се осигураш еве ти еден линк http://www.alevado.mk/ak/index.php/mk/tehnichka-dokumentacija/strujno-optovaruvanje/pp00


http://www.alevado.mk/ak/index.php/mk/tehnichka-dokumentacija/strujno-optovaruvanje/p-ppy на кој ќе можеш и ти да се информираш а јас како стручно лице од електоделот ти гарантирам дека на 5*2,5 мм2 ќе поврзам и трајно ќе оптоварам 5KW трофазен мотор мотор, и патем од бандера до броило немаш повбеќе од 16мм2 ако си во куќа и тоа алуминиум, а ако си во зграда пресекот од броилото до разводната табла сигурно ти е максимум 6мм2 ова го тврдам за 90% од зградите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom